Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

FreeBSD ssh sorunu

Konu, 'Linux' kısmında growler tarafından paylaşıldı.

1. growler

growler Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    observer
    freebsd kurulu sisteme windows üstünden putty ile root olarak bağlanmaya çalıştığımda ;

login as: root
    Using keyboard-interactive authentication.
    Password:

böyle bir hata alıyorum,

debian işletim sisteminden freeBSD nin root'a ssh çektiğimde permision denied diye hata alıyorum

bir user oluşturdum,user ile ssh tan bağlanabiliyorum ancak adı üstünde user [​IMG]
    ''su'',''sudo'' da yaptırmıyor freeBSD.

sshd_config ten bir kaç ayar yaptım işe yaramadı.

yardımlarınızı bekliyorum.

2. scripter

scripter Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazilim muhendisi
    Olushdurdugun useri wheel group'una ekle o zaman su yapabilirsin.
    not: BSD'de direkt root login olamiyoruz ssh'dan.

3. roksan

roksan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    sshd_config dosyasındaki PermitRootLogin parametresinin karşılığını No olarak tanımlarsanız root olarak login olunamaz, Yes olarak tanımlarsanız sisteme tam yetkili hesap olan root hesabıyla giriş yapmanıza izin verilir ancak önerilmeyen bir durumdur...

Yöntemse; (Komutları root olarak kullanmanız gerekiyor.)

vi sshd_config komutunu kullanıp daha sonra açılan dosyadaki PermitRootLogin bölümünün karşısındaki değeri (No ise Yes) düzeltmeniz şeklindedir...

(PermitRootLogin parametresini bulmak için vi'deyken ESC tuşunu bir kez kullandıktan sonra /PermitRootLogin şeklindeki komutu kullanmanız ve daha sonra ssh sunucusu servisini yeniden başlatmanız yeterli... (/etc/rc.d/sshd restart)

Root hesabına geçiş yapabilmek için kullanılan su komutuna gelecek olursak, onun için oluşturduğunuz / giriş yaptığınız kullanıcıyı wheel grubuna dahil etmeniz yeterli, onun içinde yine root olarak şu komutu kullanmanız yeterli...

pw user mod kullanici -G wheel

groups kullanici komutu yoluylada kullanici kullanıcısının dahil olduğu grupları görebilirsiniz... (Birden fazla gruba dahil etmek için grup isimleri arasında virgül kullanabilirsiniz...)

Whell grubuna dahil olacak şekilde yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak içinse;

pw useradd kullancici -G grupadi

şeklinde bir komut kullanmak yeterli...

4. growler

growler Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    observer
    öncelikle çok teşekkürler bu işe yarayacaktır kesinlikle ancak sshd_config te kurcaladığım ayarlarda yanlış bişey yapmış olsam gerek artık ''connetion refused'' alıyorum.
    işin kötüsü zaman aşımına uğradı ne yaptığımı da hatırlamıyorum :)

ilk boş zamanda bir sshd configuration dökümanı okuyup ayarları düzeltip tekrar sorularımla karşınızdan olacağım :)

Tekrar teşekkürler

5. roksan

roksan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Google'dan sshd için konfigürasyon dosyası bulup kullanabilirsiniz, olmassa ssh sunucusu servisini sistemden silip tekrar yüklemeniz yeni bir konfigürasyon dosyası oluşturulmasını sağlayacaktır...

6. growler

growler Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    observer
    sshd_config dosyasını karıştırarak connection refused problemini çözdüm.
    wheel group una kullanıcımı ekledim,artık super user'da oluyorum :)
    sorun çözüldü.
    Taze bir freeBSD kullanıcısı olarak minik bir sorum daha olacak sshd yi restart edemedim sistemi restart ettim :) daemonlarda kill - hup kullanıyordu sanırım ancak tam komutu bulamadığım için olsa gerek işe yaramadı.
    sshd yi nasıl restart edebilirim?

Tekrar çok teşekkürler.

7. roksan

roksan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  8. growler

growler Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    observer
    Haklısınız belirtmişsiniz.Ancak ben sorunuma çözüm gelince heyecanlanıp dikkatli okumadan kendimi sistemin içinde buldum sanırım:)

şimdi make install clean ile make install all arasındaki farkı anlamaya çalışıyorum,apache kurmaya karar vermiştim.

Ancak webmin mysql apache vs. hepsini barındırdığı için webminde karar kıldım,make install all yaptım "kurdum diyor" sistem ama config dosyalarını bulamadım.Yada yeteri kadar aramadım sanırım.

Ancak bu forumda başka bir başlık olsa gerek.

Sağolun Saygılar.

9. roksan

roksan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Mevcut problemlerinize çözüm bulduysanız diğer problemleriniz için forumdaki uygun bir kategoriye yeni bir konu oluşturunuz lütfen...

Webmin bir sunucu yönetim yazılımıdır, çeşitli eklentilerle sunucuların yönetimini sağlar, bunun yerine mevcut varsayılan Webmin paketi yönetiminin sağlanacağı sunucuları kurmaz, bazı dağıtımlarda bağımlı paketler şeklinde kurulum konusunda yardımcı olunduğu oluyor ancak Webmin'in kendine özgü bağımsız bir konfigürasyon yapısı olduğundan sizin kurulum yapmış olmanıza öncelik sağlıyor...

Yüklemek istediğiniz sistem / yazılım eğer derlenme zorunluluğu getirmiyorsa ports sistemini kullanabilirsiniz...

Bkz : http://www.freebsd.org/doc/en/books/handbook/ports.html