Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İşsizlik sorunu!!!

Konu, 'Konu Dışı' kısmında neutron89 tarafından paylaşıldı.

1. neutron89

neutron89 Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirme
    Arkadaşlar yaklaşık 4 aydır işsizim, ne kadar başvuru yaptıysam hiçbir firma iş görüşmesine çağırmıyor. Ülkede bir işsizlik sorunu olduğu gerçek ve işverenlerin de 5 yıldan aşağı tecrübeli eleman kabul etmemesi gençlere güvenmemesi gerçeği de var. Kafayı yemek üzereyim bu aralar gerçekten işsiz kalmak bir yandan parasızlık bir yandan insanın sinirleri yıpranıyor. Forumda bi tek benmiyim işsiz yoksa başka işsiz arkadaşlar varmı. Tabi çok iyi bir üniversiteden mezun olmasam da kendini geliştirmeye çalışan biriyim ve programlamayı gerçekten sevdiğim için yapıyorum. Birde şöyle bir gerçek var. ODTÜ İTÜ mezunu arkadaşlar bile işsiz kalırken ben nasıl iş bulacam o da ayrı konu. Parasızlıkla sevdiğim işi yapmak arasında bir seçim yapmak zorundayım galiba ben de ne iş olsa yaparımcılardan olmaya yakınım bu aralar...:aglama:

2. warekurt

warekurt Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben askerlik sonrası 1 yılı aştı işsizim, öncelikle yalnız değilsiniz daha beterleri var :D Bu arada yapmadıysanız askerliği aradan çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ben istediğim bir bölümü okuyamadım ve bir takım başka sorunlar da var, ailemin çocukluğumdan bu yana gerçekten başarılı olduğum ne varsa körüklemek yerine köstek olması gibi, sonuç olarak ne yapmak istediğimden ben de pek emin değilim artık. Ama mesele üniversite değil, bir şeyleri gerçekten iyi yaparsanız mutlaka bir iş kaparsınız. Nerelere ne açıdan başvurdunuz? Sunduğunuz örnekler ne kadar ilgi çekiciydi? Yetersiz görüldü iseler, başkaları sizden daha iyi örnek gösterdiyse geliştireceksiniz kendinizi. Siz güzel şeyler sunarsanız tercih edilirsiniz. Ha bir de kaliteye bakmayan firmalar var, bunlar için de neyi ne kadar çabuk yaptığınız önemli :D Ben genelde yamuk görünen tek bir pixele takılır kalırım, o yüzden de pek ilerleyemem zaten. Ama bazıları bütünlükten yoksun işler yapıyor kabul görüyor, gördürüyor. Bu tarz firmalar için CMS falan öğrenip kullanacaksınız.

Bu arada bence en iyisi pazarlamacılık konusunda da geliştirip kendinizi yalnız çalışmak, yoksa başkalarını zengin etmiş oluyorsunuz daha çok.

3. neutron89

neutron89 Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirme
    Ailenle arandaki sorun için üzüldüm gerçekten. Çocukluğunda da ailen destek olmayacaksa kim olacak ayrı konu. Askerliği aradan çıkardım neyse ki şimdi bir iş bulma derdindeyim. Şu ana kadar bişey sunma şansım veya geliştirdiğim projeleri gösterme şansım olmadı çünkü iş görüşmesine çağrılmadım.
    bende de var benzer sorunlar:D.

Edit: Bu arada C/C++, Qt, OpenGL, Java, Android gibi konularla uğraşıyorum

4. warekurt

warekurt Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben başvuru yapmıyorum şu aralar, bir yere çarşamba mülakat için gideceğim onu dışında yok, kabul etmezlerse kalacak. Ancak hatırladığım başvurularda "yaptığınız çalışmalar" gibi kısımlar olurdu. Eğer yoksa online başvuru falan yapmak yerine örnek işlerinizi önce upload edin veya bellekle alın, bizzat gidin gösterin. Başkaları deneyimden kazanıyorsa siz örnekleriniz ilgi görürse de kazanabilirsiniz.

5. neutron89

neutron89 Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirme
    Şu anda kendimi yeterli görmesem de ilerideki hedeflerimden biri freelance çalışmak.

6. neutron89

neutron89 Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirme
    inş. başarılı geçer.
    kariyer.net ve yenibiris.com sitelerinde yok maalesef
    bunu hiç denemedim tavsiyen için teşekkürler...

