Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünya nereye gidiyor?

Konu, 'Konu Dışı' kısmında sedirAğacı tarafından paylaşıldı.

1. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    FaceBook a, çöpçatanlık hizmeti geliyormuş.
    Kısa değil uzun süreli ilişki amaçlanmış.
    Site isteyene çeşitli önerilerde bulunacakmış.

İlk müracaat edenlerden olmak isterim. :p

Bir an önce başlatsınlar bakalım gerçekçi bişeyler olacakmı yoksa diğer sitelerde olduğu gibi aptal kızları düşürmeye çalışan beyni bacak arasındaki erkekleremi hizmet edecek.?

2. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Yine sinirlerim tavan yaptı. Kimsenin suçu değil.

Başkasına muhtaç olmak beni çok geriyor. Belki hiç evlenmemiş olmam o yüzden.

Arabada vites sorunu var. şanzıman ve motorda 2 plastik conta değişecek. Contaların fiyatı bi kaç lira.

Ama tamirat 1000 TL ve 2 gün arabayı bırakacaksın. Üstelik tam tanımadığım yeni tamircim.
    Bi kaportacıya çizik için 2 saat bıraktım, kaportacı beni mahvetti, motora ellememesi gerekirken 1 enjektörü gevşetip komşusu motor tamircisini çağırmış ve bana 350 TL ver tamir etsin komşum dedi.

Programcıyız saniyede tüm ihtimaller beyninden geçiyor ve en ağırlıklı ihtimal kaportacının arsızlığı olunca arabayı komşusuna tamir ettirmedim ama gevşetip ayarını bozduğu enjektör yüzünden epey çile çektim.

Neden 2TL lik contayı değiştirme 1000TL, çümki motorun bi kısmını sökecekler.
    İşçilik tutuyor 800 TL, motor ve şanzımanın bi kısmı açılınca yağlarıda değiştirmek gerekiyor vs... toplamda 1000 TL. Oda açınca başka sorun çıkmazsa...

Motor açtırmanın kötü tarafıda çıraklar el atınca, o motordan bir daha hayır gelmemesi ihtimali yüksek... Hayat boyu tamirciden çıkamazsın...

Vereceğin para bi yana, tamirciye mahkum olmak acayip geriyor beni. O sebeple evde bi sürü tamir ve inşaat aleti var.

2 gün önce bahçeye musluk taktım, elektrik, sıhhi tesisat, fayans, seramik, marangozluk ve inşaat işlerini ben yapıyorum. ustası kadar iyi yapıyorum. Bi tek kaynak makinem eksik ana cihaz olarak.

Şimdi bu civarda olmayan o 2 contayı internetten araştıracağım, bulamazsam İzmir e yol görünüyor. benim colt arabanın en yakın servisi İzmir de ben 300 km uzakta kuşadasında.

Bu colt un parçasınıda bulmak zor. Araba süper ama parça ve serviz olayı benim gibi birini bezdiriyor...

Şimdi araba kaldıran ucuz lift aramaya TEKRAR başlayayım... 3 bin TL ye bulabilirsem, maliyeti bi kaç tamirde kurtarır. Lift de bana kalır.
    Tek sorun, ev benim değil, koca lifti oradan oraya taşıyamam, bakalım taşıyabileceğim portatiflikte işe yarar bir araba lifti bulabilecekmiyim.

Geçende şöyle bi bakmıştım bulamamıştım...

Şanzıman sökme benim için basit bir iş. Adam bu işe 800 TL istiyor. yarım günde 2 TL lik conta değiştir işçilik 800 TL. İyi para. oda devamında ilave arızaların çıkmayacağının garantiside yok, ustayı tanımıyorum, motorun içinede çıraklarıyla beraber edebilir..
    .
    Bir ay önce bir parçadaki kurumu yani karbon içerikleri kazısın diye götürdüm. İç döşeme plastik kaplamalarına ait 2 klipsi kaybetti çırakları, yerine cırt cırt taktılar. O plastikleri internette arıyorum, hiçbir yerde bulamıyorum. 50 kuruşluk klips... ama tuttuğu parça önemli. Şimdi beyaz cırt la duruyor, olcak iş değil... İşte bu tür şeyler beni geriyor.

Büyük şehre göre bile benim çalışma ve iş yapma standartlarım çok yüksek, ama özelikle böyle sıcak memleketlerin kasaba ve köyllerinde standartlar çok düşük... Büyük şehirden gelenler şoka uğruyorlar...

Lift ara bakalım...

Son düzenleme: 4 Mayıs 2018
  3. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Tesla firması bir müddettir zarar ediyor ve zararı katlanarak artıyor.

Herkes sahibi Elon Musk a deha gözüyle bakarken ben deha lık görmemiştim. Yaptığı işlere bakıyorsun ve elektrikli araba hariç diğerleri akıllıca işler değil. Her konuya gözünü kapatıp saldırmış.

Adamın deha olmadığını yazmıştım.
    Burada mı yazdım diye konunun geçmişine baktım. Tesla dan epey bahsetmişim ama eleştiri kısmı burda bulamadım. Sanırım bir haber sitesinde yazmışımdır.

Yazarken ne demiştim, adam deha değil çünki deha lık bişey yapmamış. Elektrikli arabası başarılı ama ne ilk yapan kendisi nede tek yapan o. Başarılı bir iş çıkardı hepsi o. Başarılı zeki adam olmak ayrı deha lık ayrı.

Diğer işlerine bakıncada adamın batacağını kolaylıkla görebiliyorsun. Saçmasapan şeylere tonlarca para gömdü.
    Bi tek elektrikli arabaya yoğunlaşsaydı, şimdi durumu çok daha iyi olacaktı.

Bu arada bu konunun geçmişine azcık bakmış oldum. Neler yazmışım abicim ya.??? Şu rahatlamak için yazdığım sinir yazılarımı bi kenara koyun, hakkaten çok anlaşılır dille süper bilgiler vermişim...

dinlex bunu beğendi.
  4. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    İki şimşek çaktı, bizim köyün elektrikleri gitti.

Kuşadasının bir köyündeyim, önümüzde deniz, karşıda yunanlıların adası var.

Gece olunca yunan adasındaki kasabaların ışıklarını görüyorsun, o kadar yakın.

Bizim köyde her yağmurda şimşek çakarsa elektrikler bi kaç saat gidiyor. Yunan adasına bakıyorsun, ışıl ışıl... Elektrikleri şimşek çakınca kesilmiyor.

Neden.?

Çünki adamlar halkın vergisini alt yatırıma harcamış, suriyede savaş çıkarmaya değil, somalide ev yapmaya değil, adam yerine konmak için saraylar yaptırmaya değil..

Bizim alt yapılar dandik. Şehirde yaşamıyorsan, şimşek çaktımı elektriğin gider. Eskiden İzmir in dikili ilçesinin köyünde yaşardım, Önümde deniz karşıda yunan adası.

Dikilide şimşek çaktımı elektrikler gider. Yunan adası ışıl ışıl...

E kardeşim siyasetçi demiyormu biz zenginiz, yunan batmak üzere. Biri bana anlatsın nasıl zenginiz.?

Hesapta yunan 2008 krizi ile battı, borçları affedildi, bizim usta siyasetçi yunan ı kurtarmak için 5 milyar dolar teklif etti. Biz zenginiz ya o sebeple, onlar fakir.

Ama biz karanlıktayız onlar ışıl ışıl.

Davutlarda kanalizasyon sistemide yok. yüzlerce apartman var, hepsi foseptik kazmış üzerine apartman dikmiş. Yani boklarının üzerinde oturuyorlar.
    Ayda bir belediyenin vidanjörünü çağırıyorlar 150TL ye aldırıyorlar. O esnada ordan geçersen memleketin kokusu buram buram burnuna geliyor.

Peki fakirlerde o yüzdenmi.?
    Hayır.
    Kanalizasyonun parasını, belediye başkanı saray yapmak için kullanmış. Kocaaaman mermer belediye sarayı yaptırmış. Saray nerde, foseptiğin üzerinde, belediye başkanıda bokunun üzerinde oturuyor.

Biz zenginiz, avrupa bizi kıskanıyor çekemiyorlar... YERSEN.

Elektrik kesintisi sebebi ile günlük iş palanım bozuldu, onun siniri...

5. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Elektrik kesilince evin salonunda 2 saat volta attım. O arada sinirim epey yatıştı.
    Bi yandanda kafamda ülkenin içinde bulunduğu durumu çok iyi anlatan bi hikaye yazdım.

Kırmızı başlıklı Fadime Teyze ile aç Kurt un hikayesi.
    Kafada süperdi ama şimdi çoğunu unuttum... bakalım hatırlayabilecekmiyim...

