Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

E-Okul Neden Bu Kadar Yavaş ?

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında @BIGMAN tarafından paylaşıldı.

 1. @BIGMAN

  @BIGMAN Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  239
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Belki size programlama ile ilgisiz bir konu gibi gelecektir ama aksine ASP.NET ve Mssql ile ilgili önemli bir konu.Bildiğiniz üzere E-Okul ASP.NET ve MSSQL kullanıyor.Her zaman olduğu gibi dönem sonuna 1 hafta kala aşırı yüklenme yüzünden (nasıl yüklenmeyse bu !) kapanıyor hatalar vermeye başlıyor.Facebook'a milyonlarca kişi giriyor ama hiç sorun yok.Herkes faturayı ASP.NET ve MSSQL in yavaşlığına kesiyor.Sebep ASP.NET ve MSSQL'in yavaşlığı, yada e-okulu programlayan mühendislerin performansa önem vermemesi mi yada Facebook kadar çok sunucuya sahip olmaması mı ? PHP yada JSP yada CFM kullanılsaydı daha mı hızlı olurdu bu e-okul ? Yada mysql yada oracle ?
   
 2. karflake

  karflake Daimi Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2003
  Mesajlar:
  805
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  2007 yılı verilerine göre Türkiye'de ilk ve orta öğretim çağında 15 milyona yakın öğrenci var. Bunların her biri için en az on dersten ortalama iki sınav ve iki sözlü notu veriliyor. Bu durumda karne dönemine yakın e-okul'un yavaşlaması gayet normal gibi geliyor bana.

  Esas sorun saçma sapan bir şeffaflık iddiası ile veli bilgilendirme sisteminin karne döneminde açık olması. Veli bilgilendirme sistemi kapatılırsa e-okul yavaşlar ama en azından notlar girilmesi ve karne basımında sorun yaşanmaz.
   
 3. @BIGMAN

  @BIGMAN Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  239
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Bana öyle geliyor Facebook gibi 300 milyondan fazla üyesi olan,devasa ve ilişkisel yüzlerce tablosu olan bir sistem çökmüyor ve e-okul gibi çok daha basit bir sistem çöküyorsa bunda sunucuların payı büyük.Facebook'un en çok para harcadığı konulardan biri sunucularıdır.
   
 4. cgulseren

  cgulseren Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  32
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Bu konuda şundan dolayıdır demek için içerideki sistemi bir incelemek lazım @BIGMAN'in dediğine katılıyorum.Bizim gibi eski masaüstünden webe geçmiş programcılar masaüstünde yaptığımız optimizasyonların webde'de çok fazla işe yarayacağını düşünürüz etkisi yoktur demiyorum tabiki programın performansı yazan kişilere de bağlıdır nasıl bir algoritmik yapı kurdukları önemli fakat internet programcılığında esas faktör sayfaya bağlanan kişinin internet hızı ve bağlandığı sayfanın sunucusunun bağlantı hızı kaç tane olduğunu vs... ana faktör kesinlikle bundan ibarettir, o yüzden facebook ile e-okul projesini karşılaştırmak bence yanlış olur çünkü facebook yaklaşık 30.000 sunucu ile yayın yaparken e-okul projesinde kaç sunucu var meb'e proje yapmış biri olarak şunu diyebilirimki devlette bu tarz harcamalar için ödenek çıkarmak biraz zor, aynen düşünelen fikir şu sonuçta yavaş da olsa sen veriye eninde sonunda ulaşıyormusun tamamdır.
   
 5. Cihan Yakar

  Cihan Yakar Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2003
  Mesajlar:
  5,886
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  Ankara
  O değilde öğrenci,veli girişi ile öğretmen girişi aynı sunucuda ise zaten olmamış o :D. İyi kodlayamamak ve kötü sunucu yapılandırılması ile ilgili bir durum. Bırakın php'yi, asp.net'i düz asp olupta günde o kadar istek alan sistemler var. Günah keçisi aramak olmuş o.
   
