Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eskiden çok kararsızdım, şimdi ise bilmiyorum

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

1. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Atalarımızda bir türlü karar verememişler :D

2. redial

redial Misafir

2.. si buyuk celiski :)
    bazen karsitirip birinin yerine digerini soyluyom, olmuyo :D :D

3. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    agzim 2.sine baya alismis,hatta o gu n elimde bir comak benzeri plastigimsi bir sey vardi,bir gun boyunca her karsilastigima,o cumleyi sayiklamisim en son labaratuvardan cıkarken bir arkadas hatirelatti da anladim yaptigimi,(>>Bana bugun it mi demek istedin?):aglama:

4. BoraN

BoraN .

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Ögrenci
    Yalniz bi noktayi gozden kacirmayin. Yukarida yazilan cumlelerin bir cogu deyim. Atasozu degil. Ve yukarida sadece atasozlerine karsit dusen deyimler gordum. Bu da oldukca olagan bir durum.

Atasozu - deyim arasinda celiski aramamak lazim. Pek cok olumsuz (-) anlam ve kaba soz iceren deyim vardir cunku. Atasozleri ise genelde olumlu (+) ve ogut verici anlamlar tasir.

Dolayisiyla celiskili atasozlerinden bahsedemeyiz yukaridaki orneklerle.

5. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Atasözü ve deyim aynı anlamı taşır ve yukardakilerin tamamı atasözü ya da deyimdir Boran. Vecize veya özdeyiş söyleyeni belli olan sözlerdir ama yukarda hiç özdeyiş göremedim ben.

6. BoraN

BoraN .

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Ögrenci
    Atasözü: Uzun deneme ve gözlemlere dayanilarak söylenmis ve halk tarafindan benimsenmis söz.

Deyim: Genellikle gerçek anlamindan az çok ayri, ilgi cekici bir anlam tasiyan kaliplasmis anlatim, tabir.

(TDK - Türkçe sözlükten alinmistir)

Asagi yukari ayni gibi gorunseler de, ayni olmadiklarini "Atasözleri ve Deyimler Sözlügü" tabiri ile kolayca anlayabiliriz.

Kararsizlik konusunda ise kararli bir yazi yazamicam buraya. Yazip yazmamakta oldukca kararsizim cunku... :)