Fadime Teyze : "Kurt amca, biz zenginiz değilmi."
    Kurt : "Evet kızım çok zenginleştik, tüm dünya bize gıpta ile bakıyor."

Fadime Teyze : "O zaman ben neden açım kurt amca.? Madem zenginim, neden kendime ait evim arabam yok.?"
    Kurt : "Duble otoyollar köprüler yaptık kızım, seninkisi geçici durum, düzelecek."

Fadime Teyze : "Ama benim arabam yok Kurt amca, banane otoyoldan köprüden."
    Kurt : "Öyle deme kızım, ilerde seninde araban olacak, o zaman geçeceksin, şimdiden seni düşündüm kızım."

Fadime Teyze : "Ama benim kazandığım para ancak ölmeden yaşamama yetiyor, nasıl araba alacağım kurt amca.?"

Kurt : "Kızım dededen kalma tarlan yokmu. Sat tarlanı."

Fadime Teyze : "Evet var kurt amca, dedem kurtuluş savaşında kurtarmış tarlalarımızı. Dedemin, babamın, anamın birikimini sat diyorsun. Satarım, ama arabanın benzinini karşılayamam, vergisini karşılayamam, kaskosunu karşılayamam, karnım zor doyuyor kurt amca. Sattım diyelim, her yıl tarladan gelen 3 kuruş gelirimde olmazsa, çocuklarıma nasıl bakacam, onlara miras ne bırakıcam ben kurt amca.?"

Kurt : "Kızım yollar köprüler bırakacaksın, bu barajlar, köprüler yollar hepimizin, senin için yaptım .?"

Fadime Teyze : "Ama ben batıda oturmuyorum, sen yolları köprüleri kanalları hep İstanbul da yaptın kurt amca."
    Kurt : "Kızım ilerde İstanbul a taşınırsın, sen taşınmazsan çocuğun, torunun taşınır, şimdiden düşündüm, kötümü.?"

Fadime Teyze : "Peki otoyoldan, köprüden geçerken para vermeyeceğim değilmi kurt amca."
    Kurt : "Vereceksin kızım. Vermesen ülke kalkınırmı, bu ülke için canımız feda."

Fadime Teyze : "Hani benimdi.? Para veriyorsam benim değildir, parayı kim alıyorsa onundur. Kurt amca, verdiğim vergiyi, benim için otoyol köprü yapmak için harcadığını söylüyorsun, yüksek vergiler sebebi ile ben fakirleştim, açım, ama benim paramla yaptığın, benim olduğunu söylediğin otoyoldan köprüden geçerkende benden, çocuğumdan, torunumdan para isteyeceksin.?"
    Kurt : "Evet kızım."

Fadime Teyze : "Ben aptalmıyım kurt amca.?"
    Kurt : "Hayır kızım, sen gerektiğinde çok çalışkan, gerektiğinde fedakar ve zekisin. Biz seni okullarda, televizyonlarla, gazetelerle, para verdiğimiz din adamları, köşe yazarları, toplum liderleri, denen kişilerle aptallaştırdık ki, neler döndüğünü anlayıp ilerde bize hesap sormayasın."

Fadime Teyze : "O zaman sen bana çalışırken lafta çalışıyorsun, çünki yıllar geçtikçe daha çok maddi sıkıntı çekiyorum, ama kendin için çalışırken, gerçekte çalışıyorsun, çünki geçmişte benim gibi fakirdin, şimdi ülkenin en zengin insanları arasındasın ve sanayici fabrikatör de değilsin, paralar bi şekilde benim cebimden çıktı ve senin cebine girdi, öylemi kurt amca.?."
    Kurt : "Hayır kızım. Bunlar doğru değil. Doğruyu ben sana söyleyeyim. Fakir olmanın sebebi, şu Ali amca var ya O işte. Sen yeşil çadırda ibadet ediyorsun ama O, kırmızı çadırda ibadet ediyor."

Fadime Teyze : "Eeeee, çadır farklı ama ikimizde aynı Allaha ibadet ediyoruz."
    Kurt : "hayır kızım, bunlar dinden çıkmış bunlar Allah nedir bilmez, bilse senin gibi yeşil çadırda ibadet ederdi. Bütün kötülükler kırmızı çadır yüzünden, başımıza gelen herşey bu yoldan çıkmış kırmızı çadırlılar yüzünden. Allah hepimizi cezalandıracak.

Fadime Teyze : "İyi ama onlar ne benim namusuma göz dikti, nede benden para çaldılar, bütün para senin cebinde."
    Kurt : "kızım senden farklı çadıra girmesi ben senden değilim demek. Senden değilim ne demek sana karşıyım demek. Bunlar bizim yolumuzda değil. Bizim yolumuz Allahın yolu demekki bunlar şeytanın yolundan gidiyor, başına gelen her türlü kötülük işte bu dinden çıkmış kâfirler yüzünden."

Fadime Teyze : "Ama onlarda bizim gibi fakir. Tek zenginleşen siyasetçiler ve onlarla kolkola yürüyen işadamları, gazeteciler, televizyoncular be kurt amca.? Ama sen imam sın, senin sözlerin Allah ın sözü değilmi.? Mutlaka kuran dada yazıyordur, senin gibi ibadet etmeyenler kötü insanlardır diye. Sen öyle söyledin çünki. Demekki benim çektiğim çileler, çok çalışsamda hep fakir kalmam, geleceğe dair hiç bir umudumun kalmaması hep bu kırmızı çadırda ibadet edenler yüzünden. "
    Kurt : "Bravo kızım."

Fadime Teyze : "Ama kurt amca, yeşil çadırda hamdi abi var, oda siyasetçiler için iyi şeyler söylemiyor. Tersine kırmızı çadırdakiler namuslu temiz iyi insanlarmış."
    Kurt : "Hamdi denen kâfiri tanırım. Kızım Hamdi ve arkadaşları ayrı grup. Dikkat ettinmi siz birinci sırada namaza dururken, onlar hep üçüncü sırada namaza duruyor. Üç ne.? şeytanın işareti. Hu çekerken onların grubu hu yu uzatıyor. Neden.? Siz Allah a hu çekerken onlar şeytana hu çekiyor kızım. Onlar sizden değil, onlar farklı mezhep. Onlar şeytana tapıyor kızım,. "

Fadime Teyze : "Çevremiz düşmanla doluymuş kurt amca. Onlardan nefret ediyorum, zaten Hamdi abi zikir esnasında 3 kere parmak şıklatıyor ama ben 2 kere ordan belliydi onların namussuz kâfirler olduğu. Demek açlığımızın sebepleri siyasetçiler, siyasetçilerin reklamını yapan gazeteciler, televizyoncular değilde diğer din düşmanlarıymış. Bazılarıda içimizdeymiş. Hiç bilmiyordum kurt amca, verin elinizi öpeyim."
    Kurt : "Al kızım elimi dikkatli öp. Kızım senin babadan kalma tarladaki kırmızı elma ağaçları varya. Koş ordan büyük bi sepet elma kap gel eve götüreyim. Her mevsim bana bi sepet elma getireceksin ki bu memleket şahlansın. Her şey senin iyiliğin için. Unutma açlığının sebebi, senin gibi ibadet etmeyenler. Onlardan nefret et. Seçim günü sandığa git bana oy at. Oy atman demek, yaptığım her şeyi onaylaman, yasal hale getirmen demek, yaptığım her şeyi kabul ediyorsun ve aynı şekilde devam etmemi istiyorsun, kendi durumunuda kabulleniyorsun, onaylıyorsun demek. Oy atarak yaptıklarıma destek ol kızım. Hadi kızım, sağdan yürü kendine mukayyet ol."

Yazı belli bir siyasi partiyi hedef alıyor gibi gözüksede, tümünü hedef alıyor. Şu anki hükümet uzun süredir başta olduğundan, mecburen yazı bu şekilde çıktı. Benim gözümde meclisteki partilerin hepsi aynı. Dereceleri farklı. Kimi nitelikli, kimi niteliksiz. 1950 den beri hepsi aynı yolun yolcusu ve meclisteki tüm partilerin arkasında ABD (CIA) olduğunu düşünüyorum. Yoksa ülkenin tüm sermayesi her yıl yurt dışına çıkarılmazdı, tüm sanayi şirketlerimiz yahudilerin, tüm maden haklarımız yabancıların, topraklarımızın önemli bölümü yahudilerin elinde olmazdı.

Bu yazı aynı zamanda dinini kuran dan değilde, din adamından öğrenmeye çalışanlarında başına gelecekler için güzel örnek oldu.