 6. ersintarhan

  ersintarhan Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2009
  Mesajlar:
  32
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Yazılım
  Şehir:
  Kayseri
  Konu Performans olunca herkes Facebook u örnek gösteriyor. E-Okul neden çöküyor? Çünkü hatalı teknoloji kullanıyor. İş bilmeyenlerin yaptığı sistemi kullanıyor. Online ve bol transaction olan sistemlerde. Veriyi diskten ne kadar az okursan o kadar çok performansın olur. 300 milyonluk facebook da genelde verisinin büyük çoğunluğunu Memory de tutuyor. Google da aynı. Her sorguda gidip diskten okuma yapmıyor. Ama senin E-Okul projen malesef her login de her tık ta gidip diskten okuma yapıyor.
   
 7. @BIGMAN

  @BIGMAN Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  239
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Facebook örnek gösteriliyor çünkü milyonlarca üyesi var ve tek bir sorun yok.Hatalı teknolojiler derken anlayamadım ne demek istediğinizi.İş bilmeyenler konusunda katılmamak imkansız.Bu kadar önemli bir sistem hızlı ve güvenli olmalı.Bu hafızada tutma işi tartışılır.Facebook da oturum açmış vaziyetteyken altta uyarı geliyor.Tıklıyorum linke hiç bir şey gelmiyor sayfaya.Yani sürekli güncel değil veriler.EOkul ise sürekli güncel.Tam tersi olması gerekiyor halbuki.Facebook'a her saniye bir şeyler ekleniyor ve sürekli güncel olması gerek.EOkul ise günde bir öğretmen bir kez veri giriyor bir öğrenci bir kez veri okuyor.Memory de tutmak verileri çok çok daha mantıklı.
   
 8. printf

  printf Daimi Üye

  Kayıt:
  9 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2,095
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Mühendis Adayı , okuyor
  Şehir:
  Ankara||Istanbul
  Facebook'un da hatalari var, cogu fotograf cok gec aciliyor 50-100kb arasi boyuta sahip oldugu halde 30-40 saniye bekleyebiliyorsunuz fotograf yuklenmeye baslamadan once, bazen sayfayi yenilemek bile gerekebiliyor. Halbuki Flickr oyle mi, adamlarin 5.3 milyar fotograf arsivi var, aninda yuklenmeye basliyor neyi acsaniz. 21 megapixellik 18-20mb fotograflar bile.
   
 9. demir12

  demir12 Daimi Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2008
  Mesajlar:
  799
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  konuya güzel yorumlar gelmiş ama..bende ekleyeyim..aslında facebook ile e-okulu karşılaştırmak yanlış bence cünkü facebookun bu konuda milyar dolarlık altyapısı var...zaen face ilk cıktıgındada bu böyleydi ve ben hala nasıl bir ögrencinin bunu kendi cebinden karşıladgını bilmiyorum..

  facebook,google gibi kurumlarda bu milyar dolarlık sunucular olsun dimi..

  e-okula gelince sanırım benzeri problem var...sunucu yetersizligi teknik kodlama problemleri..ama yine bir e-devlet projesi olarak o kadara ögrenciye hitap etmek kolay birşey degil...ama zamanla düzelmesini tabiiki istiyoruz...cihanın dedigi gibi kısa süreli önlemler alınsada daha iyi bir altyapıya oturturmalı..bununda zamanla olucana ben innaıyorum..
   
