Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangi Framework'ü Kullanıyorsunuz?

Konu, 'Framework / MVC' kısmında mvc tarafından paylaşıldı.

1. mvc

mvc Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Php Developer
    Php'de framework kullanıyor musunuz? Cevabınız "Evet" ise hangi framework'ü kullanıyorsunuz?

Daha önce bu tarz sorular çok soruldu ancak şu an güncel durumları merak ettiğimden yeni bir anket ile sonuçları görmek istedim. Facebook anketine katılmak için : http://www.facebook.com/questions/140531742728776/

* Anketi Facebook üzerinden yapmamın sebebi başka webmaster forumlarından ve sosyal ağlardan da katılımın olması içindir. Ne kadar çok kişi katılırsa o kadar detaylı sonuç alabiliriz.

2. mvc

mvc Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Php Developer
    Kullanılan 129 oya göre sonuçlar :

1. CodeIgniter (61 Oy)
    2. Framework Kullanmıyorum (37 Oy)
    3. Yii Framework (10 Oy)
    4. Zend Framework (9 Oy)
    5. Diğer Bir Framework (8 Oy)
    6. Symfony (2 Oy)
    7. CakePhp (1 Oy)
    8. Kohana (1 Oy)

3. cemozden

cemozden Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    CodeIgniter'ı oldum olası hiç sevmemişimdir. Bence büyük çaplı projeler için çok hantal. Tabi Türkçe wiki'si olduğu için tercih ediliyor olabilir ama kendi görüşüm bu.

PHP bazlı frameworklerde beni en çok etkileyen ise Nette ve Symfony. ORM framework'ü olarakta Doctrine.

4. Onur Aydemir

Onur Aydemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    CI yi neden sevmedin? Tartisma yaratmak icin sormuyorum bu soruyu yanlis anlama da sevmedigin ve eksik gordugun yonleri aciklayabilir misin?

5. cemozden

cemozden Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Tabii eksik gördüğüm yerleri söyleyeyim.

CodeIgniter'a bağımlılık oldukça fazla. Kendi yapısı dışında bir yapı kullanmak için türlü oyunlar oynamak gerekiyor. Doctrine'i CodeIgniter'a gömmek için açıkcası bin bir takla atmıştım. Kendi hazırladığım setter - getter sınıfları eğer bir sınıfı genişletiyorsa cache'e alınmıyordu ama herhangi bir genişletme işlemi olmadığında sağlıklı bir şekilde çalışıyordu. Bu olay neden kaynaklanıyordu açıkcası anlamadım oldukça araştırmama rağmen herhangi bir sonuç alamamıştım. Belki CodeIgniter'ın yeni versiyonlarında düzgün bir şekilde çalışıyordur.

Yukarıda yazdıklarımın dışında, proje büyüdükçe geliştirme süresi de o kadar büyüyordu. Beni en çok soğutan sebep bu oldu diyebilirim. (Tabi bu sadece CI'da olan bir şey değil PHP bazlı bir çok frameworkte böyle bir sorun mevcut.) Refactoring işlemlerim gitgide zorlaşıyordu ve kontrol yavaş yavaş elimden kayıyordu diyebilirim.

Tabi günah keçisi sadece CodeIgniter değil. Bir çok frameworktede aynı sorunlar mevcut. Gördüğüm en oturaklı frameworkler Symfony ve Nette idi. Tabi bunlarda da sorunlar mevcut özellikle Nette'nin cache yapısı rezalet ve Symfony'deki validation servisleri de düzgün çalışmıyordu düzeldi mi bilmiyorum.

6. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Coder, Bilgi İşlemci, Satınalma
    Codeigniter ile ilk projemi bitirdikten bir ay sonra ikincisine başladım ve çok duyduğum Kohana ile küçük birkaç çalışma yaptım ve Codeigniter'ın ne kadar kısıtlı bir perspektifi olduğunu ve HMVC desteğinin üçüncü parti uygulamalar ile sağlanması sebebiyle kısa zamanda vazgeçtim ve Kohana dünyasına daldım. Dokümantasyon olarak çok yaygın olmasa da harika bir framework Kohana. Codeigniter ile proje yapmaya başlamadan önce en azından bir göz gezdirin, ne dediğimi o zaman çok daha iyi anlayaksınız. İkinci projemde elle tutulur seviyeye gelmişken Codeigniter'ı bırakıp sıfırdan Kohana ile başladım ve çok yerinde bir karar verdiğimden eminim.

