Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

GTA Alışkanlıkları

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Sedat Atif tarafından paylaşıldı.

1. Sedat Atif

Sedat Atif Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öcü
    GTA Alışkanlıkları

1. Ters yönde, karşıdan gelen araçlara çarpmadan gitmeye çalışmak.
    2. Hızlı bir araçla kalabalık bir kaldırımdan gitmek.
    3. Taksi ile gitmek istediği yere götürülen müşteriyi indikten sonra ezmek, üzerinden birkaç kere geçmek.
    4. Taksiye binen müşteriyi istediği yere yüksek yerlerden uçarak ulaştırmak.
    5. Arabasından atılan şöförü müşteri olarak taksiye almak.
    6. Yüksek yerlere çıkıp sniper'la milleti vurmak, gelişmeleri seyretmek.
    7. Sniper'la vurulan kişiye bakmaya gelenleri de vurmak.
    8. Yetişilemeyen arabayı roket atarla yok etmek.
    9. Bir arabanın üzerine çıkıp, gezici yok edicilik yapmak (sürücünün olayla ilgisi yoktur, kendisi bu işe yapmaya zorlanmıştır sadece).
    10. Deli gibi araba kullanan FBI ajanlarının arabalarıyla oradan oraya atlamalarını, birbirlerini ezmelerini seyretmek.
    11. Taksiye binen müşteriyi mümkün olan en kısa sürede istediği yere ulaştırabilmek için uçurumdan atlamak.
    12. Bir kısmı kalkan köprüde beklerken öndeki arabaları itekleyerek denize uçurmak.
    13. Police station'un önünden polis arabası çalmak, kapısı kitliyse roket launcher'ı kullanmak.
    14. Hızlandırılmış taksi ile bütün spor arabaları geçmek.
    15. Yaralıları kurtarmaya gelen sağlık görevlilerini vurmak.
    16. Yanan arabayla Pay'N Spraya girip sağlam çıkmak.
    17. Arabayla yer üstü metro hattında gitmek.
    18. Helikopterleri sırf gürültü yaptıkları için patlatmak.
    19. Gerçek hayatta yapılsa diğerlerini sinir edecek sollamalar yapmak.
    20. Müşteri ile intahar dalışı yapmak.
    21. Normalde çıkılamayan yerlere teleporter ile çıkmak (sonra da sniper'ı çıkarmak).
    22. Havaalanında uçaklara karşı araba kullanmak.
    23. Yerlere tebeşir ile adam resmi çizdirmek.
    24. Polisten kaçarken polis görevleri yapmak.
    25. Polisten kaçarken Double Cleff FM dinlemek.
    26. Bu oyunun çok eğlenceli ama çok da zararlı olduğunu söylemek, çocuklardan uzak tutulmasını sağlamak.

[UYARI! Bu listelenen olayların gerçek hayatla bir ilgisi yoktur. Sadece bir oyundan alınmıştır. Evde yapmayı denemeyin. Sokakta da yapmayın. Çocukları ekrandan uzak tutun. Uzaktan doğru izlesinler, böyle bu kötülükleri izlerken gözleri bozulmaz. GTA'yı çocuklara oynatmayın. Ters şeritte gitmeyin. Yemeğin altını kapatın. FBI'a bulaşmayın. Silahlardan uzak durun.]

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Aralık 2002
  2. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    puaahhh..!!!
    Uyarıyı baştan yapsana :)

3. Sedat Atif

Sedat Atif Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öcü
    Tadı kaçar. :D

4. Frost

Frost Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Hızlandırılmış taxi nasıl oluyor ?

5. Sedat Atif

Sedat Atif Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öcü
    GTA'nın program dosyaları ile oynayarak hızlandırıyorsun. Bunu yapan programlar var.

Ben bunu özellikle henüz şehrin diğer bölümleri açılmamışken her istediğim yerde hızlı araç bulabilmek için kullanmıştım.

6. NAE4

NAE4 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    N/A
    Sormayın, geçen gece saat 03:30 gibi Almanya'dan bir yakınımız geldi sağolsun. Otoban çıkışında bekliyormuş. Bizi aradı. Görev bana düştü. 21:00-03:30 arası aralıksız GTA oynadıktan sonra arabayı alıp trafiğe çıktım.

Gerisini siz düşünün artık. İlk önce otoban alt geçidinde kontrolü kaybedip spin attım. Ardından Körfez Sanayii içinde buz üzerinde kuğu gölü baleti yaptım.. ve son olarak otoban çıkışında camdan fırlayacak kadar sert bir frenle durdum.

Eve geldim... ve GTA'yı sildim.

7. Sedat Atif

Sedat Atif Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öcü
    Demek ki trafiğe çıkmadan önce GTA oynamamak gerekiyor. :D

Neyse, geçmiş olsun.

---

Aslında bu olay ( ve buna benzer olaylar ) ilginç bir tartışma başlatabilir.

Oyunlar, filmlerden farklı olarak insanlara interaktivite sunuyor. Gittikçe gerçekçilik düzeyleri artan oyunlar, bir süre sonra insanların gerçek hayatları ile sanal dünyayı karıştırmalarına sebep olur mu?

Düşünsenize, kendinizi kaptırmış halde Quake 6 oynuyorsunuz, grafikler fotografik gerçekçilikte, müthiş ses sisteminiz sayesinde oyun odanızda oynanıyormuş gibi hissediyorsunuz vesaire. Yaptığınızın gerçek olmadığını anlamanızı sağlayan sadece birkaç ayrıntı kalmış ( biri de monitörün dışında kalan alan ). Sadece oyunda yapıyor olsanız da, adam öldürmek artık her gün yaptığınız ve zevk aldığınız bir şey olmuş.

Bu bir kaos başlangıcı olur muydu?

Oyunlar fotografik gerçekçiliğe ulaşmadığı halde şu an bile birçok insan oyunların sanal dünyasından etkileniyor. Mesela Quake3 oynadıktan sonra pompalı tüfek ile dehşet saçan gençler, Sims'deki eşine aşık olan insanlar, sanal bebeğim öldü diye intihar edenler vb. Geçenlerde Level'ın son sayfasında ufak bir yazı vardı, "eğer uyumak için yatağınızın yanında ayakta duruyorsanız, eğer birşeyin ne olduğunu ilk başta anlayamayınca üzerine çift tıklama isteği doğuyorsa vs. vs. fazla ultima online oynuyorsunuz demektir" diyordu. Tabi, Level'daki yazı "işin dalgası" gibi gözüküyor ama, derinlere indiğinizde, oyunlar henüz yeterince gerçekçi olmadığı halde insanları ne kadar etkilediğini görüyorsunuz.

Doğrusu teknoloji bu hızla ilerlerken, insanlar sanal dünyayı daha gerçekçi yapmak için bu kadar uğraşırken, gerçek ile sanal arasındaki farkın çok azalacağı zamanların uzak olmadığını düşünüyorum. Bir süre sonra grafik ve seste maksimum gerçekçiliğe ulaşılacaktır, ondan sonra da gerçekçiliği hissettirmek için daha farklı yöntemler geliştirilecektir. Force Feedback ve "koku transferi (ya da sanal koku, adı herneyse)" bunun en güzel örnekleri.

Peki ne gibi önlemler alınacaktır? Carmageddon gibi oyunlar fazla vahşet içerdiği için yasaklanıyor. Fazla gerçekçi ve insanları öldürebilmenize izin veren oyunlar yasaklanacaktır. Belki Midtown Madness'deki gibi insanlara hiçbir zarar veremediğiniz veya NFS'deki gibi aşırı sürat yapınca polis tarafından durdurulduğunuz, yani bir şekilde gerçek hayattaki kısıtlamalara benzer kısıtlamalarla karşılaştığımız oyunlar çoğunlukta olacaktır. BYTE'daki Doom3 yazısını okuduysanız, Murat Yıldız'ın oyunun yasaklanacağı konusundaki tahminleri de dikkatinizi çekmiştir. Doom3 bahsettiğim gerçekçilikten uzak olduğu halde.

