Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

facebook yahoo gmail şifresi kırlabilir mi? ne kadar güvenlidir bunlar?

Konu, 'Sosyal Medya' kısmında borsaci_b tarafından paylaşıldı.

1. borsaci_b

borsaci_b Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Ana Kartın hemen yanı başından sağa dön. Orada otu
    Selam arkadaşlar, azönce facebookdaki hesabıma giriş yapamadım çünkü şifrem değişmişti.Ne yazık ki, nasılsa başıma gelmez diyerek gmail imdede aynı şifreyi kullanıyordum. O da gitmiş... Muhtemelen o heabımın e-mailini bilen biri yaptı. Öncelikle bana bununla ilgili hiçbir mail v.s.. gelmediğini ( fake sayfa v.s.. şifre girmedim , girmek istedğim siteye doğrudan adres çubuğuna yazarak girdim hep yani bu yöntemle çalınmış olması imkansız) ve hiçbir şeye tıklamadığmı, şifremi kesinlikle hiçkimseye söylemediğimi/yazmadığımı belirtmeliyim.

Buna rağmen, kıranlarada "helal olsun" deyip geçtim ama merak ettim gerçekten bu şifreleri kırmak bu kadar kolay mı? Şifrem öyle kısa filanda değildi : (artık işe yaramıo nasılsa) 2306200805121971. 16 haneli bir facebook /gmail şifresini nasıl kırabilirler bu konuda görüşlerinizi almak istedim:sus:

2. microware

microware Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Trojan girmiştir. O kırma şeyleri hikaye. Zaten brute forcemu kaldı bu devirde? O kadar haneli bir şifrenin denenmeside yüzyıllar alır vs vs vs

3. mire

mire Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Şifrenin kırılması gibi bir durum oldukça zor. Fakat şunu da belirtmeden geçemiyeceğim, sadece rakamlardan oluşan bir şifre kombinasyonu öyle yada böyle kırılır o yüzden şifrenize harf ve noktalama işaretlerini de eklemenizi öneririm. Muhtemelen @microware'in de dediği gibi sisteminizde bulunan veyahut bir ağ da bulunuyorsanız muhtemelen sistem üzerinde ki zararlı yazılımından dolayı hesaplarınız ele geçirildi. Öncelikle sisteminizi korumaya alın.

4. borsaci_b

borsaci_b Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    hmm.. ok yani trojan v.s.. yaptı diosunuz gerçi kaspersky e güveniodum ama fos çıktı galiba :) başka görüşü olan varsa okumak isterim. ne kadar bilgi o kadar güvenlik ne de olsa.

5. mire

mire Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Güvenlik yazılımları bir yere kadar sizi korur, o bir yerden sonra da siz kendinizi korumak zorundasınız.

6. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor
    İnternette artık güvenlik kalmadı , anakart driverı ararken karşıma çıkan sitede adult site reklamları var .
    Öyle bir hale gelmişki internet , C++ ile ilgili döküman ararken (sadece online kaynak arıyorum ebook değil) ,
    karşıma XP Protector denilen garip bir antivirüs çıkıyor aslında virüs o .. duymuşsunuzdur herhalde .
    Böyle bir ortamda internet kullanıcılarını koruyabilecek tek işletim sistemi var , o da Linux .
    Ubuntu Linux , internetteki her türlü pisliğe karşı tam koruma sağlıyor tavsiye ederim :)

7. borsaci_b

borsaci_b Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Linux hiç kullanmadım daha önce. Kurulumu- kullanımının öğrenilmesi v.s.. zor mu?

8. Monarch

Monarch Misafir

kurulumunu yaparsın zamanla öğrenirsin ama bilgisayarın driver lerini bulmak zulüm gibi çünkü genelde xp, vista uyumlu geliyorlar..

9. microware

microware Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Linux yeni kullanıcılar için karmaşık bir hal alabilir. Ayrıca birçok şeydende mahrum kalacaksınız. Onun yerine güvenliğinizi gözden geçirmeniz ve internetteki içeriğe biraz daha şüpheyle yaklaşmanız gerek. İnternetteki güvenlik tavsiyelerini okumanız sizin için yararlı olacaktır.

10. eolmez

eolmez Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    mesajı okumadan başlığa cevap veriyorum;

Adult, warez, crack, serial,p2p vb. şeylerle uğraşırsanız daha çok şifreniz kırılır..
    Antivirus,spyware,malware vb. kitlere güvenmekte çok doğru bir davranış değil..

kendi doktorun olacaksın derler ya, aha kendi antivirusun olacaksın arkadaş.

Ondan sonra millet geliyor,
    -msnim hacklendi..
    -oğlum olmaz saçmalama..
    -yok abi giremiyorum.
    - hede hödö..

facebook, windows live,google apps,yahoo vb. tüm servisler güvenliğinin üst boyutlarda olduğu firmalardır..

şifreler encrypt edilerek veritabanlarında tutulur ......
    hangi method,algoritma ile işliyorsa bu günler,haftalar,aylar,yıllar alır..

bir açık var ise, milyonlar bu açığı bilmez :)
    tabi bir açık varsa milletin sizinle işide olmaz, muhtemelen burada kimse bill'in torunları değil ?
    --

güvenlik ile ilgili sıkıntıların var ise, bu kadar paranoya oldu ise..
    bu firmaların yetkililerine e-posta atarak iletişime geç.
    "ondada dikkat et fake birisine atma."