7. zbahadir

zbahadir where id='Linux'

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar ve Internet Hizmetleri
    İş bulma olasılığı büyük şehirlerde daha fazla. Hem iş bulmak için yaptığınız iş neyse o konuda deneyimli olmanız yetiyor. Ben şimdi Trabzon'da memleketimde kendi işimi yapıyorum ama iş aramaya kalksam alanımda iş yapabileceğim bir sektor olmadığı gibi iş sahaları da yok denecek kadar az. Şimdi alanınızda ne kadar çok deneyimli olursanız o kadar kolay iş buluyorsunuz. Yani herkesten çok çalışmak gerekiyor.

8. Onur Aydemir

Onur Aydemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    Bende sizin aranizdayim :) Bursada oturuyorum.
    2 ay once belirli nedenlerden dolayi istanbulda ki isimden ayrildim (home office calisiyordum.)

Bursa da bi kac yere basvurdum gorusmelere gittigimde onerdikleri ucrete bakiyorum da gercekten cok uzuluyorum. Bursa piyasasi malesef olu bir piyasa calisanin para kazanmasi cok zor. Istanbul daki maaslar la bursadakiler arasinda neredeyse 3 kat fark var. E haliyle kabul edemiyorum.

Yaptigim isde gerci Bursa piyasasina biraz ters dusuyor. Is uygulamalari temeline sahip oldugum icin genelde back-end projeler gelistirdim-gelistiriyorum.

Bakalim yaa kendi isimi kurucam yada disaridan islere devam edicem... ( Evli ve 2 ay sonra dogacak cocugum olmasa dusunmeyip ist. a yerlesicem ama olmuyor iste Bursa dan kopamiyorum :) )

Herkese basarilar....

9. zbahadir

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bundan 5 sene kadar önce Bursa'da 17 yıl kadar kaldım ve hiç işsiz kalmadım. Bursa da ücretler düşük ama işsiz kalmazsınız. Yine de İstanbul gibi değil ama Bursa pek çok yerden iyidir.

10. Onur Aydemir

Onur Aydemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    Dogma buyume bursaliyim ve yaklasik 10 senedir yazilim piyasasindayim...

Demek ki senden daha yabanciyim :)

11. zbahadir

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Elektronik ve Yazılım bileşimi ile ilgili güzel işler yaptım. Sadece yazılım çok para getiren bir iş değil maalesef çok büyük işler yapmıyorsanız.

12. Onur Aydemir

Onur Aydemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    * Genelde erp - mrp uzerine projeler gelistirdim.
    * Firmalarin kullandiklari programlarin online ayaklarini gelistirdim.
    * Aslinda buyuk firmalar da referanslarim da var :D

Genelde online-offline is uygulamalari uzerine ugrastim-ugrasiyorum...

Bu konular uzerine is bulmak Bursada zor ama severek yaptigim icin de alanimi degistirmek istemiyorum..

Beliki biraz secici oldugumdan ( alanimi degistirmedigimden dolayi ) is bulmakta zorlaniyorum.

Gerci su anda problem degil disaridan da is alabiliyorum ama nereye kadar diye de insan dusunmuyor degil. Ya kurumsallasacaksin ya biyere gireceksin baska alternatif yok gelecekte..

13. by.timin

by.timin Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Bende işsizim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Mayıs 2011
  14. neutron89

neutron89 Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirme
    "Biz burada asgari ücretle çalisiyoruz. Kosullarinin iyilestirilmesini istiyoruz. Müteahhit sirketlerin elinden ne zaman kurtulacagiz?" diyen görme engelli vatandaşa "Gözlerin görmedigi halde sana is vermisiz, daha ne yapalim? Müteahhit sirketlerin yaninda çalismaya devam edeceksin" diyen bir sağlık bakanımız var arkadaşlar sözlerimi geri aliyorum biz halimize şükredelim.:sus:

15. Onur Aydemir

Onur Aydemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    arkadaslar olayi siyasete donusturmeyelimmm.....

siyaset forumda yasak yazilarimizda dikkatli olalim lutfen...

16. Bobbege

Bobbege Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kazanmak için ne yaptım demeli insan kendine,Eğer birşeyler için hırs değilde tutukunuz varsa kazanan olacaksınız.Eğitim ihticınızı giderirken nekadar pratik yaptığınızda önemli.Armut piş ağzıma düş ! belki biraz eleştiri olacak ama arkadaşlar biraz sorunları kendinizda arayın iş var heryerde herzaman. Ben 20 bin nğfuslu yerden kazanabiliyorsam sizde kazanabilirsiniz.Fırsatları belirleyin kendinizi pazarlayın !

17. zbahadir

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kazanmak biraz göreceli bir kavramdır.

Sürekli aynı miktarı kazanmak zaman içinde kazandığınız miktarın yavaş yavaş erimesi anlamına gelir ve aradaki kaybı önlemek için daha çok çalışmanız gerekir.