 10. Okan Akyüz

  Okan Akyüz Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Mart 2009
  Mesajlar:
  998
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Meslek:
  Makine Yüksek Mühendisi
  Böyle şeylerin olmasında bence ihale mantığının da etkisi var. E-okul için demiyorum ama ihalede onemli olan en düşük teklifi vermek oluyor. (Donanım veya yazılım fark etmez). Aynı zamanda ihale kültürü diye nitelendirdiğimiz şey herzaman çalışan iş üretmek zorunda değil. Dünyada büyük projelerin (özellikle amerikada) çıkmasının da bir bilişim işi kurma mantığı ile ilgisi var. Şirket kurmak müşteri bulup az büyütüp yatırım yapmak ile alakalı. %18 kdv % kalan gelirden %30 gelir vergisi + % hatırlamıyorum gelir vergi payı + %? kurumlar vergisi + zorululuklar olunca olunca iş yatırımları zorlaşıyor. Kaliteli programcılarımız (kimse üzerine alınmasın) nispeten orta sınıf öğrencilerden çıkıyor ki bunlar da aslında şu üç problem ile gelişemiyorlar : "İngilizce problemi" "Donanım Problemi" "Türk kültüründe ekip ruhu olmaması". O nedenle bizler de bilmemne dili ile sorgu yollamayı öğrenip herhangibir işe girmeyi öncelikli hedef haline getiriyoruz. Ya özel biryerlerde kradiler alarak okuyoruz yada bir üniverstede etiket almaya çalışıyoruz. Kendi mesleğimden örnek verecek olursam kayar modlu bilmemne kontrollü bilmemne tipi suspansiyon sistemi tasarlamayı bilmem bana katkı sağlamıyor. O nedenle zaten akademik hayatta kimi öğrenciler TPM gibi bir konuda copy paste ile mezun olurken siz bilmemne cebrini bilseniz bile aldığınız ünvan aynı. PHDde de fark olduğunu zannetmiyorum. Evi geçindirmek zorundayız proje önceliklerimiz yok birinin yanında ne biliyorsak onu yapıyoruz. Ha bir dokuma makinasında ilmik atmışız ha da class yazmışız. Akşam eve gidiyorsak sorun yok.
   
 11. Doðukan Güney

  Doðukan Güney Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  452
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Software Developer
  Şehir:
  İstanbul
  Çünkü E-Okul'u Meslek Lisesi öğretmenleri yazıyor. Devlet bir firmaya para verip yaptırmıyor. Lisedeki öğretmenlerinde seviyesini çoğunuz biliyorsunuzdur.
   
 12. @BIGMAN

  @BIGMAN Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  239
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  E-Okulu profesyonel bir ekip tarafından yazılmadığı biliyorum ama meslek lisesi öğretmenleri de çok düşük değil mi ? Meslek lisesi öğretmenlerinin seviyesi biliyoruz.(Sorulan soruya cevap veremeyip geçiştirenler mi ararsın.Ders anlatabilecek kadar programlama bilmeyenler mi ararsın ... )
   
 13. Doðukan Güney

  Doðukan Güney Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  452
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Software Developer
  Şehir:
  İstanbul
  Evet dediğin kadar düşük seviyeliler. Meslek Lisesi öğretmen arkadaşım var, oradan biliyorum. Bu sistemi de onlar yapıyor, ÖSS sonuç gösterme ekranı gibi çoğu eğitimle alakalı sistemleri de onlar yapıyor. Devlet parasına kıyamıyor yada dışarıdan olan insanlara güvenemiyor olabilir ama bu şekilde giderse çöp projeler çıkaracağı kesin.
   
 14. @BIGMAN

  @BIGMAN Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  239
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Rezalet ! Öğrencilerine öğretecek bir şeyleri olmayan insanlara böyle büyük projeler yaptırmak da rezalet ortaya çıkan proje de rezalet
   
 15. roser137

  roser137 Daimi Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2008
  Mesajlar:
  697
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  yahu daha düne kadar öss sonucunu öğrenmek için millet ağllıyordu. öss sonuçlarını heap tabloya almanın basitliğini bırakının, tüm sonuçları html formatında cachelesiniz bile extra 4-5 ram ağırlıklı makine koymaya bakar. onu bile daha 1 sene önce yapılar. en basit form sorgusunda bile sürünüyorduk.
   
