Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fransız ve Fransız ortaklı firmalar

Konu, 'Konu Dışı' kısmında hmustak tarafından paylaşıldı.

1. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    Benzin: Total, Elf
    Süpermarket: Carrefour, Gima, Dia Endi, ChampionSA
    İnşaat: Ondulin Avrasya (Onduline -Bituline-Isoline), Lafarge, Chryso, Weber Markem
    Seyahat: Air France, Club Med, Fransa'da tatil, Fransız Kültür Merkezi
    Tıraş Bıçağı: BIC
    Çakmak: BIC, Cartier
    Kırtasiye: BIC, Sheaffer
    Yoğurt: Danone, Yoplait
    Şişe Suyu: Perrier, Danone, Evian
    Mutfak ve diğer ev eşyalar: Tefal
    Oto Lastiği: Michelin, Uniroyal, Recamic
    Oto Yedek Parça: Valeo
    Otomobil: Renault, Peugeot, Citroen
    Spor Ekipmani: Le coq sportif
    Motosiklet, Bisiklet: Peugeot
    Giyim: Lacoste , Givenchy, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent, Etam, René Derby, Sonia Rykiel, Cacharel, Daniel Hechter
    Çanta: Longchamps, Lancel, Louis Vuitton
    Şampuan: L'Oreal, Studio Line, Lancome
    Saç ürünleri: L'Oreal, Studio Line, Garnier, Kerastase
    Cilt Bakım ürünleri: Clarins, Guerlain, Avon, Avene
    Bebek giyim, mama, oyuncak: Bledina, Mellin, Majorette, DPAM, Petit Bateau
    Kozmetik: L'Oreal, La Roche Posay, Biotherm, Christian Dior, Clarins, Vichy
    Parfüm: Chanel, Christian Dior, Clarins, Drakkar Noir, Fahrenheit, Lancome,Lavendar Harvest
    Dergi: Marie Claire, Elle
    Telekom: Alcatel
    Sigorta: AXA, Günes Sigorta, Basak Sigorta, Basak Emeklilik (Groupama International)
    Finans: Societe General Bankasi, TEB (Türk Ekonomi Bankasi)
    İlaç firmaları Sanofi (Aventis&Synthelabo&Pasteur ortakligi): Servier, Fournier, Guerbet, Pierre
    Fransız şarap ve şampanyaları

2. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    eee, ne olacak şimdi? yıllardır israil,amerikanvs. mallarını boykot ediyorlar da ne oluyor?

3. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Benim için gerekli bir listeydi. Teşekkürler Hakan.

Gerçi bir süredir eğer alternatif varsa hep yerli mallarını kullanmaya çalışıyorum. Ve yerli malı çok kalitesiz değilse, işimi görüyorsa yerli malını kalite farkına rağmen seçiyorum.

Bu böyle olacak, yavaş yavaş...

İlkokulda bize öğretilen yerli malı haftasının ne anlama geldiğini yeni yeni anlıyorum, neyse ki iş işten geçmedi henüz.

Hayat sadece bir kişinin mücadelesidir unutmayınız. Bu benim mücadelem.

4. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    yerli malı olarak alternatifleri de bilmek isterim mümkünse.

5. Gurhan

Gurhan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bugünkü zaman gazatesinde koca bir sayafada LCW tescil belgesini yayınlamış.

Altında da biz fransız markası değiliz yazıyor.

Demekki bu seferki boykotlar daha ciddi.

6. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ehehe, süper bi reklam fikri, tebrik etmek lazım.

7. Gurhan

Gurhan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Reklam 2. planda kalıyordu.

Sanırım daha önce LCW Fransız markasıymış 1997 yılında türkler almış.

Hala fransız sananlar varmış vs..

Ama reklam amacıda yok değil tabi.

8. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    APO sebebiyle italyaya yapılan boykotu hatırlamıyormusunuz? Önce biz inanıp birlik olacağız ki, hikaye diyenlerde boykota uysun.
    Bu liste ile maillistlere ulaşabilmek gerek kanımca. Elinde bu tip SPAM'ler kullanan varsa, bunu bu tip bir uygulama içinde kullanmalıdırlar.

9. BoraN

BoraN .

