Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Framework kullanilmali mi kullanilmamali mi?

Konu, 'Framework / MVC' kısmında deathisonitsway tarafından paylaşıldı.

1. Romansanta

Romansanta Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Amele
    Ben bu film izledim sinan hocam :)

2. w3root

w3root Misafir

sanki dejavu :)

3. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Coder, Bilgi İşlemci, Satınalma
  4. oguzweb

oguzweb Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    yıllardır cevizde süren klasik tartışmalardan :)

5. Onur Aydemir

Onur Aydemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    vaz gecilemediginden dolayi basligi ust bolume tasidik. Maksat musteri kaybetmemek :)

6. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    @sineld

Ben sana falanyum sitesinde ne yazıyor diye sormadım, ben sana benim ne anlatmaya çalıştığımı anlayıp anlamadığını sordum. Hala aynı makamdan fetva verdiğine göre anlamamışsın anlaşılan.

@deathisonitsway

ne yapıcak o kodun arkasında, iki yumurta kırıp menemenmi yapıcak ?. Allıyacak pullayacak al bir tane sql string oluşturup execute edicek. Muhtemelen o kadarcık sql çalıştırmak için en az 5 dosya ve 1000 2000 satır kadar yüklüyordur. (zend bu, ööle 7 düveli ayaklandırmadan, echo bilem yapamaz)

Herşeyin bir ortalaması vardır. Mercedes araba yapar mesela, gider abs ekipmanını bosch dan alır, veya BMW neden Borg Warner şanzuman kullanıyor, bilmiyormu şanzuman yapmayı ? İşini görüyorsa hazır component kullanmakta ne kötülük var.

Oturduğunuz binayı yaparken, hazır beton kullanmadıları mı ?, kolon demirlerini demir çelik fabrikası kurup siz mi döktünüz ?

Elifle merteği karıştırma, ben sana kötü kodluyorsun mu dedim ? veya yazdığın kodlama okunmaz mı dedim ? Kafanıza göre yazmışınızdır içselleştirmek zaman alır dedim. Yaptığınızı muhakkak anlarım, peki orada yaptığınızın bana, üstünde çalıştığım proje için bir faydası var mı ?

Ama zend, CI, Kohana vs bunların bana faydası var. bak 10 satırda işi kotardım, eski usül gitsem bir ton şeyi kendim yazmam gerekecekti.

Eskiden bunlara, getirdikleri yük yüzünden karşı çıkıyordum, ancak bu gün şartlar değişti. Ben nasılsa o kodu çoşturmanın bir yolunu bulurum, varsın zend abi 30 40 tane (100 tane) dosya yüklesin mühim değil.

Yeterki ben işimi P daha kısa sürede bitireyim.

Sorumu sorayım.

Kimler autocomplete desteği veren editör kullanıyor... ?

7. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Onur post adresini yazar mısın sana Türkçe Q klavye göndereyim.

8. sineld

sineld Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bu arada bu forumda bazı kullanıcılar sürekli regl halindeler anlaşılan.

Şu Sancar Saran'ın yazdığına bak.

9. Onur Aydemir

Onur Aydemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    gerekirse ben alirim dusundugun icin sagol :kuuul:

10. Romansanta

Romansanta Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Amele
    PHP Designer 8 :p
    Notepad++ Zend Coding :D

Ben verim Onur hocamın ihtiyaci yokmuş :D bana gönderin :D

11. Onur Aydemir

Onur Aydemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    notepad++

iyiki hatirlattiniz v6.1.8 surumu cikmis guncelledim :)

12. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    @sancar hocam eyvallah bir şey dedigimiz yokta..sen yinede bakmışsındır o functionlara..ezbere iş yapmazsın sen.yani $this->carcurt diye cagıralan herşeyin arka planında ne halt yediğine ben bakıyorum şahsen...yani iki yumurtamı kırıyor yoksa pilavmı yapıyor öğrenmek isterim...yoksa ezbercilik olur sancar ustam..yani birde mesela sunu diyim..o yazdıgın pagination un css uyumlulugu var mıdır..mesela ben bazen functionına artı bir parametre gondererek styleını yazıyorum..yani parametrelerini kafama göre değiştiriyorum yani...yani bilmiyorum tabi zend kullanmadım hiç ama...senin dediğin gibi 7 düveli ayaklandırıyorsa...kullanmamayı tercih ediyorum...haa dediginiz gibi yani yüklesin onemli olan zaman diyorsan...burda hemfikiriz tabi...

bu arada autocomple editor olarak editplus kullanıyordum ama...elektrikler gidince tum dosyaları siliyor ftp dahil...ben böyle bir kötü tecrube yaşamıştım..lanet olsun dedim bıraktım...editplus güzeldi yoksa ctrl s ile çat atıyordum ftp ye...autocomplete ide guzeldi...

13. Romansanta

Romansanta Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Amele

FTP Hemen hemen bütün hepsinde var Kanka :) Yalnız CodeLobster bazen Sapırabiliyor NetBeans Kalıntılar bırakabiliyor Nusphere adamı sivanadan cikarior Notepad++'a bi ara overwrite sıkıntısı yaşamıştım ög geldi ama saoLsun PHP Designer hic sorun cikarmadı :p

14. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    Eskiden, pico ile yazardım, sonra KATE kullandım 5 6 sene kadar, ne zaman kubuntuda bizim dual desktop patladı, windows a geçtik. KDE nin windows versiyonu ile gittik bir süre baktım olmuyor, notepad ++ idare ederdi lakin ikide bir config kaybedince alternatif aradım, bu php designeri buldum. Tam o aralar, bir gurup .net çi ile birlikte çalıştım ve başka çalışma şekilleri gördüm, bir proje için mecburen zend kullandım.

Çok hoşuma gitmedi, özelliklede smarty ile birlikte kullanma zorunluluğu olduğundan sanırım. Sonra başka bir proje için bu sefer tamamen kafama göre kullandım, ondan sonra bütün bu oo cu amcaların ne demeye çalıştığı konusunda kafamda net birşey oluştu.

Bütün bu oo, framework tatavasından sağlam bir şekilde çalışması için sağlam auto complete yapan bir editörün olucak. Zend kullanmadım bilmem, net beans hoşuma gitmiyor, çok fazla ram tüketiyor çok yavaş. PHP Designer 1gb ram için bütün taklayı atıyor. Hızlı.

Adamlar işi o kadar ilerletmişki

Sırf bu auto complete özelliğini daha kullanmak için boş Obje yapıyorsun.

tablo var , alanlar, antin, kuntin, falanyum, filanyum.

class tablo_hede
    {
    public $antin;
    public $kuntin;
    public $falanyum;
    public $filanyum;
    }

select * from hede
    foreach res
    $t = new tablo_hede()
    $t->antin = $row['antin'];
    ...
    $r[] = $t;

return $r;

falan şeklinde gidiyor.

İlk gördüğüm zaman ulan bu nasıl bir iş dedim. Sonra auto complete editörü kullanmaya başlayınca ışık yandı, bu şekilde geriye dönüp bakmıyor, database den gelen datayı kontrol etmiyorsun. Controlerda view da iş yaparken ulan result sette hede miydi yoks hödömüydu kafa yormuyorsun. iki günlük iş, bir öğleden sonra bitiyor.

Sonra yazdık ça yazasın geliyor. Ama öyle böyle değil. Anam diyorsun ben bu kadar üretkenmiydim.

Yani öyle projeler varki içinde 100 200 tane böyle class var (her tablo veya çalışan her sp için)

Sana bunu anlamaya çalışmıştım, jinekolog arkadaş, literatür sevdasına düşünce mevzu yarım kaldı.

Yani dünyada vaziyetler böyle. Bizim ninjitsu kütüphaneleri kimse sallamıyor. Şu laraveldir, yok micro framework tür falan bunlarla da takılabilirsin mevzu değil. O kadar caf caflı framework kullanmasanda olur. Yinede bir orm şart. bütün o sql ile uğraşmamak ne kadar güzel. Alıyon şaka şuka aha bitti. Joinse join. Ha çok uçuk bişi gerekirse (ki şu ana kadar gerekmedi) direkt elle girersin gene.

