Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eurovision

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

1. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Petrol diye yırtındık olmadı, Operaaaa diye böğürdük olmadı, diday diday day diye kıvırdık olmadı bu sefer bakın biz bunu diyoruz anlayın diye ingilizce söylüyoruz bakalım ne olacak milli ezikliğimiz Eurovision şarkı yarışmasında.

Uefa'yı bir kerede olsa aldık ya o bize yetiyor ezikliği attık üzerimizden sağolasın 3 yıldızlı Galatasaray :p Şimdi birde Eurovisionda şeytanın bacağını kırsak tam olacak ne işsizlik kalacak ne enflasyon.
    Peki ama bu şarkı ingilizce var mı itirazı olan?

2. qitted

qitted Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Müh.
    Eurovisionda en iyi dereceyi alan parça (3. oldu yanılmıyorsam) ne ingilizceydi, ne baleden, operadan kesitler sunuyordu :)

Ama şarkıya bağlama, ney gibi Avrupaya yabancı, bize ait enstrümanlar eşlik ediyordu..

Kendimiz gibi olamazsak başkalarının ancak kötü bir taklidi olabiliriz. Bakalım bu gerçeği ne zaman anlayabileceğiz.

3. BoraN

BoraN .

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Ögrenci
    qitted +1

Bakalim sarki nasil bisey olarak cikacak karsimiza. Türkiye'nin Avrupa'li kimligini!!! gösteren bir eser mi olacak yoksa... :p

Yoksa yine kulturlerin birlesimini mi izleyecegiz?

Bu arada TDK, bu konu uzerine aciklamasini yapivermis hemen...
    ilgili sayfayi görüntülemek için »» TIKLAYIN ««

4. qitted

qitted Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Müh.
    Ben "Avrupa Kimliği" sözünden çalışmayı, çağdaşlaşmayı, her alanda ilerlemeyi anlıyorum.
    Yoksa köhnemiş kültürlere özenmeyi değil.

Bu kafayla gidersek askere
    Zor alırız teskere
    :D

5. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Valla kültürlerinde de pek bir köhneme görmedim, burada en çok değer ve saygı yaşlılara gösterilir bugünlere gelinmesine onlar sebep olduğu için, bizdeki gibi yaşlı biri otobüse minibüse binince başlar cam tarafına çevrilmez, trafikte yaya görüldüğü anda yavaşlanmaya başlanır asla kimse trafikte birbirini rahatsız etmez, korna çalmaz, küfür etmez. Yurt dışında yaşayan diğer arkadaşlarda bilirler bunları yanılıyormuyum? Asla Türkiye'deki gibi rüşvet yoktur, adam kayırma yoktur, dolandırıcılık yoktur, sokaklarda sürünenler yoktur, başbakanla çöpçü aynı haklara sahiptir, patronlar asla tazminat ödememek için işçi çıkarmazlar, çıkardıkları işçinin hakkını öderler, hastanelerde insan muamelesi görürsünüz ve bu liste çok daha uzar...

Köhneme olarak haftanın beş günü eşşek gibi çalışıp iki gün deli gibi içmeleri ve eğlenmeleri ise bu da onların yaşam tarzı, bu kadar çalışmaya insan dilediği gibi eğlenir. Türkiye'de de böyle değil mi? Parayı hotumlayan patronlar ağalar, beyler deliler gibi eğlenmiyor mu? Buradaki fark herkes eşit eğleniyor...

6. Bozo

Bozo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    web design
    ingilizce şarkı ile katıldıktan sonra *** gelen başarıya.
    ne anladıkki o zaman.eğer o kişiler Türkiye adına katılacaklarsa Türkçe söyleyecekler kardeşim.
    Anadil ile ibadetin konuşulduğu ülkede ingilizce şarkı ile ululararası yarışmaya katılmak ne saçma yahu.
    hani derlerya "bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu"

7. sokrates

sokrates Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programmer
    pop rock muzik turu veya calgilarini kullanarak bu yarismada basari elde edilecegi saniliyorsa bence cok yalnis bir dusunce ,adamlar bu tur muziklerde yuzlerce yilllik gecmisleri var yani bu bu tarz muziklerin gurusu olmuslar.onlarin muzikleriyle onlari avlamaya calismak cok ters geliyo bana ve dahada onemlisi yozlasan kulturumuzu dahada yozlastirir.kendimize ozgu muzik aletleriyle bu yarismada ancak basari elde edelelir.farkli bir seyler sunmak lazim adamllara, basari gelmezsede en azindan muzik kulturumuzu tanitmis oluruz.

8. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Herkese +1

9. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Kohnelesmıs kulturler yorumu ıcın sahıne ozellıkle +1

10. ozan

ozan Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    şarkı çok güzel bence..

11. LEthaL

LEthaL Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    0grEnmEk :p
    ;

PHP:
    while ($a)
    --
    Ozan;
    Bir milletin öz değerleri vardır. Onlardan biri de dildir. Dilinden vaz geçen sırasıyla dininden, milletinden de varz geçer!

"Türküm demek için" öncelikle Türkçe konuşmak gerekir.
    M.Kemal ATATÜRK

12. LEthaL

LEthaL Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Şarkının çok güzel olması bizim ingilizce ile katılmamızı gerektirmez. Türk'üz biz. Açıklama bomba ötesi zaten ben televizyondan takip ettim. Neymiş istatistiklere göre 1. olanların kullandıkları dil ingilizceymiş, evrenselmiş, falan filan bir kere dünyada en çok kullanılan dil ingilizce değil ki!
    Şu an aklıma gelmiyor ama değişik bir şeydi ismi.

13. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Şarkıyı dinleyebileceğimiz bir adres var mı?

14. qitted

qitted Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Müh.
    Sevgili şahin, anlaşılan sözlerimi biraz açmalıyım. Sanırım biraz yanlış anlaşıldı :)

Şu anda avrupadaki yaşam tarzını küçümsemiyorum. Hatta onlardan bazı şeyler öğrendiğimi bile söyleyebilirim.
    (Örneğin kendine güveni topluma yayma, gençleri özendirme ve teşvik etme, başarıyı (üzerime vazife olmadığı durumlarda bile) ödüllendirme, alkışlama gibi)

Ancak onların yaşantılarının eksiksiz olduğunu söylemek zor.
    Sen olumlu yanlarını yazmışsın ama olumsuzlukları da dikkatlice bakarsan görebilirsin.

İşte ben tam bu noktada sinirleniyorum.

Bizde bir batı özentisidir gidiyor.
    Özenmeye de bir şey demeyeceğim ama her şey yanlış gidiyor bizde.

Özellikle ABD özentisi had safhada (Kültür emperyalizmi bu oluyor anlaşılan :))
    Ama nedense işe yaramaz, muzır neleri varsa alıyoruz da senin biraz önce sıraladığın olumlu yönlerinden bir tanesi yok.

Hamburger yes ama yaşlımız hala ayakta.
    Eroin, kokain yes ama çalışmadan köşe dönme ilk hedef.
    Free sex yes ama vergi veren hala enayi.
    Eşcinsellik çok in ama rüşvet, hortum daha da in.

Buna benzer olayları hazmedemiyorum işte dostum.
    Bunların üzerine ingilizce şarkı tüy dikiyor. Asabım bozuluyor.

En azından buna benzer olaylarda objektifliği kaçırıyor olabilirim, kusura bakmayın lütfen :)

15. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sende çok haklısın üstat bahsettiğin olaylarda burada en üst safhada, eşcinsellik, free sex, uyuşturucu ve özellikle amerikan yaşam tarzı. Amerikan yaşam tarzı zaten ingilizce gibi standart kabul ediliyor sanki, burdada televizyonlar sadece amerikan filmleri gösterir mac donalds her zaman revaçtadır kolasız yaşam düşünülemz barlar amerikan tarzıdır vs vs vs...

Ama bahsettiğim iyi yönleri aşırı şekilde hissediyorsunuz hayatınızda diğerlerine isteğinize bağlı bulaşıp bulaşmamak ama her zaman en çok duyulan söz saygı...

16. qitted

qitted Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnşaat Müh.
    İşte can alıcı nokta..
    Saygı..
    Hay ağzına sağlık :))

Biz saygıyı kaybetmişiz en başta..
    "Niye onu bunu yapıyorsun, benim yaptığım en doğrudur, benim gibi yap"
    Gel de çıldırma..

