Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Framework kullanilmali mi kullanilmamali mi?

Konu, 'Framework / MVC' kısmında deathisonitsway tarafından paylaşıldı.

1. kulturlupenguen

kulturlupenguen Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    iş için yapılacaksa fw kullanmak iyi gözüküyor. ama zevk için olacaksa kendi classını yazmak daha zevkli olabilir :)

2. devturkeli

devturkeli Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    neyi seviyorsanız onu kullanın. insan kendine eziyet veren bir şeyi sevmez zaten :) ama denemekten geri durmamak lazım. Örnekle anlayayım siz bir tasarımcısınız ve gözlem yapa yapa tasarım bilginizi geliştiriyorsunuz. ortaya güzel özgün şeyler çıkıyor fakat siz çekirdekten tasarımcı doğmadınız. Bunlar hep gözlem ile gelişen şeyler. İşin sanatsal boyutu da var oda bu birikimi iyi şekilde kullanabilmek, fırçayı estetik kullanmak.

Belki platformunuzu değiştirmeniz gerekir, belki fwnizi kaldırıp çöpe atmanızın vakti gelmiştir, hatta şirketinizi bile değiştirebilirsiniz belki ama öbür türlü bir şeye kanalize olarak o şeyin içinde boğuluyorsunuz. İnsanın ufku daralır ve gelecek 3 yıl içinde bu işi sıkılıp bırakacağınıza işarettir. Onun için bende herkes kendi sevdiği şeyi kullansın diyorum. size bu işi yaparken sanat duygunuzu kaybettirmeyen sizi aştıran şeyi kullanın. Ben bunu severek yapmıyorum para için bu eziyeti çekiyorum diyorsanız ve yaptığınız bulamaç kıvamında işleri çakacak keriz bulmuşsanız öyle devam edin. kendi tercihiniz.

Buradaki insanların çoğu şu iyidir bu kötüdür derken kendi alışkanlıklarının etkisiyle söylüyorlar bunu. Daha bu seviyedeyken bu konuları salt rasyonel biçimde değerlendiremeyiz. herkes kendi tarafına çeker durur. Bende rasyonel bir yaklaşımda bulunmadım her kafadan bir ses çıkınca. kendi düşüncemi söyledim.

Ben dedim bu böyledir kafasını aşarsanız bir şeyleri daha berrak bir bakışla görebiliyorsunuz. yani ben bir amaca ulaşmaya çalışıyorum önce elimdeki her şeyi çöpe atıyorum sıfırdan, işlerimi hızlandıracak, üretme potansiyelimi artıracak ve işime daha çok tat verecek bir oyuncak istiyorum diyorsanız ve herkes bu şekilde düşünüyorsa o zaman bütünsel bir analize fikir beslemesi yapar bilen kişiler. hem ustalar ecük mücük mesajlara cevap vererek enerjisini de boşa tüketmezler.

mesajım biraz konunun gidişatıyla ilgiliydi.

3. AJAXsever

AJAXsever Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Meslek:
    Akademisyen
    Ya arkdaşlar OOP kullandıktan sonra framework taraftarı ya da karşıtı olmanın ne anlamı var ki sonuçta ister kendi calass ını kullanırsın ister standart olsun diye FW un classlarını ben çok da fark göremiyorum. Fw çok yorarsa araya kendi standartımı da atmıyor değilim tabi aşırı katı kuralcı olmayı bende death kardeşim gibi sevmiyorum arada kaçamak yapmak lasım.

Ama eskisi gibi şöyle satır satır alt alta kod yazmayı da özlüyorum :rolleyes: ne güzel 1990 larda ilk programımı yazıyordum o zaman döngüler şimdiki gibi değildi program hep yukarıdan aşağıya okunduğu için programda birşeyi tekrarlamak istedğinde go to deyip satır numarasını yazıordun mselela 15. satırda hoşgekldiniz mi yazrdım 572. satırda tekralamam mı gerek go to 15 gibi birşeydi uzun zman oldu şimdi tam syntaxı hatırlamıyorum. O zamanın OOP si diyebileğim "alt program" denilen procedure sözcüğü pascala girdiğinde bayram etmiştik :) Haa öyle forum filan da yoktu internettin sadece adını duymuştuk bilgisyar ağı filan var birkaç yıl sonra Türkiyeye de gelecek diye :) hee alırdın kocaman kitabı takardın kitap büyüklüğünde diski bilgisayara cazır cuzur DOS yükler başlardın teker teker yazmaya benden bir nesil öncekiler 1 0 10 1 0 şeklinde program yazdıklarını hatırlıyorlar gözüm korkuyor :) Şimdi OOP yi bulmuşuz Framework ü bulmuşuz bolluktan tartışma yaşıyoruz :D

4. timemrah

timemrah Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Meslek:
    Web Geliştirici
    Herkes yazmış benim mesajım olmazsa çatlarım :)

2008'den beri PHP kodluyorum. Kitap yazarı Özgür ÇAYCI vesile olmuştur, kendisine defalarca teşekkürler.

FW konusunda cidden pekte iyi hislerim olduğunu söyleyemem, ben enteresan biriyim. Yani ürettiğim her şeyde hakimiyetimin %100 olması hastalığım var. Ayrıca performansı belkide ihtiyacım olmadığı kadar önemsiyorum. Gereksiz bir takıntım olduğunu düşünüyorum.

