Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dom Konusu

Konu, 'ASP' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

 1. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Genel istek üzerine dom konusu hakkında bir konu açıyorum arkadaşlar. nedir, ne değildir biraz açalım.
   
 2. sokrates

  sokrates Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2002
  Mesajlar:
  537
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Web Programmer
  Şehir:
  istanbul
  dom document object model"in kısaltılmışıdır :)
  ama ne iş yapar bilmem
   
 3. mkarabulut

  mkarabulut Misafir

  Burada bahsedilen DOM XML dokumanlarını parse etmek için geliştirilen bir extension.

  Yani XML expat gibi bi şeyler.

  Sorun ise şu, windows ortamında XML DOM henüz düzgün çalışmıyordu - mesela ben bi türlü çalıştıramadım, benim gibi bi kaç kişi daha biliyorum - , php'nin bu yeni versiyonunda bu extension'daki bug(hata) ların temizlendiği rapor edildi.

  bakalım ne kadar stabil imiş...

  Vakit bulabilirsem bi ara XML Expat gibi, DOM XML fonksiyonlarını inceleyen bi makale yazayım.
   
 4. HunTER

  HunTER ...

  Kayıt:
  15 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  8,684
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Web Programlama
  Şehir:
  İstanbul
  Aslında cok ıyı olur.. Cunku DOM ıle ılgılı en az bır duzıne dokuman okumama ragmen hala aradıgım seyı bulmus degılım.. Cunku cogu dokuman DOM un yapısını ve ona hukmetmeyı ogretmek yerıne sık kullanılan bır teknıgı yada hos bır ozellıgı anlatıyor.. Ornegın yazıya dropshhdow vermek yada sayfalar arası gecıs efektlerı gıbı.. Bu balık tutmayı ogretmek yerıne belese balık vermeye benzıyor.. Dahası kafamıda allak bullak edıyor.. Benım ıstedıgım olayın kahramanlarının yanı DOM, CSS, Java ve XML arasındakı ılıskı ogrenmek.. Yanı Java DOM'a nereye kadar hukmedıyo CSS tam olarak nerde baslayıp nerde bıtıyo XML DOM'a nasıl hukmedıyo.. DOM ıcındekı nesneler ve bu nesnelerın ozellıklerı neler.. Dahası PHP den XML e ordanda DOM a hakımıyet mumkunmu? Bu sorular boyle uzayıp gıder ama kısaca

  1. DOM,CSS,Java, XML bunların tam tanımları ve sınırları neler?
  2. Java ve DOM arasındakı bag ne? Ve sınırları ne? Ornegın Java olmadan DOM olurmu DOM olmadan Java olurmu? (Yada Vbscript)
  3. XML nerde devreye gırıyor ve lutfen bu XML tam olarak ne ıse yarıyor?
  4. CSS'ın tum bu mevzular ıcındekı rolu ne.. Yanı CSS mı DOM dan dogdu DOM mu CSS ten.. Yada CSS ve DOM apayrı seylermı ?
  5. Neden hersey bu kadar karmasık.. Tek ve guclu bır dıl tek bı standart yada en azından Sunucu Taraflı teknıklerde oldugu gıbı basıt ve anlasılabılır bır teknık mevcut dıll. XML yoksa bu cabanın bır urunumu? Ve bu karısıklıgın nedenı bırbırınden farklı teknıklerın bırbırlerını destekleme gırısımlerımı?
  6. Neden nasıl nıcınn...... cozzzzzrrrrt.

  Uzatman cıdden kafam cok karısık.. Bırısı cıkıp bu toz duman arasında bana dogru yolu gosterebılırmı?
   
 5. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Uzayıp gitsin Hunter sen sor sor bundan güzel bir yazı çıkar. :p
   
 6. HunTER

  HunTER ...

  Kayıt:
  15 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  8,684
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Web Programlama
  Şehir:
  İstanbul
  Peki siz kasındınız :)

  ve karsılıgında

  Buyrun bakalım :)

  Not: Saka bı yana bu tıp bır dokuman cok ıyı olur.. Sadece benım ıcın dııl benımle aynı posızyondakı bı cok kısı.. Kısaca yazanın duacısı olurum :)
   
 7. mkarabulut

  mkarabulut Misafir

  Arkadaş DOM olayına güzel bi cevap yazmış aslında.
  Ben de bir iki bi şey söylemek istiyorum :

  Dom ister HTML için olsun ister XML için olsun dokuman içindeki nesnelere ulaşmak için sana bir yöntem sunar. Ama DOM kendisi sadece nesneler ve özelliklerden oluşur. Mesela

  HTML'nin içindeki nesnelere ulaşmak için DOM sana bi özellikler ve metodlar paketi sunar,sende bu paket içindeki özellik ve metodlara (fonksiyonlara) mesela JavaScript ile ulaşabilirsin.

  XML ye gelince, XML HTML den farklı bi şeydir. HTML dilinde önplana çıkan şey,içerideki text,resim veya herhangi başka bi şeyin pozisyonu,rengi,büyüklüğü yani kısaca görünümü ve sunumu ile ilgilidir. XML ise sadece verinin yani içeriğin kendisi ile ilgilenir. Onun için XML çıktığında HTML'ye rakip değil HTML'yi tamamlayan bir dil olarak görülmüştür.