Herneyse, bunlar benim görüşlerim ve tahminlerim.

Sizin bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum. Ne dersiniz?

8. NAE4

NAE4 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    N/A
    Bence aslolan insandır.

Bahsettiğin sanal ile gerçeğin karışımı pek yakın gelmiyor bana.

10 yaşımdan beri ara vermeden bilgisayar kullandım. Ama hayatı da gayet iyi algılayabiliyorum. Gelecekte de algılayabileceğime eminim.

Sadece etki altında kalma olayı. Yani fiziksel bir olay F=ma'ya göre cisim daima normaline göre hareket eder. 6 saatlik oyundan sonra bizimde normalimiz oyunun krtierleri oluyor. Bunu atlatmak için 10-15 dakika beklemek ya da başka bir işle uğraşmak yetiyor...

9. ASA

ASA Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Cobanlik, part time veterinerlik
    ...
    27. Yol kenarinda bekleyen umumi hatunlari alip (mumkunse 2 tane birden) i$in bitip sagligin 125'e vurduktan sonra parayi odemeden hizlica arabadan inmek. Sonra o iki hatunun beyzbol sopasiyla kafalarini patlatmak.

28. Dodo ile yuksek yerlerden ucarak suzulmek.

29. Arabaya bomba yerlestirip, cok yuksek bir yerden atlamadan hemen once bombayi aktif hale getirmek.

30. Arabasini caldiginiz ki$iyi adanin bir ucundan digerine, yava$ yava$ surerek pe$inizden ko$turtmak.

31. ???

:cool:

10. Sedat Atif

Sedat Atif Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öcü
    :D :D :D

:super:

Buna bayıldım! :D

11. Sedat Atif

Sedat Atif Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öcü
    31. Apache ile polis görevleri yapmak. (Damage Proff hilesini açtıktan sonra)

32. Fannymagnet hilesini yaparak insanları başınıza toplamak ve hepsini peşinizden koşturmak, sıkılınca da katliam yapmak.

12. Lasonic

Lasonic Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Amerika'dan bir haber geldi gazetelere...

Matrix'den etkilenen 3 genç katliam yapmak üzereyken son anda yakalanmışlar. Yüzlerce mermi stokluyorlarmış.

Oyunları geçin "seyrederek" etkilenenler var.

Yaa işte böyle...

13. NAE4

NAE4 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    N/A
    Bunlar iki üç kişiyi geçmez ve 'sorunlu' insanlardır.

14. Sedat Atif

Sedat Atif Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öcü
    Bugün düşünüyordum bende, Pokemon'u falan seyredip etkilenen insanlar Matrix'den hiç etkilenmiyor mu diye.

15. ASA

ASA Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Cobanlik, part time veterinerlik
    Ilk filmde gokdelenden ziplama sahnesini ciddiye alip deneyenlerin sayisi 2-3 ile sinirli degildi ama bu onlarin sorunlu oldugu gercegini degi$tirmiyor :)

:cool:

16. Junkie

Junkie Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Sanırım sende bi GTa manyağısın he ?? Benim aklıma bir ara bana ulan elimde uzi olsada tarasam fikirleri geliodu (ciddiyim)
    bir süre sonra bunları aklımdan çıkardım.Oyun gerçekten etkileyici gerçekçi tam türklere göre stres atmak için birebir bir serseri sana vuruyo sen ona vuruyon arkadaşları gelio meydan dayağı atıyo bir kere beni öldürdüler mekanlarını bastım sanuray kılıcıynan ehehehe neysen uzatmiim hayırlı işler :)