7. mvc

mvc Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Php Developer
    Kullanılan 150 oya göre sonuçlar :

1. CodeIgniter (68 Oy)
    2. Framework Kullanmıyorum (43 Oy)
    3. Zend Framework (12 Oy)
    4. Yii Framework (12 Oy)
    5. Diğer Bir Framework (8 Oy)
    6. CakePhp (3 Oy)
    7. Symfony (2 Oy)
    8. Kohana (2 Oy)

8. mgsmus

mgsmus Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Lanet olsun şimdi de FuelPHP çıktı :D

9. w3root

w3root Misafir

Codeigniter 3 sürümü ne zaman yayınlanıcak?

10. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kohana ile projemi tamamladım ve artık Laravel kullanmaya başlıyorum. Bundan sonra da değiştireceğimi sanmıyorum. http://laravel.com/

11. Onur Aydemir

Onur Aydemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    Laravel i bi anlat o zaman hocam. Neden gectin, artilari eksileri vb...

oyle buna gectim artik degistirmem demekle olmuyo :)

12. w3root

w3root Misafir

Flow3 ile ilgili düşünceleriniz neler?

Birde lightweight bir framework önerirmisiniz?

13. w3root

w3root Misafir

14. ceida

ceida Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yii framework ve CodeIginter framework ikisinide uzman kullanan birisi olarak. Kesinlikle ve kesinlikle Yii frameworku tavsiye ediyorum. 6 aylık bir proje var ise, CodeIgniter ile bunu 8 aya çıkarırsınız, Yii framework ile 4 aya düşürürsünüz. Şimdi neden böyle bişey oldu derseniz ikisininde yapılarını inceleyelim.

Yii framework "Code Generator" adlı panel var. Model, controller, view ve crud oluşturacağımız zaman bu paneli giriyoruz. CodeIgniter bu kavramları sınıflar elle yazıyoruz tamamıyla bir kere bu direk dez avantaj CI için. Mesala Yii de bu panelde model oluştururken, veritabanında oluşturğumuz tablonun ismini yazıyoruz. Mesala "Download" adında tablomuz var, bunu oraya yazıp hemen Download adında model oluşturyor. Size yapıyı hazır vermekte istediğiniz gibi düzenleyip fonksyionlarda yazabilirsiniz.

şimdi bu oluşturulan "Model" 'i inceleyelim

Rules (validate)

rules nedir? rules bildiğiniz validation özellikleri burada yapılıyor. bu yapıyı oluştururken Yii, mysql de oluşturulan tablodaki stunların özelliklerine bakıp çeker. Mesala no null kavramını reuqired yapıyor. Artı istediğiniz gibide fonksiyon ekleyebilirsiniz.
    örnek
    burada ADI, PLATFORM, KAYITTARIHI diyorki "boş olamaz" validation hatası verdiriyor.

veya LINK name li dosyanın uzantısı zip rar gzip olmalı validation.

burada kontrol adında kendim bi fonskyion tanımlamışım validation yapılırken kontrol fonksiyonuna griiyor

kontrol fonksyionu

dosyanın kalsörde var olup olmadığına bakıyor var validation gerçekleşiyor. Ayrıca URL, Email, Size gibi validationlarıda var array içine Email yazın yeter

CodeIgniterde ise tüm validationları teker teker elinizle yazmanız gerek

CI deki validation özelliği bunları uzun uzun kendim yazmak hiç hoşuma gitmiyor. oysaki Yii de nekadar güzel yapı var, array içine istediğimiz validationu yazmak yeterli

Yii frameworkte attributeLabels() (label isimlerini belirtme)

attributeLabels() yine aynı şekilde modelimizin içinde veriyor bu yapıyı. Burada label larımızın ismi ne olacaksa onları belirtiyoruz. Ve hatalı yazma olaslığımız var. Sadece buradaki label ismini değiştirmemiz yeterli.

peki alttaki kodda bakın şimdi

Yii::t( ) fonksyionunu görmektesiniz bu nedir?

Çoklu Dil desteği

Yii::t() fonksyionu ile çoklu dil desteği oluşturabilirsiniz.

Yii 'de kullanılan çoklu dil desteği CodeIgniterdeki yapıya 1000 babasar harbiden :D

Örnek:
    Ali'nin 10 tane topu var.

burada 10 değişken olabilir ve türkçede bu kısımda dururken almancada fransızcada, ingilizce ....vs sonda başta orta durabilir.
    bakın çeviri olayını nasıl yapıyoruz
    Yii::t('trans','Ali\'nin {topsayisi} tane topu var.', array({topsayisi}=>$değişken));

bakın yapı nekadar basit "Ali'nin {topsayisi} tane topu var." artık bunun dil çeviri yapacak kişi topsayısının istedği gibi yere alabilir.

