Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Common Lisp

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında xenonysf tarafından paylaşıldı.

1. xenonysf

xenonysf Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkadaşlar sizce common lisp öğrenmelimiyim?
    bana ne faydası olur? olurmu?
    eğer öğrenirsem almanyada bi firmada 3 ay lisp ile kod
    yazıcam, bilg. muh. öğrencisiyim, almnayada staj imkanı yakaladım
    ama lisp istiolar böle bişiyi kabul etmelimiyim?
    Common Lisp, FLI CLOS CAPI
    gibi teknolojilerde bilgi sahibi olmamı istiyorlar
    :confused:

2. Yavuz Soytürk

Yavuz Soytürk Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    http://www.fazlamesai.net 'te lisp diye bir arat.
    "Lisp ogrenmek, daha sonra hic kullanmasaniz bile sizi daha iyi bir programci yapacaktir", bana gore lisp ogrenmek icin en ikna edici seylerden biri.

3. yesilvadi

yesilvadi Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    vay canına tam da sayfada lisp ile ilgili bir döküman hazırlamayı düşünürken...

"bence lips kesinlikle öğrenilmesi gereken bir dil" desem yalan olur tabi. öğrenmesen olmaz mı. olur niye olmasın. ama "lispte diğer dillerin hiçbirinde bulamayacağın güzellikleri bulabilirsin" gibi iddialı bir cümle kurabilirim.
    şuan lisp hakkında ne kadar şey biliyorsun bilmiyorum ama
    -düşündüğünden zannettiğinden çok daha güçlü bir programlama dili
    -gördüğün görebileceğin en esnek programlama dilidir(bu daha uzun bir süre böyle devam edecek gibi görünüyor)
    -daha önce "acele lisp bilen aranıyor" gibi birşeyle karşılaşmamıştım, yani lisp bilmek sana çok para kazandırır diyemem, özellikle türkiye şartlarında sana birşey kazandırmama ihtimali çok yüksek ama Almanyada staj imkanın varsa yine orada ve diğer Avrupa ülkelerinde çalışma durumun olabilir demek ki. bu durumda lisp iyi bir yol arkadaşı olacaktır
    -bir lisp üstadı lispi latinceye benzetmişti. latinceyi kimse konuşmaz ama siz bu dili bilirseniz düşünce ufkunuzu genişletirsiniz mealinde bir açıklaması vardı. sonuna kadar katıldığım bir yorum. kimse alınmasın ama herhangi bir programlama dilini bilen biri için basic, pascal, hatta belki java bile bir ufuk açamazken lisp insana çok farklı bir bakış açısı kazandırabilir. ilk bakışta binlerce parantezden ibaret sandığınız bir dil size aslında istediğiniz sybtax ile kodlama yapabilme olanağı sağlar ama önyargılı iseniz bu nimetten sonsuza kadar faydalanamazsınız. yani şunu söylemek istiyorum bir dil düşünün ki yazım kurallarını dahi siz belirliyorsunuz, veri ve kod homojen biçimde (bu kötü bir ifade olabilir affedin) kullanılabiliyor ve bunun yönetimi tamamen size kalmış. böyle bir dil düşünce ufkunuzu genişletmez de ne yapar

-daha da söyleyebilirim ama hepsi "eyidir hoştur" gibisinden havada kalacağı için daha fazla uzatmayacağım ama sözün özü

eyidir, hoştur..

ben öğrenmenizi ve o güzel staj fırsatını değerlendirmenizi tavsiye ederim

4. acemi

acemi Misafir

Yalnız bu sözün, eğreti duran bir yanı var. O da, yanlış kişi tarafından söylenmiş olması. Bu sözü Stallman söylemiş olsaydı, çok daha şık duracaktı.

5. acemi

acemi Misafir

LISP için iyi niyetle söylenmiş "öğrenirseniz, kullanmasanız bile daha iyi programcı olursunuz" veya "Latince'yi kimse konuşmaz ama siz bu dili bilirseniz düşünce ufkunuz genişler" gibi sözler demek bence stratejik açıdan yanlış. Artıdan çok, eksi puan kazandırıyor LISP'e...

Alttan alta "Aslında bu dil pratikte işinize yaramaz. Modern çağın problemlerini çözmede kullanamazsınız. Sadece bulmaca çözmek gibi beyin jimnastiği yapmanızda işe yarayabilir" mesajı veriyor.

Belki de bu yüzden yukarıdaki mesajda yer alan sözü, Stallman söylemedi.

6. yesilvadi

yesilvadi Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bir yanlış anlama oldu sanırım ben stallman söyledi demedim ve bildiğim kadarıyla da stallman lisp konusunda çok başarılı olanlardan biri değil.
    bu sözü http://ileriseviye.org/arasayfa.php?inode=beatingaverages-tr.html adresindeki yazıda okumuştum aynen şöyle geçiyordu

benim "daha sonra hiç kullanmasanız bile bu dili öğrenmek faydalıdır" sözüm zaten Almanyada lisp kullanıp staj yapacak biri için değildi. o kişi zaten bunu kullanacak ve bundan para kazanabilecektir. ben daha çok burun kıvırıp da " ne işe yarar ki bu şey" diyenlere "en azından" bunu söylemek istedim. çünkü bu "en azından"lık şey azımsanacak birşey değil demeye çalışmıştım

söyledikleriniz bir konuda beni şaşırttı
    bir kere zaten bu dil pratikte kullanılmaz demedim, demek istemedim. modern çağın ihtiyaçlarına gelince de lispin eksik hiçbir tarafı yok.

