Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

delphi'ye başlangıç tamam... sonrası?

Konu, 'Pascal / Delphi / Delphi.NET' kısmında Hard`n`Dark tarafından paylaşıldı.

1. Hard`n`Dark

Hard`n`Dark Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    kölelik
    Merhabalar,

İhsan Karagülle ve Zeydin Pala'nın Delphi kitabını arkadaş tavsiyesi ile aldım ve birkaç güne bitecek inşallah :)

Şimdi bundan bize ne diyebilirsiniz tabi, ama delphi kodlayan insanlara danışayım dedim. Şimdi ben ne yapsam iyi? Yani ne önerirsiniz? düşüncelerinizi bekliyorum? (kitap || yeni konu || şöyle bir prg program yaz || vs.. vs..)

Saygıyla..

2. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    Nette açık kodları incele, alternatiflerini yaz. Metodları, Apileri ve nebiliim temelde pascala hakim ol. İstersen bi iki örnek göndereyim.
    İyi bi kitapla başlamışsın, veritabanı programlamayı anlatmayan versiyonu mu bilmiyorum ama, sakın onu ihmal etme...

Şuan ciddi XP sorunum var, Halledince mailleşelim...

(Sitedeki Delphi köşesi, kişisel sebeplerden dolayı yazılamıyor, kusuruma bakmayın -- yada bakın :D)

3. mkarabulut

mkarabulut Misafir

bakacağız tabii :D
    Niye yazmıyon sen bakiim,ııı,kızıyorum bak :D

4. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    aslında nedeseniz haklısınız... Bu iki haftalık kopukluğum iş yüzündendi, ve artık daha rahat bi pozisyondayım. Az stresliyim yaniii... Sanırım 1-1,5 haftaya kadar başlıcam....

5. Hard`n`Dark

Hard`n`Dark Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    kölelik
    ek olarak..

ek olarak şunu sorayım.
    delphiturk.com'da satılan kitabı alıp inceleyen oldu mu? inceleyenlerin görüşleri nedir acaba? spesifik bir soru oldu ama idare edin ;)

saygıyla..

6. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    İhsan KARAGÜLLE & Zeydin PALA başka tanımam abi.... Parana yazık olmasın, keşke almasaydım filan demek istemiyosan direk bu 2 Hocanın kitaplarına yönel. Haa bu insanların yaşam tarzı yazılım....

7. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    ewt. hemen hemen her konuda bir çift kitapları var :) genelde birinci kitabı başlangıç seviyesinde ikincisi ise ileri seviye ve referanslar içeriyor.

eğer kaçırdığım bir kitapları yoksa hepsi kitaplığımda mevcut:) ama belki başka bişelerde yazmışlardır.

bir çok yerli kitap gibi iyi bir formatı yok. ama ilginç örnekler ve bol bol referans var.

Adamlar yemeden içmeden kitap yazıyorlar sanırım :) Eğer fırsatım olursa tanışmak isterdim ama ahlata pek yolum düşmüyor:)

Bir kere gitmiştim. eminim orda sıkıntıdan kitap yazmaya vermişlerdir kendilerini :)

bu arada türkçe kitaplar içinde hatırı sayılır bir yeri var.

8. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    Marco Cantu nun Masterin DELPHİ 6 sını aldım geçen, Oldukça sıkı bir kitapmış gerçekden, burada paylaşmak istedim, Başlangıç için ağır olabilir, kopuk gelebilir ama eğer biraz başlamışsanız hemen ona geçmenizi tavsiye ederim.

9. Sedat Atif

Sedat Atif Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öcü
    Merhaba;

Bende Cantu'nun Masterin Delphi 4'ü var. 1000 sayfadan fazla. Geçenlerde Mastering Delphi 6'yı da görmüştüm. İncelmiş gibi. Bu konuda bilgisi olan var mı?

İhsan Karagülle ve Zeydin Pala'nın Delphi 6 kitabı da gerçekten güzel bir kaynak. Tavsiye ederim.

Masterin Delphi de güzel ama bazı yerlerde "çeviri" insanı şaşırtıyor.

10. farukcalikusu

farukcalikusu Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    evet bende arkadaşlara katılıyor zeydin pala ve ihsan karagülle bunlarşa başlangış yapıp temel edindikten sonra Marco catunun kitaplarıyla devam etmelisin.
    Birde kendi kendine bir proje geliştir. Her hangi bir ama ca yönelik yalışırsan daha iyi ve daha çabuk öğrenirsin.
    Öylesine diye kodlara bakarsan sana pek yararı olmaz sanırım..

11. TeDDy

TeDDy Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Eleman
    bence güzel bir başlangıç yapmışsın. Ama bence Delphi'nin üstünlüğü bulunduğu VERİTABANI konusuna ağırlık versen iyi olur. Eğer veritabanı konusunda bilgin yoksa yine Zeydin Pala & İhsan Karagülle hocaların kitabı yine güzel.

Ama daha sonrası için türkçe olarak Ruhver Barengi'nin delphi kitabı ve ingilizce olarak da Marco Cantu'nun kitapları daha iyi olur.

Sevgi ile kalın...

12. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    ewt, sırf Delphi&Database konusunda bir kitapları var.

Ben Z.pala, i. karagülle ile M.Cantuyu şuna benzetiyorum; Z.Pala, İ.Karagülle İnşaattaki temel Demir, tuğla, Çivi Tahta gibi malzemelerin ne olduklarını, kullanılabilme varyasyonlarını ve sınırlarını anlatıyorlar. M.Cantu ise O malzemelerle binanın nasıl oluştuğunu, katlarını, tasarımını ve mimarlığını anlatıyor.

M.Cantu başlangıç için zor, ama orta seviye için şart... Her ikisinide tavsiye etmek gerek diye düşünüyorum. Ayrıca MetallicAhmetin hatırlattığı gibi Database konusunda da detay yapmak gerekiyor.

Mustafa YAĞIMLI var bide, kitabı kütüphanemde ama hala öylece duruyor :)

13. scarfase

scarfase Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Re: ek olarak..

Arkadaş ben o kitabı aldım inceledim.Ama ben Delphi bilmiyorum.Öğrenmek amacı ile almıştım.Acemiler için değil.Biraz bilmek gerekiyor.Belkide benim acemiliğimden dir ama banakarışık geldi.Orta düzey birisi için faydalı olabilir.

14. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    +1
    çok doğru bir analiz