Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Google webmaster tools tarama hatası

Konu, 'SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)' kısmında hasanucar tarafından paylaşıldı.

1. hasanucar

hasanucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    T.T. Tekniker
    Merhaba arkadaşlar, bir konuda sizlerden bilgi almak istiyorum.
    Wordpress sitesi açtım henüz 2 haftalık. Wordpress geçmişim hiç yok buna dayanarak sitemap oluşturmak için en çok tercih edilen google sitemap eklentisini kurdum ve google tools'a gönderdim ancak açtığım konularla taradığı konular arasında alaka yok hatta sadece konular değil linklerde aynı şekilde. sürekli 404 hatası alıyorum..
    google tarama hatası.jpg
    Mesela sağ üstteki resimde, bu linklerin benim sitemap.xml dosyamdan geldiğini belirtiyor ama öyle bir adres bende hiç yok. Anlatabildim mi bilmiyorum ancak bu neden olur bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Son düzenleme: 9 Eylül 2017
  2. iseok

iseok Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Meslek:
    SEO ve Yazılım Uzmanı
    Google'da site:siteadresi.com olarak aratın. Eğer bu URL ler çıkıyorsa konsoldan bu url leri temizleyin. Site adresini neden sildiniz anlamadım. O yüzden net birşey söylemek zor ama hacklinke benziyor. Yüklenen pluginde bir açık olmuş olabilir. Böyle bir durum varsa kullanmayın. Başka yükleyin. doğrudan site üzerinden de bu hacklink işlemi gerçekleştirelebilir. Nerden kaynaklandığını bulmanız gerekir. Bu adresleri de .htaccsess dosyasından ve konsoldan refuse edin.

3. hasanucar

hasanucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    T.T. Tekniker
    Dediğiniz şekilde arama yaptım sadece sitedeki içerikler çıkıyor. Resimdeki yabancı içerikler sadece google'nin taramaya çalıştığı linklerden ibaret siteyle yakından uzaktan alakası yok ne şablonda ne de mysql'de yer alıyor. Sitemap ile gönderilmiş ve google taramaya çalışmış gibi aynı ama çok ilginçtir ki benim sitemap dosyam ana dizinde yani yine resimdeki linklere uymuyor.
    Site adresim Webbilim.Com

4. iseok

iseok Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Meslek:
    SEO ve Yazılım Uzmanı
    Söylediklerime ek olarak site haritanızın url sini google gibi tarayın. Farklı sonuç verip vermediğini görmek gerekir. Robots.txt yi botların kalitelerine göre düzenleyin ve ref linklere sitenizi kapatın her ihtimale karşı. Konsolda analiz sonuçlarını etkilememesi için ise filtre oluşturup o linkleri filtreleyin. Veya eğer yaygın bir problem ise o web siteleri ile ilgili google da arama yapabilirsiniz. Başka kişilerinde sitelerinde olabilir. Onlar nasıl işlemler yapmış bakabilirsiniz.

5. hasanucar

hasanucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    T.T. Tekniker
    Şimdi çalışıyorum akşam bunları yapacağım ancak botların kalitesini derken hangi botları robots.txt den engellemem gerekiyor bunu bilmiyorum ama araştırırım. Birde site yeni olduğu için ben ping sayfalarını wordpress ayarlar genel sayfasından ekledim trafik için. Bunlarla alakalı olup olmayacağınıda bilmiyorum. Yaptığım değişikliklerin ayrıntısını bilirsiniz diye bunları anlatıyorum kusura bakmayın

6. hasanucar

hasanucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    T.T. Tekniker
    Google forumdan gelen cevap:
    Gördüğüm kadarı ile ilgili ekran görüntüsünde yer alan URL'lerden dizine kaydedilen olmamış, 404 hatası verdiği için sitenizde de böyle sayfaların şuanda bulunmadığını söyleyebiliriz.
    404 hatası aldığınız sayfalara geçmişten gelen bağlantılar var. Belli ki bu site daha önceden yayında olduğunda bir şekilde hacklenmiş ve oluşturulan sayfalara başka sitelerden link basılmış. Google ilgili sayfalara gelen bu bağlantılar üzerinden sitene ulaşmaya çalışıyor ve ulaştığında da 404 yanıtı ile karşılaştığı için size bu uyarıyı veriyor.
    Bu konu ile ilgili sizin yapabileceğiniz bir şey görünmüyor. Zaman içerisinde o 404 hataları ortadan kalkacaktır.
    webbilim.jpg

Son düzenleme: 10 Eylül 2017
  7. labizekalmamış

labizekalmamış Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Nerdee
    arkadaşlar adsanse hakkında yardım edicek olan war mı ?

8. iseok

iseok Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Meslek:
    SEO ve Yazılım Uzmanı
    Bahsettiğiniz domaine ait 2009, 2012 ve 2016 yıllarına ait kayıtlar var doğrudur ancak sizin söylediğiniz farklı. Net olarak
    cümlenize istinaden yapmanız gerekenler yukarıda söylediklerimdir. Ancak önceki siteye alınan backlinkler ve çözümleri farklıdır. Şimdi soru şu olmalı: önceden alınan bu backlinkler madem sitede 404 ile karşılanıyor ve Google forumda söylendiği gibi zamanla düzelecekse, bunca zaman neden düzelmedi?
    Eğer Google forumdan gelen yanıt doğru ise site kayıtlarında;
    • dqdy/aqli.php
    • nhvq.php?
    • pigeon-cpvlca-jt ...
    • iinv.php?-18_japan ...
    gibi sayfa kayıtlarınızında olması gerekiyor.
    Her neyse, size tavsiyem .htaccess ve robots.txt ile ilgili bilgilendirmelerimi uygulamanız ve her ihtimale karşı sitemap plugini değiştirmeniz yönünde olacak. Daha sonra bir süre siteyi takip. Değişiklik olmazsa duruma göre o backlinkler üzerinden gelen trafiği (gerçekten backlink ise) yönlendirirsiniz.
    İyi çalışmalar.