Son düzenleme: 7 Mayıs 2018
  6. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    20 bin peşin, hemen taşın diye bir ev satış ilanı var. Markalı proje denen lüks sitelerden.

Olm ne bu diye merak ettim.? Peşin 20bin istiyosa, dar gelirliye ev satıyodur, taksitide 1000 TL filandır dedim.

Bizim burda ev arsa fiyatları uçmuş, 300TL ye kiraya verdiği ve yinede kiracısının para kazanamadığı dükkana, 300 bin TL satış fiyatı koyuyorlar. Dükkanın Gerçek fiyatı 40.000 filan olmalı. 300.000 demiş. Bi kaçını kuveytliler alınca, millet kafasına göre fiyat yazdı, her şey deli fiyat oldu.

Neyse, sitesine girdim bu 20bin peşin denen yere. Çüşşşş.

En berbat dairesi, 1+1, yanyana 2 kişi duramaz öyle bi daire, karanlık zemin kat... fiyat ne.? 550 bin TL...
    oha...
    devamı 750, 800 diye gidiyor...

20 peşin alıyosan taksiti neki 550 binlik dairenin...???

Bi kaç markalı denen proje sitesi dolaştım, en berbat daireleri 350bin.. 60 metrekare yazmışlar ama aldatmaca... dairenin odalarını, mutfak banyo hol, hepsini topluyorsun, 30 metrekare... ne bu 60 metrekare yazısı...???

30 metrekare 1+1 evde 6 ay yaşadım. 2 kişi yanyana duramaz... huzurlu bekar evi bile olmaz... bir üçlü koltuk salona anca koyarsın, televizyona burnun dayanır, ayağınla kanal değiştirirsin.

Son düzenleme: 8 Mayıs 2018
  7. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Yeni bir işkolu çıktı.
    Bizde yeni sayılırda batıda yaygın. Bizde yasal olmayanı vardı, şimdi yasallaştı. Çek senet mafya işi yasallaştı.

Birinden alacağın var, 10bin TL lik senet elinde ama adamdan alamıyorsun. Veriyosun senet mafyasına.
    Mafya ile nasıl anlaşıyosun.
    Borcu olanın parası var ama seni oyalıyor vermiyorsa. Mafyaya diyosunki, al senedi 10bin bana ver üstü ne alırsan senin. Mafya gidiyor, 20 bin tahsil ediyor, 10 bin senet sahibine, 10 bin kendine. Borcu olan eğer zenginse 20bin değil daha fazla alıyorlar.

Borcu olan fakirse, parası olmadığından veremiyorsa. Mafyaya diyorsunki, bana 2bin getir, üste ne alırsan senin. Mafya alırsa ne ala alamazsa para gidiyor...

İşte bu iş bir müddettir yasallaştı.

Telefon şirketine borcun var. 500TL diyelim. Yıllardır ödememişsin, adres değişmiş, borç kalmış.
    Seni telefon şirketi değil avukatlık şirketi arıyor. Borcunu öde diyor.

Telefon şirketi, uzun süredir borcunu ödemeyenlerin borçlarını, mafya gibi çalışan avukatlık şirketlerine satıyor. Toplam 10 milyon alacağı varsa, bana bir milyon ver üstü ne alırsan senin diyor. yani 10milyon alacağı var ama bir milyona razı. halbuki borcu olana bana 100 TL borcun yerine 10 TL ver anlaşalım dese, herkes belkide borcunu ödeyecek. Zaten yüksek faizlerle o hale gelmiş borç.

Aynısını bankalar yapıyor. Toplam 500 milyon alacağı var. 50 milyona avukatlık şirketine hepsini satıyor. yani banka 500 milyon alacağından vazgeçip, 50 milyona razı. Onda birine razı.
    Borcunu ödeyemeyen müşterilerine yüksek faizleri bindirmiş, yüz milyon borç olmuş 500 milyon.

Banka, mafyalaşmış avukatlık şirketlerine gideceğine, Borçlulara deseki, "tamam, borcunun onda birini öde anlaşalım." belki herkes ödeyecek. ama borcu indirmiyor, mafyaya gidiyor... mafyada hacizdi, baskıydı, kovalamacaydı, korkutmacaydı, o parayı senden almaya çalışıyor... Zaten borcun çoğu faiz. Yıllarca birikmiş. Borç 200 bin görünüyor ama gerçek borç 40bin filandır.

8. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Üstteki ev fiyatları konusundaki yazım daha anlamlı hale gelmesi için bir bilgi vereyim.

Bir evin fiyatı nasıl hesaplanır.?

Evin kira fiyatı, bir rakamla çarpılır.

Ev gelişmekte olmayan, tercih görmeyen, oturmuş bitmiş, olacağı kadar olmuş, dahada bişey olmayacak bi semtte ise.
    Kira fiyatı 120 ile çarpılır. Üzerine evin ekstraları eklenir. Yani yenileme yapmış olabilir, ekstradan cam balkon yapmış, içi dışı ekstra seramik yapılmıştır, ısı yalıtım vardır, asansör vardır, filan fıstık...

Kira diyelim 600 TL. Ekstrada bişey yok, eski bina, asansör yok. O zaman evin fiyatı, kira x 120 dir... yani 600 TL kiraya verdiğin evin gerçek değeri, 600x120= 72 bindir.

Bu kural nasıl bozulur. Bol paralı araplar yada avrupalılar gelir, bi kaç ev aldılarmı, 600 TL ye kiraya zar zor verebildiğin evin fiyatına hemen 150bin yazarsın. Bi kaç ev dahamı satıldı, 300 bin... Bi kez böyle yükseldimi, zengin alıcı kalmasada evin fiyatları normal yerine küt diye düşmez... satıcılar eski bol parayı hatırlar, gerçek fiyata satarlarsa KAZIK yemiş olacaklarını düşünürler...

Peki bu işten kim kârlı çıkar kim zararlı... Zararlı çıkanlar, gerçek fiyata yani 72 binlik fiyata ev alabilecek olanlardır. Onlarca aile para biriktirmiştir, 72 bine ev alacam diye, üstünede kredi çekerim alırım diyordur... arap ve zengin avrupalı gelip fiyatları on a katlayınca bu aileler artık normal ev alamaz, Köpek kulübesi bakmaya başlarlar... Bu ülkede böyle milyonlarca aile vardı... Gelirleri hiç değişmediği halde zenginler gelince, fakirleşmiş oldular...
    Neden.? Çünki dışardan gelen zenginin parası, herkese eşit dağılmadı... herkese eşit dağılsaydı, evin fiyatı 72 binden 200 binede çıksa, o aileler 200 bine evi alabilecek kadar gelirleri artardı...

Ama artmadı... Artan oldu, ama çoğunluğun artmadı... nereden biliyorsun, devlet yardımından faydalananların sayısı 7 milyondan 20 milyona çıktı. Ferrari gibi lüks araçların satışı ise üçe beşe katlandı... Yani orta sınıfta yer alanların az bir kesimi üst kesime çıkarken, çoğunluk alt kesime indi... Bunun gibi pek çok gösterge var...

Hay allah ya? normal bir yazı yazayım dedim, yazıyı yine eşitsizliğe adaletsizliğe dayadık...

Emlak fiyatı olayını kısaca özetleyeyim.

gk bunu beğendi.
  9. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Geleceği olmayan semtlerde evde kaliteli değilse ortalama bir evse, kira fiyatını 120 ile çarparsın..

Geleceği olan bir semt se yada bölge ise, kira fiyatını 200 ile çarparsın...

Evlerin ekstraları her durumda fiyatı biraz artırır.
    mesela güzel manzaralıdır, önü kapanmayacaktır. Güzel bir parkın yada tercih edilen bir okulun yanıdır, asansörü vardır, ısı yalıtımlıdır, binadaki insanlar kültürel açıdan tercih edilen kesimdendir, sokağın diğer sokaklardan farkı vardır, mesela sokak dev ve harika ağaçlarla doludur, sokakta ziyaretçisi çok değerli bir müze vardır, yada sokakta sedirAğacı oturuyordur gibi...

Dükkanla ev fiyatlarıda aynı yöntemle hesaplanır ama dükkanın ekstrası iş yapma durumudur. İş yaparmı yapmazmı caddedeki diğer dükkanlar iş yapıyormu, işlekmi, filan hesabı yapılır. Ekstraları bunlardır.

Bizim burda 300 TL ye zor kiraya verilen ve kiracısıda kâr etmeyen dükkana 300 bin yazmışlar... hesapla dükkanın fiyatını... Geleceği olan bir bölge. 300 x200=60 bin..
    Dükkan zarar ediyor yinede 200le çarptık... 60 bin olmalı, ennn fazla. üstünü verirsen kazık yemiş olursun.60binde büyük kazık ya.!!!

