Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

IsMdiContainer = true form içinde açılan kopya forma veri gönderme

Konu, 'Visual Basic .Net' kısmında seedii tarafından paylaşıldı.

1. seedii

seedii Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    • Arkadaşlar merhaba;
      Kopya formlarda veri güncellemesi yapmak istiyorum ? Yani kopya formda filtreler kısmı var ve 3. bir form ile bu filtreler formu geliyor ve gerekli olan filtreleri seçip bunu kopya forma uygulamanız gerekli, ben bunu daha önce IsMdiContainer=false olan formlara uyguluyordum fakat bu projemde birden fazla pencere olması gerektiğinden IsMdiContainer=true ve diğerleri kopya olarak kullanmalıyım.
      Ana formumun IsMdiContainer özelliğini True yapıyorum ve bu formun içinde diğer formlarını MdiParent olarak açıyorum. Bu esnada ise örnek vermek gerekirse kişilerin Cari Hesap Ekstrelerini ayrı ayrı kopya form aracılığı ile açıyorum ve bu formun active özelliğine
      Private Sub Form2_Activated(sender As Object, e As EventArgs) Handles Me.Activated
      TextBox1.Text = deneme
      End Sub
      Şeklinde modüle aktarıyorum. Verinin geleceği formu ise
      Private Sub Button1_Click(sender As Object, e As EventArgs) Handles Button1.Click
      Dim frm As New Form3
      frm.TextBox1.Text = TextBox1.Text
      frm.ShowDialog()
      End Sub
      Verinin geleceği formun kapanışına ise
      Private Sub Form3_Closed(sender As Object, e As EventArgs) Handles Me.Closed
      deneme = TextBox1.Text
      End Sub
      şeklinde kod atıyorum fakat anaform IsMdiContainer=true olduğunda bu özellik çalışmıyor, false olduğunda çalışıyor.
      İlk aklıma gelen kopya formun adını bulup buradan müdahale etmek onun için ise aşağıdaki kodu kullandım
      For i As Integer = 0 To Application.OpenForms.Count - 1
      If Application.OpenForms(i).Name = FormAdı.Text Then
      Application.OpenForms(i).Activate()
      Application.OpenForms(i).Controls.textbox1.text = deneme ' hatalı kısım

Return
      End If
      Next
      bu şekilde de yapamadım.