Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fikrinizi almak istiyorum!

Konu, 'Proje Geliştirme' kısmında izmiralem tarafından paylaşıldı.

1. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    Bilgisayar Teknik Servis Hizmt.
    Arkadaşlar merhaba, bir konuda fikirlerinize ihtiyaç duyuyorum.

Yaklaşık olarak 3 yıldır faal durumda "www.petcim.com" isimli bir web sitem var. Web sitemi kurma amacım hayvanlar üzerine forumlar kurmak ve kediler, köpekler, kuş gibi evcil hayvan ilanları yayınlamak. Yani her hayvan için ayrı bir forum bölümü oluşturup, aynı tür hayvanı besleyen insanları aynı forumda buluşturmak.

Örneğin amaç şu ;

Lepistes türü balık besliyorsunuz ve girip Lepistes forumunu "takip et" butonu ile takibe alıyorsunuz. Forum duvarında "Yeni konu aç" isimli butona basarak bir soru veya bilgi paylaşılabilir ve bu bilgiyi diğer Lepistes forumu takip edenler görür.

Her neyse proje hayata geçeli 3 yıl oluyor ve sorunumuz şudur.

Sitenin ilanlar kısmı çok güzel gidiyor ve günde onlarca ilan geliyor. Fakat nedense sitede hit olsa da hiç konu paylaşan yok. Yani asıl kuruluş amacımız olan forumlar bölümünde aktiflik yakalayamıyoruz. Örneğin sistemi ilk kurduğumuz yıl uzun uzun özgün makaleler ile donattık ve güzel hitler aldık, fakat her gelen kullanıcı gelip bilgiyi aldı ve gitti... Yani kısacası sistemde kalıp bir aktiflik, soru sorma, makale paylaşma gibi katılım sağlamadı.

Tabii burada sorunu kullanıcıda değil kendimizde arıyoruz. Sistemi inceleyip eksiklikleri, insanları daha aktif yapacak forumlara katılımı sağlayacak şeyler sizce neler?

Yani nerede hata yapıyorum da hayvan forumları beklenen ilgiyi görmüyor ?

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleme: 10 Haziran 2018
  2. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    235
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Bütün forumların derdi bu.

Sürekli yeni bilgi ile desteklenmeli. Bunuda sahipleri hergün haber sitelerini tarayıp kendi sitelerine manuel yada program aracılığı ile bilgi taşıyarak yapıyorlar. Bu bilgiyi almaya tarama motorlarından gelenlerede reklam gösterip para kazanmaya çalışıyorlar.
    Memur gibi günde 8 saat çalışacaksın forum başında.

Diğer yöntem ise havuç yöntemi. Bu yöntem bizim ülkede çok işe yarayabilir.

Bu yöntemi kullanan microsoftun msdn forumu var.
    Aktif olana puan veriyor ve sertifika verme vaadinde bulunuyor. pek çok gençte o sertifika ve bol puan için forumda agresifçe paylaşımda bulunuyor.
    Bu sitenin vaadi, kariyer. Aslında dandik bişey veriyor ama bizim gençler değerliile değersiz ayrımı yapabilecek eğitimi almadıklarından saldırıyorlar.

Demekki, günde 8 saat çalışacaksın, işe gider gibi.
    İkinciside havuç sisteminin faydası var. Belli katılımlara belli havuçlar verebilir yada vaad edebilirsin. Önemli olan eşeğin önünde havuç olması. Havuçu alabilirmi alamazmı düşünmeden havucun peşinden gider. Harcadığı enerji yediği havuçtan alacağı enerjiyi karşılarmı bu hesabı yapamaz.
    Biraz acımasız bir örnek oldu ama gerçek bu.

Havuç illede hediye yada vaad de olmayabilir. Bulunduğun ilde çeşitli bahanelerle hayvan sahiplerini buluşturabilirsin... buda bir havuçtur...

Tamam. işte bu dediklerimin tersini yaparsan başarı garanti. gelsin paralar... benim siteler tutmuyorda :confused::oops:
    çok tembelleştim tabi.:(

dinlex bunu beğendi.
  3. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    Haha örnekler gerçekten acımasız olmuş biraz :D Aslında temelde yatan şey konu paylaşmada değil. Örneğin bir bilgiye ihtiyaç vardır soru sormak için bile yazmaları demek bir konu demek.

Yada yanlış kitle üzerinden mi gidiyorum bilmiyorum. Makale veya konular ile desteklediğim de kullanıcı bilgiyi alıp sadece çıkıyor yani katılım yapmıyor.

Şimdi ilanlar bölümünün asıl hit aldığını düşünürsek siteye asıl gelenlerin hayvan sahiplerinden çok hayvan arayanlar olduğu kesin. Hayvan arayan kişininde sorması gereken çok şey olmalı.