Ama petrol zengini kuveytliler gelip bi kaç yüz ev alınca buraların fiyatları uçtu. O kuveytliler bidahada görünmediler, ama fiyatlar inmiyor... merkez hariç tüm dükkanlar boş. kazanan anca idare ediyor, sadece bankalarla bim şok a101 gibi marketler kazanıyor, geri kalan kebapçı, kahvehane, berber, emlakçı... her 100 metrede bunlardan onlarca var...

ha bide bazı kahvehaneler hep dolu, onlarda kazanıyordur... tabi emlakçılarda kazanıyorduda bu aralar bilmiyorum...

Sonuç: ev ve dükkan satacaksanda, alacaksanda kirayı bileceksin... 120 ile 200 arası bişeyle çarpacaksın... Markalı lüks konutlarda 220 ile çarpanda var dediğim gibi ekstraya girer çünki o markalı siteleri, kolay para kazanan insanlarla yabancılar, yatırım amacı ile alıyorlar... mesela futbolcular, her birinin yüzlerce evi var kiraya veriyorlar... mesela şarkıcılar, mesela dizi oyuncuları filan... bunlar alıyorlar o evleri, kiralayanlarda ortalama aynı kesimle zengin yabancı yerleşikler...

10. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    stephen hawking den bir kaç kez bahsetmiştim.. Tabi burdamı başka yerdemi hatırlamıyorum...

Son dönemde en çok bahsi geçen bilim adamı O.
    Öyle bir yere koyuyorlarki adamı, sanırsın ışınlamayı keşfeden dahi.

Deha beyne sahip olmadığını, yahudi olmaktan başka bir özelliğinin olmadığını pek çok yerde yazdım.
    Tabi hemen itiraz geliyor, ve fizik öğrencileri ile yabancı hayranlığı ile yetişmiş olanlar, direk cevap veriyor.

İyi bir bilim adamı olabilir, ama deha muamelesi görmesi için bir sebep yok.

Yahudileri biliyorsanız, bir yahudi ile ilgili konu geçtiğinde, o bilginin 10 yerden kesin onaya ihtiyacı vardır.

Hay allah ya... yorgunum, bugün tüm gün kod yazma niyetindeydim, araba arızaları sebebi ile 2 haftadır kod yazmıyordum, kaytarıyordum.
    Şimdi işin yoksa yahudileri anlat... konuyu kısa keseyim.

Hawking GEÇMİŞTE demişki, evrenin SONU YOK. Hayatının son aylarında demişki evrenin SONU VAR.

Tabiki böyle fikir değiştirmeye hakkı var. Sorun orda değil.

Doğru ve yanlış lar görecelidir.

Topluma, gruba, bölgeye, kişiye, zamana, kültüre, bilgiye göre gibi pek çok şeye bağlı olarak değişir. 20 yaşında söylediğinizin 40 yaşındayken yanlış olduğunu görebilirsiniz. Bu doğaldır.

hawkingin BENCE hata yaptığı şey, fikir belirtmenin anlamsız olduğu bir konuda fikir belirtmiş ve altını çizmiş olması.
    Arkadaşlar arasında evren sonlumudur sonsuzmudur tartışırsın, ama bilim adamı kimliğinle tez yazıp iddaa etmezsin.

İspatlayamazsın. Sonlu diyende haklıdır, sonsuz diyende...

kaç yıldır bilmiyorum, çok uzun zamandır belki 100 yıldan fazladır big bang(böyyük patlama) teorisi gerçek deniyordu, herkes bunu kabul etmişti. Evren nokta kadar küçüktü, patladı ve bugünki evren oluştu. Halada oluşmaya devam ediyor.

Son yıllarda bu görüşte ufak ufak değişme emareleri göstermeye başladı.(lütfen dinle bilimi karıştıranlar konuyu yanlış yere çekmesin. Dinle bilimin direk alakası yoktur. big bang değişiyor dediysem, yeni durumun dinle bağı yok, olamazda.)

Kuantum fiziği gelince, klasik fiziğe ait bazı fizik kurallarıda değişti.
    Fizik kuralları hakkında bildiğimiz neydi. FİZİK KURALLARI MUTLAK DOĞRUDUR, DEĞİŞMEZ. Ama mutlak doğru olmayan fizik kuralları çıktı ve daha da çıkacak...

Fizik kuralları ve çok iyi verilerle ispatlanan, herkesin kabul ettiği big bang yani büyük patlama bilgisi ile başka bazı fizik kuralları bile değişebilirken, evren sonludur sonsuzdur demek, bir dehaya yakışmaz... ben yakıştıramadım doğrusu ya.!!!

Şaka bi yana, bu konuda tez yazmış olması, beyninin sıradan olduğunu ispatlamaya yeter. Ama yahudi isen, dünyaya hakim yahudi medyası ve parası, seni alıp gökyüzünde bi yere yerleştirebiliyor... sürü halinde yaşayan insanlarda toplum liderleri "budur" deyince hep bir ağızdan "buuduuuur" diyebiliyorlar...

Abizim otur kod yaz, bırak interneti... şu an çekirdek kısmın sıkıcı bi yerini yazdığımdan elim bi türlü gitmiyor kod yazmaya... Çekirdek kısım bitse, %90 hammaliye kısım başlayacak... iş hızlı ilerleyecek, fazla düşünmem gerekmeyecek. hoş tasarım biraz komplex ama ... her neyse, kod yaz, kod yaz...

11. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Emlak demişken bilgi vereyim...

İstanbul, Antalya, Bodrum gibi yerlerde, önümüzdeki yıllarda emlak balonu inecek.

Konut ve arazi fiyatları özellikle bu 3 bölgede, yabancılarla kolay para kazanan soradan görmelerin tercih ettiği bu bölgelerde çok şişmişti.

1 yıldır fiyatlar özellikle bu bölgelerde durakladı hatta en çok şişen semtlerde geriledi. Önümüzdeki yıllarda en şişkin olan projelerde fiyatlar çok düşecek.
    Özellikle 500bin ve üstü ev alırken, bu bölgelerde dikkat edin. balonu olan site yada ilçedeyse, bi kaç yıl sonra evinizin fiyatı yarıya inebilir.

Dar gelirli ve orta sınıfın altına hitab eden evlerde büyük şişkinlik oluşmadı. Yani İstanbuldan aldınız ama dar gelirlilerin semti, o evlerde büyük şişkinlik oluşmadı. Haliyle fiyatıda düşmez. En kötü ihtimal yerinde sayar belki bi yüzde 10-15 düşer...

Ama milyon dolarlık ev aldıysanız mesela 5 milyon dolar. Fiyatı 2 milyon dolar olarak bile görebilirsiniz, yinede alıcı bulamayabilirsiniz... özellikle Bodrum uçtu, İstanbulda bazı marka projeler uçuk...

Tabi Bodrumun şöyle bir özelliği varki, turiztik mekan... Sadece bu ülkenin değil dünyanın soradan görmeleride tercih edebiliyor... orada düşmezse şaşırmam, ama şatış zorlaşabilir... Yatırım amaçlı almışsınızdır, umduğunuz kârı bulamayabilirsiniz...

hele Almancıysanız, sizi bu ülkede herkes sağmaya çalışıyor, avrupaya yayın yapan kanallarda görüyorum, yerlinin 50bin vermeyeceği site evlerini 200bin TL ye alamancılara kaktırıyorlar.

Bide somalili gariban bebelere yardım edin diye her gün reklamları var... o ayrı konu da, o reklamları görünce deliriyorum abicim ya... nasıl aşağılık insanlar bunlar... deniz fenerini biliyosunuz... fakire yardım diye reklam yap, 10 al insanlardan, fakire 2 dağıt, 8 i cebe indir... dağıttığın 2 nin reklamını yap, milleti ağlat, dahada yardım iste... hoş dünyada ülkelerin sistemide böyle işliyor... devlet cebinden 10 alır, ikiyi sana geri verir ve lütuf sanırsın ne iyi devlet dersin... bayramlarda biner TL dağıtacaklar ya... cebimizden çıkan 10 TL nin 2 sini bize geri verecekler, büyük lütuf olacak...

gene eşitlik adalete girdim, hemen çık, hemen çık...

NOT: seçimlerde akp nin kazanamaması ihtimali çok yükseldi. akp kazanamazsa, borsa ve emlak fiyatları yükselmeye devam edebilir. çünki 2015 öncesi batı sömürgesiydik, aferim diyorlardı. 2015 de çıkar kavgası başladı. akp gidince yeniden yeni gelene aferim diyeceklerinden herşey güllük gülistanlıkmış gibi görünecek.