-e peki neden kullanılmıyor

sorusuna da "hayır aslında kullnılıyor bakın bu bir örnek" şeklinde bir cevap verebileceğim gibi
    bu işlerin sadece basit sonuçlarla değerlendirilemeyecek konular olduğunu söyleyebilirim. çünkü lispin çok yaygın kullanılmama sebebi yalnızca onun ne kadar kalitei bir dil olup olmaması ihtiyaçları ne ölçüde karşılayabileceği ile değerlendirilemez. belki kötü bir girişim olacak ama yine de sormak istiyorum:
    basic ne kadar iyi bir dildir ki bu kadar çok kullanılıyor.
    javayı bu kadar kullanışlı yapan şey nedir söyler misiniz.

bu iki dil tam anlamıyla (tekink olarak iyi olmaları çok az katkı sağlamış) ticari başarı örnekleridir. lisp MS tarafında parazlansaydı belki herkes parantez manyağı olurdu diyebilirim kolaylıkla. bütün mesele sadece bunun böyle olmayışı.

son olarak Lisp dilinin modern çağın ihtiyaçlarını yeterli ölçüde karşılayabilecek bir dil olduğunu söylemek istiyorum

lisp dilini çok iyi bilmiyorum stallman da değilim; acizane böyle düşünüyorum işte...

7. acemi

acemi Misafir

Sizin mesajınızla ilgili birşey yazmadım, farklı birşeyden bahsettim.

8. anov

anov erlang programcýsý adayý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnternet Programcısı (Kreatif Design Studio)
    sanırım bundan 8 ay kadar önceydi. emacs öğrenmeye çalışırken elisp öğrenmeye çalışıyordum. clisp e de şöyle bir göz atmıştım. hobi olarak öğreneceğim diyordum. (fakat daha sonradan anlayacağım üzere bir dili ona ihtiyacınız olmadığı müddetçe öğrenemezsiniz)

neyse; lisp ile ilgili okumalarıma devam ederken beni en çok etkileyen şey dilin yapısında bulunmayan bir şeyin; dilin kendisini kullanarak eklenebilmesiydi.

şimdi bu konuyu görünce basit bir google araması yaptım hemen, "bakalım dotnet ile kullanılıyor mu?" deyi.
    http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=lisp+for+dotnet&meta=

ilk sonuç olarak şu göründü:
    http://www.weitz.de/rdnzl/

9. anov

anov erlang programcýsý adayý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnternet Programcısı (Kreatif Design Studio)
  10. yesilvadi

yesilvadi Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    xenonysf arkadaş neye karar verdi acaba ben merak ettim de. eğer lisp öğrenmeye başladıysan tecrübelerini burda paylaşman sanırım herkes için faydalı olacaktır.

11. the_nobody

the_nobody Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Paul Graham'ın "Hackers & Painters" kitabını okuyorum şu anda (yaklaşık 20 sayfa kaldı bitirmeme). Lisp'i daha önce bir kaç kez sadece duymuştum, nasıl bir dil olduğunu falan da bilmiyordum, ama bu kitabı okurken sanırım hepten gaza geldim ya da ikna oldum.. Lisp öğrenmeye başlicam. Biraz inceledim dili, çok değişik geldi (hatta zor gibi gözüküyor). Bildikten sonra diğer bir çok dile göre kullanması gerçekten kolay gibi gözüküyor..

12. xenonysf

xenonysf Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sevgili dostlar size yillar yillar sonra donuyorum, kusura bakmayin, gec olsun guc olmasin. Cevaplar icin tesekkurler, yeni gordum ya la...

O zamanlar bu almanyadaki lisp macerasindan vazgectim, sonra ama yine almanyada C++ kullanan baska bir firma ile yaptim stajimi. Hayat ne garip, hep bu ihtimal aklimda kaldi, acaba lisp ogrenseydim o zamanlar ne olurdu diye. Lisp'e acip bakmisligim yok ne yalan soyliyim, ama saglam bir dil olarak hep duyduk adini, sonra scheme kurcalamistim o zamanlar benziyormus diye, ondan da zerre bisi hatirlamiyorum su an. Ama farkli diller ogrendik zamanla, hayat beni fakli ulkelere atti. Lisp ogrenmis olsaydim heralde daha farkli ulkelerde, firmalarda gecirmis olurdum zamanimi. Oyle olsaydi neler olabilecegini hic bir zaman bilemicez galiba. Paralel evrenler teorisine gore benim lisp bilen halim ne yapiyor acaba?

Velhasilikelam, okul bitince .net'ci oldum, C# sevdigim bir dil oldu hep, sonra Java'ci oldum, bu aralar java + javascript takiliyorum. Maalesef java gibi kohne bir dil ile yillar yili vakit gecirdim, lisp gibi cool bisi ile mesgul olmadim. Bak ama bi ara scala yazdim o da guzeldi...

Bu arada su an artik Londra'da calisiyorum varsa yakinda olan mail atsin: erdoganyusuf |at| gmail.com yoksa bir sonraki donusum 12 sene sonra olabilir....