Ben mesela bir tane kendim toplayayım dedim. fenada olmadı lakin tek başına çalışan, validasyon bulamadım. oturup yazmakta istemiyorum.

Muhtemelen içine zendi gömücem, ekstra lib gibi kullanıp yükleticem.

Çok abuk göründüğünün farkındayım, lakin uzaya roket göndermiyorum, forum dan gelecek datayı validate edip sql e gömücem sonrada bunu çekicem, sonra bunu 50 tane yerde daha yapıcam...

Hepsi bu.

Kodun kontrolüne gelince, (zend için konuşuyorum), zendin siteside bu jinekolog kardeşimiz gibi literatür hastası bir ton adam var. En ufak bir şey çıktımı başlıyorlar serenada, o yüzden zend framework bu bağlamda tripler ötesi. Köküne kadar zorluyor.

15. Romansanta

Romansanta Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Amele
    Sancar abi sen yaziosun yaziosun da oLay FW'den cikip oLay Anti-FW Ali vs Others Olmuş :)

Laf Açıldımı herkes fw ci herkes kendi sinifini kullanir herkes sunu yapar herkes sunu yapar (sinan hocam yanlis anlamasin) X Framework cikti soylesi guzel boylesi guzel, arkasindan biri; yok onun orasi degil burasi guzel, surasi olmamis sunda su var bunda bu var die surer gider sonra, ya millet birbirine duser yada bi mod gelir konuya ambargo koyar :)

Peki icraat? Madem herkes bu kadar iyi PHP biliyor Madem herkes(Ali De Kendi Kütüphanesi ile bu sinifa giriyor) bi FW için olmassa olmaz diyor;

Zamanında Yaso_19 vardi hala forumdamı değilmi bilmiyorum ama onun Yaso Portal var di sonuc? Sıfır

aha şurda da http://forum.ceviz.net/framework-mvc/101797-ceviz-fw.html Yusufun başlatmış olduğu Ceviz FW var Sonuç?
    https://github.com/ysfkc/Ceviz-Fw
    surda sanirim gorebiliriz sonucun ne olduğunu...

Bugun Yusuf'un adı Yusuf değil de Josef veya Jonny gibi bişey oLsaydı hepimiz gönüllü olur o FW için bişeyler yapardık ama Türk olmamızın ve En Önemlisi YUSUF'un Türk Olmasının vermiş olduğu yegane Liderlik ve Hazırcık hisleri nedeni ile biz Jonny'nin Michael'ın FW leri ile uğraşmayı onları savunmak veya yermek için birbirimizin kalbini kırmayı daha çok tercih ettiğimiz için bundan onceki bir cok proje gibi CevizFW de, birçok başlamış ama yol kat edemiş proje gibi ve bir çok başlayacak proje gibi ilk adımda son bulacak ve burda yine yeni bir FW konusunda bu muhabbetleri goreceğiz.

Hep fikirler uygulamalar projeler yerine bizim oklarımız Ahmet'i Mehmeti gösteriyor. FW yi bırakıp mantığı yaptığı işi birakip olayın sonu Senin Gözünün Üstüne Nie Kaşın Var Arkadaşım durumuna getiriyoruz.