Son düzenleme: 11 Mayıs 2018
  12. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Bugün yine kod yazmamayı başardım.

Kaytardım.

Daha önceden aklımda olan, bizim ülke gibi ülkelere faydası olacak devlet yöntemi şekli tasarladım. madde madde yazdım. Ancak üzerinde uzun uzun kafa yorulup detaylandırılması, yeterince detay düşünülmemiş olanlarında gerekiyorsa yeni şekle sokulması gerekir.

Tüm tasarı, insanların güç elde edince, halkı sömürmesini engellemeye yönelik...

Ülkedeki güç gruplarının, vekilleri etkileyip, ortak sömürü düzeni kurmasını engellemeye yönelik.. Ağa, maraba sistemini ortadan kaldırmaya yönelik.

Yarım saatte hızla yazdım maddeleri. tabi o anda uydurmadım, geçmiş birikimlerimin analiz.

Bu maddeleri zamanla inceledikçe değiştireceğim, ve açıklarını kapatacağım. Az düşünüp hızla yazdım çünki...

Ayrı konu açarak yazayımki, arada sırada dönüp değişiklik yapabileyim, yüzlerce sayfa arasında kaybolmasın. 40 yaşını geçmiş olanların yorum eleştiri belirtmesi faydalı olabilir. 40 yaşından düşük olanların belirtmemeside faydalı olur. yanlış bildiğinden değil. Doğru fikirde söyleyebilir, ancak önce bi hayatı tanı. Gençler genelde içinde bulundukları grup tarafından şartlandırılmış oluyorlar. O şartlarıda hayatın doğrusu sanıyorlar. Ancak kırk yaşından sonra hayatı ufak ufak tanımaya başlıyorsun. gençlere cevap yetiştirmeye çalışarak vakit kaybetmeyeyim, konu amacından uzaklaşmasın...

maddeleri yeni konuda açıyorum. taslak şeklinde, zamanla maddeler tam yerine oturur.

Şu anki siyasi sistemden beslenenlerin ve ülkeyi bu sistemle sömürenlerin, bu maddeleri kabul etmeyeceği açık. Zaten tasarladığım yapı bu vampirleri yok etmek üzerine kurulu.

13. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Aman Aman, dolar devam ediyor. 4.30 uda geçmiş.

İthalatı, ihracatının 2 katı olan ülkeyiz. YERLİ diye millete kakalananlar bile ithal halde. TOHUMUN ithal daha ne olsun. ETİN bile ithal hale geldi...

Bu döviz kuru ile, ülkemizi bitli turist doldurur artık.

İngilterede yarım gün garsonluk yapsan ayda 1.500 sterlin maaş alabilirsin. Bu parayla ingilterede evin yoksa karnın bile doymaz. Evin varsa anca karnını doyurursun. Ama 1.500 sterlinle Türkiyeye gel, bozdur paranı kaç lira etti. 9.000 TL. 15 gün krallar gibi tatilini yap, dön, ingilterede açlığa devam et...

Yarım gün ingilterede garsonluk yapan, bu ülkede kral tatil yapar, ama bu ülkenin garsonu tam gün çalışsın, aldığı aylık maaşı hesapla. 1.500TL alsa 300 sterlin eder.

Bu parayla ingiltereye anca uçakla gider gelirsin. Gece sokakta yatarsan 2 gündüz 1 gece kalırsın, döndüğündede ay sonuna kadar beş kuruş parasız kalırsın.

Hali ile avrupa, amerika ve asyanın tüm dar gelirlileri ülkemizi dolduracak. 40 milyon turist geldi diye bayılacağız. Ama senin dar gelirlini bırak normal gelirlin, bırak yabancı ülkeyi, kendi ülkende, yabancı dar gelirlinin yaptığı kral tatili yapamayacak. Anca, pansiyon, çadır kampı oda zorla. Normalde dar gelirlinin deniz tatilini unuttuğu bir nesil oldu.

DAHA KÖTÜSÜ,

ingiliz dar gelirli, 1.500 sterlinin sadece 300 sterlinini her ay biriktirse. 1 yılda 3.600 sterlin eder. 6 yıl biriktirse, 21.600 sterlin eder. Getir bu parayı Türkiyeye, al TL. Ne eder.

Yaklaşık 120.000 TL eder.

İyi yerde küçük bir daire rahat alırsın.

Bizim garsonu hesapla, 1.500 TL sinin her ay 300TL sini biriktirsin. 6 yıl değil 10 yıl sonra ingilterede köpek kulübesi alamaz...

Bunu niye anlattım.? Bana ne ingilizden.? Getirsin parasını ülkemize...

Ha işte öyle değil...

Yabancıya ev arsa satışı şartını serbest bırakırsan. yabancı gelir ükende evler arsalar alır, fiyatlar ev arsa fiyatları uçar gider.

E uçsun, ne güzel ülkeye para giriyor.

Yok öyle şey. Öyle olsaydı niye vergilere durmadan zam yapılıyor, niye işsizlik 2 katına çıktı, niye tarım ve hayvan ithal ediyoruz, niye yolları barajları 30 yıl borçlanıp yaptırıyoruz, niye halkın şirketlerini, ormanlarını durmadan satıyoruz. Öyle değil işte.

Bu düzende, ülkeye gelen para, faiz olarak aynen ingilize almana, amerikalıya, japona iade ediliyor. Faizle çıkmayan para ithal mallarla, arabalarla cep telefonlarıyla çıkıyor.
    O paranın bu ülkeye kuruş faydası olmuyor. Son 20 yılda faize ödenen para, ülkeye giren paranın kat kat üstünde... üstelik faiz düşmanıyım diye gelen bir adamın yönetiminde...

E gelen para işe yaramıyor, sonra.?

Sonra ev arsa fiyatları uçtuğundan, ülkenin dar gelirlisi ve orta gelirliside ev arsa alamaz hale geliyor... ev arsa alan yabancının bahçesinde bahçıvanlık yapıyor, evinde hizmetçilik yapıyor, tarlasında ırgatlığını yapıyor.

Bu sistemle, bizim tam gün işçi garson, yarım gün işçi ingiliz garsonun uşağı haline geliyor... yahudilerin 80 yıl önce ülkemizde kurdukları sistem bu...

Arkadaş, 2 hafta sonra bu yazımı tekrar okudum.
    Efsane ya.!!! Yok böyle açıklama... süperMan osa böyle yazamaz ama bir Türk evladı yazıyor işte... Yakında tebrikler yağmaya başlar, Nauru ve Zambia devlet başkanlarından her an tebrik madalyaları yağabilir.
    Geçende cezayir ve bulgaristan telefon numaralarından arandım. Açmadım dolandırıcılar diye. Ama açsam belkide bulgar ve cezayir devlet başkanlarının teveccühlerine gark olacağım... inanılmaz bir adamım ya.!!! dünyaya adım kimbilir nasıl yayılmıştır, duygulandım, biraz hüzünleneyim bir köşede izninizle... Bu Ülkeyi kurtarmama ramak kaldı gibime geliyor. Biraz daha sabır...

Son düzenleme: 14 Mayıs 2018
  14. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    sanırım yazdıklarım için erdoğandan artık korkmam gerekmeyecek.

artık Akşener den korkmam gerekecek gibi görünüyor. abd ve yahudiler geri geliyor. Hoş meclisteki hangi parti kazanırsa kazansın yine abd gelecekti... sadece zamanlama farkı olacaktı... sadece Perinçek batının kucağında oturmak istemiyor ama oda 12 yaş zeka seviyesi ile kumda oynayan sevimli bi çocuk...

erdoğan ülkenin en fakir siyasetçisi olarak geldi, Atatürk ten kalma tüm şirketleri arazileri satmaya girişti, bi yandanda Atatürk ü yerden yere vurdu. Adamın sofrasından yerken ev sahibine her türlü aşağılamayı yapmak gibi bi şey.

Şimdi ülkenin en zengin siyasetçisi olarak gidiyor. Atatürk ölmeden önce tüm malını mülkünü halka bağışlamıştı. Neyi varsa.

Kendinize bakın, hanginizin ailesi 20 yıl önceden daha iyi... Atadan kalma ev arazi sattıysanız, onu bi kenara koyun, o sadece geçmişin zenginliğini bozdurdunuz demektir. Borcunuzuda hesaba katın.

