Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dunya Turkiye'yi konusuyor...

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Eylem tarafından paylaşıldı.

 1. Eylem

  Eylem Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2002
  Mesajlar:
  409
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Ögrenci & Webdesigner
  Şehir:
  Sweden
   
 2. Eylem

  Eylem Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2002
  Mesajlar:
  409
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Ögrenci & Webdesigner
  Şehir:
  Sweden
  Dunya Sasti

  DÜNYA ŞAŞIRDI...

  Türkiye'nin 40 yıllık hedefinde en büyük adım. Meclis, tarihi bir karara imza atarak AB'yi Apo'ya tercih etti. Sözünü tutma sırası artık Avrupa'da...

  Aylardır süren tartışma dün Meclis'e taşındı, partiler kozlarını paylaştı. Seçim kararına rağmen dağılmayan vekiller, 'İmkansız' denileni yaptı ve AB paketini görüşerek dünyaya parmak ısırttı.

  'APO VEKİL OLUR'
  Görüşmeler gergin bir havada geçti. İdam tartışılırken MHP'li Gül'ün 'Apo bir milletvekili olarak aramızda oturacak. Türk milletini enayi yerine koymayın. Tövbe edin' sözleri havayı iyice ısıttı.

  PAKETTEN ÇIKMADI...
  MHP'liler, Adalet Bakanı Türk'ün hükümet adına konuşmasına izin vermedi. DYP-MHP elektriklenmesi yaşandı. MHP ve AKP'nin idamın paketten çıkarılması için verdikleri önerge kabul edilmedi.

  TARİHİ AN: 15.53.27
  Tarihi oylama saat 15.53.27'de yapıldı. DSP, ANAP, DYP, YTP ve SP'nin 'AB cephesi' 256 oyla idama karşı oy kullandı. MHP ile önergesi reddedilince 'ret cephesi'ne geçen AKP 162'de kaldı.

  Tarihe geçtiler...
  Meclis, Türkiye'nin 40 yıllık AB hedefi için en önemli adım attı. AB önündeki en büyük engel olan idam, MHP ve AK Parti'nin muhalefetine rağmen kaldırıldı AB'ye uyum paketinin savaş ve yakın savaş halleri dışında idam cezasını kaldıran birinci maddesi 162'ye karşı 256 oyla kabul edildi. +*b1 çekimser oy çıktı

  Türkiye Büyük Millet Meclisi tarihi bir adım attı ve idam cezasını kaldırdı. Böylece milletvekilleri Türkiye'nin AB hedefini terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'a feda etmedi. Şehit ailelerinin tepkilerini bile göze alan milletvekilleri, Apo'yu asılmaktan kurtaran yasaya 'evet' dedi. Yasayla birlikte Apo hakkındaki idam cezası ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştü.

  İdamın kaldırılmasına ilişkin maddenin görüşmeleri, MHP'li Mehmet Gül'ün konuşmasıyla başladı. Gül, ima yoluyla DYP'yi eleştirerek, 'Bir müddet sonra terörist başı aramızda milletvekili olarak bulunacak. Bunun adı aftır. Türk milletini enayi, aptal yerine koymayın. Gelin tövbe edin' dedi. DYP'li Mehmet Sağlam ise MHP'ye yüklenerek, 'partiyi kurtarmak adına, Türkiye'nin önünü kapatmakla' suçladı.

  Türk konuşamadı...
  Hükümet adına Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk kürsüye çıkınca kriz patladı. MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse, hükümet ortağı bir partinin teklife destek vermediğini belirterek, Türk'ün hükümet adına konuşamayacağını söyledi. Tartışma büyüyüp, gerginlik artınca, oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Murat Sökmenoğlu 10 dakika ara verdi. Bu sürede kürsüde bekleyen Türk'ün yanına Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz geldi. Yılmaz, Türk'ü konuşma yapmaktan vazgeçirince ortam yumuşadı. Bu sırada MHP ve AK Parti'nin 'maddenin metinden çıkartılması' yönündeki önergeleri görüşüldü. Oylama sonucunda idamın paketten çıkarılması reddedildi.