İnsan çalıştığı işte ilerler ve kazancını belli miktarlarda yükseltebiliyorsa ben kazanıyorum diyebilir. Yoksa memur gibi aynı maaşa kırk yıl çalış sadece karnını doyurmuş olursunuz.

Kaldı ki bizim yaptığımız iş bir memurun işi gibi değildir ve bu işleri yapan kişi sayısı ortalamanın altındaysa ona göre de kazanması gerekiyor ama kazanamıyorsa bunun adı işsizlik oluyor.

Maalesef teknik işleri yapanlar emeklerini küçük gördükleri ya da belli kesimler tarafından baltalandığı için(piyasanın düşürülmesi gibi) emeklerinin karşılıklarını alamıyorlar.

18. temmuzss

temmuzss Siyah

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    tasarımcı
    Sizleri tanımam yine de kendinizi geliştirip birşeyler öğrenmek istemeseniz burada olmazdınız. o yüzden tenzih ederim ama ülkemizde işsizlikten çok çalışmak isteyen insan sorunu olduğunu düşünüyorum. senelerce öyle kişilerle karşılaştım ki en basit şeyleri bilmeyip, bir okul, bir dershane bitirince işe girip çalışacağını sanıyordu. stajerlik dersin beğenmez, işi yap dersin yapamaz. hasbel kader bir yerde işe başlayan zerre üzerine koymaz, herkesi kanser eder. ben niye onca sene üç kuruşa çalıştım? matbaasından, ajansına, dergisinden webcisine grafikle alakalı her sektöre girip onca tecrübe edindim? madem her iş arayan istediği işi buluyordu benim derdim neydi? demem o ki kolay olmuyor. istediğim iş bir matbaanın ilaç tanklarını yıkamak değildi ama orada öğreneceklerim vardır. istediğim iş dergide gecenin bir yarısı maketleri kesip yapıştırmak değildi ama öğrenmem gerektiğini düşündüm. 12 sene oldu bu sektörde çalışmaya başlayalı ve ben hala daha öğrenmem gerekenler olduğunu düşünüyorum. evet belki artık iş bulma kaygım yok, gerçi önceden de yoktu, şimdi ayrıca para derdim de yok. iş bulamadığım dönemler eşe dosta ücretsiz şeyler yaptım, onları tanıyanlardan freelance iş çıktı. hele şimdiki gibi internetten bile iş yapılabilen bir ortamda mutlaka ekmeğinizi çıkartırsınız. çok para kazanmaya gelirsek, çok üstün birşeyler vermediğiniz sürece olmayacak bir hayaldir. gerçekçi olmak gerek. insan 30 yaşından sonra para kazanmaya başlıyor, şanslı doğanlardan değilseniz (ayrıca bence bunun nedeni eğitim sisteminin mesleğe dönük olmaması, ne siz, ne başkası)

19. emreeren

emreeren Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    temmuzss hocam ben de yıllarca sizinkine benzer bir süreçten geçerek çalıştım ama şunu da dikkate almak gerek. Her insan bir değil. Tercih etmediği halde belli meslekleri yapmaya mecbur olan, farklı düşünce şekillerine sahip olan, farklı yetenekleri olan, farklı hayat görüşlerı, farklı eğitimleri ve farklı sorumlulukları olan insanlardan bahsediyoruz. Sistemin insanlara vadettiği şey belli. Doğarsın, okula gidersin, askere gidersin, bir iş bulur çalışırsın, evlenirsin, çocukların olur, ve birgün emekli olup köşene çekilirsin. "Bir iş bulursun çalışırsın" seviyesine gelene kadar sistem insanları "bir iş bulup çalışacağını" farzederek eğitiyor. Hiç bir genç "okulu bitirdikten sonra işsiz kalacaksın, üç beş kuruşa çalışacaksın, insanlara bedava iş yaparak çevreni geliştireceksin" gibi şeyler öğrenmiyor. Hayata atılana kadar hiç bir tercihini kendisi yapmamış bu çocuklar. Bu nedenle tercih yapmak zorunda kaldıkları anda yaşadıkları bunalım tamamen onların hatası değil. Belki işsizlik, aç kalma, kendine güvensizlik, hiç bir işe yaramama gibi psikolojilerden sıyrılıp moral motivasyon çöküntüsü yaşamaya son verebilseler onlar da başlarını kaldırıp "ya şu işi de bedava yapayım çevrem olsun, gideyim sırtımda yük taşıyım kendimi yetiştireyim" diye düşünürler.

Evet tembel insan da çok ama...

20. renegade

renegade Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    Bu aralar bende sizdenim :))) 2.5 ay oldu işten ayrılalı ve hala arıyorum. Kısmet işi birazda diyorum