Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hd siz Linux Laboratuari icin yardim..

Konu, 'Linux' kısmında Rapsodi tarafından paylaşıldı.

1. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    arkadaslar okulda linux laboratuari acma cabalarim bugun son buldu ve hayirli sonuca ulastik :),ama bir sorunumuz var,hd yetersizligi
    simdi istedigim sey burdaki makinelere(harddiski olmayan)server I(server ad REdhat 8.0)gosterip aciliste buraya baglanmalarini saglamak yani bir nevi aptal makine tiplemesi ,acaba ethernetten mi acmayi denesem yoksa bootdisk hazirlatipta d,isketten mi boot ettirsem,bu konularad bilgisia olan yada detayli bilgisi olan yada detayli bilgi verecek adsres b,len arkadaslar acilen aranmaktadir,sevabini paylasirsizin:)
    diger laboratuarimizda makineler p4 ve Netron tarafindan MCSE kursu veriliyor,bu kutrsun tanitiminida bizlere verdiler ama bizler saman altinda su misali,kend,i labimizi actik ve diger lab dan daha cojk insan gelmeye basladi bizim lab,NEronun gazabına ugramazsak Kocaelide bir seyler yapmayi dusunuyoruz ama oncelikel su sorunuma care bulmam lazım:hmmm:

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Valla bunun yapıabildiğine bile şaştım öğrendiğimde iyi oldu :p

Windozdada yapılıyormu bu olay?

3. redial

redial Misafir

Rapsss,

Bunun en mantikli ve guzel yolu, bu is icin kullanilan ethernetlerdir..

Bu ethernetlere bir eprom takilir, ve gerekli boot bilgisi bu eprom a yazilir...

Konu genis, ve cok cok cok zevklidir...

Piyasadaki 10$ lik ethernetlerde bile bu eprom yuvalari mevcuttur ama ise yarayip yaramadigi tarafimdan bilinmemektedir...

4. redial

redial Misafir

5. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    hmm ya ethernet yada floppyden yapabiliriz diye biliyodum ama ,ethernetten nasikl yapilabilecegi konusunda detayli bilgim yok,okudum doc'larda eprom yakmaktan bahsediyoda nasil yapilacagi konusunda b,isi yazmio ama son surat devam ediyor arastirmalarim:)saliya yetistirmrm lazim bunu:uff:

6. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    saolsun GOOGLE adim adim anlatmaya basladi du bakam olacak gibi:)

7. norda_krepusko

norda_krepusko Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bt
    bence, yani kisisel kanaatim odur ki, eger acil saliya yetistirmen gerekiyosa, eeprom falan kasma, cunku onu yazmak icin techizat lazim, uygun ethernet karti satin alman lazim,

ki okul icin alacagindan, bi tomar evrak isi falan ugrasmana degmez,

tftp den boot eder epromlar, dhcp ilen adres alir, kerneli yukler falan ama bence ugrasmaya vakit yetmez, ustat redialin belirttigi gibi daha rahat kullanimlidir, perf. icin pek bi sii degisecegini zannetmemekle birlikte, al etherneti tak makineye ac calissin gibi bi kullanimlari vardir... bootp deye bi protokol kullanirlar en basta...

her neyse, bence en iyisi ve kolayi, tek disketlik linux dagitimi edinmek, bunlarla biraz oynasarak, /usr, /bin, /sbin vs,. onemli dizinleri ana makineye nfs vasitasiylan, mount ettirmek, boylece saliya kadar bi kutu disket toparlayarak olayi halledip, sonra, daha ciddi bi ortama tasiyabilirsin...

kisaca aslinda, bu tarz islerde ethernetten isi kotarmak daha cok tercih edilen bi yontemdir, yonetimi kolay, perf. iyidir, ama gerekli hirdavat (hardware in turkcesi :) ) icin vakit lazim...

linux.org da kucuk dagitimlar var, onlari hafif modifiye edip kullanabilirsin kanaatimce...

8. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    tesekkurler,sanirim bu disket olayi ile cozmeye calisacagiz:( ama saliya

9. redial

redial Misafir

Yahu disketle isin kolay, tek bir disket yapip makina kadar kopya cikaracan..

Nooldu ne asamada?

Geliym mi :D :D :D

10. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    yarından sonra sesim cikmazsa anlayinki oldum:D :D

11. redial

redial Misafir

Haydaaa,,

Bu adam kadar panik modunda olanini da az gordum haa...

Yahu Raps, eger hattin diger tarafindaki gercekten sen isen, bu kadar abartmaman lazimdi...?

Benim tanidigim raps, coktan cozmustu olayi...

Yok yok, birisi rapsodi nin sifresini calmis, ben gidip polis i arayayim en iyisi...

12. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    eh ne diyim,basinda bir funda hanim ve onunde cokmus(?)bir Active Directory diger tarafinda internete girmeye calisn onlarca insanin bagirtisi ve ben
    sabahtan beridir daha yeni heyecanim dindi:D

13. redial

redial Misafir

Oh ne guzel, adamlar oraya AD kuruyo, hemide calismayacagini bile bile, sonra bozulunca sen ugras...

Sen dememismiydin bu adamlar AD teoride calisan bisiy, pratikte uygulamasi yok deyi?

Madem kurdular birak ugrassinlar, eger LDAP derlerse bende geleyim, kuralim beraber, kafalari rahat olsun :D :D :D