Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ip adresinden yer saptama...

Konu, 'Bilgi Güvenliği' kısmında eternity tarafından paylaşıldı.

1. eternity

eternity Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bir çok arkadaşımızın başına gelmiştir. Kimi zaman cep telefonumuza gelen bir SMS kimi zamanda mail kutumuza gelen bir MAIL ile rahatsız ediliriz. Bunların bir kısmı ciddi bir kısmı ise şaka amaçlı gönderilen mesajlardır.

İşte sizin işinize yarayacağına inandığımız bir uygulamanın web adresi:

http://www.geobutton.com/IpLocator.htm?GetLocation

Bu adrese girerek bağlantı bölgesini tespit etmek istediğiniz kişinin IP adresini yazıp ENTER tuşuna basmalısınız. Sonrasında ise, bulunabildiği takdirde, coğrafi koordinatlara kadar tüm bilgiler size bildiriliyor.

www.dikey8.com*

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Özellikle maillerde adam rahatsız etmeyi kafaya koymuşsa mail headerinide değiştirerek IP'sini saklayabilir ama yinede hoş bir adres teşekkürler paylaştığın için;)

3. Predator

Predator Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Evet, Artık çoğu firewall da bu sistem var.Ancak size yeteri kadar bilgi sağlanmıyor.

4. Mingitau

Mingitau Misafir

Pek kullanışlı olduğunu söyleyemem....
    Tam olarak eri veremiyor mesela benim yerimi Ankara olarak verdi...

5. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    sen ankarada oturuyorsunda servis saglayicin nerede?anladigim kadari ile senin isp nin yerini bulabilir max,cunku bende kocaeliden baglaniyorum,hattim ulaknetten geliyor ve beni ist olarak gosteriyor...
    bu arada mail headerini nasil degistiriyorlar ,biraz bilgi verebilirmisiniz?
    :)
    :hmmm:

6. redial

redial Misafir

mail header i degistirmekten kasit nedir?
    Mail header in ip bilgisini degistirseniz bile, mailin gittigi ip paketleri sizin gercek ip nizi tasimaz mi?

7. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Mail headerini nasıl değiştirilir konusunda Mustafa yazacaktır bir şeyler ben bana gelen headeri değişmiş bir mailden bahsedebilirim.

Return-Path: <root@.>
    Delivered-To: admin@ceviz.net
    Received: (qmail 14702 invoked by uid 99); 28 Nov 2002 03:57:44 -0000
    Date: 28 Nov 2002 03:57:44 -0000
    Message-ID: <20021128035744.14701.qmail@>
    To: admin@ceviz.net
    Subject: ben değiştirdim!
    From: bilmemne@sitesi.com
    Reply-to: bilmemne@sitesi.com

Mesajda görülen sadece bu özellikler kısmında ve hiç bir yerden IP'sine ulaşamadım...

8. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    redial bu konuda haklı. maildaki header değiştirilse bile , maili gönderen kişi smtp boxa bağlantı yaparken kullandığı gerçek ip , smtp box'tan görüntülenebilir (normal olarak).. loglanmıştırda büyük ihtimal. tabi son kullanıcının smtp boxtaki loglari bulması ne kadar kolay o bilinmez...

9. Mingitau

Mingitau Misafir

Raps RE-Hoş geldin!
    Bende UlakNet ten bağlanıyordum o sıra....

Kocaelimizn diğer Üniversitesinden. Ama beni Ankara Gösterdi?!

10. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software Developer @ DELL
    alakasiz olacak ama :
    anonymous mail atacak cok site var webde. bir ara superonline bile destekliyordu
    telnet cekiyordun pop portuna to kısmına sallardin bisiler istedigin kisiden mail atardın ama kaldirdi
    bunun disinda hatta herkes isplerin ( en azından büyük isplerin) kendi locationlarina ait telleri cevirirse sehir disinda ilçe tespitide yapilabilir ip den

11. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    anonymous mail destekleyen servisler için siz anonymous değil sadece giden için anonymoussunuzdur. çünki o anonymous servisine bağlanırken normal ipiniz kullanililir. o servis sadeec sizin ipinizi headerda değiştirir ve gönderir.

telnet pop portuna değil smtpye baplanıp mail yazmanız mümkündür ama eğer bu anonymous mail servisi değilse ipiniz yinede çıkacaktır..

aslında şuda varki çok aşmış yöntemlerle kendinizi saklamak mümkündür, (spoof mantığı yaratılabilecek olan sahte bir connection ile) ama bu herbaba yiğidin harcı değildir.. hele hele lame toolların hiç değil...

