Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

.eps uzantılı dosyaları corelde gösterme

Konu, 'Tasarım Atölyesi' kısmında aliali1982 tarafından paylaşıldı.

1. aliali1982

aliali1982 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    .eps uzantılı dosyalar adobe illustrator cs4 ile çok güzel açılıyor ancak corel draw x4 yada x5 ile açıldığında kalitesi bozuk açılıyor corel ile bu dosyaları kaliteden ödün vermeden nasıl açabilirim?
    İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim!

2. yavzas

yavzas Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    eğer çizimlerinde illustrator e özel çizim teknikleri varsa 1e1 alman imkansızdır, ancak bitmap yaparsan alabilirsin zannedersem oda işine yaramaz. Illustrator V8 olarak kaydet dene en yakın sonucu öyle ayabilirsin, ya da tek tek layerlara ayırarak.

3. Dark Of Pain

Dark Of Pain Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    dosyayı sağ tıklayıp import dediğinde gayet güzel alıyor ben bugüne kadar hiç sorun yaşamadım.

4. aliali1982

aliali1982 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Yavzas V8 olarak kaydet demişsin bunu anlamadım biraz açarmısın?
    Ayrıca Dark Of Pain arkadaşın dediği gibi import edildiğinde gene veri kaybı yaşıyorum.

5. aliali1982

aliali1982 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ayrıca şunu belirtmek istiyorum eps uzantısını corelde açmak istememin nedeni bu eps dosyalarını kartvizit tasarımında kullanmak istiyorum ve sanırım matbaa llustrator kabul etmez corel ister o bakımdan corelde düzgün nasıl açılır diye sordum!
    Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim...

6. aliali1982

aliali1982 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İyi çalışmalar arkadaşlar ben az önce matbaa ile konuştum bir broşür hazırlamam gerekiyor Ai-Corel Draw farkedermi diye sordum farketmez ama Corel olursa daha iyi olur dedi ve Adobe İllustrator ile hazırlarsan .eps değilde .pdf yada .tif olarak gönder .eps formatında sorun olabiliyor dediler.

Buraya kadar normal ama benim kafamı karıştıran şu ben eps formatında işime yarayacak hoş bir arşiv yaptım begendiğim desenleri oradan alıp kartvizit ve broşürlerde kullanmak istiyorum şimdi matbaa corel olursa daha iyi olur dedi acaba Adobe İllustrator ile hazırlansa kötümü çıkar sorun olurmu ve eps değilde pdf ve tif istemeleri düşündürdü zaten ben eps göndersemde onlar programda pdf yapamazlarmı?

Yani kısacası asıl benim duymak istediğim ben bu matbaa ile çalışırsam Adobe İllustrator ile hazırladığım tasarımları .pdf formatında göndersem baskılarda renklerde sorun olurmu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

7. yavzas

yavzas Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    PDF istemeleri PDF lerin vektörel çizimlere izin vermeleridir. ha? sorun yaşatırmı zannetmem. Illustratörün çizim algoritması drop shadow ya da Opacity gibi, bu çizimleri corel render yapamadığı için ya hiç açamaz ya da abuk sabuk renk tonları kaymış bir çizim olarak bize render eder. bu durumda V8 ile kaydet diyorum ki daha ilken çizimler kullansın, yapmak istediklerini corel de manuel olarak yapabilesin diye. V8 derken AI Save As... AI seçersen sana versinonu nu sorar Ordan Illıstrator 8 i seçersen corel in anlayabileceği en yakın kombinasyona getirmiş olursun. Tabi bu bazı çizimler için gerçerli bazılarında sonuç mükemmel bazılarında hiç iyi olmayabiliyor. CorelDraw hızlıdır pratiktir, illustrator ile sınırları zorlarsın. yeni başlıyorsan seçimini şimdiden buna göre yapmalısın. 2 sinin en büyük farkı bana göre budur. o yüzden matbaalar genelde corel kullanırki hızlı ve kesin çözüm üretelim. CorelDraw ı konuşturanlar da yok değil tabii ki.

haa çalışacağın matbaa kabul ediyorsa "tif" yolla hiç uğraşma. font kırılmış mı? gölgeler kaymış mı? versiyon tutuyor mu? hiç üzmezsin kendini. yap 300 DPI hiç acıma.

8. aliali1982

aliali1982 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Cevabın için teşekkür ederim ben kendimi daha geliştiremedim hani logodur yazıdır düzendir bunlar sorun değil ama ben gerçekçi bir üzüm salkımı, bir sarmaşık çizemiyorum ama elimde çizilmiş sahane hazır vektörler var kendimi geliştirene kadar bunları değerlendirmek istiyorum.

Ayrıca .tif yada .pdf formatında gönderdiğimde aynı corelde kendi yaptığım çalışmalar gibi net çıkarmı Illustratör ile hazırlanmış çizimleri bu şekilde göndermemi önerirmisin çünkü çalışmanın net çıkması önemli iki görsellik katacagım diye işi mahvetmeyelim. Bana matbaadan corel daha iyi olur ama Illustratör ile hazırlayacaksan .tif yada .pdf olsun dediler. Eğerki sorun olmaz derseniz .tif mi , .pdf mi önerirsiniz?

9. yavzas

yavzas Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    aslında cevabı vermiştim,

haa çalışacağın matbaa kabul ediyorsa "tif" yolla hiç uğraşma. font kırılmış mı? gölgeler kaymış mı? versiyon tutuyor mu? hiç üzmezsin kendini. yap 300 DPI hiç acıma gönder.

ben çok gaddarım diyorsan 600 DPI yolla :) tif iyidir, bakma sen.

10. aliali1982

aliali1982 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Cevabın için teşekkür ederim ben üstteki yorumunu yani "hiç uğraşma. font kırılmış mı? gölgeler kaymış mı? versiyon tutuyor mu?" kısmını tif ile gönderirsen gölgeler kayar font kırılır diye anlamıştım ondan sorumu yinelemiştim yanlış anlamışım dediğin gibi ben tif gönderiyorum.
    Tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar...

11. kemalmert

kemalmert Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    grafiker
    ben illustratorda dosyayı adobe illustrator cs olarak kaydediyorum corelde sıkıntısız açılıyor