Ali o kadar kendi sistemini savunuyor 1 Allah'ın kuluda demiyor ki ya Arkadaş madem bu bu kadar iyi At bi ftp'ye indirelim biz karar verelim.. (Ki boyle bi durumda Ali vermez onu :D banada vermemişti :D ) demiyor... Nie? Çünkü Ali'nin kullandığı sistem kimsenin umrunda değil ki.. Ali'nin haklı olabilme ihtimali kimsenin umrunda değil önemli olan BENcil olup haklı çıkmak :)

Sonuçmu
    En Güzel FW PHP Designer + Notepad++ Zend Coding Plugin ile candır caan :D

16. Systematic

Systematic Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Burada asıl mesele kimin ne kadar iyi/kaliteli kod yazdığı değil. Arkadaşımızın argümanı "anchor('#', 'Link') için framework kullanmaya ne gerek var? Ben bunu <a href="... diye zaten yazıyorum" gibi absürd ve komik bir şey olunca, haklı olarak bir tepkiyle karşılaşıyor. Dediği şey de temelde "benim kendi frameworküm var, o yüzden bütün frameworkler gereksiz. Siz framework kullananlar da işi bilmeyen salaklarsınız" demekten öteye geçmiyor. Eh, böyle bir durumda da haklı olabilmekten pek bahsedemiyoruz, maalesef.

Kendi yazdığın kodu kullanıyorsan, git onu kullan da milleti aşağılama ve demagoji yapma çabası nedir, mana veremiyoruz.

Framework de kullansanız, kendi kodunuzu da yazsanız nihayetinde verimli bir çalışma için belli bir algoritma kurup, onu takip etmeniz gerekiyor ki bence önemli olan da bunu yapabilmek. Geliştirdiğiniz bir projede mantıklı bir yol izlemeyip, neyin nasıl işleyeceğini planlamaktan aciz olduktan sonra dünyanın en yüksek performanslı kodlar bütününü kullansanız ne fayda?

Sırf bir takım kodları hazır kullanıyor yahut projesini bir framewok üzerinde temellendiriyor diye -malum şahsın da yırtınırcasına yapmaya çalıştığı gibi- bir adama kodlama işinden anlamıyor demek insafsızlıktan başka bir şey değil.

Neyse, sakin olmak lazım. Bu derece basit bir meselenin bu derece dallanıp budaklanması üzüntü verici. Havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez, bu memlekette her iş böyle ya, neyse.

Artık, yapıcı eleştiri yapmayı öğrenmemiz lazım. Tüm gayemiz karşıdakini karalamak, yaptığı işi hiçe saymak olmamalı.

Şimdi, arkadaş kendi kodunu internete koysun, indirip bakalım diyorsun da öyle bir şey yapsa kendi gösterdiği tepkiyle büyük ihtimalle kendisi de karşılaşacak; zira, memleket kendisi gibi insanlarla dolu. Kendi yaptığından başkasını beğenmeyen tipler falan filan.

Sükunet önemli. Olgunluk önemli. Ağırbaşlılık önemli. Eleştiriyi kabul edebilmek önemli. Adam gibi eleştiri yapabilmek önemli. İster yazılımcı olun, ister heykeltıraş, ister marangoz, ister pilot. Yaptığınız işin kalitesiyle kişiliğiniz arasında her zaman bir doğru orantı vardır.

Hayat dersi gibi oldu da demek istediğim anlaşılmıştır, umuyorum.

17. Romansanta

Romansanta Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Amele

kırmızı cümle yeşil cümlenin açıklaması değil demi hocam ;)

18. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder

soyleyen systematic olunca komik oluyor...daha geçen kendi baltaladı konuyu..@che de şahittir...kafası anchorlarda kalmış hala :)

neyse...beni en iyi anlayan romansata...saygılarımı sunuyorum sana kardeşim...madem cok team work çüsünüzde...yusufun ceviz fw sine katkıda bulunsanız ya...daha erken işten postalanmak için yok bu fw yok şu fw...başka bir açıklaması yok...cünkü türkiyede team work çalışması yoktur...kendinizi kandırmayın..

aha kulakları çınlasın @sineld hoca yazmış bir laravel semiramis.com.tr cok teamwork lük bir iş yaa...gelen benim kodumu anlasın anlayışı..yaww alayı spagetti olsa ne olur ya :):) topu topu 5 sayfa,görende canına yandımını twitter yazıyoruz sanar...Hoş herkes teamworkçü bir tane böyle düzgün bir şey çıkmaz ya neyse...Karın doyurmak için site yapıyorsunuz hepiniz gelmişiniz gavurun fw sinle caka satıyonuz...