Yani bir web sayfasında jQuery kullanmaya bile ikna olma serüvenim kendi javascript kütüphanemin dosya boyutu jQuery dosya boyutunu geçtikten sonra oldu. Halbuki jQuery'nin kazandırdığı hız ve daha hatasız kod yazma artısı muazzam işte kendi saçmalıklarım.
    ______________________________________________________________________________________

Şimdi arkadaşlar;

En az 2-3 yıl php v.s. kodlayan bir adamın hala spagetti kod yazma ısrarı sürüyorsa bu adam gitsin kendini denize atsın! Ben yeni dünyaya en zor ayak uyduranlardanım ama gerçek programcı yaratıcı olmak zorundadır dimi? Yaratıcı bir insan FW'nin ne olduğunu bilmeden kendisi zaten FW'yi baştan icat eder bir süre sonra hamallıktan bıkarsın heralde.

2009 da FW yazmışım haberim yok misalen. Hemde nesne yönelimli kod kullanımını neredeyse bilmeden.

Dolayısı ile Laravel gibi FW tercih etmeyen adam illa kendisi, genellikle daha kötü nadiren daha iyi bir yapı kullanır kimseyi hor görmeyelim.

Ben hızlı site teslimatına ihtiyaç duyduğum için oturdum kendi ihtiyaçlarımı analiz ederek kendim 2011'de nesne yönelimli FW yazdım. 1 ayımı aldı evet uzun süre. Ama bir daha yazmadım hep aynısını kullanıyorum. Bu FW'ye de bir çok eklenti yazdım entegrasyonumu yaptım.

- Zamanında hesap yönetim sistemi oluşturdum, kodladım v.s. 1-2 haftamı aldı ama bir daha kodlamıyorum, hep aynısı işimi görüyor.
    - Bir web sayfası için excel benzeri bir uygulama yapmam gerekti oturdum 1 haftada yazdım. Valla çok işime yaradı ama bir daha kodlamadım bir kere kodladım. Aynısını kullanıyorum kütüphanemde duruyor.
    - Genel ve noktasal yetki sistemi , güvenlik için kütüphanelerim var yani hala kullanıyorum bi daha yazmıyorum.
    - Ürün sistemi, sonsuz kategori sistemi, albüm slide sistemleri ıvırtı zıvırtı v.s. her bişey elimde kütüphanemde mevcut.

Maksat hızlı teslimat ise şu anda genel bir web sayfasını elimdeki kütüphanelerimle kodlayarak emin olun bende sizin gibi 2 günde teslimat yapabiliyorum.

Gelelim bu tutumun kötü yanına;
    - Bu kodları tamamını yazdığım süreye bakalım, 6 ay vardır heralde. Çöpe gitmiş bir zaman mı? Pekte sayılmaz profesyonellik arttırıyor. Zaman ayrımadan profesyonel olunmaz. Ama bu zamanı harcamadan da genel anlamda bir web sayfasını FW ile üretebilirdiniz bu bakımdan kötü yanı diyebiliriz. Yada üretebileceğinizi umuyorum belkide bilinen FW'ler bu derece herşeyi bulabildiğiniz iyi birşey değildir görücem zamanla.
    - Yazdığımkütüphaneler hep yazdığım günkü gibi, benim yerime güncelleyen bakımını yapan, hatalarını gideren, bir şey ekleyen yok. Bu tür şeyler için oturup kendim zaman ayırmam gerekiyor.
    - Benim projeme bakan birisinin kodlarımı anlaması bilinen bir FW kodunu anlamasından daha uzun sürer.
    - Benim başkasının FW ile kodladığı bir projeye entegrasyonum onun FW sini bilseydim daha kısa sürerdi. Bilinen bir FW öğrenmek bu konuda daha iyi.
    - Kendi FW'em için geliştirdiğim bir uygulamanın benden başka kimseye faydası yok! Yani APPLE firması olsaydım bunu fazla umursamazdım, hatta hoşuma giderdi :) Ama bilgi paylaşılmadıkça ve bir sürü kişi tarafından kullanılmadıkça çöpe gidiyor yazıktır günahtır. Her insan ölecek gidecek bilgileri çöp olacak :(

Halbuki şimdi jQuery oluşturan şahıslar öldü diyelim. Sitesi kapansın ne bileyim ne farkeder. Birileri gelir devam eder dökümantasyon belli, kullanıcısı olmuş tavan. jQuery artık ölümsüz...

Geliştirdiğiniz kütüphane, uygulama artık adına ne diyorsanız ölümsüz kalmasını ve sizinle ölmesini istemiyorsanız bilinen bir popüler FW ile yazıp yayınlamak gerekir diye düşünüyorum.

Açıkcası Laravel öğreniyorum, sebebi;
    - Kendi kütüphanelerimin benzerlerini ve daha fazlasını bu FW'de eklenti olarak bulma umudumdur. Bunu bulabilirsem o eklentinin gelişimi ve hatalarını düzeltmekle zaman kaybetmemek.
    - Bir eklenti yazarsam bunu insanlar kullanabilsin, sadece benimle sınırlı kalmasın.
    - Proje geliştirme çatısı muhtemelen benimkinden daha profesyoneldir. Ben tek başıma çatı oluşturuyorum, adamlar kaç kişi yapıyor bilmiyorum bile.

Ama derseniz ki performansı çok önemli bir Türkiye geneli projede Laravel kullanırmısın. Sanmıyorum. Zaten her alanını siz sıfırdan kodlamak zorunda kalacaksınız, her şey bu projeye aşırı özel olmak zorunda kalacak.

Konuya katılıp üşenmeden uzun uzun yazı yazarak bana fikir oluşturan herkese çok teşekkürler...