Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Java'da mysql veritabanından phpmyadmin veritabanına geçmek

Konu, 'Veritabanları' kısmında webandyazilimprofesor tarafından paylaşıldı.

1. webandyazilimprofesor

webandyazilimprofesor Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Merhaba,

arkadaşlar java'da mesajlaşma programı üzerinde çalışıyorum. Ben mysql'i masaüstü olarak kullanıyorum. Ama herkes tarafından mesajların gösterilmesi için veritabanının internette olmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Artık phpmyadmin'e geçmeyi düşünüyorum. Geçerbilir miyim? Geçerken bir sorun olur mu? Neleri değiştirmeliyim?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Yardımınıza ihtiyacım var.

2. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    48
    Öncelikle phpmyadmin bir veritabanı değil de aynı mysql workbench gibi php ile yazılımş bir veritabanı yönetim aracı. Kısaca bu konuda sıkıntı çekmenize gerek yok.

Lokal DB'yi dump edip, phpmyadmin ile internetteki veritabanı sunucusuna yükleyebilirsiniz. Bir problem çıkmaz. Olmadı tüm veritabanını sql cümleleri olarak alıp yine phpmyadmin ile çalıştırdığınızda, veritabanını taşımış olursunuz.

Konu dışı ama yeri gelmişken hatırlatayım:
    1) Bir web hostinge taşıyorsanız, hostingteki veritabanı sunucusunun internete açık olduğundan emin olmalısınız. Yoksa veritabanını sadece size açılan web alanına yüklediğiniz uygulamalar kullanabilir.
    2) Veritabanını doğrudan programınızla bağlanmayın. Araya bir web servis koyun. Güvenlik için bu elzemdir.

3. webandyazilimprofesor

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Merhaba,

öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. İkinci hatırlatmanızda güvenlik derken ne gibi tehditlerden bahsediyorsunuz?

Yardımınıza ihtiyacım var.

Cevaplarınızı bekliyorum.

4. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    48
    Diyelim ki connectionString'i doğrudan programınız içine gömdünüz. Programınızı decompile eden birisi doğrudan bu stringi görecek. Daha kötüsü mysql'deki kullanıcı ve bu kullanıcının parolasını da görecek. Veritabanı sunucunuzun adresi de belli olduğu için saldırılara açık kalacak. Halbuki bir web servis aracılığıyla kullansaydınız şu artılara da sahip olabileceksiniz:
    1) CloudFlare gibi bir koruma sisteminin ardına gizleyerek ekstra güvenlik, ddos saldırılarından ve botlardan korunma.
    2) Ölçeklenebilirlik. Yani ikinci, üçüncü... veritabanı sunucularını devreye alabilirsiniz (tabi şartlarınıza bağlı, özel durumlar özel çözümler gerektirir, veritabanlarının eşitlenmesine gerek olmadığını varsaydım).
    3) Her kullanıcıyı daha kolay kontrol edebilme.
    4) Web servisin mysql kullanıcısını sınırlandırarak ekstra güvenlik.

5. webandyazilimprofesor

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Peki çok teşekkür ederim.