Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

forum uzerine tartisma

Konu, 'İlanlar' kısmında redial tarafından paylaşıldı.

1. redial

redial Misafir

Arkadaslar...
    Forumlarin basta bilgiyi paylasmak icin varoldugu muhakkak. Buna kimsenin itiraz edecegini sanmam...

Ama bazen oyle hissediyorumki, -ki bunu ne yeni hissediyorum, ne de baskasinin hissetmedigini dusunuyorum-
    bazilari, gercekten , bilerek ve isteyerek, bu ortamalri somurme yolunu seciyor, bazen oyle sorularla karsilasiyorumki, cok cok basit bir arama ile istemediginiz kadar cevap bulunabilir, ya da ne bileyim, soz konusu olan bir program ise, cok kisa bir iki deneme yanilma ile cozulebilir...

Sizce bu durumun onune gecmek gerekir mi?
    Gerekirse Nasil?

Bence gerekir, kendi capimda uyguladigim yontem ise, cevap vermemek...

Sizce?

2. yemre

yemre Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Uygulama Geliştirme
    ben sana katılmıyorum redial...

bende ilk başta herşeyi soruyordum

neden mi çünkü öğrenmeyi bilmiyordum...

öğrenmeyi öğrendiğimde araştırmanın çok daha yararlı olduğunu gördüm....

bir öğrenecekken 1000 öğreniyor insan...

AMA

hiç bilmeyen birisine git araştır demek basitte olsa sordurmamak olmaz....

belki o kişi ömründe sadece bir kere iyi kötü site yapıcak sen ona git herşeyi öğren diyemezsin...

tamam cevap vermemek hakkın ama o kişiyi değil de bide o mesajı okuyup öğrenebilecek diğer kişileri düşün...

mesela ben asp, php bilmem... öğrenmeyi de düşünmüyorum ...

ama basit veya zor her yazılanı okuyorum yabancı olmayayım diye... böyle düşünen kişilerinde önünü açmalıyız...

bence cevabı yazalım ve sonra ufak bir araştır diye mesaj bırakabiliriz...

3. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    redial aslında doğru ama yemreyede hak vermek gerekiyor

4. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    ben direk Raiste hak hak veriyorum :)

5. Eylem

Eylem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ögrenci & Webdesigner
    Bende hakan'a hak vereyim zinciri bozmamak açisindan :)

Bencede cevap vermek tercihimiz olmali, vermeyenlerinde kisisel tercihidir kimse yaz demez, diyemez zaten. Ama insanlara yardim etmek amaçli bir sitede bulunuyoruz ve bizim için ne kadar basit olursa olsun "daha önce bu soru sorulmustu, önce arama yapsana", "biraz çabala ögren kendin yaz" tarzi cevaplar bizim düsüncemize uygun degil.

Olabildigince yardim etmek prensibindeyiz arkadaslar. Bugüne kadar birçok insan forumlardan ögrendikleri ile is buldu, Türk interneti için birseyler yapti en azindan üretici insan durumuna geçti. Bizde mutlaka yardim etmek için elimizden geleni yapmaliyiz diye düsünüyorum.

6. redial

redial Misafir

Peki,
    x programinda dosyayi mnasil farkli kaydedecegim diye soran kisiye de, Once File/Dosya Sonra Save As/Farkli Kaydet e basaceksin vs. seklinde anlatmak dogrumu?

iyilikmi kotulukmu etmis oluyoruz...

Yoksa, bende forumlarda cok fazla sey ogrendim, ve ogrenmenin ne demek oldugunu anlamis herkes gibi, aslinda ne kadar bildigiminde farkindayim...
    Ama dun kafam karisti, forumdaki sorulardan birisine cevap vermek uzere iken, dusundum bunu, zira soruyu soran arkadas, sordugu soru ilke ilgili olarak, foruma gelip, kayit olup, soru soracagi yerde, sorusu ile ilgili programi acip, gozunu az assagilara kaydirsa idi, cevai direk gorecekti...

Bence konu, biz iyi ve nazik olalim, bildigimiz her seyi paylasalim konusu degil, hani bir hikaye vardir ya, hergun balik vermek mi, yoksa balik tutmayi ogretmek mi?
    yemre nin yazdiklarina da bir kez daha okuyun lutfen...

