Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

--- Frame/URL Yönlendirme ile Hosting arasındaki farklar ---

Konu, 'Genel Webmaster Konuları' kısmında ali guner tarafından paylaşıldı.

 1. ali guner

  ali guner Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2017
  Mesajlar:
  189
  Beğenilen Mesajlar:
  31
  Şehir:
  istanbul
  istanbul.ornekbirwebsitesis.com.tr/şirketler/şirketİsmi alanında oluşturulan bir alan/klasör var ve buraya bir misaldomian.com.tr gibi bir site üzerinden yönlendirme yapmak istiyorsunuz.

  Yalnız şöyle bir sorun var, böyle bir yönlendirme yapmak istiyorsunuz şirket sizin sitenize girdi, kendine istanbul/ornekbirwebsitesis.com.tr/şirketler/şirketİsmi olarak kendini kayıt etti ve bu klasörü/alanı kendi alan adı olan, misaldomian.com.tr üzerinden kullanmak istiyor.

  siz de, bu alan bir site gibi davransın istiyorsunuz, yani görünüşte misaldomian.com.tr solo/tek bir site gibi çalışacak.

  İki önemli sorun var çıktı.
  1) misaldomian.com.tr alan adı için google indexlemesinin çalışması hususunda, sitemap dosyasının ayrı nereye konulacağı,

  2) yönlendirdikten sonra google'ın kopya içerik olarak algılamaması için istanbul/ornekbirwebsitesis.com.tr/şirketler/şirketIsmi adresinin kullanıma kapatılması.
  (blogger da böyle mi oluyor ? bilinmez )

  Burada blogger gibi şirketler neden kişilerin alan adını üyelik formlarında alarak üyelere ayrı bir hosting alanı sağlamak için name server bilgisi verirler, yani yönlendirme yap, kurtul demezler...

  (Gerçi hosting alanı mı oluşturuyorlar yoksa name server tarafında bir haltlar mı yiyiyorlar pek anlamış değilim!)

  Onları bu zahmete sokan sebep nedir ? URL ya da Frame Forwarding ile yönlendir olsun bitsin demezler de, neden git domain panelinden name server bilgisi yaz derler.

  Teknikten ziyade güvenlik ile ilgili bir husus gibime geliyor,
  bu tip bir "master yönlendirme" ile sanırım sitenin tüm yönlendirmesini kendi üzerine alıyorlar,
  hatta kendileri de name server bilgisini belki de whois sorgusu ile öğreniyorlar ve
  frame forwarding ya da url forwarding yaptırmıyorlar -bunu önermiyor ve izin vermiyorlar-...

  Eğer böyle bir name server yönlendirmesi dışında URL ya da Frame Forwarding olsa idi, herhalde sitede bazı noktalar kısmi / partial içerik taşıyabilirdi.
  Emin olunamayabilirdi galiba. -Sebebi bana göre meçhul-

  Ama mutlaka blogger gibi şirketlerin "Gel, URL ve Frame yönlendirmesi yapma, sen domain ismini ver, name server bilgisini git yaz" demesinin sıkı sıkıya geçerli bir sebebi olmalı.

  Yanıtınız benim için çok değerli.

  En derin hürmetlerimi arz ederim.