Yiic Message
    Yii bu t() fonksyionu ile oluşturalan cümleleri kendi yapısında tarattırıp bu cümleleri array içine kendisi oluşturup atıyor.

Cmd consolu açın. Projesnin içinde protected klasörüne girin Burada Yiic parametresini çalıştıracağız
    Öncelikle frameworkte framework\messages\config.php dosyasını kopyalayın
    kendi projemizin içinde messages kalsörüne atın

config.php
    burada langues kısmında bakın birçok dil var istediğiniz gibi ekleyip çıkarabiliyorsunuz. Siz hangi dilleri ekliyecekseniz onları yazın
    benimki
    ingilizce ceviri yapmak istedim sadece en adın bir prametre girdim dizimize

bu kısım ise arama yaparken bu kısımlara giriş yapmamasını belirtiyoruz.
    şimdi consolumuza geri dönelim
    bunu yazıyorsunuz size hemen messages klasörü altında
    en adında bir dil klasörü oluşturuyor
    oluşturulan dil dosyasını görelim
    size bir array oluşturdu şimdi, dilin karşılıklarını girebilirsiniz. bukadar basit :)

model Search() fonksyionu

bu kısıımda databaseden verileri arama sağlıyor.

controller

"code generator" panelinde model ile gili bir controller oluşturmak istiyorsak, controller oluştur kısmına girip model ismini yazmamız yeterli.
    Download modelimiz bir control oluşturabilirsiniz.

Crud

crud veri ekleme, güncelleme, silme, görüntüleme gibi yapıyı kendisi hazır biçimde oluşturyor isterseniz bu yapıyı kullanabilirsiniz. Cms Admin panelinde çok işime yarıyor.

crud da oluşturalan controller dosyamızı içinceleyelim şimdi
    accessRules() (giriş izinleri)

accessRules giriş izinlerini kontrol eder mesala burada index ve view kısımlarını tüm kullanıcıları izni varken
    'create','update','delete','admin' bu kısımdada sessiona ADMIN değişkennin 1 olan kullanıcılara izin vermektedir. yapısı nekadar basit bakın hemen şip şak işi bitriyorsunuz izin yetkilerini.

CodeIgnıterde ise bunlar size hazır vaziyette gelmiyor siz yazıyorsunuz. __contruct fonskyionu içinde artık yazmak için uğrasın :)

Yii nin birkaçdaha özelliklerini sayıyım Hazır widgetlar var birçok.
    bunlar

extensions

.
    .
    .
    .
    .

bu yapıları http://www.eha.ee/labs/yiiplay/index.php/en sitesinden inceleyebilirsiniz. Bunlar sınırlı değildir. Yii framework sitesinde onlarca extensions var mesala zikin metin editörü, datetime, date picker .....vs vs istersenizde kendiniz bir yapı oluşturabiliyorsunuz.
    CodeIgniterde ise bunlardan bazıları var Captacha yapımılarsa mesala yazıları görmenişz imkanı yok. Yii frameworkde ise Captacha daha güzel.

Yazımı burada noktolamam gerekir. CodeIgnıter 1 günde anlatırım ama size Yii frameworku anlatabilmem için kitap yazmam gerekir :) ...
    Herzaman söylüyor kesinlik Yii framework .... CodeIgniter ise hammalıktan başka bişey değil.
    CodeIgniter kullanan arkadaşlarımda ön yargıyla yanaşmayıpda Yii oturup 3 gün incelerlerse çok kolay geçiş yapabilirler.

unutmadan Yii' de CodeIgniterde databaseye bağlanma şekli gibi değil daha kolay bir yapısı var.
    "Download" Tablomuza bağlanmak için "Download" modelimizi çağırmamız yetiyor mesala şunun gibi

gibi bir yöntemle tablomuzun onla ilişkilendirilen modelimizi çağırıp ID'si 3 olan sutunda ADI kısmını bu şekilde güncellemiş olduk. "FROM" sözcüğünü kaldırmış olduk :)

15. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
  16. MyProgramming

MyProgramming Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    CodeIgniter olmasının sebebi dökümantasyondur. Türkiye'de bir kaç arkadaşın sayesinde CodeIgniter ve framework tanınmıştır. Bende henüz CodeIgniter'dan başkasını denemedim.

17. Ingenious

Ingenious Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    codeigniter ezer.

18. ersink

ersink Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Meslek:
    Med Student
    Laravel döver.