Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elektrikten Bilgisayar bölümüne geçilir mi ?

Konu, 'Konu Dışı' kısmında donvitocarleone tarafından paylaşıldı.

1. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Soru gayet açık :) Lise son sınıf öğrencisiyim Elektrik otomasyon bölümü okuyorum . Bilgisayarlara fazla ilgim var özellikle Programlama ve yazılım işlerine merak saldım . Sizce geçmeye değer mi ?
    İki bölümün + sı - si nedir ? Üniversitede değiştirmelimiyim ?
    Not : Dil kursuna gitmeyi düşünüyorum . Bilgisayar için hangi dilleri bilmek gerek ? .
    Teşekkürler şimdiden :)

2. labizekalmamış

labizekalmamış Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    Nerdee
    Ne Yapmak İstdigine baglı..

3. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    235
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Tavsiyem, bölümüne devam et ancak programlamada öğren. Senin bölümle programlama bağlantılı şeyler.

Bir alaylı elektrikçi tanıdık var. Bir yazılımcı arkadaşa elektrik sayaçları ile ilgili bişey yazdırdı. O yazılımın yüklü olduğu entegreyi şirket sayaçlarına taktı. Cep telefonundan sayaçları liste olarak kontrol ediyor. Sınırı geçen sayaç konusunda şirketi uyarıyor. Bu şekilde oturduğu yerden iyi para kazanıyor ve rahat yaşıyor.

Elektrikle yazılım doğrudan alakalı, zaten dünya endüstri 4 olarak adlandırılan, elektrikli ev aletlerini internetten kullanma yönüne gidiyor.

Teknik bölüm okuduğun için ve internette kullanacağın için BENCE en uygun dil Java sonra belki C++ . Birini iyi öğrenirsen, gerektiğinde diğerine çok kolay geçersin.
    Tabi dil tavsiyesine bence dedim, daha uygun başka dil olabilir hangi dil hangi işe en uygundur bu konuya hakim değilim.

İlave olarak programlama ile ilgileneceksen, okuduğunu anlayacak kadar ingilizce öğrenmenin faydası olur ama artık şart değil. İngilizce metinleri google anlaşılır düzeyde çevirebiliyor artık.

Ama okulda yazılım bölümüne geçeceksen ve büyük şirketlerde çalışacağım diyorsan, iyi ingilizce mutlaka lazım, nerdeyse tüm büyük şirketlerimizi yabancılar satın almış durumda. Üstelik yabancı paketler kullandıklarından yada yabancı ekiplerle ortak çalışman gerektiğinden sürekli yabancılarla muhatap oluyorsun. Çok sıkıntısını çektim iyi biliyorum.

Son düzenleme: 12 Ekim 2017
    donvitocarleone bunu beğendi.
  4. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Java ve C++ dillerini nasıl öğrenebilirim ? Bilgisayar konusunda daha yatkınımdır çalıştığım yerlerde bilgisayar işlerine ben bakardım :)
    şimdi anladığım kadarıyla bu bölümden devam ederek gene programlama yazılım işlerine vs . öğrenebiliyorumdur demi ? :)

5. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    235
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Elektrik bölümünde devam edip aynı zamanda programlama dili öğrenebilirsin. Tek dili çok iyi öğren, aynı anda birden fazla dile girişme.

En sağlam öğrenme yöntemi iyi bir hocadan öğrenmek. istanbulda olduğuna göre C ve sistem programcıları derneğinin kursunu öneririm. Hocadan öneri alıp ona göre ders seç derim.

C ve Sistem Programcıları Derneği

6. labizekalmamış

labizekalmamış Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    Nerdee
    elektrik bölümü okuyosan bilgisayar ile ilgili işler çıkartmak istiyosan ardino ile iyi işler yapa bilirsin hem senin dalın yabancılık cekmezsin fazla...