Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Google Index

Konu, 'SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)' kısmında ali guner tarafından paylaşıldı.

1. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    Merhabalar, Saygılar,

Tasarladığım web sitemde yoğun olarak JavaScript kullanmaktayım. Kullanıcı deneyimi ve konforu için.
    Misal bir ilan sitesi düşünün ya da bir e-ticaret sitesi...

ilk sayfada 1 den 20 ye kadar ilan,
    İkinci sayfada 21 den 40 a kadar,
    Üçüncü sayfada 41 den 60 a kadar ilanlar gösteriliyor.

Ve ilanlara tılandığı zaman her ilanın gösterildiği ayrı ilan detay sayfası var bildiğiniz üzere...
    Şimdi soruma geliyorum izninizle, tüm bunlar JavaScript (AJAX) ile dinamik olarak sunucudan HTML içerik olarak getiriliyorsa, Google bunları nasıl indexleyecek ?

Yani ikinci sayfa butonuna tıklanırsa AJAX ile bu içerik değiştiriliyorsa...

Hatta ben kendi çözüm fikirlerimi de söylemek isterim,
    İki yol kullanılabilir belki bunun için, misal olsun diye, tek bir ilan üzerinden konuşuyorum, bu ilanı göstermek ve sitede arz etmek üzere,

1) AJAX ile talep edilen POST türünden bir request (talep) olacağı için mevcutta olaması gereken bu özellik ve artı olarak,
    2) Bir de google ın indexlemesi için bir GET URL request (talep) seçeneğine de destek verilebilir. (Özel olarak bir de URL oluşturulur ve bu link üzerinde ilan numarası olur, google bunu indexler)

İyi, hoş da,
    İlanın ya da ilan sayfalarının GET Metodu ile kullanılabilirliğini google a göstermek için, nasıl bir yol izlenmesi gerekir ?

Normalde ilanlar sunucudan dinamik olarak ajax ile Post metodu üzerinden talep ediliyor, bunun yanında google a, bu ajax ile dinamik olarak talep ediliyor ama, bunun (aynı ilanın ya da aynı sayfaların) bir de GET URL Link versiyonu da var, bak burada, haberin olsun, nasıl denilebilir ?

Site içerinde ilanın HTML öğesinin bir yerine bu get ile çağrılacak site url linki dipnot olarak mı düşülmeli ?

En derin hürmetlerimi arz ve teşekkürlerimi arz ederim.

2. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Sayfalar sitemap.xml olarak listelenip arama motorlarına tanıtılsa olmaz mı? Nasılsa arama motorları sitemaptaki linkleri tek tek dolaşıyor, linke tıkladıktan sonra gerekli bilgiler text olarak arama motorunun okyabileceği şekildeyse, ekstradan bir bağlantıya tıklamak gerekmeyecekse arama motoru o sayfayı rahatlıkla indexler diye düşünüyorum.

3. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    Değerli yanıtın için öncelikle çok teşekkür ederim. Sağolun Varolun.
    Bir çok ilan ve sayfa varsa yüzbinlere varan linki sitemap.xml de listelemek (hele ki günlük yüzlerce linkin eklenmesi ve çıkarılması) çok zor olacaktır gibi geliyor bana.

Aslına bakarsanız şunu anlamak istiyorum, yazılımcı mısınız, bilemiyorum lâkin, tereddütte kaldığım husus şudur,
    Misal google bir ilan sitesinde geziyor, ilanlara baktı, her ilan diyelim ki şu biçimde,

<a href="ilanaÖzelURLAdres">
    <div>.......ilan detayları......</div>
    </a>

Ama gelin görün ki şöyle bir JavaScript fonksiyonu var;

$("a").click(function(event){
    event.preventDefault();

//.......... başka işlemler
    });

Gördüğünüz üzere, event.preventDefault(); fonksiyonu <a> html öğesindeki bağlantının açılmasını engelliyor.