Sinirlendiğim bir başka konu da, kendi köklerinden, kültüründen bihaber tiplerin moda yapılmış yabancı davranışlarını benimsemesi.

Örneğin meditasyon.
    Buda öğretisine göre insanı rahatlatırmış.

Olabilir tabii.
    Ama bizim kültürümüzde yüzyıllardır meditasyon zaten var.
    Adı başka, yapılış şekli başka olması onun yapısını değiştirmez ki.

Soruyorum : "Mevlanayı okudunmu?"
    Soruyorum :"Sema yaptınmı?"

Haberi bile yok. İnsaf be...
    Elin japonu, almanı, amerikalısı gelip öğreniyor yahu..

Ondan sonra da sinirlenince bana "sakin ol" diyorlar :)

Enteresan bir olgu da, herhangi bir konuda uzmanlaşma, sivrilme.
    Bizde hemen karalama, kötüleme, aşağılama kampanyası başlıyor.
    Batılı ise alkışlıyor, moral veriyor, heveslendiriyor, ödüllendiriyor.

Neyi, niçin kıskanırız anlayamıyorum.
    Bu nasıl bir egodur?
    Bu nasıl bir ahlak anlayışıdır?

Affedin, çenem düştü yine :)

17. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Redikal'de Hakkı Devrim degınmıstı bu dıl mevzuna.. Dunyada encok konusulan dıl Çin'ce ımıs.. Ve onunda sadece bır lehcesı hesaba katılıyor.. Tum lehceler hesaba katıldıgında sanırım dunyada yaklasık 1.500.000.000 kısı Çin'ce konusuyor..

Ama tabı bu ıngılızcenın evrensel bır dıl olmadıgı anlamına gelmıyor.. Olay su; Ana dıl olarak dusunuldugunde çince en cok konusulan dıl ama ıngılızce uluslarası bır standart halıne gelmıs ve sıklıkla kullanılıyor.. Bunda ıngılız somurgecılıgının etkısı buyuk tabı ama bu durumu da yatsımamak gerekıyor artık..

Evet hepımız ıngılızce ogrenelım ama bunu gundelık hayata tasımayalım.. Ornegın fransızların ulkelerıne gelen yabancı turustlerle ıngılızce bıldıklerı halde ıngılızce konusmadıklarını duymustum.. Onlara "burası fransa lutfen benımle fransızca konusun" dıyorlarmıs.. Tabı bunda fransızların devasa kıbırlerınde etkısı var ama.. Neyse..

Kısacası ben ıngılızcelı ogrenılmelı dıyorum.. En azından kendı alanımda ıseyarar kaynakların bı cogu ıngılızceyken bı anlamda ogrenmek zorunluluk (hala bılmıyorum ya).. Ama tabı bu ıngılızce konusurken agzımı yamultmam anlamına gelmıyor.. Iste bu ozentılık olurdu..

18. LEthaL

LEthaL Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Hocam her sey ana babalarda bitiyor ve tabi de yetistirme tarzında. Sen çocuğunun cebine parasını koy okutuyorum de, nasılsın deyip ilgileniyorum de. Kafasına göre işler yamasına bir şey deme sonra tabi gidecekleri yol örnek alacakları şey; 5 para etmez kolayına gelen şeyler olur.
    Kimse ne örf der ne de âdet dinler. "Onlar eskidi" olur. Böyle olunca görmeye alışılmamış şeyler ortaya çıkmaya başlar.

19. Mingitau

Mingitau Misafir

Zannederim durum Nihal Atsız ın Bozkurtlar ın Ölümü kitabındaki gibi...

Orda Kürşad ın ağzından Kürşad ın ağzından Türkeli nde doğan Çinli Çocuklarının daha gürbüz olduğundan bahsediliyor....

Biz kötüleşirken onlar iyileşiyor... Ki tüm bunlar bir kaç yüzyıl önce rezilliğin bini bir para olan yerlerde oluyor...

20. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tamam tamamda ben hala şarkıyı bulup dinleyemedim dinleyen var mı arkadaşlar nerden bulacağız bunu?