Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

JDBC Veritabanı Tasarımı

Konu, 'Java / JSP / JSF' kısmında muharrem_tac tarafından paylaşıldı.

1. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Apache Tomcat sunucusu admin bölümünde veritabanı oluşturmak için bir bölüm var.Şöyle ki: browsera localhost:8080/admin yazıp kullanıcı adı şifrenizi girerek yönetim bölümüne dahil oluyorsunuz.Buradaki Resources bölümünün altında Data Sources linkine tıklıyorsunuz ve karşınıza boş bir sayfa geliyor.Fakat açılır menüden Create New Data Source'u seçerek gelen sayfada bir database oluşturabiliyorsunuz.Buraya kadar herşey normal gibi görünüyor fakat ben bu veritabanına görsel olarak tablolar eklemek-silmek istesem ne olcak?Sun StarOffice 5.2 'yi kullanıyorum ve bu program ile ODBC veritabanlarına bağlanıp düzenlemeler yapabiliyorum.Fakat ne hikmetse JDBC veritabanına bağanmaya çalışırken program kilitleniyor.MySQL'in PHPMyAdmin gibi çok güzel bir programı varken neden JDBC için böyle bir program yok.Ya da var da ben mi bilmiyorum.Ayrıca bu StarOffice'i JDBC veritabanına nasıl bağlayacağız?

2. acemi

acemi Misafir

JDBC diye bir veritabani yok. JDBC (Java Database Connectivity), yazdigimiz Java uygulamalari ile veritabanlarina erisirken kullanabilecegimiz standart bir arayuz.

Yani biz yine MySQL veritabanimizi, bildigimiz yontemlerle olusturuyoruz. Sonra da bu veritabanina, yazdigimiz Java kodlariyla erisebilmek icin MySQL'in JDBC suruculerini kullaniyoruz.

JDBC, Microsoft'un ODBC'ne benziyor. Nasil MS Access veritabanimizi bildigimiz sekilde olusturup sonra da bu veritabanina baglanmak icin ODBC kaydi olusturuyorsak (tabii direk baglanmadigimiz durumlarda), benzer seyi JDBC ile Java icin yapabiliyoruz.

Yine de dedigin seyi ve hatta cok daha fazlasini yapmak mumkun. JDBC suruculeri olan veritabanlarini tek bir arac ile diledigimiz gibi bicimlendirmemize imkan saglayan programlar var. Yani Oracle, MySQL, PostgreSQL veya Sybase kullaniyor olsak da ayni arac ile butun bu veritabanlarini yonetebiliyoruz. SourceForge'da bu isi yapan acik kaynak kodlu bazi projeler olmasi lazim.

Bir de JBoss gibi uygulama sunucular, arkada hangi veritabani kullanildigini dusunmeksizin, transaction gibi gelismis ozellikleri de kullanabilecegimiz veritabani uygulamalari yazmamiza imkan sagliyorlar.