Google, bu ilanları gezerken, <a href="ilanaÖzelURLAdres"> linkini inceliyor ve re'sen (yani kendi kendine) bu linki ele alıp, gidip indexliyor mu yoksa bu içeriğe "tıklıyor" ve sayfaya normal bir kullanıcı gibi mi ulaşmaya çalışıyor?
    Çünkü eğer öyle ise, sayfaya ulaşamayacak ve indexlemeyecek demektir.

Ama yine de ulaşmasa da ayrıca hafızaya alarak kendi kendine o linke gider mi ?

Merak ediyorum açıkçası.

4. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    2009dan beri sadece html kullanarak site yapıyorum. 2013-2015 yıllarında okul için ara verdim, son 1 yıldır php'ye başladım. 2009dan 2013e kadar sadece html ile yaptığım, tüm sayfa, içerik ve sayfa numaralarını bile tek tek el ile girdiğim, 500 sayfayı tek tek açıp doldurduğum sitelerin tekilini 5-6bin'e çıkarıyordum ve aylık kazancım ta o zaman asgari ücret 900 iken ben 1500lere yakın kazanıyordum. Sebebi google'ın anlaması için (affınıza sığınarak) en aptal kişinin anlayacağı şekilde tasarlamamdı siteyi. javascript sıfır, görsel tasarım zayıf, sadece bir site. Şuan php ile güzelce yaptığım siteye hit kazandıramaz oldum. O kadar php okadar emek boşa gitti sanki, 1 yıl önce php'ye başlamak yerine üyeliksiz html site yapsaydım ve makale doldursaydım şuan aylık maaş alıyor olurdum yine belki.

Neyse çok detaya girdim özür dilerim, diyeceğim şu ki zamanında seo konusunda google'a ait yüzlerce makale okudum, google'ın hazırladığı PDF seo kitapçıklarını indirip okudum. Hatırladığım birşey var, o da google'ın o zamanlar (2011 yılı civarı) "siteyi botların anlamayacağı şekilde javascriptlerle doldurmayın" tarzı bir uyarısıydı. Açıkça "ben karışık şeyleri sevmem" diyordu sanki. Benden elimden geldikçe sade birşeyler istiyordu hep. Şuan botlar daha akıllanmış mıdır bilemem. Bot siteye girdiğinde kaynak kodu okur (chrome'da sağ tıklayıp kaynağı görüntüle derseniz görürsünüz), kaynak kodunda <a href... şeklinde bir link kodu bulursa onu hafızaya alacaktır ve daha sonra mutlaka bakacaktır bunu biliyorum, ama <a href... benzeri link kodu bulamaz ve ajax ile veritabanından çekmesi gerekiyorsa bunu ben şahsen beklemiyorum. Ufak tefek javascript kodlarına birşey demez tabi, ama özellikle sayfaları sayfa yenilenmeden, ajaxla falan sihir yapar gibi getirince o yılların google botu bunu anlayamıyordu.

Ama dediğim gibi yine, şuan daha akıllanmışsa bilemem, ben eskide kaldım biraz, zaman hızlı değişiyor :)

5. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    hmmm, galiba hafızaya alıyor, her ne kadar javascript yönlendirmeyi durursa bile dediğinize göre...
    php bilmiyorum ama her site onu kullanıyor, google başta olmak üzere, youtube, facebook falan filan... yanlış anlamayınız, php de zerre bilgim yok, ama atladığın bir yer olabilir mi ? php google ın çok sevdiği bir dil olması gerek. en azından asp.net gibi rakip teknoloji değil.
    ben asp.net üzerinden gidiyorum.
    bana özel reklam teklifi geliyor. video reklamları. büyük şirketlerin ürün tanıtımları. ayda 2 bin ya da 3 bin gibi bir rakam teklif ediyorlar. google a reklamcılık için baktım, çok nazlı aman Ya Rabbim...
    Yok onu ekle, onu çıkar, bunu şöyle yap diyor google... Tek indexlemesi beni düşündürüyor. Küstahlık olarak addetmeyin, nasıl yaparsam yaparım Google'a mı soracağım. Indexlesin yeter.
    Ama reklam konusunda hiç yanına yaklaşacağım bir hizmet değil google reklamları...

6. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Yok google bana ait değil, sorun etmem. Hatta katılıyorum size bazı konularda. PHP sevdiği dil midir bilmem, ama onu kullanıyor evet. Ve nazlı derken az bile söylediniz. Kendini 1 numara olarak gördüğü için çok çok nazlı, çok titiz, çok detaycı. Öyle ki kendi sistemlerinin hiçbiri normal bir kişi tarafından rahatlıkla kullanılamıyor. Tüm siteleri karmakarışık ve sizden her şeyi insanüstü bir güçle istiyor. 1 defa google'a reklam vereyim dedim, ilk reklamım olacağı için deneme amaçlı 20tl yatırdım. Reklamın açıklama linki ve açıklama yazısı için 1 gün uğraştım. Yok noktalamalar fazla, yok büyük harf fazla kullanıldı vs. vs. ondan sonra arama kelimelerini yazdım 15 tane, bu kelimeler sitenizle uyumlu değil diyor. Sebebi de arama kısmına mp3 yazınca sitemin hiç çıkmamasıymış. Siteyi yeni açtığım için reklam veriyorum zaten :) tüm kelimelerin tıklanma için ücreti farklı, 5,80tl olan kelime gördüm 1 tık için. sistem zaten karmakarışık bocalıyorum, anlamıyorum. Birkaç defa mail attım, en son aradılar ücretin az dediler, neymiş tıklanma başı 5 kuruş vermek çok azmışta, 1tl verenler bile varmış. 1 tıklanmaya 1tl versem reklam vermekle işim ne? :) Adsense de aynı şekilde tabi.

Çok uzattım yine ama dediğiniz gibi, site bizim ama malesef hit için google muhtacız. Ya dediğini yapacaz ya da başka kanallara reklam vererek masraf yapacaz sürekli.

7. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    bir tık 1 tl mi :D
    broşür bastır daha iyi :D
    sanki o kişi benim siteme gidiğinde bana 10 kuruşluk bir katkı sağlayacak mı...
    google a telefon açıp; kuzum siz deli misiniz demek gerek :D

8. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Malesef, gözlerimle görmesem inanmazdım. Hatta dediğim gibi, tahmini tıklama fiyatı 5,80tl olan da vardı listemde. defalarca baktım zor inandım. Adsense ile biz reklam yayınlayınca da nedense tıklama başı 5tl kazananı görmedim duymadım şimdiye kadar. standart duyduğum 3-5 kuruş hep.

9. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    Misal, youtube için yurtdışında insanlar iyi para kazanıyor videolarından, burada ayda 15.000.000 izlenen bir video kanalı en fazla 900 tl kazanabiliyormuş.

İnanamadım...

10. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    evet youtube işine ben de bir girip çıktım. Açtığım kanalı türkiye değil de ingilizce olarak yurtdışına açmıştım. İngilizce haberle falan yüklüyordum. Reklam tıklanmalarından daha çok kazanıyordum. Türkçe videoların reklam tıklanmaları çok daha azdı. Zaten mantıken bakıldığında türkiyede TL üzerinden ücret veriyor 0,50tl gibi. amerika oldu mu 0,50 dolar verse zaten bize göre 2tl yapar :)

11. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    fos ya o işler zor o işler...
    git otur video oyunu yap daha iyi :D
    javascript ile güzel şeyler başarılır aslında.
    hımm bir de artık opengl in web versiyonu webGL de var... kolay artık...

12. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Hiç anlamam javadan, oyundan ve grafikten :)

13. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    hımmm javascript bilmiyor musun ?

14. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Maalesef, zamanla ona da sıra gelir inşallah :)