Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cyclone: Güvenli C

Konu, 'C / C++' kısmında ee++ tarafından paylaşıldı.

1. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    C dilinin cok tartisilan ve ciddi sorunlara yol acan guvenlik aciklari malum. Ama bunun yaninda C dili ile edinilen alt duzey erisim imkanlari da goz ardi edilemiyor ve biraz da gelenekler dogrultusunda gunumuzde de vazgecilmez bir programlama dili.

C++, Java gibi diller bu guvenlik sorunlarini kismen, ya da buyuk olcude cozuyor. Ancak alt duzey sistem erisimini engelliyorlar ya da zorlastiriyorlar.

Cyclone, su an gelismekte olan bir programlama dili, C'nin Guvenli hali. Gostergelerle Izinsiz Erisimlerin, Hafiza Tasmalarinin ve benzer bir cok sorunun asildigi bir dil Cyclone. Cyclone bu sorunlari ortadan kaldirirken C'nin alt duzey erisim olanaklarini da koruyor. Bunun yaninda gercekten cok guzel ozelliklerle geliyor, bunlardan en goze carpan ve bilindik olanlar:

Aykiri Durumlar
    Cokbicimlilik

Cyclone su an sadece x86 Linux platforumunda destekleniyor. Windows'ta da Cygwin ile destek var. Diger platformlar icin de calismalar yapiliyor.

Cyclone, sundugu bir cok guvenlik ve esneklik ozellikleri ile gelecegin dili olmaya aday gorunuyor.

Ayrintili bilgi icin:
    http://www.research.att.com/projects/cyclone/

2. sckz

sckz Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    the place where merely songs of Haggard is sung
    şimdi kafam karisti..

guvenlik acıklarından kastın nedir ?
    c++ ne gibi alt düzey erişimler engelleniyor..

uzman arkadaşlar yardımcı olurlar mı acaba..

3. Euclides

Euclides Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Adını hatırlamadığım bir yazar (sanırım Herbert Schildt ?) şöyle diyordu
    C ile bacağınızı çok kolay vurabilirsiniz ama C++ ile vurursanız tüm bacağınız kopar.

Thinking C++'ın yazarıda, "C kısaca Portable Assembly Language'dir" diyor.

C'nin zaten amacı sonsuz esnek olmak ve programcının ne yaptığını bildiğini farz etmek.
    idda etiğiniz "güvensizlikler" C'nin esiklikleri yada problemleri değil aksine bilinçi programcı için kullanım kolaylıkları.

4. sckz

sckz Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    the place where merely songs of Haggard is sung
    okhe anladım da. benim anlamadıgım, acaba ne gibi alt düzey erişimleri c++ ta yapamayız.. yani aynı esnekliği bize c++ ta sunmuyor mu (Herbert Schildt e göre sanırım sunmuyor.. ama neleri sunmadığını bilmek istiyorum)

5. acehreli

acehreli Ali Çehreli

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Bence C++'in uygun olmadigi ama C'nin kullanilabildigi ortamlar, gomulu ortamlar. Ben bu konularin uzmani degilim ama duydugum kadariyla C++'in buyuk programlari ve kutuphaneleri gomulu ortamlarin ozellikle kisitli buyuklukteki belleklerine sigmiyorlar.

Onun icin Embedded C++ gibi C++'in bazi olanaklarinin cikartildigi bir sey uzerinde calisiliyor/du.

Yani bellekte tutulan yer disinda C'den eksik oldugunu sanmiyorum.

Ali