  XML ve HTML farklı şeylerdir ama etkileşim içindedirler. Mesela web sayfandaki görülecek metinleri ve resim adlarını bir XML dosyasında tutup, font tiplerini ve renkleri HTML de tutarsan her iki dili de beraber kullanmış olursun.

  Sonuçta web sayfası üretilirken XML DOM kullanarak XML den içeriği alır, HTML DOM kullanarak da sayfa üzerindeki elemanlar için bi şeyler yapabilirsin.

  Gelelim, CSS'ye , bu da JAvaScript gibi HTML elemanlarına erişip onların özelliklerini etkileyebileceğin bi yöntem. Ama büyük bir fark var bildiğin gibi CSS olay tabanlı bi şeyler yapamaz. Yani şu olay olduğunda DOM'u kullan ve şu elemana erişmek istediğinde bunu JavaScript+DOM ile yapabilirsin.
   
 8. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Yazı diyoz kardeş yazı :)
   
 9. HunTER

  HunTER ...

  Kayıt:
  15 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  8,684
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Meslek:
  Web Programlama
  Şehir:
  İstanbul
  Sanırım anlamaya baslıyorum.. Ama konuyu bı kac ornekle renklendırırsenız cok ıyı olur.. Ve yıne kafama takılan bı kac sey var..

  Ilkı oyleyse bız XML expat gıbı baslık altında PHP cıktılarını XML donusturmeyı ve busayede MYSQL->PHP->XML->HTML gıbı bır butunlesmeyı saglamıs oluyoruz.. Pekı neden MYSQL->PHP->HTML yerıne dolaylı olan MYSQL->PHP->XML->HTML yolunu kullanıyoruz.. ?

  Ikıncısı XML bır dıl ıse neden PHP olmaksızın MYSQL->XML->HTML gıbı bır yol kullanmıyoruz.. Yoksa XML sadece bır ara gecıs platformumu?Bu durumda yıne ılk soruya donuyoruz.. Ayrıca bu dıl (yada herneyse) hangı tarafta calısıyor.. Sunucumu Kullanıcımı? Eger kullanıcıysa bu durumda Javascript ıle aynı sorunlarla karsı karsıya demektır.. Tarayıcı uyumsuzlugu vesaire.. Degıl sunucu tarafındaysa o zamanda kanatımce sayfa uzerındekı bır olaya sayfa yenılenmeden yanıt vermesı pek mumkun gorunmuyor.. Oyleyse bu handıkap nasıl asılıyor..? (HTML->Javascript->XML gıbımı mesela?)

  Ve son olarak DOM a aıt tum nesnelerı ve bu neslerın ozellıklerını sunan turkce bır kaynak varmı etraflarda? Bunu yapılabıleceklerın sınırını kavramak ıcın soruyorum..

  Dedıgım gıbı konuyu orneklerle renklendırısenız cok ıyı olur.. Mesela sayfa uzerındekı herhangı bır alan onmouseover oldugunda MySQL altındakı Kisi tablosundan Ad Soyad kayıtlarını cekıp alana yazan olay tabanlı bır yapı nasıl olusturulabılır? MYSQL->PHP->XML->Javascript->DOM->HTML gıbımı mesela?
   
 10. mkarabulut

  mkarabulut Misafir

  Şöyle diyeyim :

  XML'yi çeşitli sistemlerin verilerini paylaşmak için geliştirilmiş ortak bir veri depolama sistemi şeklinde düşünebilirsin. Yani mysql ve mssql kullanan iki ayrı platform verilerini paylaşmak,değiş-tokuş etmek istediklerinde bunu önce XML formatına dönüştürmek durumundalar.

  mysql veya mssql verilerini doğrudan XML ye dönüştürebiliyorlar.

  PHP veya başka bir Server taraflı dil kullanmak seçimlik bir olay,daha çok uygulama gerektirdikçe kullanılacak bi şey.

  XML sunucu taraflı falan değildir, aynen HTML nasıl çalışıyorsa XML de öyle çalışır. Ama XML ham veri içerdiği için ekrana doğrudan gönderilmek yerine önce bir dil ile verisinin işlenip öyle gönderilmesi daha mantıklıdır.

  Bu iş için JavaScript gibi istemci taraflı veya PHP gibi server taraflı bir dil kullanılabilir. HAngisini kullanacağın uygulamanın hangisini gerektirdiğine bağlıdır.

  Son soruna gelince, bir mouseover olayı sunucu taraflıdır, PHP veya mysql'in devreye girmesi için Server'a bi şeyler gönderilmesi gerekir. Yani arada bir kopukluk olduğundan, bu dediğin düşündüğün şekilde yapılamaz.

  YApılması için hem server'a hem istemci (client) ye aynı anda hükmeden bir dil lazım. Mesela Java ve söylenilenlere göre ASP.NET de hem server hem client olaylarına aynı anda hükmedebileceğin bir dilmiş..

  Ama PHP hem server'a hem client'a aynı anda hükmedebilen bir dil değil,sadece server taraflı çalııyor.

  Olaylar böyle bi şeyler...
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Eylül 2002