Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Grub kurulumu sorunu : Cannot find efi directory

Konu, 'Linux' kısmında muratbastas tarafından paylaşıldı.

1. muratbastas

muratbastas Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Malumunuzdur
    Merhabalar, bir kaç gündür uğraştığım bir sorun var. Freedos olarak Acer E5-571G model bilgisayar aldım. İçinde Linpus Linux vardı. Freedos değilmiş :) Her neyse, ben Arch'dan başladım kurmaya, harddisk i tamemen yeniden bölümledim fakat hangi linux dağıtımını denediysem(Mint, Ubuntu, OpenSuse, Kali, Arch) UEFI yüzünden grub kurulumu aşamasında tökezledim. Linux'u kurmakta sıkıntı yaşamıyorum bootloader kısmında sıkıntı yaşıyorum. Live CD ile yeniden grub kurmaya çalışıyorum, "cannot find efi directory" hatası alıyorum. Aşağıdaki şekilde her türlü parametreyi denediğim halde bir türlü çözemedim sorunu. Linux başlayamıyor.

grub-install --recheck --force --efi-directory=/boot/efi --target=x86_64-efi /dev/sda

Bios'dan UEFI modu kapatmayı, secure boot u disable yapmayı, bios a supervisor parolası atamayı, bios u tamamen default ayarlara resetlemeyi denedim de denedim. Alakalı arama sonuçlarından ilk 4-5 sayfadaki her çözümü denedim(sanırım)(fazla bir çözüm de yok zaten, herkes --efi-directory ve ya --target parametresini eklemekten bahsediyor) Ama sanırım benim sorunum bios ile alakalı. Nasıl çözebilirim bu derdi?

2. Meritokrasi

Meritokrasi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    sdfsdaf sdf sdfs