Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünya nereye gidiyor?

Konu, 'Konu Dışı' kısmında sedirAğacı tarafından paylaşıldı.

1. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    182
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Dün ve bugün okuduğum 2 haber, dünyanın terminatör filminde anlatılan olaylara çok uzak olmadığını gösterdi.

Normalde sanayi robotlarını biliyoruz. Bir kol, rutin bazı işleri yapıyor. Bu kol mantık yürütmüyor, sadece insanların çoğunun yaptığı gibi, ezberinde olan şeyleri tekrarlayıp duruyor. Buna alıştık ve çok şaşırtıcı değildi.

IBMin blue ile başlayan bilgisayarının yapay zekasıda, dünyanın en iyi satranççılarını yenebiliyordu. Buda şaşırtıcı değildi. Çünki özde ezbere dayalı pek mantık gerektirmeyen bir yapay zekaydı. Ezberindeki usta oyunculara ait binlerce hamle içinden en uygununu seçiyordu. Bir kaç hamle sonrasınıda yine mantığa ve soyut yoruma dayanmadan hesaplayabiliyordu. ortalama bir programcı 2 hamle sorasını hesaplayabilen basit bir yapay zekâyı bir kaç günde yapar. Çin damasında ben yaptım.

Bu ezberindeki bilgiyi yorumlamadan direk uygulayan sanayi robotları, binlerce teknisyenin işini elinden aldı.

Dünki japonyadan bir haber ise beyaz yakalılarıda üzecek cinsten.

Bir yapay zekâ, 34 sigorta tespit uzmanının işini elinden almış. Sigorta tespit uzmanı, sigortalı bir ürün zarar gördüğünde, zararı hesaplayarak ödenmesi gereken miktarı bulan kişidir. Bir yapay zekâ bu işi yapmaya başlamış ve firma 34 elemanını işten çıkarmış. Yüksek ücretli 34 kişinin aldığı aylık maaşı hesaplayın. Yaklaşık aylık 200bin TL tasarruf. Bu yapay zekâ, belgeleri okuyarak YORUMLUYOR ve ödenecek tutarı hesaplıyor.

Yapay zekâ nın adı watson. Yine IBM ürünü.

Diğer haber ise 30 yıl öncenin sefil ülkesi ÇİN den. Bugün çin bizi katladı geçti, bir çok diğer ülke gibi.

Üniversite öğrencilerinin katıldığı bir yarışmada çinlilerin ürettiği bir yapay zekâ, yarışmacılar içinde birinci olmuş.

İşin özü bu yapay zekanın bilgisi değil. Bilgisayara bir insan beyninin alacağının milyonlarca katını yüklersiniz, google da olduğu gibi sorar yanıtı alırsınız. Ama google da gelen cevaplar içinde kendi sorunuzun tam karşılığını ararsınız. Bazen en tepededir, bazen hiç yoktur, çoğu zaman sayfalar içinde ararsınız. Binlerce cevap vardır.

İşte çin lilerin ürettiği Wangzai isimli yapay zekâ, soruyu tam olarak doğru algılıyor. Önemli olan kısmı bu. Sonrada mevcut dev veritabanından yine doğru karşılığı buluyor. Öğrencileri geçerek birinci olmuş.

Soruların ne kadar yoruma dayalı olduğu bilgisi yoktu. Az yoruma dayalı ise, yapay zekâ nın sadece soruyu anlama kapasitesi süper denebilir. Yoruma çok dayalı ise, hem anlama hemde doğru sonucu bulma kapasitesi süper denebilir.

Söyleneni anlayan ve karşılığını veren bir yapay zekâ.
    Hondanın ürettiği yürüyen merdiven çıkan, cam bardak tutan, taşıyan insansı robot asimo ya yükle.

Ne kadar insanın işsiz kalacağını hesapla.

Asimo ya değilde boston elektronic sin ürettiği hareket kabiliyeti çok yüksek savaşçı robotlara yüklenmişse bu yapay zekâ. Kaç, kaçabildiğin yere kadar...

Maalesef bende kendi robotumu çıkarırım diyemiyorum... Allah sonumuzu hayır eylesin diyeceğim ama Allah taraf tutmuyor, kulları arasında laf üreten değil çalışan kazanıyor.

