Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünya nereye gidiyor?

Konu, 'Konu Dışı' kısmında sedirAğacı tarafından paylaşıldı.

 1. sedirAğacı

  sedirAğacı Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2016
  Mesajlar:
  916
  Beğenilen Mesajlar:
  237
  Meslek:
  Bilgisayar programcısı.
  Şehir:
  Aydın
  Son bir yılda, sıfır araba fiyatları ortalama %30 üzerinde zam aldı. Bu sene eğer dolar bu seviyede kalırsa, cep tel ler gibi tüm elektronik haricinde arabalarada yeni zamlar yolda.

  Çünki ithalata gittikçe daha çok bağımlı hale geliyoruz "çok becerikli üstün" siyasetçiler sayesinde. İthalatıda arsa ev ve şirket satarak karşılamaya çalışıyoruz...

  Araba satışları bu sene düştü, düşmeyede devam ediyor. Türkiyede üretilen arabalar zaten Türkiyede satılmıyor, %80 i ihraç ediliyor.
  Kalan Yüzde 20 nin yarısından fazlasınıda şirketler alıyor... vatandaş ın "geneli" sıfır araba alamıyor. Ancak bankalar yada hastaneler yada TVler gibi milleti soyan bi sektörde çalışıyorsanız, yada bu sektörlerle iş yapan ikinci çemberdeyseniz, yani hırsıza mal yada hizmet satıyorsanız, bolca sıfır araba alabilirsiniz, ama bunlarda 10 kişide 4 kişi... on kişide 6 kişi sıfır arabayı unuttu...

  Şimdi dolar seviyesi sebebi ile araba fiyatları dahada artmaya devam ederse, araba satışları dahada düşerse, fabrika sahipleri devlete gidip ağlamaya başlayacaklar...

  Devlet ne yapacak.???

  2 seçeneği var.
  Bir: Verimliliği artırarak, maliyetleri düşür, yurtiçinde daha fazla parça üreterek maliyetleri düşür. Daha çok araba üreteceğinden, daha düşük fiyata daha az kârla sat. Toplamda yine aynı geliri elde edersin. hemde daha az maliyetli daha çok araba üreteceğinden, çok işçi çalıştırır, daha çok yurt dışına ihraç eder, daha az ithal edersin. İşsizlik düşer, ithalat azalır, ihracat artar, bu ülkeye katkın çok olur. Diyecek...

  İki:
  Devlet Bizim cebimizden Araba fabrikalarına daha çok teşvik verecek. Biz fakirleşirken, araba fabrika sahip ve satanları zenginleşmeye devam edecek. Araba satışı için 4 yıllık taksit sayısını 6 yıla çıkaracaklar, satışı daha kolay olacak. Çin ve hint arabaları daha çok ithal edilip satılacak, ucuz araba sayısı artacak, ama daha çok sorun çıkaracaklar. Bu arabaları ithal edenlerde yine yahudiler olacak.

  Sizce devlet hangisini seçecek...??? Bugüne kadar seçtiği yolu, yani ikinciyi...

  tabi akp hariç diğer partilerden biri kazanırsa, doları çıkardıkları gibi aşağı indirecekler, iyi yaptınız aferim demek için. Sırt sıvazlamış olacaklar, millette doğru yaptık sanacak.
  akp başa geçerkende aynısını yaptılar. akp kendi üretimleriydi, bu sebeple halka aferim demek için, bol dövizi soktular, bolca borç verip sunni bolluk yarattılar. Borç 4 katına çıktı... akp sayesinde bu ülkenin bankalarını, şirketlerini, arsalarını, maden haklarını ucuza kapadılar. akp nin başındaki ile çıkar çatışmasına düşünce, bu seferde tam tersini yapıp, doları artırdılar, borç vermeyi kestiler...

  her neyse... yahudi sömürgesiydik, köleliğe doğru devam edeceğiz, kim kazanırsa kazansın... halk için fazla bişey değişmeyecek...
   
 2. Furkan Onka Uğur

  Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

  Kayıt:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3,716
  Beğenilen Mesajlar:
  48
  Şehir:
  Ankara
  Konu helal - harama geldiği için cevap verme yükümlülüğüm olduğunu düşünüyorum.

  Faiz yiyenler ancak şeytanın çarparak sersemlettiği kimse gibi kalkarlar. Bunun sebebi onların, "Alım satım da ancak faiz gibidir" demeleridir. Halbuki Allah alım satımı helâl, faizi ise haram kılmıştır. Artık kime Allah’tan bir öğüt erişir de faizciliği bırakırsa geçmişte yaptığı kendisine aittir, işi de Allah’a kalmıştır. Kim de yine faizciliğe dönerse işte bunlar orada devamlı kalmak üzere cehennemliklerdir. (Bakara Suresi, 275. Ayet, Bakara Suresi 275. Ayet Tefsiri - Diyanet İşleri BaşKanlığı)

  Ağzınıza geldiği gibi yalan yanlış konuşarak, "Bu helâldir, bu haramdır" demeyin; çünkü Allah hakkında asılsız şey söylemiş olursunuz; Allah hakkında asılsız şey söyleyenler de kesinlikle iflah olmazlar. (Nahl Suresi, 116. Ayet, Nahl Suresi 114-117. Ayet Tefsiri - Diyanet İşleri BaşKanlığı)
   
 3. sedirAğacı

  sedirAğacı Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2016
  Mesajlar:
  916
  Beğenilen Mesajlar:
  237
  Meslek:
  Bilgisayar programcısı.
  Şehir:
  Aydın
  bu kötü oldu işte...
   
 4. baymasken

  baymasken Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2018
  Mesajlar:
  15
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  IT Uzmanı
  Şehir:
  İstanbul
  yapay zeka bence bir yere kadar geliştirilir ve tıkanır gibi geliyor. Ama eğer ciddi gelişmeler olursa evet korkutucu!
   
 5. ekremsenturk

  ekremsenturk Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2014
  Mesajlar:
  133
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Kapsamlı gelişmeler uzun süre sınanır ve ortam uygun olduğunda gelişmesini tamamlar. Gelecekte bu tür kolaylıklara ihtiyaç duyacağımızı düşünüyorum. Kaygılar ve beklentiler her zaman sağlıklı bir gelişmenin birer unsurudur. Mutlaka önce kötü amaçlı yönleri sınanacak ve sınırları (öyle amaçlanmıyorsa da) denenecek. Genelde insanın kafası kötü şeylere daha iyi çalışıyor.
   
 6. hgbck

  hgbck Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2018
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Bu okuduğum en güzel yorum :)
   
 7. cetinemre

  cetinemre Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2018
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  bolu
  Gayet açık ve net herkes görüyor. Dünya çok iyi bir yere gitmiyor.
   
 8. ismailcan10

  ismailcan10 Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Eylül 2018
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Meslek:
  web uzmanı
  Şehir:
  Çanakkale
  Dünya kötüye gidiyor çevre kirliliği vs vs birsürü cümleler kurabiliriz ancak bi yandan da teknoloji bi hayli gelişti.
   
 9. CryptoTurtle

  CryptoTurtle Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2018
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Durum tabiki korkutucu ancak bunun böyle olacağı zaten belliydi. Aslında kötü günler geride kaldı demek için çok erken zira kötü günler daha yeni başlıyor. Çoğu uzmana göre 2019 felaket 2020 ise facia olacak. Umarım gereken dersleri alır ve doğru yolda ilerleriz.
   
 10. armaganchn

  armaganchn Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2019
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  bolu
  Şöyle bir kendi ülkemizden pay biçecek olursak dünya çok iyi yerlere gitmiyor diyebiliriz.
   
 11. kadirov

  kadirov Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2019
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Öğretmen
  Şehir:
  Kastamonu
  Ekonomi açısından cevap vermek gerekirse içinde bulunduğumuz dönemde dünyanın nereye gideceği Ticaret Savaşları ve Brexit sonuçlandıktan sonra belli olacak bence. Bu ikisi arasında bizi en çok etkileyecek olansa kuşkusuz Brexit olacak. Ticaret Savaşları sonucu Çin'in ekonomik yönden zayıflaması tüm dünyayı dalga dalga etkiliyor ve genel bir ekonomik yavaşlamaya sebebiyet veriyor. Fakat Brexit sonucununda yabancı yatırımcının İngiltere'yi terk etmesi, yatırımlarını Avrupa Birliği'ne kaydırması sonucunda Euro'nun sterlin karşısında değer kazanması Türkiye için olumlu bir sonuç doğururken, USD'nin değer kazanması bizim için görece kötü sonuçlar doğuruyor. Brexit'i iyi okuyabilmek için örneğin Almanya piyasalarına göz atmak gerekir. Bakınız, Almanya'da apartman dairesi satın almak görüldüğü üzere uygun fiyatlar, borçlanma seçenekleri ve ekonomik istikrar çerçevesinde genç İngiliz vatandaşları için İngiltere emlak piyasası'na kıyasla daha da uygun olduğu için Avrupa Birlği'nden ayrılmak istemeyen vatandaşlar Almanya'ya akın ediyor, İngiltere'deki varlıklarını satıp buralardan ev alarak yerleşiyorlar ve Alman emlak piyasasında talep artıyor, bu da euro'nun güçlenmesini sağlıyor. Özetle, kısa vadede Türkiye'nin geleceği için umutluyum fakat dünyanın gidişatı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Tabi bunlar senaryo, kimse Brexit'in veya Ticaret Savaşları'nın nasıl sonlanacağını bilmiyor. Bekleyip göreceğiz.