Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dreamweaver ve ASP kodları

Konu, 'Genel Webmaster Konuları' kısmında goxels tarafından paylaşıldı.

1. goxels

goxels Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben bir site yaptım.İcinde mesaj panosu da olacak.Hazır ASP kodlarını indirdim.Ama bunları dreamweaverda nasıl duzenleyip ilgili dosyanın icine gomecegimi bilmiyorum.Bana yardım edin lutfen.

Tesekkurler!

2. DK

DK Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    sorunu biraz daha acabilirmisin kodlar dedigin sayfayi olusturmuyormu?

3. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Dreamweaver MX mi kullanıyorsunuz?Eğer MX ise işiniz çok kolay olacaktır.Fakat 3.0 veya 4.0 kullanacaksanız söylemem gerekir ki asp kodlarını düzenlemek için not defteri'nden çok farklı değil.

Siz yine de konuya biraz daha açıklık getirirseniz iyi olur.

4. goxels

goxels Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Dreamweaver'da ASP kodlarının duzenlenmesi

Dreamweaver MX kullanıyorum.

Hazır ASP kodlarını insert ettim.Dreamweaver istedigim yere HTML olarak kaydetti.Ama iclerinde bir de ".mdb" uzantılı dosya var.Onu ne yapacagımı bilmiyorum.

Ornegin bende hazır bir posta scripti var.Bunları hotmail veya mynet'teki sablonlara benzer bir sekilde yerlestirmek icin frameli sayfa yapmam gerekiyor.ASP kodlarını frameli sayfalara yerlestirdigimde bir sorun cıkar mı?

İlk defa ASP kodları ile ugrastıgımdan hergun baska bir yol deniyorum.

İlginiz icin tesekkurler!

5. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Müsaadenizle birkaç soru sorayım.

1.Elinizde ASP ile ilgili bir kaynak var mı?
    2.HTML bilginiz kodları editörsüz yazacak kadar iyi mi?Değilse üzülerek söyleyeyim ki hangi editör olursa olsun bazı yerlerde HTML kodlarına da müdahale etmeniz kaçınılmaz olacaktır.
    3.ASP'den önce PERL ya da başka bir CGI tecrübeniz olmuş muydu?
    4.Web sunucunuz ASP destekliyor mu?

Ve şimdi bazı yanıtlar:

1."*.mdb" uzantılı dosya Microsoft Access veritabanı dosyasıdır.Bu sizin elinizdeki kodun bir veritabanı bağlantısı olduğunu gösteriyor.

Veritabanına ASP'de ADO (Activex Data Object) adlı bazı nesneler (komutlar da diyebiliriz) ile bağlanılır ve bu yöntem sadece ASP uygulamalarında değil Microsoft'un tüm platformlarında çalışabilir.ADO'yu öğrenmemiz halinde veritabanında sıkıntı çekmeyiz.

ADO'nun yapısını iyi öğrendikten sonra SQL (Structured Query Language-Yapısal Sorgulama Dili) dediğimiz dili de iyi öğrenmemiz gerekir ki bu dil temel komutları itibariyle hemen tüm veritabanlarında aynıdır.Bu dil veritabanına veri yazmamızı,veritabanından veri almamızı,verileri güncellememizi,veri silmemizi,yani veriler üzerinde işlemler yapmamızı sağlar.

Geriye yapacağımız işlemleri Web sunucusuna anlatacak bir dil kalıyor ki bu da ASP teknolojisinde JavaScript ve Visual Basic Script dilleridir.Bu diller de öğrenilirse ASP sayesinde çok kaliteli siteler yapılabilir.

Bir not Access veritabanı yüksek yoğunluklu web siteleri için uygun değildir.Bunun yerine Microsoft SQL Server veritabanı kullanılmalıdır ki bu destek ücretli ve son derece pahalıdır.

2.Frame'li sayfalarda ASP kodları sorun çıkarmaz.ASP kodları sunucu tarafında çalışır.İstemcilere sadece HTML kodları gönderir.

Ve bir öneri:

ASP,PHP'den de .NET'den de JSP'den de zordur.Tek zor olmadığı teknoloji CGI-PERL taknolojisidir ki zaten bu teknolojilerin ortaya çıkış süreci de bunu göstermektedir.Zamanla zordan kolaya doğru gidilmektedir.Benim önerim PHP veya .NET'ten biri üzerinde yoğunlaşmak olacaktır.

İyi çalışmalar.