Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Excel ve PHP ve guestbook

Konu, 'PHP' kısmında greenpage tarafından paylaşıldı.

1. greenpage

greenpage Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    PHP:
    <?php
    require("DB.php");
    $excel_baglantisi = new COM("excel.application");
    $excel_baglantisi->Visible false;
    $Konukdefteri $excel_baglantisi->workbooks->add();
    $Konukdefteri->Cells(1,1)->value "Isim";
    $Konukdefteri->Cells(1,2)->value "mail";
    $Konukdefteri->Cells(1,3)->value "mesaj";

$dbh = new DB//mssql veritabanina baglan.
    $dbh->connect("mysql://kullaniciadim:sifrem@localhost/konukdefteri");
    $sth $dbh->query("SELECT * FROM konukdefteri WHERE mesj='mesaj'");

$idx 2;
    while (
    $satir $dbh->fetchRow($sthDB_GETMODE_ASSOC)) {
    $Konukdefteri->Cells(idx1)->value $satir["isim"];
    $Konukdefteri->Cells(idx2)->value $satir["mail"];
    $Konukdefteri->Cells(idx3)->value $satir["mesaj"]; //mesajlar
    }

$dbh->disconnect();
    $Konukdefteri->SaveAs("kon_defteri-$mesajlar.xls");
    $excel_baglantisi->quit();
    ?>
    böyle bir bağlantı ve exceli database olarak kullanmak mümkün mü?

2. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Excel'i database olarak kullanma fikri nedense hemen herkesin aklına gelen bir şey...

Aslına bakılırsa teknik olarak da mümkün ama kesinlikle kullanışsız, çünkü excel aynı anda sadece 1 bağlantıya izin verdiği için excel'i access veya mysql gibi web üzerinde kullanmak oldukça zor oluyor...

Kolay gelsin

3. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    PERL'de exceli db olarak kullandigim bir uygulama yazmis idim. Zaten yukaridaki methodlar ve teknik PERL ile yaklasik olarak ayni. ( Tipa tip da diyebilirim sanirim).

Ancak exceli kullandiginizda sistem kaynaklari acimasizca tuketilmekte. Kisacak sorgu ve export islemleri makinanin tum kaynaklarini birkac saniye tuketiyor.

Bunu en iyi IMKB'nin birkac senelik hisse senedi bilgilerini SQL'e export ederken gormustum. Script once .zip li dosyayi aliyor, sonra bir dizine aciyor, .xls uzantili dosyanin workbook sekline gore SQL sorgusu seklinde export ediyordu. Cok uzun suren bir islem. Excel kismi ise sancili.

4. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Excel mümkünse word de mumkundur değil mi? word olarak yazdığımız yazıları include edebilirmiyiz sitemize? Odamı kaynak tüketir?

5. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Word'de mümkündür.

Ancak bu gibi seyleri yanlis buluyorum. Niye diyecek olursaniz, xls yada doc uzantili dosyalarin amacini, belli bir formata gore yazilmis ya da formatlanmis yazilarin, (bir diger gelecek sürümde mahvolacak sekilde :)) bir diger kisi tarafindan format bozulmadan tasinabilmesi ve harddiskin bir yerinde yedeklenmesi, HTML gibi dillerin saglayamadigi kimi ozelliklerin (macro gibi) ucuz diller ile saglanmasi olarak görüyorum.

Eger RBDMS ihtiyaci varsa, postgreSQL kullanilir. Scripting lazimsa PHP gibi... Eger guzel formatlanmis kitap ya da dökümanlari harddiskinizde saklamak ve Office ailesinden bir programa ihtiyac duyarak okumak istiyorsaniz Excel, Word gibi...

6. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Şimdi elimde bir döküman var diyelim (Hemen hakkı Ocal'ın PHP kitapçığı demeyin ya nerden biliyorsunuz :D) Bunu sayfa yapıma uygun olarak aynen o .doc. dan inculude edebilirmiyim?

7. Ansugo

Ansugo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    O .doc'u extraxt etsen bile, sadece salt text olarak veriyi alabilecegini zannediyorum. Formatlari falan almak WordPad'in bile harci degilken...

8. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    Excel i veri tabanı olarak kullanmak pek sağlıklı değil ama bazen ve özellikle tembelliğiniz üzerinizdeyken kaçınılmaz olabiliyor.

Kaçınılmaz olduğu durumlar: işletmelerin adam akıllı bir otomasyona geçmek istemeye karar verdikleri zaman veri transferi sağlamak için excelin vt olarak kullanılması

Tembellikle ilgili kısım ise biraz daha karışık:

Yakın bir zamanda ders ücreti bordrosu için bir program yazmıştım.
    Veri tabanı olarak MySQL ve Exceli birlikte kullanıyordu.
    Dönem bilgileri ve Ders durumları uzaktan PHP aracılığı ile MySQL' kaydediliyordu. Ordan da Excel dosyalarına aktarılıyordu. Excelin çoklu bağlantı için kullanma kısıtlaması yüzünden veri aktarımında arayüz olarak da bir Vb programı yazmıştım.

Böylece Excelin Olağan üstü Tablolama yeteneği ve Makro desteği ile bütün hesaplamalar excelde halloluyordu (Oldukça karışık Tarih işlemleri içerdiği için excel en iyi çözüm dü)
    Bordro basımı içinde Her kullanıcıya bir Excel dosyası hazırlamıştım. içeriğinde Ders Planı hazırdı hesaplamalar bu plana bakılarak yapılıp sonra hepsi icmale dökülüyordu.

İşlem tabiki dakikalar boyunca sürüyordu bu iş için Bir P IV kafayı sıyırana kadar çalışıyordu.

Tabi işin iyi tarafı önceden mutemetler bu işi 15 günde halledebilirken şimdi 10 dk halledebiliyorlardı.

Tabi bu işin iyi tarafı.. Sonra birden bire Bordro sayısı 25-30 kişiden 100 'ün üstüne çıkınca işler değişti.

Şimdi programı yeniden VB de yazıyorum :) Excel'i Çoklukla devreden çıkarıcam belki sadece printer çıktısı için kullanabilirim.
    PHP ve MySQL ise zevk için kalacak :)

Eh sivri akıllı başın cezasını Parmaklar çekermiş :D :D

Bu arada Tarih ile ilgili işlemler için halen VB ye alternatif bulamadım. Bu Yüzden VB yi de aradan çıkaramıyorum :( Aynı işi başka bir dilde yapmak sanırım aylarımı alır.

9. greenpage

greenpage Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Sadece excelin basitliginden faydalanmak için düşünmüştüm teşekkür ederim açıklamalar için.