Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ilginç gibi...

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Mingitau tarafından paylaşıldı.

1. Mingitau

Mingitau Misafir

Aşağıdaki mesajı fuze_savunmasi gurubundan aldım...

Bildiginiz gibi Turkiye 1996'da Cin'den 1 adet WS-1A topcu roketi atesleyici sistemi almis idi (roketleriyle birlikte tabi). Daha sonra da 5 ek sistem ve roketleri full teknoloji transferi ile Roketsan'da uretimisti. Bu surec icerisinde ayrica Cin'den WS-1B teknolojisi de transfer edildi. WS-1A ve WS-1B teknoloji transferindeki amac, milli projelerde temel teskil etmesi acisindan onem tasiyordu. Nitekim, TOROS 230/260 topcu roketi sisteminin gelistirilmesinde, WS-1A know-how'inin onemli rol oynadigini herkes bilir. WS-1B'den elde edilen know-how'in ise PARS projesinde rol oynadigi soylenir. Bilmeyen arkadaslar icin WS-1B, zannedersem WS-1A'nin gelistirilmis ve gudumlu halidir. 180 km. menzile sahiptir. PARS ise TUBITAK-SAGE tarafindan gelistirilen gudumlu MLRS fuzesidir. Ya da baska bir deyisle G-MLRS. Menzili 45 km.dir. Ne yazik ki, TUBITAK ve ROKETSAN arasindaki dusmanlik yuzunden, ne TOROS ne de PARS projelerinde bir turlu seri uretime gecilememistir. Hem de testlerin basariyla gerceklestirilmis olmasina ragmen. Zaten boyle bir sebep olsa olsa ancak Turkiye'de olurdu! Cin'den transfer edilen teknolojinin, ozgun Turk teknolojisi ile kaynastirilmasi ile en sonunda ortaya J-fuzesi cikmistir ki, bunda da seri uretime gecilememistir. J-fuzesi Turkiye'nin ilk Balistik fuzesidir. 150 km. menzil ve gudum sistemine sahiptir. J ile ilgili haberi http://www.milliyet.com.tr/2002/01/14/guncel/gun02.html adresinde bulabilirsiniz. Yani su anda Turkiye'de testleri tamamlandigi halde seri uretime gecilemeyen 3 sistem bulunmaktadir: TOROS, PARS ve J. Benim sormak istedigim sorular ise sunlar:

1. Her uc sistemde de seri uretime ne zaman gecilecektir? Beklemekten bikmis durumdayim. Ayni sekilde arkadaslarim da beklemekten bikmis durumdalar. Etrafimiz balistik fuze cemberiyle sarilirken, hala neyi bekliyoruz anlamakta zorluk cekiyorum!

2. Elimizde 6 adet WS-1A sistemi ve roketleri var. Elimizde WS-1B'nin teknolojisi var. Peki ROKETSAN'da hic bizzat WS-1B'nin kendisi uretildi mi acaba? Uretildiyse kac adet?

3. Turkiye su anda balistik fuze teknolojisi konusunda hangi asamadadir? Menzil artirma calismalarinda hangi yilda kac km.'ye varilmasi hedeflenmektedir. (ornegin 2006'da 1000 km. gibi bir hedef koyabilir miyiz???)

Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Hakan

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Haber ilginc olmasina ilginc ama gerçeklik payi var mi bilmiyorum. Turkiye' nin gururu, en istirarli kurumu ordunun tutupta Tubitak ile polemige girecegini hiç sanmiyorum. En azindan Tubitak'ta Roketsan'a dusman tutum alacak bir yönetimin görev süresinin çok uzun olacagini sanmam çünki ortada Milli Güvenlik söz konusu.

Ama Milliyet'teki haberde su satirlar dikkatimi çekti. Milli sinirlar dahilindeki hiç bir kurala yasaya uymayan biz Türkler bütün yabanci antlasmalara harfiyen uyuyoruz ya helal olsun bize.

3. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Uyuz bi durum.