Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Garip CDROM sorunu

Konu, 'Donanım' kısmında Karanfil tarafından paylaşıldı.

1. Karanfil

Karanfil Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bir devlet kurumunda compiler olarak çalışıyorum.
    Bir bilgisayarda karşılaştığım acayip sorun :

Bilgisayar normal olarak açılır, CDROM'u tanır, Aygıt Yöneticisinde gösterir buraya kadar güzel, fakat CDROM'a bazı dergi cd'leri konduğu zaman cd'nin arayüzü açılıyor 30-40 saniye sonra CD sürücü hattan düşüyor!
    Yani "bilgisayarım" ortamından kayboluyor, aygıt listesinden siliniyor. Bazen geri getirmek için "Yeni donanım ara" seçeneği işe yarıyor ama çoğu zaman işletim sistemini yeniden başlatmak gerekiyor. Üstelik CDROM'u tekrar tanıdıktan sonra bir daha kaybedebiliyor.

Bu sorunun nedeni ne olabilir?

İşletim sistemi : Wİndows XP Prof. (Gerekli yamalar yüklü)
    İşlemci : P4 bilmem ne
    RAM: 256
    CDROM : LG (Halk arasında "cd kıran" olarak bilinir)

Ben sorunun CDROM data kablosundan kaynaklandığını düşünmüştüm, "oynak" olabilirdi veya temassızlık. Gittim yeni bir data kablosu aldım sonuç değişmedi. Anakart yuvalarında sorun olmadığına da eminiz. Başka çözüm önerisi olan var mı?

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Valla üstat her ne kadar cd kıran olarak bilinsede LG oldukça kaliteli bir markadır ama bizim vestel gibi bazen hatalı üretimde yapabiliyorlar büyük ihtimalle donanım uyuşmazlığıdır ve zor sanırım böyle bir soruna çözüm bulman. LG yerine standart olarak tanıtmanı önereyim sadece :)

3. Black_Boyss

Black_Boyss Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar Teknikleri /Donanım/Tekniik destek /sis
    kardeşim bence cd sürücünü garantisi varsa hemen degiştir yada kullandıgın sistemde uyuşmazlık var yada sistemde bişiler var
    xp üzerinde çalışan bir benchmark test programı ile surucuyu test et olmadı başka sistemlerde dene bence sorun sistemde birde sürücüyü dosta denemek lazım windows arayüzde sorun olabilir
    cd kablosu 66 100 mu 66 kabloların bir ucu mavi diger ücları 100 ucu ise kirmizi olur digerleri siyah degişmedi ise veya anakart markası ney chip nedir Via Mı intelmi senin anakart özellikleri ver iyi çalışmalar kolaygelsin