Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çinlilerin gözü neden çekiktir

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

 1. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Sadece Cinlilerin degil, Japonların, Orta ve Guneydogu Asya da
  yasayanların , hatta Eskimoların bile gozleri cekiktir. Aslında cekik gozlu olmak tanımı kesinlikle yanlıştır. Goz yapısı, dunyada butun insanlarda aynıdır.
  Farkı yaratan goz kapaklarıdır. Cekik gozlu diye nitelendirilen
  ırklarda, gozun uzerindeki goz kapagının ikinci kıvrımı, gozun ustune dogru daha fazla inmistir ve bu durumu, gozun , sanki daha darmıs gibi gorunmesine sebep olur.
  Peki bu nicin boyledir ? Bir teoriye gore, goz kapagının uzerinde katlı olarak bulunan bu ikinci kıvrımı, bu insanların gozlerini yogun olan kar tabakasının, goz kamastıran ısıgından korumak icin, bir nevi kar gozlugu gibi gelismistir.
  Her ne kadar yukarıda belirtilen bolgelerin bazılarında kar hic yagmıyorsa bile, bilim insanları bugun cekik gozlu diye nitelendirdigimiz insanların atalarının , son buzul cagında Sibirya dan, yani Asya nın kar ve buzla kaplı en soguk bolgesinden guneye, bugun yasadıkları yerlere goc ettiklerine inanıyorlar.
  Bu kadar soguk iklimde yasayanların vucutlarının iklime uyum saglamaktan baska careleri yoktu. Sadece gozler degil, burun da ruzgara en az maruz kalacak sekilde kuculmus, burun delikleri, solunan hava cigerlere gidene kadar ısınsın diye, daralmıştır. Ciltleri de bu nedenle yaglıdır. Goz kapakları da daha yaglı oldugundan, daha sarkık durur ve bu olusum , gozu ve ic tabakalarını , kara ve buza karsı korur. Yani "cekik gozlu" degil , " dusuk goz kapaklı" deyimini kullanmak daha dogrudur.
  Kaynak: Luzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi