Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

D Dili İle İlgili Önerileriniz ve Tavsiyeleriniz

Konu, 'D Dili' kısmında nurullahisrgan tarafından paylaşıldı.

1. nurullahisrgan

nurullahisrgan Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Arkadaşlar belki bu konu yüzlerce tartışıldı ama ben şu anda c++ öğreniyorum ve D dili öğrenmek istiyorum sizce D ile C++ arasıda ne fark var? D mi C++ mı? Ddili öğrenebilir miyim? D dili ile neler yapabilirim?

2. ekremsenturk

ekremsenturk Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Pek te tartışılmış bir konu değil. D dilini kim öğreniyorki? D dili daha yeni bir dil sayılır. Hobby amaçlı öğrenmek istiyorsan sorun yok. Her hangi bir beklentin olmasın. C, C++, Java, C#, Python, Ruby, Php, Visual Basic Net, Perl, Javascript. Bunlar, ileride bir iş bulabileceğin diller. Python, Php, bunlar başlangıçta daha kolay öğrenilen diller.

Her dil ile neredeyse herşey (aslında her şey) mümkün. Bilmediğin bir dil ile sadece kullandığın programlama aracında mevcut olan örnekleri deneyebilirsin. Örnekler, farklı sürümlerden geçiş yaparken, veya bir dili öğrenirken, kıyaslama yapabilmek amacıyla var olan hazır betikler. Senin yapmış olduğun bir şeyler değiller.

Bir programlama dili, programlamayı kolaylaştıran bir komutlar zinciri olur. Ama programlama değildir. Programlama, senin yarattığın çözüm olur.

3. nurullahisrgan

nurullahisrgan Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Peki Ekrem abi o zaman c++ bana yeterli olur diye düşünüyorum.

4. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    48
    D'ye Sayın Ali Çehreli Hocamızın yazdığı kitapla, makaleleriyle göz attım. Şu an için benim gibi klasik C mantığıyla program yazan kişiler için (ya da sadece benim için demek daha doğru) kafa karıştırıcı buldum. Getirdiği yeniliklerin bir çoğunu kullanmayacağımdan öğrenmeye zaman ayırmadım.

5. nurullahisrgan

nurullahisrgan Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Peki acaba D dili için ileride bir umut yok mu?

6. ekremsenturk

ekremsenturk Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Trabzon spor'un şampiyon olma olasılığı kadar, yaygın kullanıma ulaşabilme olasılığı var. Bir Trabzon taraftarı için bu olasılığın, hiç bir zaman bir önemi olmamıştır.

7. Savas M. Kaplan

Savas M. Kaplan Savas Mikail KAPLAN

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aslinda var, yok degil. Yayginlasirsa C++'in tahtini sarsabilecek tek dil. Cunku temeli(background) baya saglam.
    Kendi adima D dilini ben pek begenmiyorum, sebebi Furkan'in bahsettigiyle ayni. D dilinin syntax'i C++'a kiyasla daha sade ve anlasilir olmasina karsin benim kafam almiyor. Python'u herkes cok kolay ogrenilebilir bir dil olarak gorur ama ben onu da anlamiyorum. Perl ve Ruby bana daha anlasilir geliyor. Bu kismi neden yazdigimi altta yazacagim.

Dile genel olarak baktigimda sadece betik yazan programcilarin(ozellikle python'cular) bile cok rahat adapte olabilecegi bir dil. D'de yazilmis bir programin C/C++ performansinda oldugu goz onunda bulundurulunca bu muazzam bir sey. Adam script yazmakla ugrasacagina optimize edilmis binary output alabilmesi halinde piyasadaki performans odakli yazilimlarda ciddi bir artis olur. Background'u saglam dememin sebebi buydu.

Dilin tutulmasi icin bence biraz zaman gerekiyor. Ilk yazdigim bolumdeki dusunce bicimi icin sadece ben ve olsa olsa benim gibi adamlar boyle dusunuyor diyordum ama piyasadaki C ve C++ programcilarinin buyuk cogunlugu bu kafada. Bir C veya C++ programcisina D diline neden gecmedigini sordugunda alacagin cevap buyuk ihtimalle "syntaxi yuzunden gecmiyorum" olacaktir. Yoksa kodu yazip derledikten sonra final programin C, C++ veya D dilinde yazilmis olmasinin cokta onemli olmadigini herkes biliyor.

