Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Image formatı...

Konu, 'PHP' kısmında nihal tarafından paylaşıldı.

1. nihal

nihal Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba arkadaşlar,
    bu soruyu daha öncede sormuştum sanırım..ama istediğim cevabı alamadım..
    Benim kullandığım veritabanı Sybasede. Ve bir tablomdaki bir alanın tipi de image..Yani resim bilgisini veritabanına 13232446669950.... gibi sayılarla saklıyor..
    Ben bunu Php ile nasıl yapabilirim..
    Yani giriş olarak resim dosyası verilen bir sayfada veritabanına bu dosyayı istediğim formatta kaydetmem için sanırım bir dönüştürme işlemi yapmam gerekiyor.Fakat bu yapıyı nasıl oluşturmalıyım?

bir bilen var mı????

2. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Sanırım bir dönüştürme yapmana gerek yok kaydederken, normal olarak dosya içeriğini nasıl fopen,fread gibi fonksiyonlar ile okuyup bir string olarak değişkende tutuyorsan bu tip dosyalarda da aynı şeyi uygulayacaksın.

Veritabanındaki alan tipin BLOB olmalı...

Birde okuduğun dosya içeriğini SQL sorgusunda problem çıkmaması için en son bir de addslashes() fonksiyonundan geçireceksin..

Bundan sonra normal olarak insert SQL komutu ile veirtabanına kaydedebilirsin...

Yalnız kaydederken bir extra tablo alanı ile de resmin mime tipini tutman gerekiyor,sonradan resmi gösterirken kullanmak için.. Mesela image/gif, image/pjpeg gibi..

Bunun içinde php'nin filetype() isimli fonksiyonunu kullanabilirsin...

Şu linkleri incele istersen işini yarayabilir..

http://codewalkers.com/tutorials/35/1.html

http://www.zdnetindia.com/print.html?iElementId=139

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Şubat 2003
  3. nihal

nihal Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ama benim Sybase veritabanımda alan tipi image olrak belirlenmiş.. ve mime bilgisini tutmak için de bir alanım yok.. yani veritabanını ben hazırlamadığım için değiştiremiyorum.

bir de linkleri inceleyelim bakalım...

:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Şubat 2003