Elbette fw lazım iştir...ama caka satılcak kadar değil..cunku bura TÜRKİYE...bak kocaman yazdım...Elektrik borcunuzu ödemeniz için 5 sayfalık bir siteyi 300 e satarsınız...Ne ci si ne laraveli..Bas geç babam spagettiyi...alla allaaa...sanki barack obamaya site yapıyonuz...bir siteyi kaça satıyorsunuz bu memlekette...3000 mi...? 5000 mi ?

19. Systematic

Systematic Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Demeye çalıştığım da o zaten. Yeşil ile yazılan kısmı başarabilelim ki, kırmızıyla yazılan yer yaşanmasın.

Evet, kim nerde kalmış, kısaca bir bakalım.

Şu an şu gereksiz tartışmanın devam ediyor olmasının tek sebebi senin bu yersiz iddialarından başka bir şey değil. Bu kadar önyargılı olmasaydın, böyle şeyler de demezdin.

Düzenleme:

Ha, bir de "sanki beyaz sarayın sitesini yapıyorsunuz, sanki obama'ya site yapıyorsunuz" diye bir laf tekrarlanıp duruyor. Bu mantığa göre de koca internette sadece belli başlı yerlere site yapmak gerekiyormuş gibi bir şey çıkıyor. O zaman bütün yazılımcılar, tasarımcılar elini ayağını bu işten çeksin, sadece belli başlı yerlere site yapanlar ve onların yaptıkları siteler kalsın. Ceviz.net'i kapatalım, mesela. Beyaz Saray'la bir ilişkisi yok, sonuçta. Hahaha. Allah yardım etsin.

Evet, arkadaşlar. Yaptığınız işi yapabildiğiniz kadar baştan savma yapın. Sanki siteyi başbakana yapıyorsunuz. Değil mi, ama? Önemli bir iş yaptığınızı zannediyorsunuz, bir de. Yazık.

20. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    Yaw Ali her fw diyene Allah yarattı demeden ile dalıyor, dalması mühim değil, yakışık almıyor ben ona şey ettim. Yoksa ben halimden memnunum gerisinin bir önemi var mı ?

Yasinin yaptığında bişi olmadı. Millet destek vermedi, ben kendi projemi yapmak istedim ilgilenemedim. Bir ara konuştum, yasin kodların genelde başka projelere kopyalanıp kullanıldığını kimseninde bir kuruş yardım yapmadığını söyledi.

Güncellemişti o, ama kodu kapattı sanırım.

Bence oturup framework yazmanın bir anlamı yok. Boşa kaynak ısrafından başka bir şey değil. Ben kendi kurgumu, zend ile rahatlıkla sürebiliyorum. k5 in asıl özellkleri toplasan 10k bilemedin 20k falandır, kalanı hep aynı malın morciverti.

Morcivert kısmını zende ihale ettim aslı ile uğraşıyorum.

Zaten bu işerin aslı, mevzular gelişirken ortaya bişi koymaktır. Forum yazssam vbulletinden iyi olacak mı, daha iyi bir wordpress benzeri için ne kadar çalışmak ve kaynak lazım ? Yani yapılan yapılmış. An itibari ile PHP dünyasında ortamı sarsacak bir mevzu yazmak çok ama çok zor. Çinli arkadaşın C dilinde php extension olarak yazdığı fw, 5 sene önce olsa ortamı sarsardı, şimdi kimsenin şeyinde değil.

Bununda ötesinde bu tür şeyler, her zaman aktif olan, yeni projeler yapan insanlar tarafından gerçekleştirilir. Öyle oturduğun yerden abi framework yazayım olmaz.

Eh memleketin hali ortada, simdi attım kafadan, sahibinden.com, yapısını, fw haline getirip relase edermi ? etmez Türkiye de. Özetle bu işler için yeterli kaynak yok.

Velhasılı, işin altında komplo teorisi aramayın, parayla alakalı işler bunlar.