Son düzenleme: 13 Şubat 2017
  2. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    59
    Ben bugüne kadar hep "Ya bu kadar yönetici insanları aç bırakacak değil ya, hükümetler işsizliği düşürmeye çalışıyor, elbet buna da bir sınır koyacaklardır" hayalleri ve avuntularıyla üzüntümü bastırdım ama artık korkuyorum. Hem de çok korkuyorum. İnsanlara güvenmiyorum. Güvenemiyorum. Nasıl ki dünya birkaç yüz kişinin elindeyse sadece onlar istediğini yapıyor. Geri kalanlar da koyunların başında çoban sadece. Koyunların sahibine boyun büküyor çoban da. Sürekli artan insan nüfusu karşısında sürekli artan işsizlik ve kıtlık. Allah sonumuzu hayır etsin gerçekten.

egencan, ali guner ve sedirAğacı bunu beğendi.
  3. fotogunes

fotogunes Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Yapay bir zeka bir insana "nasılsın" diye sorduğunda, karşı tarafta "iyiyim dediğinde" o kişinin üzgün, kızgın, neşeli, ya da başka bir duygu halinde o cevabı verdiğini nasıl anlayacak ? Normal bir insan olumlu bir cevabı, karşısındaki kişinin ruh halinden, davranışlarından, duygularından olumsuz olduğunu anlayabilir. Her "evet"in karşılığı olumlu demek değildir. İşte ne kadar ileri olurlarsa olsunlar ilahi bir varlık olmadıklarından ve içgüdüleri ile hareket edemeyeceklerinden dolayı yapay zekalar çok da ileri gidemeyeceklerdir.

sedirAğacı ve ali guner bunu beğendi.
  4. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    Bunların çoğu "uzman sistemler" olarak geçer. aritmetik hesabı iyi yaparlar ama muhakemede çakarlar. CPU daki gibi ALU birimleri gelişmiş ama sadece aritmetik ve mantık birimleri (koşul vesaire) iyi.
    Ama doğrudan muhakeme kaabiliyetine sahip bir bilgisayar şuana dek yapılmadı ki, zaten trabzon üniversitesinde bilgisayar grafikleri alanında bölüm başkanı olan ve yapay zeka adlı kitap çıkaran (bu adam bu işin üstadı) ve yapay zeka konusunda onlarca komisyonda yer alan kişi dahi normal bir cpu nun bunu asla başaramayacağını, yapay zeka ağ ve düşünme yapısına ait nöronların benzer mimarisine sahip olan cpu üzerinde yıllardır çalışıldığını ama hala sonuçların zayıf ve yetersiz kaldığını söylüyor.

kitabı 10 sene kadar önce okuyup bitirmiştim. samsung ssd lerde vnand diye bir teknoloji kullanıyor ya, adamın 10 sene öncesinde cpu lar için bahsettiği mimari bile şuan samsung un ssd lerde kullandığı yapay ağ vnand teknolojisini sollar nitelikte.

yani aslına bakılırsa bu dijital makinalar değil de analog işlem birimleri ile ve kesinlikle ALU üzerinde değil de Analog Muhakame ağ işlem birimleri üzerinde yapılacak birşey.

Yoksa uzman sistemler 74 yılında da vardı, terminatör filiminde arkada fabrikada çalışan robotlar bir dekor değildi. Uzman sistem çok farklı bir konu (matematikte önermeler i iyi bilirsen sen de ses tanıma (google ve microsoft) un yaptığı gibi ve sanayi robotları yapabilirsin) ama uzman sistemler asla bir yapay analog muhakeme birimi gibi çalışamayacaklar. çünkü mimarileri buna izin vermiyor.

en azından belki önümüzdeki 50 yıl için. diyorsan zettaflops gibi değerlerle bir cpu işlem yapabilecek (ki yok öyle bir dava) o vakit belki dijital ALU ile de birşeyler yapabilirsin.

ama vasif nabiyev, sistemin baz yazılımı olmadan kendi kendine öğrenmesinden bahsediyor. bir insan gibi.

öyle bir işlemci düşün ki, yazılımsız her sistem kaynağını kullanabilsin. bi ara 99 yılında mı ne bir gazetede okumuştum. intel biyolojik işlemci üzerinde çalışıyor diye ama, o dava da fos çıktı.
    buna göre, bir cpu içine küçük bir organizma beyini yerleştirecekmiş intel.

intel bu konuda çok istekliydi ama bir gazete haberinden öteye geçemedi bu durum.

sedirAğacı bunu beğendi.
  5. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    59
    Madem konumuz bu, ben de şöyle bir video paylaşayım, belki görmeyeniniz vardır.

Videoyu yeniledim arkadaşlar, yanlış linki.

6. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    biyolojik robot yapmaya çalışıyor ha half life 2 deki gibi. orada da insanların kafasına birşey takılırdı ya video oyununda insanlar yapabileceklerinden kaabiliyetlerinden daha çok yapabilirlerdi misal bir binanın üstüne sıçrarlardı falan, video oyununda çatıya çıkılıyordu, adam çatıya zıplıyordu falan. :D

evet (ya şimdi çıktı videodan sonra nihat doğanın resmi var :D)

koptum gülmekten. demek bu adam da robotmuş :D

nihat doğandan 100.000 tane olduğunu düşünsene :D

sedirAğacı bunu beğendi.
  7. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    59
    Onu düşünmek istemiyorum ama sanırım sizde çıktı o yalnızca. Bende videonun başka versiyonları çıktı :))

ali guner ve sedirAğacı bunu beğendi.
  8. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    182
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Bu arada şimdiden mimik algılayan bir sürü algoritma var. Hemde çok ucuz. Kadınmı erkekmi, çocukmui kızgınmı gülüyormu, afrikalımı çinlimi %70 oranında başarı ile anlıyor.

En geç 40 yıl içinde az gelişmiş ülkelerdeki insanların torunlarının iş bulma konusunda insansı robotlarla rekabet ettiğini göreceksiniz.
    Gelişmiş ülkelerde bu sorun daha az olacak çünki onların torunları uzay teknolojisi dersleri ile büyümüş ve robot üretiyor yada marstaki aydaki kolonilerde maden işleme teknikleri, tarım teknikleri geliştiriyor olacaklar.

Robot teknolojisi geliştiriyor olacaklar.

Adamlar ilkokulda yazılım dersi vermeye başladılar. hemde her çocuğa...

Dünya ülkelerinin %10 kadarı uzaya çıkmış olacak. kalan ise, dünyada bangladeş gibi yaşayacak.
    Dün bir belgesel seyrettim. bangladeşli alt gelir grubundan Bir aile 60 USD ile bangladeşte bir yıl yaşayabiliyor.

Robotlardan sonra dünyanın en az %60 ı bu durumda olacak... bu açık...
    Şu an 5 ülkenin araştırma robotu mars çevresinde.

@ali guner Bu karadenizlı hocanın adı nedir, hatırlıyormusun.?
    Böyle birinin ülkemizde olması sevindirici. keşke üretime dökebilecek imkanları olsa bu tür insanların.

dinlex ve ali guner bunu beğendi.
  9. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    Adam Azerbeycan Türkü. Vasif Nabiyev. Yapay Zeka kitabı var seçkin yayınevinden çıkan. 10 yıl önce satın alıp okumuştum. Hatta daha önce sanırım. Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Grafikleri bölüm başkanı. Trabzonda.

Ama öyle böyle değil birçok yurtdışı çalışmalarda da bulunmuş sanırım. Kitabı çok güzel.

Şimdi burada birşey söyleyecektim ama malum herkes hassas... Sen ve dinlex değil ama o vakit belki tonlarca kişi abuk sabuk yazacak. Dolayısıyla isim vermemeyim şimdi. Siyaset yeri değil burası.
    Ama şunu bilmeni isterim ki, bizim burada her ilkokulda yazılım dersi vermeye başlamışlar. Öğretmenleri müfredatta olmasa bile, emir büyük yerden diyor.
    Gaffur gibi sözüme nokta koyayım: Anladın Sen Onu.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Şubat 2017
  10. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    59
    İki kız kardeşim var, biri 3.sınıf diğeri 8. sınıf öğrencisi. İkisine de sordum şimdi, sadece 5.sınıfta bilgisayar dersi varmış 1 yıllığına. 1.-4. ve 6. 7. 8. sınıflarda yokmuş. 8.sınıfa giden kız kardeşim çok iyi bilgisayar kullanamıyor hala. Eğitim sistemi demeyelim de şuna, "okula git gel sistemi" diyelim. Çocuklar evde sıkılmıyor en azından. Gaffura bir selam da benden... :(

ali guner bunu beğendi.
  11. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    Akıllarında bilgisayar yoksa hiç çelme :D
    Bizler gibi perişan olmasınlar sonra :D
    Şaka bir yana, aslında bizim bir abimiz olmadı bilgisayarcı. Belki olsaydı +10 yıl ilerde olurduk.
    Şanslılar desene.

@sedirAğacı ve @dinlex
    720pizle.com da değişik filmler var. rec gibi ( izlemişsinizdir zaten özellikle 2.si ve 4.sünde koptum) sonra, bir virüs filmi vardı ki beni kurgusu ile çok şaşırtmıştı 99 yapımı mı neydi.
    Fimin özetini de şimdi buldum (ama filimi nedense bulamıyorum)

Okyanusun ortasında seyreden bir kurtarma gemisi mürettebatı, ansızın şiddetli bir kasırganın patlak vermesi ile mahsur kalırlar ve bölgede rastladıkları terkedilmiş bir rus bilim gemisine çıkarlar. Ancak, bomboş görülen bu esrarengiz gemide, ters giden birşeyler var gibidir. Yüksek teknolijiye dayalı radarlarla, her biri teknoloji harikası elektronik aygıtlarla donatılmış bu rus gemisinin mürettebatı, bir takım uzaylı yaratıklar tarafından öldürülmüştür. Gemideki herkesi öldüren bu uzaylı varlıklar, İnsan neslini mutlaka yok edilmesi gereken bir 'virüs' olarak değerlendirmektedir.

şahaneydi gerçekten. filmin yarısında kahraman kız sorar; "niye bizi yok etmek istiyorsun; bilgisayarın verdiği yanıt ürkütücüdür,
    "ÇÜNKÜ SİZ İNSANLAR VİRÜSSÜNÜZ"...

cine5 ne yayınlardı bu filmleri be kardeşim...

terminatör zaten iyi bi bilgim kurgu da 3. filmden sonra bocaladı.

james bond iyidir. özellikle görünmeyen arabadan etkilendim. (gazino royal filmindeydi sanırım) güzel bir kurgu. o anda çevre görüntüsü alarak o görüntüyü bir monitör misali o noktadan yansıtıyor. ilginç geldi bana.

resident evil. görünüşe bakılırsa belkide bu manyak insanlar yüzünden (abd gibi, israil gibi) dünyanın sonu böyle olacak, ki yazık olur.

bir de bilim kurgu dışında izlediklerim var ama şimdi çaki gibi :) ama onlar bilim kurgu değil, korku kurgu :D

millet ne dalga geçerdi bizim zamanımızda; "merhaba ben çaki, oynamak ister misin?" diye :D

dinlex bunu beğendi.
  12. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    bir de flash tv de perihan savaşın sunduğu gerçek kesit var. o da güzel bir bilim kurgu örneği.

dinlex bunu beğendi.
  13. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    59
    Maşallah baya özet geçmişsiniz. Filme aşerdim şimdi ama izlemem gerek, internetim 15gb hız sınırıyla kısıtlı. Ondan sonra 128kbps ile saniyede 15-16kb iniyor google bile zor açılıyor. Evet, ben bir yazılımcıyım, internet benim işim... :))

14. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    evet sayın @dinlex ve sayın @sedirAğacı sormak isterim sizlere, Dünya Nereye Gidiyor ?

128 kbps çok hızlı bir internet niye yavaşlık olsun ki ?
    rahatlıkla bir filmi 17 günde izleyebilirsin.

aklıma çevirmeli telefon ile hugo oynayan insanlar geldi.
    hugo yanıyor, çünkü 9 u tuşlayınca (çevirince) tık tık tık tık 9 adet sinyal gidene kadar hugo yubbi değip ekrana vuruyor. dınk dınk dınk. biraz daha dikkatli olmalısın.

sonra adam tolgaya küfür etmişti. senin oyununu s.......ym demişti. tolga, hugo alınır ama deyince hugoyu da s.....ym demişti.

dinlex bunu beğendi.
  15. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    59
    O olay gerçek mi yaa, efsane demişlerdi :D

16. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31

dinlex bunu beğendi.
  17. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    bakınız hugoyu kalan 5 kontör ile aramak :D başka bir yazıya rastladım. kontör bittiği için yanmış :D

bu kadar saçmalayanı internette ilk defa gördüm :) ankesörlü telefondan bile aramışlar ya :)

iyi de tv ye bakmadan ankesörlü telefondan nasıl oynayacak adam :D

tolga diyor ya şimdi 1 e bas şimdi 5 bas diye. belki ona güvenmiştir :D

sedirAğacı bunu beğendi.
  18. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    59
    Yaş 41 mi sizin gerçekten? :))

19. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    75 doğumluyum. 15 senelik win32 programcısıyım. internet ile uzaktan yakından alakam yoktu şu bir seneye kadar. video oyunlarıdır esas branşım.

20. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    59
    Maşallah :) Ben de şaşırdım böyle oyun meraklısı görünce 40 yaşlarında olamaz dedim. :)