Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangisi: Asp.NET/MVC mi? - Android/Java mı?

Konu, 'C#' kısmında hakanizm tarafından paylaşıldı.

1. hakanizm

hakanizm Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    10 yıllık web yazılım / Asp.net tecrübem sonrasında da 6 sene ara vermişliğim var. Şimdilerde ise yeniden yazılıma giriş yapmak niyetindeyim. Fakat kararsız kaldım. Önümde 2 seçenek var;

1- Daha önce Vb.net kullandım. Şimdi ise Asp.NET MVC gibi bir dil ile webin yeni teknolojilerinde uzmanlaşmak

2- Web'i bir kenera bırakarak tamamen Android/Java üzerinde yoğunlaşmak. (Belki ileride IOS'a da el atmak)
    Bu 2 seçenekten hangisini seçmem gerektiği hususunda kararsız kaldım. Burada amaç elbette geleceğe hitap eden, para kazandıran bir mesleğe sahip olmak.

Siz hangi seçeneği tavsiye edersiniz?

2. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    117
    Webi tamamen bir kenara bırakmak zorunda değilsin bence ama madem yeniden başlangıç yapıyorsun kesinlikle mobil platforma yönelmelisin. mobil uygulamalarda da bir şekilde sunucu taraflı geliştirmeye ihtiyaç olacaktır. Javascript / NodeJs nin önü açık. Multi platform mobil uygulama geliştirmek için Apache Cordova ile hızlı bir başlangıç yapabilirsin.

sedirAğacı bunu beğendi.
  3. snn7

snn7 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Bu işten para kazanacaksanız .NET(ASP.NET MVC, winForm) / JAVA(javaFX, JSF, sping) / PHP(Laravel,yii,codeigniter).
    İş olarak düşünmüyorsanız her türlü javascript teknolojisi.

sedirAğacı bunu beğendi.
  4. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    117
    @snn7 kardeşim senle güzel atışıyoruz çaktırmadan.

şimdi hakan arkadaşımız demiş ki
    Sen ise
    demişsin.

Eger 'para kazandıran meslek'ten anladığın kurumsal bir firmada yazılımcı olmak ise bu yorumu yapman normal.

Ben ise geleceğe hitap eden para kazandıran mesleğin, teknoloji ve web alanında fark yaratan katkı sağlayan girişim projeleri geliştirilmesi olduğu düşünüyorum.

Mobil platform, JS vs da çok önemli bu açıdan.

5. snn7

snn7 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Atışacak bi durum ya da pozisyon yok.
    Yorumum çok realist.
    Js para kazandırmaz gibi bir kaidem yok. Js para kazandırabilir. Uzun vadede.
    Herkes fikrini belirtsin. Başkasının görüşünü alaşağı edip elimine etmeye gerek yok.
    Hepimiz iş ve hayat tecrübelerimizi yansıtıyoruz. Herkesin çıkarımı aynı olamaz.

6. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    .NET tecrüben olduğu için...

-iş arayacaksan MVC +nodeJS
    -Kendi işini yapacaksan goLAng +nodeJS

nodeJS'in cebinde her ihtimale karşı durması kanaatindeyim...

tamamen bu konularda az bilgi sahibi olan birinin önerisidir ona göre..

7. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    117
    Atışmak derken olumlu anlamda söylemiştim. birimiz ak birimiz kara demiyoruz, ikimiz de grinin tonlarından bahsediyoruz şurada. arada sedirAğacı yorum eklerse farklı renkler katıyor :) bence olması gereken de bu.

snn7 bunu beğendi.
  8. snn7

snn7 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Cümle benim içinse .NET geliştiricisi değilim.
    MVC derken ASP.NET MVC mi demek istiyorsun ? Çünkü MVC deyimi .NET ile özdeşleşmiş durumda ki bu çok yanlış bir durum.

9. hakanizm

hakanizm Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Öncelikle şunu da bileyim, bunu da bileyim, ötekine de hakim olayım gibi bir düşüncem yok. (Yan/Ek diller hariç)

Yani ya webe yöneleceğim ya da mobile.