/////////////////////

Eğer bir grafiker değilsen, oyun oynamayıda çok fazla sevmiyorsan..
    İşlerin açık kaynak kod geliştirme vb. ise hızdanda şikayetçi isen geç linux'a.
    İngilizcen var ise ubuntu'ya geç, yoksa pardusla bir atılım yap..

Araştırmayı seviyor ve ne yaptığını biliyorsan geç, ezbere dayalı bir konsol uygulaması kullanmak seni hiç bir yere götürmez,götüremez.

Ne yaptığını bileceksin, bugünlerde çok moda oldu linux bilmeyenlere uzaktan komut çalıştırtmak..

////////////////////

Linux artık eski bir platform değil korkulmaya gerek yok, artık geliştiricileri gün ve gün artmakta..
    Kendini bu işe adamış onlarca gönüllü adam var, resmi forumlarda , resmi irc kanallarında vs..

Tabi bu bir seçim.

11. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor

Laptop'umun wireless kartına kadar herşeyini otomatik tanıdı Ubuntu :)

12. Monarch

Monarch Misafir

ubuntu yu da deneyeyim o zaman ;)

13. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor
    Ubuntu Linux'un kurulumu biraz zor gelebilir , özellikle harddisk bölümlendirme ...
    Ama ben bir kolayını buldum ,
    Windows XP kurulumundan Linux için ayırdığım yeri ham(RAW) olarak bırakıyorum .
    Sonra Ubuntu kurulumunda , partisyon ayarlarında "Guided - Use continious free space" seçiyorum .
    Gerisi inglizce Windows yüklemek kadar kolay , türkçeside var ama ben bakmadım .
    Ubuntu kuracaksanız , kurulumda ağ kablosunu çıkartın ..
    neden bilmiyorum ama ağ kablosu takılıyken kurulum kilitlendi kaldı .
    Yükledikten sonra Ubuntu'nun kullanımı Windows kadar kolay , zaten herşey ayarlı ve hazır geliyor .

14. eolmez

eolmez Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Harddisk bölümlendirmede alanınızı biçimlendirilmemiş raw olarak bırakın evet, ancak kullanıcılara daha kolalı olsun diye kurulum sırasında ubuntu raw alanı tespit edip otomatik oraya kurmak istermisiniz diye bir seçenek sunuyor..siz kurulum sırasında network kartınızı takın..
    kurulum sırasında depoları kendisi güncellesin..
    olmaz ise çıkartırsınız problem değil..
    ancak lokasyona göre depoların güncellenmesi zaman alabilir.

15. Monarch

Monarch Misafir

internetten güncelleştirme arıyordur büyük bi ihtimalle...
    merak ettiğim 2 nokta var, microsoft update hizmeti gibi otomatik güncelleştirmeleri ve versiyon yükseltmelerini otomatik olarak alıyor mu?
    her laptop markasına driver desteği var mı?

16. microware

microware Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Öncelikle live cd edinip bir süre kullansanız iyi olur. Daha sonradan pişman olmayın :)

17. eolmez

eolmez Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Güncelleme hizmeti var bunu size uyarı olarak bildiriyor, driver desteği için..

https://wiki.ubuntu.com/LaptopTesting

18. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor
    Configuring apt bölümünde takıldı kaldı kurulum ,
    daha önce aynı CD'den Ubuntu yüklemiştim .
    Tek fark ağ kablosunun takılı olmasıydı ,
    bende ağ kablosunu çıkarttım kurulumu yeniden başlattım sorunsuz kuruldu .
    Yalnız yeniden XP kura girip yarım kalan Ubuntu kurulumundaki
    partisyonları silmem gerekti , yeniden RAW alan oluşturabilmek için ...

19. borsaci_b

borsaci_b Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    hmmm.. iyi olmuş şifremin çalınması güzel şeyler öğrendim zaten freindlistim boştu, tüm arkadaşları atmıştım oradan ..

son olarak php programlarımı apachetriad ile deniodum. Php kurmak için hiç uğraşmıodum. Linux da php programlarımı deneyebilmem içinde böyle kurulum sorunu olmayan bişicikler var mı?

20. borsaci_b

borsaci_b Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Akademisyen

Hayır, adult-warez v.s.. hiçbiriyle uğraşmadım. Evet, güvenliğin had safhada olduğunun farkındayım o tip sitlerde ama internet cafeden de girmek zorunda kalabiliyorum kimi zaman. Trojanda muhtemelen o cafenin bilgisayarındadır. Hatta belki cafe sahibi kendi bilgisayarlarına trojan atıp milletin şifrelerini çalıodur olur mu olur :) Bazende mecburen okuldan girmek zorunda kalıyoruz, okulun bilgisayarları virüs kaynıyor zaten. Nedense üniversitelerin bilgi işlemcileri güvenlik konusunda berbatlar. Notların tutulduğu veritabanı bile kaçkez saldırı yedi . Okuldan/ int cafeden bağlanıp bağlanmamak da dediğim gibi herzaman kendi seçimimizde olan birşey değil.