Görünüşe bakılırsa oluşturduğu servetide arabistana değil, avrupaya taşıyor... başörtülü okuyamıyorlar diye, elmasçı adamın parası ile çocuklarını arabistanda değil amerikada okutmuştu. sonra elmas vergisini sıfırladı ama ekmek vergisi %8 ken. elmas çıya bizim sırtımızdan borcunu ödedi.

erdoğanın elini eteğini öpen medya ve sürü, artık Akşener in elini eteğini öpmeye başlayacak. yahudiler diye köpüklü bağıranlar, yahudileri çok seviyoruz diye onları çağırmaya başlayacaklar... abd maşası fetullah yine peygamber olacak.(artık fetullahtanda korkmam lazım)

bu kezde Akşenerle gelenler ceplerini dolduracak... sonra onlarda gidecek ve başkaları dolduracak... biz hep seyredeceğiz...

Aslan belgeselinde vardır. Aslan Manda yı yakalar. Çok aç olduğu için canlı canlı yemeye başlar.
    Bu arada Manda, kendi etlerini çiğneyen aslanı korkulu gözlerle seyrediyordur...

Evet görünen oki ben MANDA yım... Aslında içinizde en az zararı ben görüyorumdur çünki olanları analiz etme yeteneğim sayesinde önceden önlemimi alıyorum... TEB isimli bankanın bana atacağı kazığı nasıl tersine çevirdiğimi gördünüz.(tabi okuyan yok ya!!! her neyse.)

Ama ben en az zararı gören olduğum halde, en çok ben bağırıyorum. Korkunç olan şuki, en çok zararı görenler, aslanı asıl alkışlayanlar...

Bunuda evrildiğimiz hominidlere bağlıyorum...

Belgesellerde yine görüyorum...
    Herkes aslanla kendini özdeşleştirip, manda yı kovalayan aslanı destekliyor... "Koş, koş, yakala Manda kaçıyor." diye bağırıyorlar.
    Bense hep "Kaç, kaç, aslan geliyor." dedim...:oops:

Bunu hiç anlayamıyordum, neden insanlar kendini aslanla özdeşleştirirken, ben manda ile özdeşleştiriyorum... Manda ile bağım ne.?

Sonunda buldum.
    Baba tarafından ninelerimden biri Manda ymış... İsmi Sarı gelin... ne güzel türküdür o ya... ama her kes iyi söyleyemiyor...

Çok edebi güzel bir eser oldu bu yazı... dosyada saklamak lazım... kapağada "bilinçsiz insanların tozlu hikayesi" diye yazmak lazım...

Son düzenleme: 14 Mayıs 2018
  15. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    1 aydır kaytarıyordum, bugün normal çalışmaya başlayabildim... o sebeple biraz keyfim yerinde...

Son aylarda insan vücudu işleyişi ve ruh denen bilinçle ilgili çok önemli bilgilere şahit oldum. Şahit oldum derken bizzat deneyimledim, biyerlerden okumadım.
    Burada paylaşamıyorum, anlayacak kimse yok. Hoş, felsefi konularda anlattıklarımı anlayanı görmedim ya. Anlamış gibi görünenler oluyor, bir kaç yıl sonra bakıyorum, çok farklı anlamış...

Hayat ve insan hakkındaki ilk kişisel deneyimim 30 yaşında kontrolum dışı gerçekleşen bir olay sonucu oluştu.
    2 boyutlu bir hayat yaşadığımı fark ettim. Birinci boyutu dünyada sadece belli insanlar yaşıyor, diğer boyutu herkes. Birinci boyutu ilk keşfettiğimde, önüme gelenle paylaştım, ancak anlayan yok... sonunda sadece belli kişilerin bildiklerini ve binlerce yıldır anlatamadıklarını bazı kitaplardan öğrendim. Bende anlatmaktan belli süre sonra vaz geçtim, zaten anlatamıyordumda. Anlaşılır anlatabilmek için özel eğitim gerekli, onuda özü yine anlatamazsında, hadisler gibi hikayeler uydurup insanları şartlandırabilirsin. Dinlerde kökenine bakarsak böyle oluşmuş olmalı.. O beceride bende yok. Olsa zaten birinci boyut bana gelmezdi. Kafa, genetik farklı olurdu.
    Hoş yukardaki kırmızı başlıklı Fadime hikayesi, okunabilir hikaye konusunda biraz ilerlediğimi gösteriyor olmalı.

Birinci boyutta her şey çok farklı, onu es geçeceğim, zaten ne anlatabiliyorum, ne anlayabiliyorlar...

İkinci boyut ise hepimizin gördüğü hissettiği boyut. İkinci boyutta ruh denen şeyin ne olduğunu 37 yaşında buldum. Sonra onun doğasını 40 yaşını geçince buldum... tabi 30 yaşından beri bulduğum her şeyi başkalarıda bulmuş, özellikle ikinci boyut şeylerini.
    Ama ezberleyip anlatıyorlar.
    Birinci boyut insanlarından binlerce yılda dinleyip ezberlemişler, anlatma konusunda ustalaşmışlar.

Bir kaç ay öncede bilincimiz yani ruh denen şeye ait, yeni şeylere şahit oldum... inanılmaz şeyler ama paylaşamamak çok ızdırap verici...
    Şu siteyi bitirebilirsem, felsefe koğuşu gibi bi bölüm açıp orada istediğimi yazayım diyorum. Şartlandırılmış beyinleri dışarda tutarım, öğrenmeye beyni açık olanları içeri alırım.

Kendime deli, anormal, arızalı filan dememin sebebi, genelle uyumlu olmamam sebebi ile... Bunu zayıflık olarak algılayacaksınız biliyorum ama öyle olabilirde, olmayabilirde... Çoğunluk sarı renkte ise ve o sarı renklerin içinde sen mavi renkte isen, normal değilsindir... Oranın normali sarıdır.
    mavi olan, "normal değilim" deyince, sarı olanlar onu zayıf olarak algılar. Çünki çoğunluk kendileridir ve normal görürler kendilerini, diğeri tektir hali ile anormal dir, tektir o sebeple güçsüz ve zayıftır. Gerçekte ise öylede olabilir, olmayabilirde...
    Benim durumum umarım öyle değildir. :p:p:D:cool::oops::confused::eek: lan yoksa.!!!

Son düzenleme: 15 Mayıs 2018
  16. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Malesef döviz ve altın artmaya devam ediyor...

Benim banka TEB in, aç gözlülüğünden bahsetmiştim... Bankadaki parama %6.6 gibi çok düşük bir faiz veriyorken, dahada az, %5 vermeye kalkınca, nasıl kendimi koruduğumu ve bankayı yaptığına pişman ettiğimi anlatmıştım.

Sora banka genel müdürünün hanımı aradı, ağlayarak "kocamı affedin, bir eşşeklik yaptı." dedi :D..

Ne yapmıştım, %6.6 yıllık faiz veren marifetli hesabı hemen kapatıp, FON almıştım...
    Tabi derinlemesine ekonomi ve piyasa bilgim olduğundan, doğru FON ları aldım ve kazandığım yıllık faiz %34.10 a kadar çıktı...
    Çıkma sebebi altın ve doviz fonları ağırlıklı almam ve onlarında fiyatı son aylarda çok arttı...

Küçük bir para var bankada ama paranın miktarı önemli değil... önemli olan kötü zihniyeti farkedip kendimi korumaya almaya çalışmam...

Birincisi, karşımdakinin kötü niyetini farkedecek kadar bilgiye sahiptim... Bunun sebebi gençliğimden beridir her şeyi okurum... Tabi her görüşü, her bilgiyi okudum. ha şu gazete bizden onu okuyayım deyip beynimi dar bir alanda şartlandırmadım. Aile faktörü önemli tabi...

Kazık yediğimin farkına varamayacak kadar bilgisiz olsaydım, önlemimide alamazdım...
    Kazık yediğimi fark ettikten sonra doğru hamleyi yapabilmek içinde bilgiye ihtiyaç var. Kazıktan kurtulayım derken daha büyüğüne atlayabilirsiniz.

Bu çok önemli... BİLGİ GÜÇTÜR.

Soyguncular seni bilgisiz bırakmaya çalışırki, gücün olmasın ve seni rahatlıkla soyabilsinler... Bilgin olmayınca kafandaki boşluklarıda kendi saçmalıkları ile doldururlar ki onlara tapasın.

Tüm lise ve üniversiteleri imam hatipe çevirmeye çalışmalarının sebebi dindar olmaları değil, sizi bilgisiz bırakmak... kafanızı dinle doldururlarsa, önce yıllık enflasyonunuzun %30 olduğunu fark etmezsiniz, sonrada %5 faize razı olarak her yıl %25 fakirleşirsiniz... Fakirliğinizide kadere bağlarsınız... cebinizdeki elleri görmezsiniz...

Her yıl cebinizden direk ve dolaylı vergilerle ve diğer yöntemlerle aldıkları %25 i göremediğinizden, bu %25 in %10 nunu size ikramiye, zam, yardım filan adı altında geri verdiklerinde lütuf sanırsınız. Halbuki hala emeğinizin %15 ini cebe indiriyorlar... onlar çalışmadan zenginleşirken, siz ne kadar çalışırsanız çalışın sıkıntı çekmeye devam edersiniz.

Neyse, ekonomiye dönerseki seçime kadar ve sonrası ne olacak...

Olay karmaşık...
    Neden döviz ve altın yükseliyor, seçimden sonra ne olur...

Döviz ve altının yükselme sebebi, halkı nefessiz bırakmaya çalışıyorlar... kim çalışıyor... 2015 den önce ülkeyi rahat sömüren yabancı güçler...
    2015 de tayyiple fetullah çıkar çatışmasına girince tayyip abd ye sırtını döndü... abd de sömürgesi olan Türkiyeyi kaybetmek istemiyor...

Seçime kadar dövizi yükselterek halkı baskı altına alıp tayyipin kaybetmesini sağlamaya çalışacaklar... tayyip kaybederse, diğer partiler zaten kendi emir erleri, istediklerini yaptıracaklar...

Seçimi tayyip kazanırsa, KISA VADEDE dolar biraz düşüp 4.0 civarına oturur diye tahmin ediyorum. uzun vadede tayyiple zaten tüneldeki ışığa doğru gidiyoruz. Karşıdan gelen trenin sesinide cennet şelaleleri diye yutturuyorlar. Doları neden yükseltmeye devam etmezler... Çünki Özellikle tayyiple fetö nün kolkola yürüdüğü dönem, 2015 e kadar, ülkenin geriye kalan tüm büyük şirketleri ve maden hakları yahudilerin emrine girdi... döviz hızlıca çok yükselirse, önce kendi şirketleri çok zor durumlara düşer... bütün bankalar ve büyük şirketler zora girer... o sebeple daha fazla yükselteceklerini sanmıyorum...

Ama muhalefet denen yahudi emir erleri kazanırsa, o zaman dövizi ülkede herşey düzelmiş gibi hızla 4.0 TL altına çekerler, borsa uçuşa geçer.

Eğer seçimde çok büyük alavere dalavere olupta atı alan üsküdarı geçemezse, muhalefet kazanacak gibi görünüyor... yani döviz hızla düşecek borsa coşacak...
    Altın fiyatları bizim ülkeye özel değil, dünyayla beraber değişiyor, onun fiyatı ülkemizdeki gelişmelerden bağımsız... ona bişey diyemem... çok yavaş bi şekilde yükselmeye devam edecek gibi görünüyor.

Seçime kadar, elimdeki DÖVİZ fonlarını satıp, hisse senedi fon ağırlıklı almam gerekiyor.
    Şu an bakıyorumda, banka hisse FONları yılbaşından buyana %12 civarı zarar ettirmiş görünüyor... en az zarar ettiren hisse fon %6 zarar ettirmiş... millet korkudan hisse fonda alamaz şimdi...

Burdan hemen bi özlü söz çıkaralım... korkunun en önemli sebeplerinden biri bilgisizliktir... ne döndüğünü anlayacak bilgiye sahip olduğumdan, kimseden korkmadan işlemlerimi yapıyorum...
    Bilmezsen korkarsın, korkarsan, korkutanın emrine girersin...
    özet: BİLGİSİZSEN, EN YAKIN AĞA YA MARABA OLURSUN.

Hoş, bu köyde bir tanıdıkla muhabbet ederken, maraba lığı tercih ettiğini açıkça söyledi...
    Düşününce, maraba lığın aslında ne kadar rahat olduğunu farkediyor insan... tüm sorumluluk ağa da, sen de endişe yok, emirleri yap, karnını doyur, açıkta kalma aç kalma derdin yok... ağa batarsa sende batacaksın ama o zamana kadar endişen tasan yok...

Sadece ağaya göre değişen bazı saçmalıklara katlanman yeterli. Karını kızını oğlunu isterse sorgulamayacaksın vereceksin... bunu normal görebiliyorsan mesele yok... 3 yıl kadar önce bi haber vardı, bursada bi imam, mürid toplamış. Bu müridden beğendiği erkek, kız, kadın hepsine dürtüyormuş adınada badeleme diyormuş. badelemenin ulvi bişey olduğunu yutturmuş. Dinini kurandan değilde imamdan öğrenenlerde bunu yutmuş yada kabullenmiş. Polis sorgusunda badeleme nedir dendiğinde. Benim hocamda beni badeliyordu, bende devam ettirdim demiş. Adamın hasta ruhlu olduğu açık onda sorun yokta, sorun sürüsünde. Nasıl normal görebiliyorsun bu durumu.?

Aslında, marabanın rahatlığını düşününce bende bunu tercih etsemmi diyorum, yaşlandık ağa bizi yatakta istemez, karımız çocuğumuzda yok... tabi tercihle olacak şey değil, bu genetik olsa gerek, belkide çocukluk eğitimiyle ilgilidir... ağa gördümmü kafasını çot kırasım geliyor... istesemde maraba olamıyorum...

Yine edebi bi esere imza attım... en yakın belediye başkanı, madalyamı takmaya yakında gelir... madalyalar birikti, sanırım toplu takacaklar...:rolleyes:

Son düzenleme: 20 Mayıs 2018
  17. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    forum yine gümledi.

Arada gümlemesi iyi oluyor, buraya girmeyince biraz daha fazla iş üretiyorum.

Trajedi bir durum ama sikayetvar.com diye bir site var.
    Devlet kurumlarından çok daha fazla işime yarıyor, beni koruyor ve ücretsiz. Devlet ise çalışmaya başladığımdan beri beni sömürüyor ve eziyor...

Geçen haftalarda sikayetvar sitesine yazdığım iki şikayet sebebi ile, hem temsa firması beni aradı hemde hepsiburada firması...

basit işler için Mahkemeye avukatlara bile tonla para vermen gerekmiyor...

soma maden faciasında 2 işçi ağır yaralanıyor, iş göremez hale geliyor. Mahkemeye gidip kazanıyorlar ama soma yı işleten, kazandığı paralarla istanbulun en pahalı yerlerine gökdelenler diken firma tazminatlarını vermiyor...

işsiz ve engelli 2 adam, mahkemelere avukatlara yatırdığı paralar yüzünden gırtlağa kadar borç içindeler... Biri kör.

devlet bu işte...

mahkemeyi bile paralı yapıp hayatı sana haram ediyor...

10 gündür sinir yazı yazmamıştım, özlemişsinizdir dedim...

Son düzenleme: 29 Mayıs 2018
  18. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Bu yahudi soyunun bitmek tükenmek bilmeyen aç gözlülüğünün sebebini insan anlayamıyor.

Tabi insan olmadığımdan durumu kolaylıkla anlayabiliyorum.

windows un da android inde sahibi abd'li yahudiler, herhalde artık biliyorsunuzdur. Zaten tüm ünlü marka ve sitelerin sahibi yahudiler... şimdilerde bi kaç çinli filan belirmeye başladı. rus da var ancak çok nadir.. Artı, rusyadada yahudi azınlıklar var, rus vatandaşı ama gizli yahudi olma ihtimalide var. Aynen bizdeki gibi...

6 yıl kadar önce windows yüklü dizüstüne rus yandex browser i kurdum...
    dizüstünde hemen problemler belirmeye başladı. alakasızmış gibi görünen bir sürü problem çıktı... hem sistem yavaşladı hemde bazı programlarda hata ve yetki problemleri oluşmaya başladı.

Üstüne yandex de agresif yayılma politikası izleyince, yandex i sildim... dizüstünde sorunlar ŞIP diye düzeldi...
    yahudi vindows, rus yandex e izin vermedi... beni bezdirdi ve sonunda silmemi sağladı... agresif rus larında ekmekte yağı oldu tabi...

2 gün öncede ücretsiz, açık kaynak kodlu open office yükledim, yahudi windows yine problem çıkarmaya başladı...

open ofis sebebi ileyse, o programı sildirene kadar benle uğraşacaktır... kendi ücretli ofis programlarını kurdurmak için zaten durmadan mesajlar geliyor... kurmadım ihtiyacım yok... open office yide basit bir hesaplama işi için kurdum... şimdi windows benimle uğraşmaya başladı...

bakalım ne kadar dayanabileceğim...

19. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Türkiyenin en büyük 10 şirketi... bakalım sahipleri kimler.?

İSO TÜRKİYE’NİN İLK 10 SANAYİ KURULUŞU ŞÖYLE;

1-Tüpraş ---------- yahudi
    2-Ford Otomotiv ---------- yahudi

3-Toyota Otomotiv - dünyada halka açık japon şirket.