 16. @BIGMAN

  @BIGMAN Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  239
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Az bir yatırım yaparak bu rezillikten eminim ki kurtulunabilir.Ayrıca mssql yerine oracle çok daha iyi olmaz mı
   
 17. Volkan Uzun

  Volkan Uzun Daimi Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2002
  Mesajlar:
  3,312
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Software Developer @ DELL
  Şehir:
  Skype
  Nedenini aciklarsan benim veritabanim seninkini dover olayina girmeden, belki havada kalmaz sozun.
   
 18. Gökhan Atıl

  Gökhan Atıl Oracle Certified Professional

  Kayıt:
  22 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3,775
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Veritabanı Uzmanı
  Şehir:
  İstanbul
  Arkadaşlar bir iki mesajda gördüğüm "Meslek lisesi öğretmenlerinin seviyesi" ile ilgili yargıları sizlere yakıştıramadım. Meslek lisesi öğretmenlerinin seviyelerinin, diğer meslek kollarındaki seviyeden farklı olduğunu düşünmüyorum. Yani bizim programcımız, bizim doktorumuz, bizim ilkokul öğretmenimiz, bizim akademisyenlerimizin seviyesi ne ise, onlar da aynı seviyediler.

  Devlet bir firmaya para verse işler hemen hallolacak diye düşünüyorsunuz. Ben Koç.net'e hizmet veren outsource firmalarının kalitesini size uzun uzadıya anlatırdım ama ne yazık ki etik kurallar yüzünden bunu yapamam, ama emin olun zihniyet de sorun olduğu sürece işi kime yaptırdığınızın önemi yok. Bizim milletçe zihniyetimizi değiştirmemiz gerekiyor.

  Volkan, benim database (Oracle), hepsini döver :)

  http://www.tpc.org/tpcc/results/tpcc_perf_results.asp

  Bigman, sorunun veritabanında olduğunu, veritabanı değişince herşeyin düzeleceğini söylemek kolay değil. Tüm yapıyı incelemek gerekli ve daha da önemlisi (Cihan'da söylemiş) kodlamaya bakmak lazım.
   
 19. @BIGMAN

  @BIGMAN Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2010
  Mesajlar:
  239
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Aslında bana MsSQL yeterli gibi görünüyor.Ama bir ihtimal Oracle daha iyi olabilir diye düşündüm.Kodlama da sorun olma olasığı arttı bu durumda.
   
 20. roser137

  roser137 Daimi Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2008
  Mesajlar:
  697
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  veritabanı ile ilgili bir yavaşlık değil, bariz mimari hatası var. ösym sonuçlarındaki 100kb lık tc kimlik no=>ösym sonucu ilişkisini veritabanı kullanmadan bile performanslı bir şekilde yapabilirsiniz. hiçbir veritabanı koymayın 10 tane p3 makine koyun memcache için rami yüksek. bir tanede proxy server kurun. o yükü kaldırır. salt php ile bile yaparsınız o sistemi sağlam sorunsuz bir şekilde. windows server lisanslarına sql server lisanslarına gerek yok.

  e-okulun sisteminden daha ilginç bir durum itüde var mesela. 8 nodeluk sistem yapmışlar. oracle weblogic kurulu. arkada da oracle veritabanı var muhtemelen. ama ders kayıt döneminde çalışmıyordu. sabah 8 akşam 8 pc başında ders alacağız diye uğraşıyoduk. program yazan adam vardı abi sessionu alayım sayfa açılmasada olur ben post ederim mantığında. belki de öğrencileri teşvik etmek için yapıyolardır :p . yine de bu fiyata değer mi bilmiyorum
  https://shop.oracle.com/pls/ostore/product?p1=oracleweblogicserverstandardedition
  https://shop.oracle.com/pls/ostore/f?p=ostore:product:3463248258527667