Webe yönelirsem kesinlikle Asp.net Core (MVC 6.0)'a yönelirim. (Jquery-CSS3 vb konular da ilave)

Mobile yönelirsem de kesinlikle Cordova tarzı Multi Platformlara yönelmem. Sadece Java/Android'e yönelirim. Hybird veya Xamarine tarzı alternatifler de uygun değil benim için.

Öğrenmek istememdeki sebep de elimin altında bulunması ve bir gün iş/sektör değişikliğine karar verebilmemden ve eski mesleğimi de özlememdendir. Webden çok ekmek yedim. Lakin webi herkesin yapmaya başlaması Android'de uygulama geliştirmeyi bilenlerin de webe göre çok daha az oluşu ve geleceğinin de daha parlak oluşu izleniminden dolayı kararsız kaldım. Yani sizden ricam ya web sebebi de................. ya da mobil sebebi de.............. demeniz.

10. snn7

snn7 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Tamda belirttiğin bir şekilde cevap vereceğim sana. Bu cevap tamamen okul yıllarım ve sonraki iş hayatımdaki gördüklerime dayalı.
    Ben mobile yönelmeni öneririm. Nedeni de şu şekilde ;
    1. Şuan web işlerini herkes yapıyor. Bu işe merak salan herkes web çalışıyor. Potansiyel çalışan sayısı çok fazla. Rekabet çok ve rakamlar düşük.
    2. Mobile hakim kişi sayısı az. Taze bir pazar olduğu için görmemişlik çok fazla. Dolayısıyla sözleşmelerdeki rakamlar çok fazla.
    3. Artık mobil ürün merakı web'ten daha fazla.
    4. Yazılımsal arge yatırımlarının çoğunluğunun mobil ayağı çok daha geniş.
    5. En önemli neden şirketlerin direk hedef aldığı potansiyel tüketici bilgisayarı bıraktı ve telefon kullanıyor. (Bu genel bir kanı sadece)

Şahsım için konuşayım. Öncelikli olarak web geliştiricisiydim. Fakat artık benim için ikinci planda. Çünkü web işi beni hem maddi hemde eğlence yönünden tatmin etmiyor. Masaüstü ticari yazımlar ile uğraşmayı planlıyoruz birkaç arkadaş ile. Ha birde şöyle bir durum var. Önümde 1-2 fırsat var. Her şey pozitif olursa bu mesleği bırakacağım :D

11. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Cümle niye sana olsunki.?:p

konumuza temel oluşturan ilk yazı .NET ve MVC yi beraber kullanmış...
    zemini yok sayarsak, ürünlerimizin %90 ı çöpe gider...

snn7 bunu beğendi.
  12. kardelen987

kardelen987 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Tekniker
    Ben bir kurstan paket bir eğitim almaya bir kaç ay önce başladım. Araştırmalarımı yaparken senin gibi bende baya bi kafam karışmıştı. (Ben daha önce Delphi 7 il geliştirme yapıyordum).

Araştırma yaparken herkes bir çok yorum yaptı tabiki fakat en çok etkileyen kurstaki hocanın söyledikleri oldu. "Günümüzde yazılım geliştiricilerin web, mobile desktop konularında bilgisi olmalı fakat en az bir yada birkaçında uzman olmalıdır".
    Kendi projemi de yapsam, bir firmada da çalışsam genel olarak benden isteyecekleri teknolojilerin paket olarak sunulduğu bir eğitim buldum. Kurs başlıkları şu şekilde
    HTML5, CSS3, JavaScript,jQuery,Bootstrap
    MSSQl Sorgulama
    C#.NET
    ASP.NET Core MVC 6
    Xamarin ile Mobile uygulama geliştirme

Bu arada Cordova yı da düşünmüştüm ama Xamarin ile C# kullanarak native uygulama geliştirilebiliyormuş. Daha çok hoşuma gitti.

