Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kahin mi Bilimadamımı?

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

 1. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  MARMARA'DA DEPREM OLURSA...

  Türkiye Jeofizik Kurumu Başkanı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Marmara fayı 2 parçalı kırılacak. İstanbul'da binaların yüzde 4'ü yıkılacak ve çökecek binaların altında yaklaşık 200 bin insan kalacak. Bu insanların yüzde 83'ü hayatlarını kaybedecek!"

  Türkiye Jeofizik Kurumu (TÜJEK) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara fayının 6.5 ve üzerindeki şiddetli depremde parçalı olarak kırılacağını söyledi. Marmara Denizi'nin nabzının her geçen gün artış kaydettiğini belirten Prof. Ercan, ''Yıllık sarsıntı, 13 yıl önce ortalama bin civarındaydı. Rakam, bugün için 3 bin 500'e kadar çıktı. Depremin ne zaman olacağı konusunda süre vermek mümkün değil. Ancak Marmara fayı 2 parçalı kırılacak. Bütün çalışmalar bunu gösteriyor. Birinci kırık 6.5 büyüklüğündeki sarsıntıda Sivriada önünde, diğeri ise 7.0 büyüklüğündeki sarsıntıda 10 kilometre derinlikte olacak. İstanbul'da binaların yüzde 4'ü yıkılacak ve çökecek binaların altında yaklaşık 200 bin insan kalacak. Bu insanların yüzde 83'ü hayatlarını kaybedecek. Yüzde 16'sı kendi imkanları, yüzde 1'i ise arama ve kurtarma ekipleri tarafından yaralı olarak kurtarılacak'' dedi.

  Deprem konusundaki tek çözümün, ''insanları enkaz altından kurtarmak'' olmadığını vurgulayan Ercan, ''Biz nerelerin yıkılacağını biliyoruz. Bu yerler boşaltılabilir veya binalar güçlendirilebilir, ancak bu konuda hiçbir çalışma yapılmıyor. Bunun maliyeti de yaklaşık 5 milyar dolardır'' diye konuştu.
   
 2. Mingitau

  Mingitau Misafir

  Bazı şeyler tahmin edilebilir... ;)
   
 3. realmusti

  realmusti Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2002
  Mesajlar:
  396
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Grafik Tasarımcı
  İzmit deki depremi yaşamış birisi olarak İstanbul da olacak depremde yukarıdaki verilerden daha çok kişi öleceğini tahmin ediyorum.Neden derseniz İstanbuldaki yapı sayısı o kadar çok ki Allah göstermesin olacak depremde bu yapılar yollara yıkıldığında diğer alanlara ulaşım olamaz geçit sağlanamaz diye düşünüyorum.İzmit de açık alan çok sayılır ama İstanbulda durum bana göre çok farklı heryer bina beton.