Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

JSP - Java Server Pages (& Servlet)

Konu, 'Java / JSP / JSF' kısmında ee++ tarafından paylaşıldı.

1. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Selam,

Acaba JSP ile ilgilenen var mı buralarda? Tecrübelerini ve fikirlerini alabilir miyim?

Kolay gelsin.

2. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    ehehem ustama da tecrube aktarmak olmaz ama duyumlarıam gore JSP yi m$ alacakmış:)
    Usta:>nerden esti şimdi cekirge;
    Cekirge:>yoksa sen ugraşmazdın usta:):D

3. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Bırde Cold Fision dıye bırsey var sanırım o nekı?? Aslında soyle sormam gerekır Flash5 Action Script kıtabıyla gelen bır cd de macromedıanın tum urunlerının 30 gunluk deneme surumlerı yer alıyor.. Cok ılgınc programlar var.. Ornegın Dreamwaver Ultradev dıye bır program gorsel ASP Cold Fısıon ve JSP scrıptlerı olusturuyor.. Ayrıca JRun Server ve JRun Studio adlı ıkı program daha var.. Sanırım Cold ıson ıcınde benzer bır server yazılım mevcut.. Dahası Generator2 adında bır yazılımda otomatık flash ıcerıklerı olustuyormus.. Dogrusu bı noktadan sonra kafam epey karıstı..

Anlayamadıgım bu dıllerı kımler ve nerelerde kullanıyor?.. Acaba cok ıyı ve sadece profesyoneller tarafından kullanıldıkları ıcınmı gundemde dııler yoksa kullanılması anlamsız seylermı onu ogrenmek ıstıyorum.. Yanı bu programlara bı goz atmam yerınde olurmu?

Not: Bu arada fuardan bırde Alfa yayınlarından cıkan PHP ve MySQL adında bır kıtap daha aldım.. Sormak ıstedıgım daha once bu kıtabı ınceleme fırsatını elde eden oldumu? Artık almıs bulundum ama yınede kıtap hakkındakı gorus ve tavsıyelerınızı bılmek ıstıyorum...

4. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Valla jsp ye en çok hypermart ve virtualave sitelerinde rastlıyorum ve bildigimde java server pages olduğu ama gördüğümde baya iyi bir hızının oldugu fazlada ilgilenmedim.

Cold fision ise sanırım server taraflı bir programlama dili hatta türkçe bir kaynak site vardı ama ismi aklımda değil bizim arkadaşlardan biri kullanıyordu ama hangisiydi onuda unuttum :p Burayı okuyunca yazar sanırım :D

5. yemre

yemre Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Uygulama Geliştirme
  6. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    http://cftr.net/index.cfm?fuseaction=belgeler.herkesicincoldfusion

Bu Yazıda anlatılanların ne kadarı gercegı yansıtıyor? Yanı eger yazı tamamıyle dogruysa sızce de cıddı cıddı Cold Fision ogrenmeye baslamamız gerekmıyormu?

Bu durumda sormak ıstedıgım bı kac sey var.. Turkıyede yada dunyada kac tane server CFM testeklıyor ve dıger teknolojılere oranla performansı nasıl?

Konu JSP ıle ılgılı bılıyorum ama CFM hakkında epey meraklandım..

7. ab

ab Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Oğrenci
    @Hunter: Keske kitap almadan bize danıssaydın Hakkı hocanın online kitapcilarini bedavaya elde edebilirdin. Ozellik Php kitabını ben bile halen okuyorum serverside scripting de yeni omama ragmen bu kitap bana cok sey katti diyebilirim :)

@Yoneticlere: ya su hakkı hocanın kitapları kolleksiyonunu biryerden download edebilme imkanı olsa milletin nasıl olurdu acep :))))

8. redial

redial Misafir

Cold Fusion gecenlerde macromedianin satin aldigi bir server side teknolojisi...

Bazi yarim akilli adminler tarafindan guvenlik gerekcesi ile secildigini biliyorum, aciklama ise, az kullaniliyo, yaygin degil, kimse ugrasmaz :)

Bunun disinda, hizi ve kararliligi konusunda karamsarim, ornegin www.sahibinden.com sitesinde bildim bilei bu teknoloji kullaniliyor, ama nedendir bilmem, bir turlu duzgun calistigini gormedim, tabii bu teknolojiyi kullanamama sendromu da olabilecegi icin cok fazla konusmak anlamsiz...

Sonuc olarak, php ye ve yeteneklerine ciddi bir alternatif getiriyor olsa idi, coktan duyardik...
    :D
    :D

9. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Java Server Pages ya da JSP,Java dili ile yazılmış kullanıcı taraflı bir teknoloji.Bu teknolojiyi kullanmak için bir web server gerekiyor.Bunlar aslında çok fazla (Allaire JRun,Apache Tomcat,Java Web Server,Orion web Server...) .Benim kullandığım Apache Tomcat 4.1 Ben bu serverı PCNet CD'sinin Eylül 2002 sayısından yükledim. Apache'nin sitesinde de var http://jakarta.apache.org/builds/jakarta-tomcat-4.0/archives/v4.1.10/bin/ Tabii bu Web server'ı çalıştırmak için JSDK'de yüklemek gerekiyor.

Veritabanı olarak JDBC,ODBC uyumlu veritabanlarını rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.Apache Tomcat'i çalıştırıp URL hanesine http://localhost:8080/ yazmanız yeterli.ROOT dizini C:\Program Files\Apache Group\Tomcat 4.1\webapps\ROOT şeklinde oluyor.

Elimde kaynak kitap olarak Pusula Yayınları'ndan çıkan Sayın Numan PEKÖZ'ün JSP kitabı var.Kitap yeni başlayanlara çok faydalı olacak kanaatindeyim.Herkese de öneriyorum.Bilindiği gibi önemli firmalar JSP teknolojisini kullanıyor.Bunlar arasında Turkcell ve Telsim ile www.smsnet.com.tr 'ı sayabiliriz.

Kaynak kodları javac.exe tarafından derlenen bu dil oldukça hızlı.Belki bir dezavantajı Sadece Java ile çalışıyor olmasymış gibi görülebilir fakat Java ile aynı zamada istemci taraflı programlar yazılabildiğini de unutmamak gerekli...

Sevgiler...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Ekim 2002