Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlan üzerine projem

Konu, 'Proje Geliştirme' kısmında izmiralem tarafından paylaşıldı.

1. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    Bilgisayar Teknik Servis Hizmt.
    İnternet'te oldukça geniş çaplı bir araştırma yaptım, ilan sitesi veritabanı yapısı nasıl olmalıdır, şu nasıldır bu nasıldır ve komple site nasıl olmalıdır analizler yaptım. Baktım ki Türkiye'de en büyük ilan sitesi olan site bile tasarım ve yapıyı insanların alışık olduğu düzenlere göre uyarlıyor. Bu düzeni uyarlarken örnek aldığı siteye benzettiği de gözümden kaçmadı.

Örnek olarak en büyük x ilan sitesi, baktım tasarımını en büyük x satış sitesine benzetmiş.

Kullandığı iconlara vs görsellere baktım, internetten free kullanmış. Araba bölümünü büyük bir araba sitesine göre, emlak bölümünü başka bir büyük emlak sitesine göre vs.

Bu yüzden araştırmalarım ve insanlardan aldığım tavsiyeler doğrultusunda yenilikten çok insanların alışık olduğu bir düzende site kurmak bana çok daha mantıklı geldi.

Bende başladım projeme ve güzel bir ücretsiz ilan sitesi kurdum. Emlak ilanları, otomobil ilanları, evcil hayvan ilanları, vasıta, motosiklet alışveriş ürünleri ve daha hepsi içerisinde barındırıyor.

Sitenin yapımı hala devam etmekte, çok az eksik kategori ve bu kategorilere filtreleri tanımlamak kaldı. Yolun çoğu bitti.

Bakın bakalım sizce yeterince başarılı gidiyor mu ?

İlan sitesi : www.satiliksa.com

Sol filtre ve kategorilendirme bitmiş örnek sayfa :

Satılık daire ilanları

Son düzenleme: 27 Nisan 2016
  2. sanalyer

sanalyer Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    kodlama sizemi ait :) oldukça kurumsal ve başarılı

3. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    Evet herşeyi ile benim elimden çıkma :)

4. sanalyer

sanalyer Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    güzel olmus eline sağlık :D bende sanalyer.com a yapıcam böle bişey zaten sanalyeride ben yaptım
    ek özellik olarak bir çok şey yapmayı düşünüyorum

5. akifalioglu

akifalioglu Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    hayırlı olsun ellerine sağlık hocam :)

6. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    @sanalyer Sanalyeri yapın bence isim güzel. Bende geliştirmeyi seviyorum sabit bir içerik eklemekten nefret ediyorum. Kod yazarken veya tasarımla uğraşırken o kadar çok keyif alıyorum ki anlatamam. Ama mesela şuan alt yapı bitti filtreleri ekliyorum ya, bana acaip sıkıcı geliyor.

@akifalioglu Çok teşekkür ederim

7. akifalioglu

akifalioglu Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Rica ederim :)

8. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    2 siteyide çok beğendim ellerinize sağlık. tasarım konusunda ben çok kötüyüm... sizinkiler çok iyi, maşallah. umarım ikiside çok başarılı olur.

css3 animasyonları pek kullanmamışsınız. şu an çok moda...
    satılıksa da;
    7+3 kaç yapar gibi güvenlik sorusu ilginç geldi... mantık sorusu soran sitelerde varmış... ben basit ama etkili bir captha buldum onu kullandım.
    üyelik sözleşmesi koşullarının ifaremede popup gibi açılması ve tasarımını çok beğendim, hem hızlı hem güzel görünüyor. Cinsiyet bölümünde bay bayan yazmışsın. bayanı bazı kadınlar rahatsız edici buluyor. Bende erkek dişi koydum. :) erkeğin karşılığı dişi oluyor...

sanalyerde, giriş için açılan kayar pencereler güzel görünüyor, orada css3 devreye girmiş.:) şifremi hatırlat öncekinin üzerine biniyor, onun yerine önceki yukarı kayıp yerine gelseydi çok daha eğlenceli olurdu.
    başarılar ikinizede.

9. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    @sedirAğacı güzel yorumların için teşekkür ederim. Çok basit görünse de sitede o kadar çok yapılacak iş var ki inan, bu yüzden çok fazla tasarımı önemseyemedim, eksik olan şeyler sayfalar ve gerekli kategoriler filtreler gibi önemli şeyler bitsin tavsiyelerin doğrultusunda güzelce bir css3 ile elden geçiririm tasarımı.

sedirAğacı bunu beğendi.
  10. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    127
    gayet estetik bir çalışma kardeşim, başarılar diliyorum.
    bizim projeye bir el atmadın ya, gel beni dinle bırak sen bu backend işlerini frontendde başarılısın bence.

11. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    @yunus teşekkür ederim, şuan bununla 3 ilgilenmem gereken proje oldu birde dükkanım var işler bitmiyor ki başka işe vakit ayırayım.

Ayrıca bir konuda fikrinizi almak istiyorum, sitenin üst menü kısmı siyah ya, benim içimi karartıyor, sizce siyah güzel mi yoksa daha farklı renkler veya beyaz dahamı göz alıcı olur.

petcim.com a örnek olarak bakabilirsiniz mesela oradaki ilan sistemi alt yapısı her ne kadar aynı olmasa da, tasarım olarak aynı denebilecek kadar yakın. üst bar beyaz şekilde dahamı iyi yoksa siyah dahamı şık. Yada başka renk fikirleriniz var mı mavi logoya güzel gidebilecek.

12. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    Son düzenleme: 27 Nisan 2016
    sedirAğacı bunu beğendi.
  13. sanalyer

sanalyer Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    vayy güzel olmuş :)
    bende sanalyer'e
    LG G5 SE Özellikleri
    bu şekilde telefon özellikleri yaptım

14. zoom699

zoom699 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    hangi programlama ile yazdınız.

15. sanalyer

sanalyer Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    kime dediniz ?
    bana dediyseniz php, arkadaşta phpde yazmış :)

16. zoom699

zoom699 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Özel frameworks kullandınız mı bende PHP de yazıyorum. bu tarz genişlemesi muhtemel projeler için HIZ için standart php yeterli midir.

17. sanalyer

sanalyer Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    ben standart php ile kodluyorum, ileride frameworks'a geçmeyi düşünüyorum

zoom699 bunu beğendi.
  18. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    @sanalyer çok başarılı olmuş, bence artık bu tarz çarpraz bağlantılar googlede on numara yer ediniyor. Mesela petcim de benim yaptığım bir olay vardı, ilanına baktığın her hayfana ait bir profil ve özellikler sayfası vardı, buda çok işe yaradı. Yani sen atıyorum LG3 ün özellikler sayfasını yapmışsın, yazacağın normal metinlerde filan LG3 ile ilgili kelimeleri otomatik linkleyip özellikler sayfasına yönlendirsen çok güzel olur.

@zoom699 bende php ile yazdım sistemi. Artık hız kodlama + sunucu özelliklerine bağlı. Türkiye'de eskiden sunucu bant genişliği çok önemliydi imkanlar kısıtlıydı ama artık tüm sunucularda internet hızı on numara, ee sunucular desen SSD HDD çıktı, yüksek yüksek işlemciler çıktı, artık yüksek hızda sunucularda bulmak zor değil, geriye kalıyor php yi doğru kullanmaya. Eskiden istediğin kadar doğru kodlama yap, sunucu yavaştı, int hızı yavaştı. Şimdi hepsi hızlı iş sadece doğru kodlamalara bakıyor. Bence sistem ne kadar büyür ise büyüsün PHP bu tarz sistemler için yeterde artar bile.

19. ahmetbr

ahmetbr Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    oldukça guzel dizayn basarili bir çalisma olmus tebrikler

izmiralem bunu beğendi.