13. DeepSoMania

DeepSoMania Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    Senior Developer
    Merhaba,

6 sene ara teknolojik açıdan biraz uzun. Moral bozmak için yazmadım yanlış anlama. Madem fikir sordun, ilk olarak ben olsam ne yapardım diye düşündüm.

Web için;
    1- Elde zaten güncel olmasa da bir programlama dili var ve ben bunu güncel hale getirirdim.
    2- Asp. NET'i Mvc tasarım kalıbı ile kullanımını anlayıp üstünde çalışırdım. Sonra Vb.NET ile kazandığım bilgileri pekiştirirdim, bir arada kullanırdım.

Şu an elimde Vb.NET ve Asp.NET + Mvc tasarım kalıbı ile var olmuş olur. Ardından Core teknolojisinin özelliklerini öğrenmen zaman almaz. Hazır altyapın zaten var.

Web üzerinde ilerlemek istiyorsan ek olarak Ms Sql Server, MySql Server, HTML5, JavasScript, NodeJS, JQuery gibi database kullanımı ve programlanması, script dillerinin de web teknolojilerinin vazgeçilmezleri olduğundan senin için iyi gibi gözüküyor.

Android/Java için;
    1- Elinde şu an hiçbir şey yok bu konuya ait. Ben olsam web için olan adımları izler, en azından para kazanacak bilgi birikimi ve seviyede iken bu işe başlardım. Ama yok buna rağmen gireceğim diyorsan. Bu teknolojinin dünyası çok farklı. Yani mantık tabanı tabii ki programlama ama işleyişi ve gidişatı seni çok şaşırtacaktır. Zamanın var ise aşağıdaki programlar hakkında bilgi edinebilirsin.

1- Android Studio (Eclips ya da Netbeans IDE'lerinden biri de olabilir. Daha kolay olduğun söyleyen arkadaşlarım var Android Studio için.)
    2- Java programlama dilini de yeniden öğrenmeye başlayacağını da asla göz ardı etme. Bu dilin Vb.NET'e benzemediğini özellikle söylemek isterim. (Muhtmelen de bir fikrin vardır Java hakkında)
    3- Oracle Database veya dengi daha küçük veri tabanı sistemleri. (Bu da ayrı bir dünyadır haberin olsun. Vakit isteyen bir dünya hemde)

Yukarıda bir arkadaşım bahsetmiş; uzman olmak ile birkaç programlama dilinin/teknolojisinde bilgi sahibi olmak arasında çok büyük farklar vardır. Buna bende katılıyorum. Sadece fikirlerimi söylemek istedim umarım faydalı olur.

Saygılarımla.

snn7 bunu beğendi.
  14. hakanizm

hakanizm Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @snn7
    @DeepSoMania

Cevap için çok teşekkürler.
    Sizlerin cevapları, araştırmalarım, webin her halukarda 1 adım önde oluşu, hali hazırdaki var olan bilgimi yok olmaya mahkum etmemin mantıksız oluşu gibi nedenlerden dolayı Web'e ağırlık vermeye karar verdim. Belki seneye bu günler Android'e de giriş yapabilirim. Tamamen Tablo mantığıyla çalıştım yıllardır. Şimdi Div olayına da kısa bir giriş ile Asp.Net 6.0 / Core için yeterli döküman olmamasından dolayı 5.0 MVC/C#'a adım atacağım. VB.NET'i de tamamen çıkarttım kafamdan. MVC'yi C# ile yazacağım inşaAllah. Yeterli seviyede Jquery ve JavaScript bilgim vardı onları da ilerleteceğim artık. Bootstrapt ve Angular'a da giriş yapacağım mecburen. Node de çok çıkıyor karşıma ama hakkında pek bilgim yok. Hayırlısı artık.

15. snn7

snn7 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    @hakanizm
    Zaten şuan benim gördüğüm .NET 1 adım önce iş açısından. Bu sadece benim gördüğüm.
    Ben PHP üzerine çalışıyorum. Ama son 2 aydır .NET geliştirmeye de başladım. 20 gün sonra askere gideceğim. Döndükten sonra ben de .NET üzerine çalışmayı düşünüyorum.