Bir kaç arkadaşımdan sitenin yapısının çok karışık olduğunu, biz senin siteye girince bir şey anlamıyoruz diye yorumlar aldım. Benim ile aynı kategoride ki benzer sitelere göz attığımda ben bu işin içinde olmama rağmen bana çok karışık geldi. Yani olabildiğince rakiplerimden daha sade ve kolay olsun diye uğraştım. Ya bu konuda başarılı olamadım yada rakipler daha karmaşık olmalarına rağmen farklı bir yol izliyorlar. Çünkü onlarda şakır şakır paylaşımlar akıyor.

İndex ve forum sayfalarında biraz daha anlaşılabilirliği sağlayacak şekilde bir düzenleme yapayım tasarımda bakalım neler değişecek.

Örneğin en son forumdetay sayfalarına bir düzenleme yaptım şuan gayet anlaşılır olduğunu düşünüyorum.

Örnek sayfa :

Köpeğe isim koyarken doğru tercih yapmak | Köpek Forum | Petcim.com

Dediğin gibi oturup pc başına sabahtan akşama kadar yazı yazmakta çok mantıklı da, tabii başka iş yapıyor olmasak. En azından kısa vadede olmasa da düzenli yazılar yazmak 1 yıl gibi bir süreçte çok iyi yerlere getirir.

İnsanların forumlara katılımı için, forumları takip eden kişi sayıları önem arz eder diye düşünüyorum. O yüzden siteye ilan veren kişileri otomatik ilan verdiği hayvanın forumuna takipçi olmasını mı sağlasam ki rakamlar artsın ve foruma gelen yeni kişileri takipçi sayısı cezbetsin.

4. hode41

hode41 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Sürekli sitenizi güncel ve Sosyal medya,reklam vb işlere de ağırlık vermelisiniz.

5. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    127
    yeni yeni akvaryumlarla ilgilenmeye başladığım için daha önce ilgimi çekmeyen bu konu üzerinde bir iki forum gezdim. klasik forumdu onlar.
    izmiralem sitenizin forum bölümünü bana da biraz farklı geldi.
    üye olayım dedim belki üye olunca daha anlaşılır olur. ama malesef karşıma uzunca bir form geldi.
    mobilden uğraşamadım üye olmak için.

benim bir iki önerim var.

üyelik için sosyal hesapları entegre edebilirsin. hızlı ve kolay üyelik büyük avantaj sağlayacak eminim.

forumda teknik makaleler konu anlatımları mevcut. güzel bir kaynak şüphesiz çok da emek var.
    ama bizi bilirsin aramak yerine aynı soru onlarca defa açılmış olsa bile yeniden açmayı tercih ederiz üşengeçlikten.

belki kendi kendine fake bir iki hesapla soru başlığı şeklinde bir kaç konu açıp cevaplayabilirsin.
    bu şekilde giren kullanıcının burada sorulara cevap verildiğini görüp biraz daha etkileşimde olmasını sağlayabilirsin.

sedirAğacı ve dinlex bunu beğendi.
  6. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    Teşekkür ederim yanıtlarınız için. İstatistiklere baktığımda site kullanıcılarının yüzde 60 kadarı mobil kullanıcı, bahsettiğiniz gibi insanların mobilden girince siteyi hem kullanmakta zorlandıkları hemde paylaşım yapmanın işkenceye dönüştüğü sanırım doğru. Sanırım benim işi anca mobil versiyon çözecek. Şuan için fırsat buldukça mobil versiyon ile uğraşıyorum. Henüz HTML tasarım aşamasındayım.

Son düzenleme: 7 Şubat 2018
  7. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    Bir süredir ceviz'in forum bölümü açılmıyordu. Aktif olarak kullandığım tek forum burası olduğundan gerçekten bu duruma çok üzülmüştüm. Şimdi forumu tekrar aktif olduğunu gördüğüme çok sevindim.

Sonunda mobil uyumlu versiyonu tamamlayıp devreye geçirdim. İşlerin yoğunluğundan pek kısa bir zaman almadı fakat dün gece mobil tam olarak aktif hale geldi. Artık cepten giriş yapan kullanıcılar mobil sürüme yönlendiriliyor.

Sitenin mobilden giriş yapan kullanıcılar tarafından daha anlaşılabilir hale geldiğini düşünüyorum.

Bakalım bundan sonra geri dönüşler ve gelişmeler nasıl olacak.

Mobil sürümü ve deneyimi test edin : Hayvan forumları ve ilanlar | Petcim.com

Fikirlerinizi lütfen eksik etmeyin.