Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Javascript ile yüklenen kaynak kodlarına ulaşılabilir mi

Konu, 'Genel Webmaster Konuları' kısmında caglaari tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. caglaari

caglaari Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba
    Forumda yeniyim .Üzerinde uğraştığım bir konu hakkında yardım almak istiyorum.Çoğu sitenin kaynak kodlarına ulaşım sağlayabiliyorum ama bazı siteler sayfa kaynağını gizliyor sadece anasayfanın kaynak kodlarına erişim izni veriyor .Araştırdığım kadarıyla javascript ile yükledikleri için html kodlarını göremiyorum.Bu konuda yardımcı olacak biri varsa çok memnun olurum.
    Şimdiden teşekkür ederim.

2. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    Eğer bu html öğeler, javascript değişkenlerine aktarılıp siliniyorsa iş çok zor, çünkü debug yapılması gerekir.
    İyi bir deneyime sahip olmalısın.
    Kaynaklar genelde okunabildiği/görülebildiği için geliştiriciler binbir takla atıyorlar. Çok farklı manipülasyonlar sonrasında nihai html kodu çıkıyor ve onu da parça parça ekliyor / çıkarıyorlar...

Hürmetler...

3. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    126
    chrome tarayıcıda geliştirici araçlarını kullanabilirsin.

Js ile sonradan DOMa eklenmiş öğe üzerinde sağ tuş menusunden incele veya öğeyi denetle dersen html kodları görebilirsin.

4. caglaari

caglaari Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Cevaplarınız için teşekkür ederim.Ben incele dediğim zaman zaten görebiliyorum fakat ben bu kodları bir yazılım ile çekmeye çalışıyorum.Ne yazık ki incele ekranına düşen veriler sayfa kaynağında yok . Ali beyin dediği gibi yüklenen kodlar siliniyor. Debug yapmaktan bahsetmişsiniz tarayıcı üzerinden mi yapmam gerekiyor.İşin zor olduğunu farkettim zaten ama birileri yapabiliyor o deneyime ulaşmak için verebileceğiniz bir tavsiye ya da bilgi edinebileceğim bir kaynak biliyor musunuz.Gerçekten çıkmaza girdim .
    Şimdiden Teşekkürler

5. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    126
    Yanlış bilmiyorsam chrome , firefox gibi tarayıcı yazılımları içlerinde javascript engine denilen yardımcı yazılımlar kütüphaneler bulunur. Bu engine sayesinde js kodları işlenir. yani kaynak kodu almak için bot tarzı birşeyler yazmak o kadar da basit değil.

Örneğin Google tarafından geliştirilen açık kaynak Chrome V8 engine inceleyebilirsin.

6. caglaari

caglaari Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu eklentiler tarayıcı üzerinde çalışıyor dediğiniz gibi benim yapacağım işlemde sayfaya istek göndermem ve html kodlarına ulaşmam gerekiyor yani bot yazmak istiyorum.İncelemekte fayda var tabi ki . Anladığım kadarıyla bu işi yapanlar gerçekten kendini çok geliştirmiş insanlar.Umarım bir yere varabilirim.Teşekkür ederim

7. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    Her tarayıcının geliştirici araçlarında debug seçenekleri vardır. Misal safaride (mac kullanıyorum) mevcut. Aynı şekilde google crome, microsoft edge'de de olması gerek.
    Debug yapmak için bir breakpoint koyacaksın. Bulduğun bir javascript kodunu debug etmek için satır numarasının yanına sağ ya da sol, değişkenlik gösteriyor, fare ile tıkla. Kırmızı bir daire çizilecek. Sonra sayfayı yeniden yükle. Kırmızı noktanın içinde ok belirecek. Daha sonra tarayıcının ileri adım, fonksiyon sıçrama adım tuşları gibi araçlarıyla satır satır kodları inceleyebiliyorsun, yalnız keskin bir javascript bilgisi gerektirir.
    Basit bir olay değil. HTML ve JavaScript üzerine çok iyi bir bilgi birikimine sahip olmalısın ki, hangi veriyi nasıl bir işlemden geçirip anlık HTML kodu üretiyor bilesin.
    JavaScript bazı özellikleri HTML içeriğe dokunmadan dinamik olarak yapılandırır. Hem CSS'e karışır (ortada bir CSS göremezsin ama HTML öğresine CSS özellikleri eklenmiş olduğunu görürsün) hem de HTML tarafını dinamik kontrol eder.
    Geliştiriciler bu kodları oluştururken basit ifadeler kullanmazlar; misal,
    var karakterKatari = <h1> + baskaBirKarakterKatari + </h1>; gibi basit, anlaşılır bir koda rastlaman pek ihtimal değildir. Daha doğrusu, bu kadar basit bir koda rastlamazsın çünkü adam kodunu korumaya çalışıyor. Kabak gibi gözükmesini ve anlaşılmasını istemeyecektir.
    Bazı verileri çeşitli encode biçimlerinden geçirebilir ve kullanacağı vakit decode yapabilir.
    İsmine baktığında (ki çoğunun ismini de anlayamazsın çünkü isimleri özel programlarla anlamsız kelimelere dönüştürüler, hem program kodu azaldığından performans artması için hem okunabilirlik azalsın diye) sanki başka bir işlem için yazıldığını sandığın fonksiyon aslına hiç aklına gelmeyen bir işlev için yazılmış olabilir.
    Dediğim gibi, sorun tamamıyla analitik düşünme ve JavaScript ile HTML sözdizimini / yeteneklerini bilmekten geçiyor.
    Sonuçta bilmediğin / anlamadığın bir HTML / JavaScript kodu olmaması gerekiyor ki, debug ortasında onlarca yüzlerce satırın içinde "Ne yaptı ki lan bu ?" demeyesin.
    Hürmetler...