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Ögrenci
    Bence fransızca eğitim veren okullar kapatılmalı (yada fransızca dersleri kaldırılmalı, kurumun durumuna bağlı). Tevhid-i tedrisat uygulanmalı... :)

Kısa ve öz. Bu başlı başına fransa'yı hareketlendirmek için yeter bence...

10. kelalaka

kelalaka Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    fransız öpücüğüne son :)
    ben bu olaya fransız kaldım lafınada son :)

11. perlci

perlci Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ya bırakın bu işleri, kaptalist bir toplum yine kaitalist sermayeye nasıl karşı çıkar, hepsi göbekten bir birine bağımlı. Fransada Türk mallarını boykot edemez,bu dünyadaki işleyişe aykırı. Kominst olsanız anlarım ama sermaye gelsin ,yatırım yapsın diyen bir sistem nasıl oluyorda ben senin sermayeni istemiyorum ,mallarını istemiyorum diyebiliyor.Bu kandırmacadan başka birşey değil.
    Kapitalist sistemlerde ülke menfati sözkonusu değildir,bugün burası yarın başka bir yer.
    Yerli sermaye deniliyor, yerli sermayenin hepsi yabancı ortaklıdır. Bana ortağı yabancı olmayan bir yerli gösterin?içeride olmasa bile ihracat ettiği ülke ve ülkelere mutlaka bir ortağı vardır. Buna ticaret derler. Dicaretin dili,dini,milliyeti olmaz.
    Halkı oyalamaktan başka bir işe yaramaz.

12. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    http://forum.ceviz.net/showthread.php?t=33933

mesela arkadaş mcdonalsı boykot ediyor. oysa tofaş mcdonaldsa göre çok daha "yabancı" bir firma. yani demek istediğim, kimin ne olduğunu ne kadar biliyoruz da boykot edeceğiz. bir kaç mesaj öncede dedim, var mı aynı kalitede %100 yerli alternatifleriniz. Tersini düşünüyorum. İrana civata/kola/tişört ihraç eden bir firmayım. siyasi nedenlerden ötürü benim ve irandaki iş ortaklarımın işleri bozuluyor. Oysa benim ne iranla ne de iş ortaklarımla bir alıp veremediğim yok. Benim suçum ne? Türkiyede iş yapmak mı? Peki madem benden bu kadar nefret ediyorlardı da bu siyasi meseleler olmadan önce niye benim gönderdiğim civatalarla makine yaptılar, tişörtleri giyip "oh ne güzel, ne kaliteli" dediler.

bir sürü örnek bulabilirim. zamanında biriyle atıştığımız için özellikle araştırmıştım. ulaşabildiğim kadarıyla mcdonalds türkiyenin yabancı ortağı yok, malzemelerin neredeyse %99luk kısmı türkiyeden temin ediliyor, sadece isim hakkı için para ödüyorlar birde birkaç özel tarif için. Tabi ne kadar ödüyorlar o bilgilere ulaşamadım. Ama şundan eminim %50 den fazla hissesi(yanlış hatırlamıyorsam) yabancılara ait olan TOFAŞ dururken sırf adı yabancı diye gidip Mcdonaldsı boykot etmem.

13. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bir de soyle bir durum var. Bir malin ureticisinin Fransa ya da diger bir ulke olmasi turkiye'deki ekonomiye katkisinin ana uretici yerinden daha fazla olmasini engellemiyor. Ornegin bir mal Fransizdir, marka ismi turkiye'den alinmistir, Turkiye'deki firma mamul basi 1 lira veriyordur Fransiz firmaya. Ama urettigi o urun icin yuzlerce kisi calistiriyordur. O urunu magazasinda satanda onlarca kisi calistiriyordur. Herkes de bundan ekmek yiyordur. Yani zincirleme bir reaksiyon var ortada.

Boykot olacaksa bile sadece "dogrudan ithal" urunler boykot edilebilir diyebilir miyiz? Bunu da diyemeyiz. Zira onu ithal eden adamda zincir seklinde onlarca adama ekmek verme durumunda.

Boykot'u yaparsa meclis yapar bana gore. Hemen cikarirsin Cezayir'de Fransa soykirim yapmistir diye bir yasa, onaylarsin, Cezayir'i de Fransa'yi da gume goturursun ama en azindan papucun pahali oldugunu gosterirsin.