Diyecegim o ki, C ve C++ programcilari geleneklere cok bagli adamlar. D diline cok sans taniyacaklarini sanmiyorum. (D dilini gelistiren adamlarin bizzat C ve C++ dillerinin gelismesindeki duayenler oldugu gercegi bile bunu degistirmez. Tamam adamlar king; ama bu, benim onlarin yolundan gitmem gerektigi anlamina gelmiyor. Misal ben, tercih hakkimi kullanip yeni teknolojiye gecmek istemiyorum)

Zaten programci olup belli bir duzene gore calisan adamlardan(C ve C++ programcilarini kastediyorum) yana neden pek sanslari olmadigini ustte yazdim. Buyuk nimet olmasina ragmen yeni programcilar neden yonelmiyor dersen, iki sebebi var. Ya duymamislardir, yada yeni nesilin cok afedersin mal olmasindan mutevellit; "javada cok para var, en iyisi o" diyen tipler cogunlukta oldugu ve dil ise yarasa zaten tutulmustu diyip bakmaya bile tenezzul etmedigi icin bu durum kendini dogrulayan kehanet oluyor.

Ogrenilir mi? Bence ogrenilir. C ve C++ ogrenme konusunda zorluk ceken birinin ilk basvuracagi dil bu olmali.
    Piyasasi olur mu? Bence olur, aslinda su anda bile kotu sayilmayacak bir piyasasi var ama calisma hayatinin bir parcasi olarak Turkiye'ye gelmesi(simdi birbirimizi yemeyelim) cok zaman alir.
    Bu dille neler yapiabilir? http://wiki.dlang.org/Libraries_and_Frameworks linkteki kutuphane ve frameworklere baktigimda baya sey yapilir.

Ozetle; su an icin belki dogrudan ana gelistirme seceneginiz olmayabilir ama bazi durumlarda isin icinden daha kolay cikmaniza yardimci oldugu ve ilerde yayginlasma potansiyeli oldugundan elinizin altinda bulunsun.

Not: Benim sulale rahat tabii.

Savas

8. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    48
    Adını bile duymadığımız bazı dillerin hobiciler, araştırmacılar ya da belli bir alanda çalışanlar tarafından ne kadar fazla kullanıldığını duysak şaşırırız herhalde. D'nin de sloganı sağlam, olması gerektiği gibi C++. Fakat bir sürü olanak, ekleme... Bu da kafa yani:) Bu arada http://dlang.org/rdmd.html

İş yerinde C# kullandığımız halde kod standardı, mimari plan, proje yönetimi hatta VS'de kullandığımız eklentiler konusunda bile ortak nokta bulamamış olan bizler için D şu an ütopya. Diğer şirketler ve kurumlarda da benzer durumların yaşandığından eminim. Fakat facebook'un D kullandığını biliyoruz, demek işlerine gelmiş: http://forum.dlang.org/thread/l37h5s$2gd8$1@digitalmars.com Eminim google da içten içe bazı kodlarını D'ye uyarlıyordur.

Dil öğrenmek iyidir. Roman okumak gibi. Hiç kullanmayacak olsanız bile ufkunuz genişleyebilir.

9. nurullahisrgan

nurullahisrgan Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Evet Sayın Ali Hocanın yazdığı makaleyi gördüm, C yapısına benziyor ama ben C'yi formatlama yanii şu scanf fonksiyonunda %d, %s gibi biçimler konur ya işte o yüzden bırakmıştım. D dili de aynen böyle normalde benim için diller farketmez. Hobi amaçlı çalışırım üzerinde... C# dilini hiç sevmedim nedense D'yi C# a tercih ederim.

10. nurullahisrgan

nurullahisrgan Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Şu syntax ve background olayını açıklayabilir misiniz? Programlamada yeniyim de...

11. firizi101

firizi101 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    yazılım
    Konuyu canlandırıyorum farkındayım ama bu d dilini bende merak ettim. Çok fazla kaynak yok. Önerisi olan varmı?