Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İp ??

Konu, 'Bilgi Güvenliği' kısmında Mingitau tarafından paylaşıldı.

1. Mingitau

Mingitau Misafir

Şimdi elimde iki ip var birincisi benim kullandığım bilgisayarın.

172.16.70.10
    ikincisi Laboratuvardaki ana bilgisayarın ipsi

192.168.0.1

Benim kullandığım bilgisayar ayrı bir ağda laboratuvar ayrı bir ağda ve her ikiside bir üst ağ ile birbirine bağlı

kısaca 192.168.0.1 adresiyle laboratuvardaki bilgisayar ulaşılır mı birileri ulaşılacağını söylüyor merakım buradan ulaşılmazsa niye olduğunu kısaca anlatabilir ya da kaynak gösterebilir misiniz?
    Yani bende ulaşılamayacağı kanısındayım ama...

2. redial

redial Misafir

Kilit nokta, iki agi baglayan ust agin konfigurasyonunda ;)

3. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Bi dakka bi bakalım:
    Workgroupunuzun aynı olduğunu varsayıyorum.
    Şu halde senin 192.168.0.1 ip numarasına sahip makinenin Subnet Maskı (alt ağ adresi) 255.255.255.0,
    172.16.70.10 ip adresine sahip makinenin Subnet Maskı (alt ağ adresi) 255.255.0.0 olması gerek.Şu halde sen o bilgisayarı alt ağını 255.255.0.0 olarak değiştirmeden ve Workgroup adını adı geçen makineyle aynı ada değiştirmeden bağlanamazsın.
    Bu arada A sınıfı ip adresleri için (ilk oktet 1-126 aralığı) subnet mask:255.0.0.0
    B sınıfı ip adresleri için (ilk oktet 128-191 aralığı) subnet mask:255.255.0.0
    C sınıfı ip adresleri için (ilk oktet 192-223 aralığı) subnet mask:255.255.255.0
    Bi ara görüşelim de sana Windows 2000 kitabını vereyim Ali.Burada IP ile ilgili birsürü bilgi var...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 15 Aralık 2002
  4. Black_Boyss

Black_Boyss Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar Teknikleri /Donanım/Tekniik destek /sis
    ya ulaşamazsın arkadaş acıklamayı yapmış alt ag maskesi onemli

mesela 255.255.255.0 bu adres onemli bir de sinıflandırma

5. Mingitau

Mingitau Misafir

Sağolun!
    Zaten dediğim gibi ben ulaşılamayacağını söylüyordum. Ve ulaşılamıyorda! Onlar sadece erişim iznin bulunmadığını söylüyordu....
    Neyse git malzemenle ingilizceyle uğraş dediklerinden inanmıyorlar ya..... Onlarda inanır bir gün ;)

6. Mingitau

Mingitau Misafir

@redial

Usta konfigürasyon bunların tüm ağına bir ip veriyo....
    Yani bizim net kafelerde yapıldığı gibi.... Nasıl ISS Netkafeyi tek kullanıcıdan ayırmıyorsa üst ağ da onları tek kullanıcıdan ayırmıyor ;)

7. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software Developer @ DELL
    eger ust agda ayarlamalar yapilirsa ulasirsin.
    ornek routerli ve routersiz yapilabilir.

8. Black_Boyss

Black_Boyss Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar Teknikleri /Donanım/Tekniik destek /sis
    ip dagıtmak farklı olaylar sana istersen döüman veririm
    istersen sana murat yıldırım oglunda bir kitap fotokopisi göndebilirim
    146 sayfa nt ve ag sistemleri uzerine cok güzel
    icq 131415782 :rolleyes: yaw cok uzun anlatacagım ama

9. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ornek :
    bir bilgisayar alinir 3 ethernet karti takilir. birinci ethernet kartına senin agindan gelen kablo takılır. ikinci ethernete üste ağdan gelen kablo taıkılır. 3. ethernete diğer netteki kablo takılır.
    daha sonra network settingslerinden ( hep windows os kullanildigini varsayiyorum ) route network packets aktif edilir.
    ve dos a cikilip route print yazilip var olan conf. bir yere yazilir
    en sornada route add ile yeni route tablosu yazilir.
    bu asamadan sonra 1. agdaki bilgisayarlar default gateway olarak 3 ethernetli bilgisayarın kendi aglarina giris yapan ethernetin ipsini yazar. diger 3. agda aynısını yaparsa 3 de birbirini gorür
    router kullanılırsa dahada kolay olur

10. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ha peki bunlari yapmadan neden goremezsin onu konusalim birde.
    bir bilgisayar baska bir bilgisayara tcp üstünden paket gönderecekse napar bunu bilmek lazım önce.
    alt detayları atlarsak su işlemler gercekleşir.
    A bilgisayarı B ye ulasip paket yollayacak diyelim.
    A kendi ip ise kendi subnet maskını andleyip bulundugu network'un idsini ogrenir. sonra karsi tarafın B nin ipsiyle kendi subnet maskını andler B nin bulundugu network idsini ogrenir.
    diyelimli bunlar aynı cikti. himm ben B ile aynı networkdeyim simdi buna direk ulasabilirim der. Ama yaygin olarak bilinenin aksine ip yi bilmek bilgisayarlar arasinda konusmaya yetmez. birde karsi tarafin mac adresini bilmek gerekir. A bilgisayarı aynı networkte oldugunu anlayinca bir ARP paketi yollar kendi networkune ( broadcast gider ) bu pakette, su ipli makine kimse bana macini yollasin der. Herkes pakete bakar ama B aa bu benim ipim macimi yollayim der ve baglanti kurulup connection baslar. ( üst seviyede aslinda bir de 3 way handshaking olur ama neyse )
    Peki A , B ile aynı networkde olmadigini kesfederse nolur ? A direk B ye erişemem bunu bilse bilse benim default gatewayimdeki makine bilir der. Ve Default gatewayine soyle bir paket yollar, Su ipli makinenin mac adresi nedir. Default gateway eger o networku tanıyorsa şimdi iyice detayına girip olaya batırmak istemiyorum bir şekilde o networke erişip a ile b yi konusturur. ama bnin networkune tanımıyorsada a ye hata doner.
    ------------
    senin kilit noktana gelirsek, ikiniz ayrı agdasiniz, üst network de aslinda 2 agida tanıyor. eger burdan gelen paketleri buraya route et denmisse erişirsin denmemeişse erişemezsin
    offf her türlü yazım vs hatası için özür dilerim şimdiden kafamı dağıtmak için yazdığı cevaptı pek konsantre olamadım

11. redial

redial Misafir

:super: