Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dosyalar ftp de mi olsun?

Konu, 'PHP' kısmında sendetiklat tarafından paylaşıldı.

1. sendetiklat

sendetiklat Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yapacağım sitede upload ları sitenin bulunduğu sunucudan ayrı olan bir ftp sunucusuna yaptırmak istiyorum. Bu adresdeki (http://www.ceviz.net/ftp-kullanarak-dosya-yukleme_a841.html) kodlardan anladığım kadarıyla gönderilen dosya öncelikle sitenin bulunduğu sunucuya temp olarak alınıyor daha sonra ftp sunucusuna aktarılıyor. Yani bir dosya için iki kat fazladan bandwith harcamış olmuyor muyuz? Benim yapmak istediğim sunucuyu upload download işlemleri ile yormayarak sitede gezinme hızını azaltmamak.

2. materyalist

materyalist Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Subdomain kullanarak yapabilirsin. resimler.site.com subdomaini başka bir sunucuya yonlendireceksin.
    bundan bişi çıkaramadım?

3. sendetiklat

sendetiklat Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Demek istediğim şu: Formdan bir dosya geliyor ve biz bu dosyayı farklı bir sunucuya(ftp sunucusu) kaydediyoruz. Bu işlem sırasında hem formun bulunduğu sunucudan hem de ftp sunucusundan bandwith yer mi?

4. materyalist

materyalist Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tabii ki BW Harcar.
    Harcamak zorunda. BW Harcamadan (Tabirinizce BW yemeden) İşlemi gerçekleştiremez.

5. sendetiklat

sendetiklat Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Peki bir de şunu sormak istiyorum:
    Dosyaları bir ftp sunucusuna yüklettim, site içeriğinde dosyaya link verirken nasıl bir yol yazmam gerekir. Yine php ile ftp oturumu açıp dosyayı sitenin bulunduğu sunucuya hiç uğratmadan ziyaretçiye gönderebilir miyim?(Ziyaretçinin ftp kullanıcı adını, şifresini görmemesi lazım) Bu şekilde dosyalar şifreli bir ftp hesabı içerisinde olduğu için başka sitelerden erişimi de engellemiş olacağım.

6. sendetiklat

sendetiklat Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tekrar anlatayım

Sanırım ben derdimi anlatamadım kusura bakmayın tekrar anlatayım:

Ben dosyalarımı ayrı bir sunucuda tutmak istiyorum ve bu sunucuda php olamayacak. Ftp kullanacağım.

Soru 1: Ziyaretçi bir form aracılığıyla bana bir dosya gönderdiğinde bu dosyayı php ile diğer sunucudaki ftp adresine girerek oraya kaydettireceğim. Bu işlem gerçekleşirken; hem sitenin sunucusundan, hem ftp sunucusundan bandwith gider mi?

Soru 2: Bir ziyaretçi kayıtlı bir dosyayı indirmek istediğinde php ile ftp sunucusuna bağlanıp dosyayı sitenin kendi sunucusuna hiç uğratmadan ziyaretçiye gönderebilir miyim?(Ziyaretçinin ftp sunucusunun şifresini görmemesi lazım.)

7. Raiden

Raiden self.life.start()

Beğenilen Mesajlar:
    0
    soru 1: evet trafik gider
    soru 2: evet yaptırabilirsin.

8. sendetiklat

sendetiklat Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Nasıl yapabilirim? Böyle yaparak downloadlarla siteyi yormamak istiyorum. Doğru bir kanı mı?

9. ozguraybar2

ozguraybar2 Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    hocam senin sitenden yapılan her işlem bw yer
    yormamak istiyorsan başka bir yere upload edeceksin
    rapidshare gibi (onda da direk download yaptıramazsın ) rapidshare'ye yönlendireceksin.

10. sendetiklat

sendetiklat Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İşte bende o tip paylaşım sitelerini kullanmamak için ftp kullanmayı düşünüyorum zaten.

11. Raiden

Raiden self.life.start()

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @sendetiklat
    oturup bişeyler yapmaya çalış yapamadıklarını buraya sor. sen şimdi bizden oturup bana kod yazın diyorsun ya da onu demeye getiriyorsun. siz de bilirsiniz ki herkesin bir işi var çalışıyorlar. zaman bulan girip yardım ediyor. birazcıkda onları düşünmekte fayda var. bu tip yaklaşım forum olarak pek sevilmeyen bir yaklaşımdır.

ama algoritma olarak şunu kullanabilirsiniz.. ( daha iyi algoritmalar da üretilebilir )

dosya upload yapıldı dosya bilgileri mime-type gibi bilgiler sql e eklenir. sonra kişi indirmek istediğinde istenilen programın ftp deki içeriği file_get_contents() gibi bir fonksiyonla okunur. daha sonra ise header() fonksiyonu kullanılarak mime-type ayarları vs yapılarak download ettirilir.

12. sendetiklat

sendetiklat Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bence sen yanlış anladın. Kimseden kod yazmasını istediğim falan yok. Sadece yapabilirsin deyip bırakmışsın. Bense olayın mantığını öğrenmek amacıyla "nasıl yapabilirim?" sorusunu sordum.
    den sonraki yazdıklarınla cevap vermiş olmuşsun, teşekkür ederim.

Burda bilen birilerinden fikir almaya çalışıyorum sadece.