Ya da disisleri bakani cikar AB televizyonlarinda bangir bangir Fransa'nin aptallik yaptigini filan anlatir. Ya da tarihciler, hocalar gider avrupaya yonelik yayin yapan yerlerde bangir bangir tartisir olaylari, rakiplerini edebiliyorsa alt ust eder birakir.

14. kelalaka

kelalaka Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    orda binlerce öğrenci çalışıyor ailesinin durumu kötü kimi okul masrafları çıkarıyor kimisi öss hazırlık için dersane taksitini ödüyor ben kendimden biliyorum tekstil krizi yüzünden babam zor durumda kalınca kardeşim Burger King`de işe başladı dersane masrafları ödedi tüm çalışma arkadaşlarımda hemen hemen benim gibi diyor. bahsi geçen bu firmalar Türkiyede onbinlere ekmek veriyor..

15. nohurge

nohurge Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu ülkeye ait marka, ürünleri tercih ediyorum. Bu ülkede dolaşan paranın artması , refahın yükselmesi için ve işsizliğin azalması için üstüme düşeni yapmaya çalışmanın verdiği huzurla ilgili.

Bir müslüman olarak, Kuran'da geçen "malıyla cihat etmek" olarak boykot ediyorum, elimden geldiği kadar ürünlerinden uzak durmaya çalışıyorum , ne olduğu iç huzurumla ve maneviyatımla ilgili .

Mc Donalds'dan yemek yemeyen birisi başka bir yerden yemek yer , direkt ithal ürünü kullanmayan başka ürünü kullanır. Başka zincirler güçlenip , işgücü oraya kayarken , ithalat zincirleri zayıflar. Cari açık azalır, dışa bağımlılık azalır. Dışarı kaçan para azalır, içerde dolaşan para artar.

Bizim milletimize has birşey, kendinden olanı beğenmemek, işi devlete bırakmak, kendi rahatından zerre vazgeçmemek, kılını kıpırdatmamak.

Sonuç olarak herkesin düşüncesi farklı. Benim aklıma hep, televizyonda gördüğüm, elinde marlboro paketiyle amerika ve israile saydıran lübnanlı adam geliyor. İnşallah o duruma düşmeyiz, şu anda düşmediysek.

16. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    ozaman bu boykotu fırsat bilip iç kaynaklara en makul ulaşma yöntemlerini tartışalım Fransada uçak ihalesine biz girebilecekmiydik? onu konuşalım

17. orange

orange Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Patronuma helal olsun bir pazarlamacının teklif ettiği fransız markasını satmayı kabul etmedi.%15 indirimine rağmen.
    Bilişim sektöründeki fransızlarıda bilmek isterdim.Hatta yazılımlarını bile kullanmak istemem freeware olsa bile.

18. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    Bilişim sektöründeki IT yöneticilerinin tamamı, bilişim sektöründeki teknoloji gelişimlerine FRANSIZ. Yardımcı olduysam ne mutlu bana :)

19. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bir yere kadar %100 yerli üretim markalarda diretebiliyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz yerli olarak alternatif yok. Ben yerliyim diyenin de % bilmem kaç hissesi almanların, rusların, fransızların vs.

Bir tanıdığım yıllarca alışveriş yaptığı bakkalı alkollü içecek satmaya başladı diye değiştirdi. Bu konuda denebilecek birşey de yok zaten, müslüman inançlarına aykırı düşecek ticari faaliyetlerde bulunan yerlerden alışveriş yapmayabilir. Bunu yadırgamadım, ama bu tanıdığım belediye evimin önüne asfalt dökmedi o yüzden bakkaldan alışverişi kesiyorum deseydi mantıksız bir davranış sergilemiş olurdu(en azından benim mantığım almazdı). Bu boykot meselesini de biraz buna benzetiyorum. Hedef farklı, saldırı yapılan şeyler farklı.

Levis, burger king, tofaş vs.vs.vs. Buralarda çalışanlar ithal değil. Hepsi yerli iş gücünü kullanıyor. Tamamen yurt dışında üretilip, türkiyede sadece dağımı yapılan ürünleri saymaya kalksak bir elin parmaklarını geçer mi acaba?

Kendi düşen ağlamaz derler...

Pınarın yoğurdunu boykot ediyorum diye almayıp, gidip tikveşli yoğurt alanları da görmedim değil.

20. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Adsl modemler, ttnetin alt yapısında kullanılan portların bir kısmı vs. vs.vs. Girme internete :)