7. ab

ab Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Oğrenci
    @redial:
    1. Farzedelimki bu kişi google.com dan habersiz olsun olsa bile ingilizce bilmesin. hadi google.com da kazara arattı. karsina program hakkında binlerce konu geldi. Ama aratan vatandaşın ingilizcesi olmadığı için bu bilgi hicbir isine yaramıyor. (bu aşamada sonuç = çöp).(ingilizce bilmeyen ingilizce program kullanmasında diyemeyiz ya)

(ingilizce biliyor diyelim, ama henuz bir power user değil)

2.Foruma cok basit denen konuyu yazdı. (hakkında binlerce makale olan). forumdan cevaplar aldı. (sonuc = kolay yemek);

3.Bu kişi aynı program hakkında daha detaylı bilgi istedi. bu sefer forumdaki arkadaşar url ler vermeye basladı.

http//www.google.com/ da arat.

bu kişi foruma tekrar donuyor. (sonuc = kendin pişir kendin ye)

tebrikler az önce bir kişiye arama motorlarının nasıl kullanılabilecegini öğrettiniz. Artık bu kişi foruma dönmeden sorularına cevap arayabilecek.
    :super:

8. mehilkan

mehilkan Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Protesto ediyorum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Aralık 2002
  9. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sence sordugun sorular kolay mı mehilkan? Kolay olsa bilirdin, bilsen sormazdın, yukardada aynı şeyi belirttim sanırım bilseler sormazlar diyorum ben hala.

Başka forumlardaki gibi insanları azarlayıp git google da ara forumda arama yap falan demedik hiç kimseye demeyizde bilmiyorsan öğrenmek için soracaksın. Burada hepimiz birşeyleri paylaşıyoruz seninde bildiğin olursa eminim cevaplamaktan kaçınmazsın.

10. yemre

yemre Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Uygulama Geliştirme
    benim itirazım var neden mi

forumun amacı başkalarının açtıkları konulardaki soru cevap ilişkisinden herkes yararlanmalı elbette özel soruda sorsan elimizden geldiğince cevaplarız ama ceviz bir bütündür ve yoluna bütün olarak devam edecektir

11. redial

redial Misafir

Sanirim iki sey birbirine karismis durumda...

Burada gercekten, baska secenegi olmayanla, secenekleri oldugu halde, sansini denemeyenleri ayirmak gerekiyor...

Burasinin bilgiyi paylasma ortami oldugu dogru...
    Ama bilgiyi paylasmak sadece soru sorup cevap almak degil ki?

Soz gelimi, photoshop'ta, emboss efektini baska bir yerde gorup, begenen birisinin, direk forumu acip, "yaa, bugun arkadasin bilgisayarinda bi resim gordum, boyle sanki kabartma gibi duruyodu, bu nasil yapilir" sorusu ve buna yazilan "Filtreler bolumunden emboss u sec" cevabimi bilgiyi paylasmak, yoksa , Forum yerine photoshop u acip, biraz arastirip, biraz deneyip yanilip emboss u cozdukten sonra forumu acip "Arkadaslar, photoshopta emboss diye bisiy var, soyle boyle yapacaksiniz, su ayari yaparsaniz boyle olacak" seklindeki tavir mi bilgiyi paylasmak...

Bu arada, amacim kimse burada soru sormasin felan demek degildi...
    Bilgiye ulasilirken, ve bilgi paylasilirken yanlis bir tutum icindemiyiz , onu sorgulamakti...

Zira biz -elimizde olmayan nedenlerle- baskalarinin bulup gelistirdigi teknolojilere kafa yoran insanlariz, bu durumda, kimse hic bir konuda kesin ve mutlak bir bilgiye sahip degil, ve her bilgi kirintisinin paylasilmasi gerekiyor...

Ama iste, bilgi paylasimi nerede bitiyor, somuru nerede basliyor?

@mehilkan: Lutfen bir kez daha oku, konuyu, sonra bir daha dusun, forumda soru sormana kimsenin itirazi olmadigini goreceksin...

12. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Eyvallah.. Ama bazen kurunun yanında yasta yanabılıyor.. Benım en son yasadıgım "ben lınux ogrenmek ıstıyorum" ornegınde oldugu gıbı... Suan uc cd yıde ındırmıs durumdayım ama redhatı kurmak ıcın eskısı kadar heveslı oldugumu soylıyemem.. Dogrusu pek hakketmedıgım bı muamelenın bunda etkısı buyuk..

Yanı soyledıgın gıbı bu durumun oyle kesın hatları yok.. Yada sadece sorulardan yola cıkarak bunun ayırdına varamayız.. E bu durumdada fazla bı secenek kalmıyor gerıye.. Ya her onune gelenı cevaplıyacaksın yada kendınce bır ayıklama yapacaksın....

13. mehilkan

mehilkan Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Protesto ediyorum!!!!!

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Aralık 2002