Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Date hakında Ve sayısal degerler hakında yardım

Konu, 'PHP' kısmında Black_Boyss tarafından paylaşıldı.

1. Black_Boyss

Black_Boyss Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar Teknikleri /Donanım/Tekniik destek /sis
    ilk once mysql veri tabanına telefon ve vergi num. veya sayısal bir deger hangi özellikle ekliyecegiz VARCHAR . Yoksa INT veya DOUBLEINT
    anlıyamadım
    sorun mesela telefon kaydedecegim basında sıfır veya ortasında boşluk olunca kesıp atıyor sonrası yok

ha bide database tarih kaydı nasıl yapılıyor biraz açabilirseniz sevinirim

2.sorun ben sayfaları fonksıyonlar icine koyarak çagırdım

birkutuphane olusturdum fonksıyonlar kayıtlı içinde ordan çagırıyorum aca ne kadar saglam

Şimdiden Yardımlarınız İçin Teşekkurler.

2. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Yapabileceğin 2 şey var :
    1-Girdileri veritabanında VARCHAR tipinde tutmak
    2-Veritabanında INT veya benzer bir alanda tutmak. Ama bu durumda girdileri veritabanına göndermeden önce bir elden geçirmen gerekecektir.
    Bunun da çok değişik yolları var,ziyaretçiden herhangi bi formatta girmesini isteyerek işini kolaylaşırabilirsin.
    Mesela telefonları 0XXX-XXX XXXXXX formatında girmelerini isteyebilir ve ona göre buradan gerekli temizlikleri string fonksiyonları ile yaparak veritabanına kaydedebilirsin.
    Mesela eregi_replace,preg_replace fonksiyonları bu iş için biçilmiş kaftan...

Özetle bence VARCHAR tipinde tutman en basit ve kolay olanı.. Sonradan başını da ağrıtmaz.. Çünkü hiç bi zaman telefon numaralarını integer olarak tutmanın bi artı getirisi olmayacaktır - vt boyutu hariç- çünkü hiç bi zaman telefonlar üzerinde atıyorum toplama çıkarma gibi sayısal işlemler yapmana gerek olmayacaktır. Onun için aslında INT türünde bi veriye ihtiyacın yok..
    Karar senin..

ikinci soruna gelince çok soyut, mimarin veya kod tasarımın bilinmeden buna cevap vermek çok zor..

Kolay gelsin