12. BurnOUT

BurnOUT Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Deniz Taşımacılığı
    türkiyeden olduğumu bildi ama bana da ankara dedi.. herhalde başka sehir bilmiyor türkiyeden.. üstelik benim statik ip var daha kesin bir yer belirtmesi gerekmezmiydi?

13. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    İpden adres tesbiti ise yarayacak bir yol değil.
    evet serverin smtpsinden mail gönderildiginde karsı tarafa genelde gerçek ip gitmez.Serverda gerçek adres loglanıyor olabilir.ama onunda çok ise yarar bir yol olduğunu sanmıyorum.
    Misal :
    internete baglanırken boyle bir sey yapmak istesem ben once kendi internet baglantimi kullanmam!
    baska bir hesap bulur onunla internete girerim.
    Girdim mail yada hack her neyse isimi gördüm çıktım. araştirildi ip bulundu ama o ip yi o saatte kullanan kişi o hesabın gerçek sahibi.
    Ha burda ortaya çıkan gerçek :gecen sene gördüğüm ve bu yolun artık digital santrallerde ise yaramaması.
    internete baglanıp kişinin ISp daki bilgilerini incelemeye girdigimde sahsın hangi saat de baglandigini ne kadar kaldıgını gorurdum genelde.Marketwebde gördüğüm: ise baglandığım telefon numarasıydı.Yani clip-clir olayını artik ISPler kullanmaya baslamıs.Ama hangileri kullanıyor bilmiyorum.
    Diğer yandan Clip-cliri devre disi birakan sistemler var .Artık onları kullanmak yada analog santralde oldugunuzdan emin olmanız lazim

14. redial

redial Misafir

Hangi isp ye hangi saatte hangi modemle hangi kullanici nekadar sure icin baglandi bilgisi icin clip/clir 'e gerek yoktur. Gerekli oldugu hallerde, ilgili merciler, ilgili takibi yapabilirler, baska birinin acc. u ile baglanmak sizi saklamaz...

15. iris

iris Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    kod yazari
    zor diyon yani ?

iyi de memleketin ilgili mercileri mevzuya vakif olana kadar en az iki sene geciyo benim bildigim, dhcp nin lease suresi default 3 gun...

saka bi yana, konuyla ilgili bi sii sorcam, wingate midir nedir, ondan kurmuslar bi musterinin dukkandaki makinesine, - tahmin edebileceginiz gibi ISA yuklu - her an yaklasik 300 kisi irc icin proxy zannederek geziyo icerde,

bu wingate midir, nedir, onun process inin ismi nedir ? aslinda wingate midir emin degilim 1080 den baalaniyo millet.

herneyse, ben isa dan portu kapatma macerami nesretmiyim simdi, dalgin kafayla icerden yapilan tum baglantilari kapatmisim yanlislikla, icerdekiler internete baglanamazken, disardakiler proxy olarak kulllanabiliyodu makineyi....

herneyse, procesin ismini bilen var mi ? diye sormak istedim, selam verirken tanidiklara... gerci pek process ismi umrumdada degil ya, maksat gelmisken bi selam vermek...

16. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Hosgeldin Iris bizde selamini alalim hemen :)

Valla ustatlarin ne zaman gelecegi belli olmuyor gecen bir baktim redial ustat gecenin bir yarisi geziniyor buralarda oysa genelde sabah vardiyasindadir ama diger ustatlarda sen ismini umursamasanda yazarlar görursun bak :D

17. redial

redial Misafir

ulan,
    demek nefes almaya basladin ha :)
    ama oyle yagma yok...
    ctrl+alt+del e bas, orda gorursun zaten...
    (Bu arada sizin musterinin ip si ne idi :D :D :D)
    Ve son olarak hos geldin...

18. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Evet söylediğiniz teorik olarak doğru.Ama pratikde?

19. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    pratigini azcok yasamis biri olarak soyleyeyim eger isterlerse bulabiliyorlar:confused:
    :sus:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Ocak 2003
  20. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Gerçekten ilginç!??
    Pek çok yerde bu mümkün değilken Türkiyede bulunması gerçekten ilginç!
    oysaki Ben bu işin zaman,raslantı ve tekrarlamaya bağlı olduğunu düşünuyordum!
    Biraz aydınlatırmısınız bizleri?Sistem nasıl işliyor?
    Mesela böyle bir olay olduğunda neyi nereden buluyorlar?
    Türk telekomun kayıtlarindan yola çıkıyorsanız bildiğim kadarıyla her şart ve koşul için bu mümkün değil.
    [Hangi isp ye hangi saatte hangi modemle hangi kullanici nekadar sure icin ..]

Zaman kullanici tahsis edilen ip tamam, Hangi modemle olayı dahada ilginç geldi bana! Pentium 3 lerde id olayı olduğunu biliyordum ama modemlerde böyle bir şeyden haberim yok!