  Tarihi an...
  Önergelerin reddedilmesinden sonra maddenin oylamasına geçildi. Murat Sökmenoğlu, önce elektronik sistemle yapılıp yapılmamasını oyladı ve kabul edilmesi üzerine de tarihi oylama için iki dakikalık süre verdi. Genel Kurul'daki oylama sırasında, saatler 15.53.27'yi gösterdi. AB'ye uyum paketinin savaş ve yakın savaş halleri dışında idam cezasını kaldıran birinci maddesi 162'ye karşı 256 oyla kabul edildi. 419 milletvekillinin katıldığı oturumda bir çekimser oy çıktı.

  Oylamadan notlar...
  MHP lideri Devlet Bahçeli, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'le randevusu nedeniyle, oylamaya katılamadı. Bahçeli'nin oyu vekaleten kullanıldı. MHP'li Cemal Enginyurt, DSP'li dokuzların 'savaş ve yakın savaş' da dahil idamın tümüyle kaldırılması yönündeki önergelerinin oylamasında, tek başına 'evet' diyerek elini kaldırdı. MHP'li arkadaşlarının şaşkın bakışları ve 'Ne yapıyorsun?' soruları karşısında ise Enginyurt, 'Madem terörde idam kalktı, o zaman savaş ve yakın savaşta da kalksın' diyerek şov yaptı. İdamın kaldırılmasının ardından Başbakan Ecevit'in ilk değerlendirmesi ise şöyle oldu: 'İdamın Türkiye'de kalkmış olması bizi sevindiriyor. İdamın kaldırılmasının, Apo ile bir ilgisi yok. Apo, DSP'nin azınlık hükümeti sırasında yakalanmıştı.' İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ile Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin 10 dakika süren hararetli sohbeti dikkat çekti. Gönüşmenin ana konusunun, işadamı Cem Uzan'ın vatandaşlıktan çıkarılması olduğu belirtildi.

  Claudia Roth'u ağlatan karar...
  İdamın kaldırılması dış dünyada büyük yankı buldu. İlk tepkiler şöyle oldu: İngiliz BBC TV: İdamın kaldırılması, siyasi partiler arasında aylardır şiddetli biçimde tartışılıyordu. Destekçileri için idam cezasının Türkiye'nin terörle mücadele azmini temsil ettiğini, karşı çıkanlar için ise idam cezasının devletin sertliği ve geri kalmışlığı temsil ettiği ifade edildi.

  ABD CNN İnternational: Türkiye, AB'ye girmesinin şartlarından biri olan 'barış zamanında idam cezasını kaldırmayı' Meclis de kabul etti. Türkiye'deki yatırımcılar da, AB şartlarından biri olan idam cezasının kaldırılmasının, piyasaları hareketlendireceğini ve yabancı sermayeyi çekeceğini düşünüyor.

  Rus basını: İdam cezasının kaldırılması, Rusya'da da büyük yankı buldu. Ülkedeki birçok yazılı ve görsel basın organı konuya değinirken, Radyo Liberty, 'Türkiye'nin AB'ye üye olmasındaki başlıca engel idam cezasının kaldırıldığını' bildirdi. Liberty, 'Türkiye'de idam cezası sadece savaş sırasında veya askeri tehlike oluştuğu zaman uygulanacak. Ancak erken seçim, Türkiye'nin AB'ye giriş sürecini uzatabilir' yorumunda bulundu.

  Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth: İdamın kaldırılması Türkiye'nin AB yolunda attığı önemli bir adımdır. İdam cezasının kaldırıldığını ilk duyduğunda ağladım. Bu Türkiye için son derece önemli. Azınlık hakları ve Kürt dili ile yapılacak uygulamalar açısından çok önemli. AB Komisyonu Türkiye eski Temsilcili Karen Fogg: Hayretle izliyorum. İdam cezasının geçeceğini hiç tahmin etmemiştim. Türkiye'de demokrasinin saydamlaştırılması için önemli bir adım atıldı. Mükemmel bir sürpriz.

  Hukukçular ikiye bölündü
  AB uyum yasaları çerçevisinde idam cezasının kaldırılması, uygulamadaki sonuçları açısından hukukçuları ikiye böldü. Ceza hukukçularının bir bölümü yeni düzenlemenin sorun yaratmayacağını savunurken, bazı hukukçular terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ve idama mahkum edilmiş diğer terör suçlularına 30 yıl sonra tahliye imkanı doğabileceğini belirttiler.

  Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Soyaslan, idam cezasının yerine getirilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının mevzuatta bulunmadığını belirterek şunları söyledi: 'Yeni düzenleme ile terör suçlularına tahliye olanağı verilmeyeceği belirtiliyor. Ne var ki, 30 yıl sonra aralarında Öcalan'ın da bulunduğu terör suçluları AİHM'e başvurarak, tahliye olanağından yararlanmak isteyeceklerdir. En büyük hukuki dayanakları da Anayasa'nın eşitlik ilkesi olacaktır. Yeni düzenlemeyi hukuki açıdan bu yönüyle sakat buluyorum.'

  Yararlanamazlar...
  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuk Prof. Kayıhan İçel ise yeni düzenlemenin herhangi bir hukuki problem yaratmadan uygulanabileceğini savundu. İçel'in görüşleri özetle şöyle: 'Konuyu Öcalan'a indirgemek hatalı olur. Türkiye'de ölüm cezasına çarptırılan tek mahkum Öcalan değil. Kaldı ki, mahkumiyetleri müebbet ağır hapis cezasına çevrilen Öcalan ve diğer terör suçluları gelecekte çıkarılacak olası af ve şartla tahliye uygulamalarından yararlanamayacaklar.'


  03.08.2002 09:37:20
  (Akşam)
   
 3. RaiST

  RaiST Daimi Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2002
  Mesajlar:
  1,932
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  linuxrocker
  Şehir:
  krynn
  peki sizce AB sözünü tutacakmı?

  ben pek sanmıyorum..
   
 4. Eylem

  Eylem Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2002
  Mesajlar:
  409
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Ögrenci & Webdesigner
  Şehir:
  Sweden
  Cidden buradada defalarca Türkiye ve meclisten görüntüler yayinlandi ama buradakilerin yorumu. "Türkiye bu yasalari cikardi diye hemen AB'ne girecegini düsünüyorsa yaniliyor. Mutlaka en ince detayina kadar incelendikten sonra Türkiye'nin AB'ne tam üyelik görüsmeleri baslayacaktir."
   
 5. BoraN

  BoraN .

  Kayıt:
  2 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  1,470
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Meslek:
  Ögrenci
  Şehir:
  kayıp
  Türkiye'nin almasi gereken cok yol var daha. Ayrica bu paketin secim oncesi meclisten gecmesi de, partiler acisindan zamanlama hatasi bence.

  Cunku Apo'nun idam edilmeyecek olmasi halki resmen (herzamanki gibi) enayi yerine koymaktir. Cunku gecen secimlerde neredeyse butun partiler Apo'yu asacaaz! diye secim meydanlarinda bagiriyorlardi. X parti de bu konuda kendisinden bekleneneni yapamadi. O da buyuk oy kaybina ugrayacaktir saniyorum.

  Bu olay sadece Y partisine yaradi gibi gozukuyor.

  (Parti ismi vermeyecegim) :)
   
 6. ee++

  ee++ Daimi Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2002
  Mesajlar:
  1,122
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Selam,

  Idam gibi zor bir engel gecildi. Eger malum sahsi ve benzerlerini disari 'salivermezsek' sorun yok. Oyle asmak lazim kesmek lazim demeye gerek yok, cunku asmamiz imkansiz oldugunu icin o malum sahsi boylesi daha iyi oldu, olumlu bir yaratmis olduk.

  Lakin, bu ciddi engel bile asildi ama gelin gorun ki Kibris sorununun bu sekilde cozumu imkansiz. Eger bize kabul edemeyecegimiz bir konuda diretirlerse ve bizim Avrupa ruyamizin sonu olur. Ve bence boyle olacak.. Almazlar bizi almazlar...
   
 7. Eylem

  Eylem Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2002
  Mesajlar:
  409
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Ögrenci & Webdesigner
  Şehir:
  Sweden
  Avrupa Türkiye'yi AB'ne aldığında oluşacak büyük göç selini tahmin ettiği için ne kadar Türkiye Danimarka kriterlerine uysada bu ekonomi ile birliğe girmesi çok zor.
   
 8. abanoz

  abanoz Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2002
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  bizi hiçbir şekilde ab ye almayacaklarına eminim!

  alma bahaneyisle istediklerini alıyor...

  düşünce özgürlüğü vs gibi yasalara sözüm yok,
  bazıları insanlığın gereği...

  bakalım sonu ne olacak....