4-Tofaş ---------- yahudi
    5-Oyak-Renault ---------- yahudi kontrolunde. (%51 yahudi kontrolundeki fransız ranault, %49 oyak)
    6-Arçelik ---------- yahudi

7-İskenderun Demir Çelik ---------- oyak
    8-Ereğli Demir Çelik ---------- oyak

9-İçdaş Çelik ---------- aslan ailesi ? bunlar yeni.

10-Hyundai Assan - %30 'u Kibar Grubunun -------- yahudi - Kibar ailesi yahudi.

* oyak - ordu yardımlaşma kurumu... - ilginç olan şuki, oyak genel müdürlüğünü çok uzun yıllar yapmış olan coşkun ulusoy yahudi... oyak ile yahudiler çok iç içe girmişler.???

Türkiyenin en zengin ailelerinden bazıları.
    1-Koç Ailesi—Koç Holding ------------ yahudi - yapı kredi bankası, Tüpraş, Ford Türkiye, Tofaş, Arçelik ...
    2-Şahenk Ailesi—Doğuş Holding -------- yahudi - garanti bankası, wolkswagen grubu distrübütörü, NTV sahibi
    3-Şevket Sabancı ve Ailesi—Sabancı Holding, Esas Holding ---------- ermeni - akbank, pegasus, sonu SA ile biten şirketler...
    4-Murat Ülker—yıldız holding -- ----------- yahudi
    5-Özokur Ailesi— Üs Holding ------------ yahudi ülker grubu ile yakın akrabalar, patron erdoğanın ortağı, patron hanımı ülker ailesinin kızı.
    6-Tara Ailesi—Enka Holding - ----------- yahudi
    7-Eczacıbaşı Ailesi—Eczacıbaşı Holding --------- yahudi
    8-Yazıcı Ailesi—Anadolu Grubu --------- anadolu grubunun başı özilhanlar yahudi, bu durumda yazıcı ailesinide yahudi sayıyorum fazla araştırmadan. Efes biraları, migros, kipa, isuzu distribütör, çelik motor, mcDonalts Türkiye...
    9-Hüsnü Özyeğin—Fiba Holding ---------- yahudi, finansbank, Akrabalık Zinciri: Mehmet Ali Aybar - Emre Yerlici - Hüsnü Özyeğin - Berin Menderes - Baha Esat Tekand
    10-Özilhan Ailesi—Anadolu Grubu ----------- yahudi
    11-Zorlu Ailesi—Zorlu Holding ---------- yahudi
    12-Doğan Ailesi—Doğan Holding ----------- yahudi - yahudi vehbi koç'un gayrimeşru oğlu olduğu söyleniyor. Hürriyet, milliyet, vatan, radikal gazeteleri, Kanal D, TV2 hep bu adamındı yeni satmak zorunda kaldı.
    13-Turgay Ciner—Ciner Grubu ------- yahudi, habertürk sahibi
    14-zorlu gurubu - -------yahudi - vestel.
    15 - boyner grubu ---------- yahudi
    16- Profilo holding, alarko holding - ---------yahudi
    17- kutman ailesi yahudi.
    18-Karamehmetler - çukurova grubu. - Turkcell, eski show tv, eski bmc, vs... Erkek tarafı Türkiyeli ama kadın tarafı yahudi. yahudilerde, anne yahudi ise çocuklar yahudi saylıyor. Baba için geçerli değil. Kızlarının evl iolduğu erkekte yahudi. Ayrıca ortaklıkları, bazı genel müdürleri hep yahudi. Adam yahudilerle hem aile kurmuş hem ortaklıklar. Dünya düzenini bilen iş adamları yahudilerden kız alarak onlara teslim olmayı tercih ediyorlar, hızla büyüyebilmek için. Yahudi isen önün açılıyor, değilsen büyürken önüne çıkarılan medya ve devlet engelleri ile uğraşıyorsun.

Asyalı bi kaç şirket hariç Türkiyenin bütün kaymağını yiyen yahudiler, ve her yıl kârlarının önemli kısmını dışarı taşıyorlar. Türkiyede teknoloji üretmeyerek ayağına zincir vuruyorlar.

Son düzenleme: 1 Haziran 2018
  20. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Vampir bankam yüzünden, günlük çok düşük faiz aldığım hesabı kapatıp yatırım FON larından almak zorunda kalmıştım.

Benim ikinci mesleğim ekonomistlik olduğundan, piyasada para kazanmak benim için zor değil. O sebeple aldığım FONlar ocak ayından beri yüksek faiz kazandırıyor.

Faiz lafından rahatsız olanlar olacaktır, maaşlı çalışanların enflasyonu son 10 yıldır %20 idi. Ama devlet %8 açıklıyordu o ayrı dolandırıcılık...

Yani senin maaşın durduğu yerde yılda %20 enflasyona uğrayıp değer kaybediyorsa, yıllık %20 faiz almak, tefeciliğe yada bedava paraya girmez. Paranın kaybettiği değeri yerine koymuşsundur.

Basit anlatımla, ocak ayında ekmek 1 TL, maaşın 10 TL ise ve maaşınla 10 ekmek alabiliyorsan,
    Aralık ayında enflasyon yüzünden ekmek 2 TL olmuşsa, senin maaşın hala 10 TL ise 5 ekmek alabilirsin. Yani maaşın enflasyon yüzünden 5 ekmeklik değer kaybetmiştir. Bu durumda maaşına bankadan faiz alıp, aralık ayında hem maaşın artı faizle beraber yine 10 ekmek alabilir hale gelmişsen, buna bedava para demek doğru değil. Hali ile emeğini kurtarmışsındır, buna haram demek ancak cahilliktir. Haram, hırsızlıktır, okumaya teslim edilen çocuklara tecavüzdür, adam öldürmektir, hele bunu Allah adına yapıyorum dersen, şeytana hizmet ediyorsundur zaten.

Her neyse... sinirlendirdiniz beni yine...

Yobazların yetiştirdiği gençlerede gerekli açıklamayı yaptıktan sonra devam edelim.

Ne demiştik. ikinci meslek ekonomistlik, piyasaları tanıyorum...

Sorun şurdaki, piyasaya para koymuşsan çok sinir bozucu oluyor... Günlük dünya ve ekonomi verilerini takip etmen gerekiyor. Hepsini analiz etmen gerekiyor. Olayların sebeplerini incelemen gerekiyor. Bunları yaparsan para kaybetmene imkan yok, en kötü ihtimal harçlığını çıkarırsın. İyi analiz etmiş, çok çalışmışsan fazlasınıda kazanırsın.

FON aldığımdan beri ekonomi takip etmek zorunda kaldım ve çok yıpratıcı. Hiç memnun değilim... Hem site yaz, hem ekonomi takip et, zor...

Madem piyasadan para kazanabiliyorsun, ne işin var yazılım denen çok zor meslekle. Diyenler olmuştur...

Onun hikayeside uzun, o zebeple sormamışsınız sayıyorum...

Bu Türkiyedeki ve dünyadaki yahudi şirketleri, piyasa analiz etmek zorunda kalınca ister istemez öğreniyorsunuz tabi... Dünyada piyasaya bunlar hakimler ve yüzlerce yıldır çok sistemli çalışıyorlar...

Piyasa uzmanı herkes bunu az çok bilir... mesela fetö darbesinden 3 gün önce Türkiyede faaliyet gösteren bir finans kurumu 3 gün boyunca satışa geçmişti... Ne olduğunu anlamamıştık... 3 gün sonra fetö nün tayyipe harekatı olunca, o kurumun harekatı 3 gün önceden bildiği ortaya çıktı. Kurum abd firması. fetö yü abd yarattı, yetiştirdi, para ile besledi ve başımıza saldı... satış yapan firma nın sahibi yahudi, abdyi yönetenler yahudi, fetö nün sahipleri yahudi... hali ile önceden satışa geçmeside doğal.

hesapta faiz düşmanı görünen akp denen grup, son 1 haftada 3 puandan fazla faizi artırdı... 16 yılda faize hazineden yani bizim cebimizden ödedikleri para 160 milyar dolar...

Korkunç bir para... yolsuzlukları da hesaplasan bir 160 milyar dolarda o tutar daha az değil... 320 milyar dolar...

Bu para ile dev sanayi bölgeleri kurarsın, ithalata bağımlılığın kalmaz, üretim artar enflasyon kalmaz, işsiz kimse kalmaz, emekli aç kalmaz...

Ülkenin dış güçler desteği ile ne kadar korkunç soyulduğunu gören görüyor...
    Cahil bırakılan halkta, kendini soyanlar için canlarını vermeye hazır... daha korkunç olanda bu...