Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

css kaynak

Konu, 'Tasarım Atölyesi' kısmında labizekalmamış tarafından paylaşıldı.

1. labizekalmamış

labizekalmamış Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    Nerdee
    Arkadaşlar css İleri Seviye tam kavramak için elinde kaynak olan war mı ?
    absolite relative anlamadım.. elind iyi kaynak olan atarsa sevinirim..

2. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    absolute relative, ileri seviye değil.Başlangıç ve orta diyebiliriz.
    burada tüm css komutları örnekleri açıklamaları ile var. ama ingilizce. Mouse sağ buton ile türkçeye çevirebiliyorsun. bazen ben öyle yapıyorum.
    CSS3 Transitions

Buradada position: absolute ve relative farkını anlatmışlar.
    CSS ile konumlandırma(positioning)

Aslında en önemlisi internette arama yapma yöntemini bilmek.
    Aradığın çok yeni bir teknoloji değilse her istediğini bulabiliyorsun. tabi ingilizce olarak ama artık sayfalar anlaşılır biçimde türkçe ye çevrilebildiği için ingilizce olmasınında bir zararı yok.

Eskiden sürekli güncellediğim 50-60 tane bilgisayar kitabım olurdu. Yenisini aldımmı bir öncekini hemen bağışlardım.
    Ama son 7-8 yıldır internette her aradığımı bulur oldum artık kitap almıyorum. Sadece yeni teknoloji olan openCV ile ilgili kitap aldım ama içine şöyle bi baktım, internette olandan fazlası yok. Boşa aldım.

Position absolute, ve relative basitçe;

nesneyi sayfadaki nesnelerden bağımsızlaştırır. nesneyi havaya kaldırmış olursun. Ne kadar havaya kaldıracağını rakam vererek belirlersin. z-index: 10; gibi. başka bir nesneyi z-index: 11; olarak verirsen, 10 verdiğinin üstüne çıkar, diğeri altta kalır.

nesneyi position: absolute; ile havaya kaldırırsan, sayfa kenarlarına olan uzaklığını vermen gerekir; top: 60px; left: 120px; gibi.
    nesneyi position: relative; ile havaya kaldırırsan, bulunduğu yere göre mesafesini vermen gerekir. Bulunduğu yerden kasıt, kodlarını yazarken nesnenin kodunu hangi nesnelerin arasına yazdın.

css'e hakim değilim, bende başlangıç seviye sayılırım. Yazdıklarımda hata olabilir. özellikle relative kısmında.

labizekalmamış bunu beğendi.
  3. labizekalmamış

labizekalmamış Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Meslek:
    Nerdee
    saolun tşkler