Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Jquery ile resim post sorunu

Konu, 'Javascript' kısmında dinlex tarafından paylaşıldı.

1. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Jquery ile bir form post etmem lazım. Formda bir tane input text, bir tane textarea ve bir tane de input file var. post ederken textarea ve input text'teki yazılar sorunsuz bir şekilde post ediliyor ama resim dosyası yüklenmiyor karşıya. Sorun PHP'de diyecekseniz özellikle oraya baktım. Jquerysiz başarıyla yükleniyor resim ama jquery ile yapılınca sadece resmin ismi karşı tarafa gidiyor. Kendisi gitmiyor nedense.
    İkindiden beri yapamadım saat gecenin 2'si olmuş.

mesaj.php sayfam
    PHP:
    <form id="uploadForm" enctype="multipart/form-data">
          <input id="resim" type="file" name="resim" accept="image/jpeg,image/jpg,image/png" />
          <input type="hidden" name="uye_id" id="uye_id" value="<?php echo $get_id;?>" />
          <textarea id="mesaj" name="mesaj"></textarea>
          <button type="submit" name="gonder">Gönder</button>
    </form>

<script type="text/javascript">
    $("#uploadForm").on("submit",function(e){
    e.preventDefault();
         $.ajax({
              type: "POST",
              url: "/mesaj_post.php",
              data: new FormData(this), 
              contentType: false,
              processData: false,
              success: function(){ }
         });
    });
    </script>
    mesaj_post.php sayfam
    PHP:
    if (isset($_POST)){
    $mesaj $_POST["mesaj"];
    $uye_id $_POST["uye_id"];
    $resim_adi $_FILES["resim"]["tmp_name"];

move_uploaded_file($resim_adi$_FILES["resim"]["name"]);
    echo 
    $_FILES["resim"]["name"];
    }
    echo $_FILES["resim"]["tmp_name"]; yapınca yüklenen resmin tmp klasöründeki adresini veriyor "tmp/phpCeFMys" şeklinde.

echo $_FILES["resim"]["name"]; yapınca da yüklenen resmin ismini veriyor "manzara_011.jpg" şeklinde.

Demek ki yükleniyor resimler, ama move_upload yapınca neden resmi yüklemiyor klasöre? Javascriptsiz yapınca başarılı bir şekilde yükleniyor hiç sorun olmuyor.

2. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Tamam hallettim...

3. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Konuyu bilmediğimden, birileri belki cevap verir diye bekledim, cevap veren çıkmazsa bi bakayım dedim ama halletmişsin.

İş acil değilse, insanın kendisinin halletmesinin bazen faydası oluyor. Arızayı ararken başka şeyler öğreniyorsun.

4. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    @sedirAğacı toplamda bir buçuk günüme mal oldu. Hem de tüm gün uğraşmama rağmen. Saat bazında söylicek olursam bi 20 saatimi almiştir. Uyku, yemek vs. dahil değil, sadece kodla uğraşmam. Javascrip bilgim yok denecek kadar azdi.

Ama bu sayede javascripti baya öğrendim. Tabi kafayı yicektim az kalsin o ayrı :)

5. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    jQuery öğrenmişsin, javascript değil. :)
    ikisi ayrı dil sayılır. C# la VB gibi, benzer ama geçiş için yinede eğitim gerekiyor.

Ben javascripti kendime yetecek kadar bilirim, herhalde bi %20 sini filan biliyorumdur.

jQuery hiç bilmem.
    Mecbur kalmazsam, asıl dillerin haricinde, jQuery gibi ek paket kullanmam. O zaman ek paketi yazanın eline mahkum oluyorsun.

Kuran ın kendisi varken dinini imamdan öğrenmek gibi bişey bu ek paketleri kullanmak. İmam ne derse Allah'tan geldi sanırsın. Kuran'ın değil, imamın yoluna mahkum olursun.

Bunu ne zamandır yazmak istiyordum. :p
    kısmet bu topiğe ve jQuery ekibine imiş...

6. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    @sedirAğacı "Böyle çok fazla kişinin göremeyeceği bir konuda gümbürtüye gitti bu söylemek istediğiniz şey" diyecektim ki dank diye aklıma geldi. Siz dünya nereye gidiyor isimli konunuzda bu Kuran ve imam örneğini vermiştiniz sanırım. Yani başka yerden de aklımda kalmış olabilir ama şuan nedense %95 ihtimalle sizin söylediğinizi düşünüyorum. Kafamda kalmış. :)

Jquery - javascript konusuna gelince. Evet son zamanlarda jquerynin bir kütüphane olduğunu öğrendim ama hala farkında olmadan javascriptmiş gibi davranıyorum. Konu açarken veya bahsederken bile hep javascript diyorum temeli ona dayandığı için. Alışacam inşallah :))

sedirAğacı bunu beğendi.
  7. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Ve içimde kalmasın dedim araştırdım buldum. Dünya nereye gidiyor konunuzun 16.sayfasında kuran - imam örneğini söylemişsiniz. :))
    Link: Dünya nereye gidiyor?

8. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Unutmuşum.? :confused:
    Annemde ve babamda bunama olmadı... Benim için aynı şey söylemek zor... hem sağlık erken gitti, hem beyin...

Şehir hayatı ve kimyasal gıdalar yapıyor galiba. Ucuza çıksında millet alabilsin diye yediklerimize binbir türlü şey katıyorlar...:cool:

dinlex bunu beğendi.