Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çözünürlüğe göre sayfa yönlendirme

Konu, 'Genel Webmaster Konuları' kısmında ReinhardGehlen tarafından paylaşıldı.

1. ReinhardGehlen

ReinhardGehlen Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Imagination
    Merhaba. Web sitemi iki farklı çözünürlük için hazırladım. ziyaretçi sayfaya gelince eğer ekran çözünürlüğü 1024*768 ise yönlendirme olmasın, 800*600 ise başka bir url'ye yönlendirme yapsın. Bunu nasıl sağlarım?

2. ReinhardGehlen

ReinhardGehlen Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Imagination
    Eureka!
    }
    //-->
    //murat uysal
    if (window.screen){
    var w = screen.width;
    if(w<740){self.location.replace("anasayfa.htm");}
    if(w>=740 & w<835){self.location.replace("anasayfa.htm");}
    if(w>=835){self.location.replace("#");}
    }//murat uysal
    </script>
    -----------------
    teşekkür ederim

3. korhancagla

korhancagla Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    grafiker
    bunu iki ayrı tasarım olarak tasarlayıp wepe ayrı ayrımı atmak gerekiyor? gerci dosyalar aynı boyutları ve yerleri değişecek ?

4. militaN

militaN Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    web tasarımı
    evet ole oluyor

5. abdagli

abdagli Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bana sorarsan eğer sayfan dinamik ise iki ayrı sayfa yapma.Sayfa genişliğine bir değişken ata.aynı yukarıda yazdığın betik misali.

6. punky

punky Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    web tasarımcısı
    merhaba,
    ben de konuyu başlatan arkadaş gibi, farklı çözünürlüklere göre sayfa hazırlamayı düşünüyorum. ancak bi de burada danışayım dedim.
    bu gerekli bişey midir?
    mesela 800x600 kullanan bi kişi, puntoları resimleri vs, kocaman kocaman görmek için o çözünürlüğü seçmiştir ve 800x600 de de yüksek çözünürlükte görünen gibi bi sayfa hazırlarsak puntolar küçülecektir. bu da kullanıcının istediği bişey mi olacaktır istemediği bişey mi olacaktır nasıl karar verebiliriz?

bi de sormak istediğim başka bi nokta var ki bu benim için daha önemli;

bazı web sitelerine girdiğimde, sayfa açılırken, başlıklar, resimler, yazılar geldikçe web sayfasının şeklinin değiştiği, mesela sağ sol orta bölümlerin gelen(sayfa açılırken download edilen desem daha iyi olacak sanırım) resimlere, başlıklara, yazılara göre şekil değiştirdiğini görüyorum. yani sayfa sanki esnek ve sol orta sağ vs. bölümleri ekrana sığdırmak için çabalıyormuş gibi bi görüntü oluyor :) bunu sağlayan nedir?

okuduğunuz için teşekkür ederim :)

7. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    42
    Sanırım bunun nedeni tarayıcının kullandığı "html render engine". IE 6'nın bir web sitesini gösterebilmesi için sayfanın %70'inin kaşe belleğe aktarılması gereklidir(böyle hatırlıyorum), bu değer firefox ve operada daha azdır.

8. punky

punky Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    web tasarımcısı
    yani sitenin tasarımından kodlarından çok tarayıcıyla ilgili bişey mi bu?
    cevap için teşekkürler.

9. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    42
    Evet bende öyle tahmin ediyorum. Çünkü html dili standardı olan ama standardının internet tarayıcısına göre çoğunlukla çiğnendiği bir dildir. Örneğin siz bir tablonun enini %50 olarak belirlediniz. Bu %50 ziyaretçinin çözünürlüğüne hatta internet tarayıcısının tam ekran boyutunda olup olmamasına göre değişecektir. Tablo içinde birde sabit boyutlu olmayan bir resim varsa gerisini siz düşünün.

Şu durumu da ele alalım:
    Ziyaretçi sitenize girdi. Önce sitenize başlık dosyasın göndermek zorunda. Gönderdi, sizin sunucu yazılımınız da aldı diyelim. Sorun çıkmadıysa sunucunuz bu sefer bir başlık dosyasıyla birlikte istenen web sayfasını da paketleyip ziyaretçiye geri gönderecek. Bir web sayfasındaki html içeren kısım, resim ve diğer çoklu ortam dosyalarından kat kat daha küçük olduğundan html kodlarının kaşe belleğe aktarılması çok daha kısa sürecek. Eğer ziyaretçinin tarayıcısı da hemen html dosyasını render etmeye başlarsa, elinde -örneğin- resim dosyası olmadığı için tabloyu çizecek. Resim dosyası geldiğinde bu resim dosyasını gösterecek. Eğer tablo resim dosyasına küçük geldiyse tabloyu büyütecek. Bu da sizin sözünü ettiğiniz gibi bir etki bırakacak insanda.

Aslında bir yazılım vardı, internet hızını simule eden. Böylece düşük bağlantı hızına sahip bir kullanıcının web sitenizi nasıl göreceğini test edebilirsiniz. Hatırlarsam programın ismini yollarım.

Kolay gelsin.